Gramatyka angielska, speakingo, grammar nauka, kurs

Gramatyka angielska – wszystko czego potrzebujesz [lista]

Gramatyka angielska zawarta w kursie języka angielskiego online Speakingo – czyli wszystko czego potrzebujesz by swobodnie porozumiewać się po angielsku! Zobacz jakie zagadnienia ćwiczymy na tym kursie angielskiego online (lista ze linkami do 180 tekstów!), jakie są poziomy zaawansowania i jak w ogóle wygląda nauka gramatyki angielskiej ze Speakingo?


Gramatyka angielska na kursie języka angielskiego online Speakingo

Tak, nauka gramatyki nie jest najważniejsza. Wiele o tym piszę.

Nie zmienia to jednak faktu, że są tacy wśród nas (w tym ja sam), którzy po prostu lubią gramatykę! Jeśli jest przejrzyście wyjaśniona, bez zbyt wielkiej ilości technicznego słownictwa, nauka gramatyki angielskiej okazuje się całkiem przyjemna, prosta i zrozumiała!

Co więcej, jeśli jesteśmy jeszcze w trybach szkolnego systemu nauczania, albo potrzebujemy znać angielski „dla papieru”, a nie tylko dla umiejętności porozumiewania się, to nauka gramatyki angielskiej jest niestety konieczna. Z tego prostego powodu, że angielską gramatykę bardzo łatwo można obiektywnie przetestować, podczas gdy zdolności komunikacyjne są bardzo indywidualną sprawą i bardzo trudno się je nauczycielom języków obcych ocenia. Stąd tak wiele jej na różnych egzaminach…

Bez względu na to jaka Twoja motywacja do nauki gramatyki angielskiej nie była, zapraszam na poniższy kurs gramatyki angielskiej ze Speakingo. Opisuję w nim po kolei wszystkie kwestie gramatyczne, które przerabiamy w trakcie kursu języka angielskiego online Speakingo (czyli wszystko co potrzebujesz, a nawet więcej!).

Poniższe wpisy o gramatyce angielskiej to świetne uzupełnienie i wyjaśnienie, jeśli uczysz się mówić po angielsku na kursie Speakingo.

W rozwijany menu w Profilu Ucznia (strona z dziewczynami z brytyjską flagą i morzem) na dole strony znajdziesz linki do poniższych tekstów, które wprowadzają obszary angielskiej gramatyki poruszane na danej lekcji języka angielskiego na kursie online Speakingo. Oczywiście lista jest jedynie orientacyjna, ponieważ każde zdanie zawiera wiele różnych tematów gramatycznych, a męczenie tylko jednego tematu byłoby nudne i nienaturalne. Niemniej jednak, polecam od czasu do czasu zajrzeć sobie do tych teksów w ramach uzupełnienia.

jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego online na kursie speakingo
Patrz również: Jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego na kursie Speakingo?

Czy muszę płacić za kurs aby mieć dostęp do tekstów o gramatyce angielskiej na blogu Speaingo?

Nie znaczy to jednak, że uczestnictwo w płatnym kursie jest obowiązkowe – teksty spokojnie czytać można też w oderwaniu od tego kursu angielskiego z komputerem.

Oczywiście, niestety okazać się wtedy może, że uzyskasz w ten sposób jedynie teoretyczne, bierne zrozumienie angielskiej gramatyki. Bez zastosowania tych regułek w praktyce, bez wypowiedzenia ich wielokrotnie na głos, trudno będzie zastosować je w rzeczywistych sytuacjach, w tym na egzaminie ustnym.

Dlatego oczywiście polecam połączenie teorii – z mam nadzieję w miarę przejrzystych i ciekawych tekstów opisowych – z ich zastosowaniem w licznych zdaniach, praktyką mówienia z komputerem na kursie języka angielskiego online Speakingo.

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

Na czym polega nauka gramatyki angielskiej online ze Speakingo?

Kurs języka angielskiego Speakingo polega na rozmawianiu pełnymi zdaniami z komputerem, który rozumie co do niego mówisz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy. Zdania które powtarzasz nie są jednak przypadkowe. Zbudowałem je w oparciu o autorską listę 2000 najważniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% angielskich konwersacji. Skompilowałem ją na podstawie kilku podobnych list, biorąc pod uwagę potrzeby współczesnego ucznia języka angielskiego.

Na tym nie koniec.

W programie zdań zawarta jest cała gramatyka, której potrzebujesz, żeby powiedzmy zdać maturę z języka angielskiego, nawet na poziomie rozszerzonym czy otrzymać jakiś certyfikat z angielskiego, np. First Certificate (oczywiście zawsze trzeba osobno przygotować się pod kątem każdego egzaminu osobno, ponieważ egzaminy z języka angielskiego – jak i wszystkie inne z natury rzeczy – sprawdzają nie tylko twoją znajomość języka angielskiego, ale przede wszystkim… Twoją umiejętność zdawania egzaminów!).

Na kursie języka angielskiego online Speakingo powtarzając zdania jak dziecko podświadomie przyswajasz wszystkie potrzebne Ci struktury gramatyczne. Jest to najlepszy sposób nauki gramatyki angielskiej, co potwierdza moje własne doświadczenie jak i liczne badania naukowe.

Jednak jak wspomniałem jednak, czasami warto też sobie coś teoretycznie wyjaśnić i temu służy właśnie poniższy kurs gramatyki angielskiej online Speakingo.

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz
Patrz również: Językowe rozmówki z komputerem [wywiad z dr Kuśnierzem o nauce angielskiego na Speakingo]

Jak wygląda nauka gramatyki angielskiej na kursie Speakingo?

Kurs języka angielskiego online Speakingo podzielony jest na sześć poziomów zaawansowania europejskiej skali CEFR (od A1 do C2). Każdy poziom kursu odpowiada materiałowi zawartemu w jednym, klasycznym podręczniku do nauki języka angielskiego, który zwykle przerabia się przez cały rok (jeśli w szkole językowej mamy zajęcia dwa razy w tygodniu). Każdy poziom zaawansowania ma 10 lekcji. Każda lekcja to ponad 40 par pytań i odpowiedzi.

Nauka języka angielskiego na Speakingo nie polega na tym, żeby na szybko „przelecieć” przez te zdania. Można, ale niekoniecznie zostaną one nam wtedy w głowie. Nauka zawsze polega na regularnym powtarzaniu – nie wierz sprzedawcom, którzy obiecują magiczne kursy szybkiej nauki języków obcych!

Natomiast to co możesz zrobić, to delektować się nauką!

Małymi, przyjemnymi kroczkami iść do przodu, powtarzać każdą lekcję wielokrotnie, o dowolnej porze dnia czy nocy. Dodatkowo dla rozrywki czytać teksty na blogu. Aż w pewnym momencie ze zdziwieniem zorientujesz się, że cały ten język angielski nagle wszedł Ci w krew!

Szczególnie na początku nie przestrasz się, że lektor (native speaker) mówi zdania w miarę szybko, albo że czegoś nie rozumiesz – gdyby tak nie było, nie byłbyś przecież początkującym!

Jeśli materiał wydaje Ci się zbyt trudny, to po prostu daj sobie więcej czasu. Powtórz jedną lekcję tyle razy ile potrzeba.

Na kursie Speakingo nie masz żadnych limitów powtórzeń, które mógłbyś zużyć, więc korzystaj do woli! Lepiej nauczyć się jednej lekcji dobrze, niż nie rozumieć pięciu!

Zanim „przeskoczysz” do następnej lekcji czy poziomu zaawansowania, polecam również pobawić się z wymową i spróbować popowtarzać zdania na wyższym, bardziej wymagającym poziomie rozpoznawania mowy.

Zdania, które trzykrotnie poprawnie powtórzysz będą rzadziej losowane do powtórki w drugiej i trzeciej części lekcji (w pierwszej i ostatniej części lekcji przykłady są zawsze te same, to znaczy te, które są w dydaktyce danej lekcji). Zaliczone zdania mogą po jakimś czasie pojawić się w powtórkach, aby ugruntowały się w długoterminowej pamięci – zamiast z niej wylecieć, jak to niestety czasami bywa z niepowtarzaną wiedzą.

Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online
Patrz również: Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online Speakingo?

Poniżej lista tekstów opisujących wszystkie zagadnienia, z jakimi spotkamy się na kursie języka angielskiego online Speakingo.

Jak wyglądają etapy nauki gramatyki angielskiej na kursie Speakingo?

Poniższej rozpiski nie warto traktować na zbyt sztywno, ponieważ każde zdanie zawiera w sobie całe bogactwo zagadnień, które można by omówić.

Stąd lista ta jest raczej orientacyjna, pozwala systematycznie wprowadzać nowy materiał i pogłębiać znajomość kolejnych zagadnień. Po prostu jedno zdanie może wprowadzić kilka tematów na raz (szczególnie na początku), które w kolejnych lekcjach są utrwalane, a chciałem równomiernie rozłożyć teorię po lekcjach.

Poniższe teksty możesz czytać systematycznie i po kolei. Ale możesz też skakać z tematu na temat – również z innych poziomów – i czytać to, co akurat Cię zainteresuje.

W tym celu właśnie ich treści ze sobą zlinkowane, by podążać za naturalną ciekawością ucznia. Bo z naukowego punktu widzenia, ciekawość jest również jednym z istotnych kluczy do edukacyjnego sukcesu!

Wpisy często poruszają więcej zagadnień, niż akurat potrzebujemy, szczególnie na podstawowych poziomach. Dlatego nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem nie wszystko zrozumiesz – będziemy jeszcze wracać do tych wpisów w kolejnych lekcjach!

modals in the past, queen elisabeth, speakingo

Gramatyka angielska zawarta w: Poziom podstawowy początkujący CEFR-A1

Pierwszy poziom zaawansowania przeznaczony jest dla początkujących (dosłownie beginner lub poziom A1 w europejskiej skali CEFR). Jeśli jesteś naprawdę początkujący, naprawdę polecam wielokrotnie osłuchać się z każdą lekcją, żeby nie zniechęcić się zbyt dużą dawką nowego materiału. Natomiast każdy nauczyciel angielskiego wie, że większość uczniów początkujących to tak zwani „false beginners” – tak naprawdę już coś wiedzą. Mnóstwo angielskich słów weszło do powszechnego użycia w języku polskim (anglicyzmy), znamy też już angielski alfabet, a każdy też coś tam już wie z filmów czy szkoły.

Ale przekonaj się na własnej skórze czy zdania te okażą się dla Ciebie proste czy trudne. Ale tak naprawdę to bez znaczenia – ważne jest by systematycznie je powtarzać i swoim tempem iść do przodu!

Poziom początkujący A1: Gramatyka angielska w lekcji 1

Ponieważ to Twoja pierwsza lekcja, dokładnie omówiłem wszystkie przykłady w tym wpisie:

Jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego na kursie Speakingo?

A oprócz tego w ramach uzupełnienia kursu polecam takie wpisy jak:

 • to be – positive, negative, questions

Am is are czyli rockowa lekcja dla początkujących.

 • articles

Artikle a an the czyli angielskie przedimki.

 • this is/ these are

This, that, these, those – 4 angielskie zaimki wskazujące.

Poziom początkujący A1: Gramatyka angielska w lekcji 2

 • present simple tense

Nieprosty czas teraźniejszy prosty present simple.

 • Plural ‘s’ – regular

Prosta liczba mnoga w angielskim zdaniu.

 • prepositions of place

Angielskie przyimki. Zero logiki.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 3

 • present continuous – positive, negative, questions

Ulotna teraźniejszość czasu present continuous.

 • basic adjectives

Kolory po angielsku.

 • linkers

10 podstawowych linking words (linkers) w języku angielskim.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 4

 • personal and possessive pronouns his/her

„On czy ona?” – rzecz o angielskich zaimkach osobowych.

 • can – positive, negative, questions

Czasownik modalny can, can’t & cannot.

 • there is/there are

Tam jest konstrukcja there is & there are!

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 5

 • common adjectives 

50 najpopularniejszych przymiotników angielskich.

 • 3rd person ‘s’ in present simple (have/has + do/does)

Kiedy „have” a kiedy „has” i co to „present simple s”?

 • phrasal verbs

30 podstawowych czasowników frazowych.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcja 6

 • like+ing

Like, love, hate + ing? A może z „to”?

 • have got

Być czy mieć? Angielski „have got” i „to be”.

 • requests and imperatives

Prośby po angielsku czyli jak nie być barbarzyńcą?

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcja 7

 • no & not

Kiedy używamy „no” a kiedy „not”? A może „none”?

 • continuous (progressive) verb form

Forma ciągła angielskiego czasownika.

 • what would you like, I’d like

I would like to czyli dialog w restauracji po angielsku.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 8

 • infinitive of purpose – to

Po co komu angielskie zdania bezokolicznikowe celu?

 • Do you – does she?

Kiedy używamy do did does doing done? Scooby Dooby Do!

 • common vocabulary

100 najważniejszych angielskich słówek.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 9

 • what – in questions

Pytania z WHAT w present simple i present continuous.

 • by + means of transport

Środki transportu po angielsku.

 • inversion in questions

Szyk przestawny w pytaniach po angielsku.

Poziom początkujący A1: Angielska gramatyka w lekcji 10

 • want to

Chcę nauczyć się konstrukcji want to, wanna, want somebody to z tytułów piosenek!

 • numbers

Cyfry i liczby po angielsku czyli nie z nami te numery!

 • adverbs of frequency

Jak często używasz przysłówków częstotliwości?

czas przeszly simple past strona bierna angielski
„Rzekomo popełnia błąd gramatyczny w memie. Okazuje się, że to język angielski był przez cały czas w błędzie.”

Gramatyka angielska zawarta w poziomie podstawowym CEFR-A2

Drugi poziom również przeznaczony jest dla początkujących. Po prostu w dalszym ciągu wprowadzamy nowe frazy, słowa i wyrażenia. Pogłębiamy również poznany już materiał, na przykład stopniowanie przymiotników.

Głównym wyzwaniem gramatycznym będzie tutaj czas przeszły past simple, chociaż zahaczymy też o przyszłość!

Poziom A2: Angielska gramatyka na lekcji 1

 • adverbs and adjectives

Jak to się w końcu pisze po angielsku: am, a.m., AM, A.M. czy pm, p.m., PM, P.M.?

 • how much?

Pokochaj much, many i a lot of!

 • subject questions 

Pytanie o pytania o podmiot i dopełnienie do Romea i Julii.

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 2

 • adverbs and adjectives

Suddenly, carefully i kilka innych podstawowych przysłówków (a nie przymiotników!).

 • prefer+ing

Preferujesz prefer z –ing, to czy z rather than?

 • going to

Konstrukcja „be going to” oraz „gonna”.

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 3

 • comparative adjectives

Comparative adjectives (-er, more, less). Bądź piękniejszy i bardziej piękna!

 • making suggestions: how about…, let’s…+ reactions

Why don’t we…? czyli making suggestions ze słodziakami z One Direction.

 • short answers (yes, there is)

Czy to są krótkie odpowiedzi (short answers)? Tak, to one są!

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 4

 • irregular plural

4 problemy z liczbą mnogą rzeczownika.

 • good at/bad at

Good at, bad at something – być dobrym „przy” angielskiego?

 • past simple – to be 

Kiedy was a kiedy were? Odmiana to be w czasie przeszłym.

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 5

 • past simple – positive, negative, questions

Dlaczego nawigacja GPS mówi do Chucka Norrisa w czasie past simple?

 • comma before but

Ale… czy stawiamy przecinek przed ‚but’ po angielsku?

 • What’s the time?

„What time is it” czyli nauka godzin po angielsku.

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 6

 • could I…

Could w czasach present simple & past simple.

 • opposite adjectives

Proste i trudne antonimy angielskie.

 • punctuation

Jak angielska interpunkcja może odwrócić sens zdania?

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 7

 • times of day

Dobra pora dnia na naukę times of the day!

 • „the red one”

One & ones? Czy one są zawsze numer jeden?

 • whose book is this – possessive ‘s’

Co Saksonowie mają wspólnego z possessive 's?

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 8

 • as…as

Angielska konstrukcja (not) as… as.

 • some, any

Kiedy po angielsku piszemy some a kiedy any?

 • (a) little, (a) few

Jak jest różnica między little, a little & few, a few?

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 9

 • contractions

Skracanie po angielsku, czyli forma… ściągnięta (?!)

 • superlatives

Superlatives: angielskie przymiotniki w stopniu najwyższym są najlepsze!

 • negative questions

Pozytywnie o „negative questions”.

Poziom A2: Angielska gramatyka w lekcji 10

 • have to

Have to & must. Musisz to wiedzieć!

 • there is, it is, this is

“There is” & “It is”… a może “This is”?

 • ago

Dawno temu pamiętałem co znaczy „A long time ago…”

Zdobyłeś mnie swą nienaganną ortografią i poprawnym zastosowaniem gramatyki.

Gramatyka angielska zawarta na poziomie B1 średnio-zaawansowanym (CEFR-B1)

Na trzecim poziomie, czyli jak by nie było już na poziomie średnio-zaawansowanym (intermediate) wchodzi nam już dużo więcej ciekawej gramatyki angielskiej. Przede wszystkim będzie to nauka mówienia o przyszłości oraz ulubiony czas wszystkich uczących się i mówiących po angielsku present perfect. Zahaczamy również o legendarne tryby warunkowe, ale na razie tylko pierwszy „conditional”.

Poziom B1: Angielska gramatyka w lekcji 1

 • prefixes

Prefix (przedrostek): angielskie rozmnażacze słów.

 • giving directions

Pytanie o drogę po angielsku.

 • possessive adjectives (my, your)

Angielskie przymiotniki dzierżawcze (possessive adjectives).

Poziom B1: Angielska gramatyka w lekcji 2

 • countable/uncountable nouns

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.

 • adjective order

Jesteś nudny czy znudzony? Angielski przymiotniki.

 • question tags

Question tags – no te pytania na końcu zdania, no nie?

Unit B1: Angielska gramatyka w lekcji 3

 • ordinal numbers

Liczę na liczebnik główny i liczebnik porządkowy.

 • auxiliary verbs

Angielskie czasowniki posiłkowe.

 • you as somebody

3 znaczenia słowa you.

Unit B1: Angielska gramatyka w lekcji 4

 • adverbs extended

5 rodzajów angielskich przysłówków (adverbs).

 • present simple vs present continuous

Porównanie czasów teraźniejszych present simple & present continuous.

 • so that

So that, so such i wszystko o angielskim „so”.

Unit B1: Angielska gramatyka w lekcji 5

 • will future

Angielski czas future simple dobry do… wróżenia!

 • let’s

Let it Be czyli wszystko o słowie „to let” z Beatlesami.

 • apostrophe

Kotastrofa czyli trzy koty apostrofy.

Unit B1: Angielska gramatyka w lekcji 6

 • present perfect – positive, negative, questions

Doskonała teraźniejszość czasu present perfect.

 • been to…

Have been to czy have gone to wakacje?

 • just/yet/already

Kiedy używać yet, already, just & still w present perfect?

Unit B1: Angielska gramatyka w lekcji 7

 • if & 0 conditional

Zero conditional – zerowy okres warunkowy.

 • present continuous for future arrangements

Present continuous & present simple for future arrangements.

 • preposition + gerund (without, before)

Końcówka -ing (gerund) z przyimkami (prepositions) before & without.

Unit B1: Gramatyka w lekcji 8

 • irregular verbs

Co Wikingowie mają wspólnego z angielskimi czasownikami nieregularnymi?

 • 1st conditional

First conditional (1 tryb warunkowy): plany, obietnice i groźby!

 • reflexive pronouns (nobody, myself)

Naucz SIĘ angielskich zaimków zwrotnych (reflexive pronouns)

Unit B1: Angielska gramatyka w LESSON 9

 • past continuous

Czas przeszły ciągły past continuous czyli morskie opowieści pirata bez oka.

 • second conditional

Rozmarzony 2 tryb warunkowy.

 • to be (was/were/will) able to

Bądź w stanie poznać zastosowanie „to be able to”.

Poziom B1: Angielska gramatyka w lekcji 10

 • since/for

Zmora since for’a.

 • ever/never/before

Ever, never & before lubią czas present perfect.

 • conditional conjunctions

30 przykładów spójników (if, when, before, until, as soon as) w zdaniach w trybach warunkowych.

Policja gramatyczna! Jesteś aresztowany za zamordowanie języka angielskiego!

Gramatyka angielska na poziomie średniozaawansowanym B2 (intermediate)

Czwarty poziom to środek kursu i frajda na całego! Mamy już poważne podstawy gramatyczne, które będziemy już tylko uzupełniać i doszkalać, uzupełniając o liczne wyrażenia i popularne konstrukcje gramatyczne. Z większych tematów dodatkowo wprowadzamy tylko drugi tryb warunkowy i stronę bierną. Na pierwszej lekcji krótka powtórka.

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 1

 • vocabulary extended

Nie pisz VERY po angielsku! Lista 108 zamienników.

 • revision: past simple vs past continuous

Angielskie czasy przeszłe – past simple i past continuous.

 • quite / very / really – intensifiers

Coś na wzmocnienie: Intensifiers.

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 2

 • future continuous

Kiedy używać czasu przyszłego ciągłego future continuous, a kiedy nie?

 • each other

Each other (one another) – kogo nie lubią bokserzy?

 • wh- questions

Jak zadawać wh- questions w present & past simple?

Poziom B2: Gramatyka w lekcji 3

 • who / where / which – defining relative clauses

Which? Who? That! Zaimki względne!

 • verbs of the senses

„Zmysłowe” verbs of senses.

 • do, make, take

Kiedy DO, a kiedy MAKE? A może TAKE?

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 4

 • conjunctions

Angielskie spójniki.

 • take care – care for

Zadbaj o swój angielski z: take care, care about & care for!

 • defining and non-defining relative clauses

Relative clauses, o których będziemy się uczyć, są bardzo ważne w języku angielskim.

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 5

 •  comparative, superlative

Stopniowanie angielskich przymiotników.

 • modal verbs: revision

Co to są angielskie czasowniki modalne?

 • reported speech

5 rodzajów mowy zależnej, które przydadzą Ci się w… plotkowaniu!

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 6

 • present perfect continuous

Czekając na czas present perfect continuous

 • used to

Get used to using “used to”! O co tu chodzi?

 • look like, look as if

Jak wygląda sprawa z look, look at & look like?

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 7

 • should

Kiedy powinno się używać SHOULD?

 • too & enough

Chcesz nauczyć się o ENOUGH & TOO? Fair enough!

 • would

Wszystko o WOULD!

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 8

 • I wish, if only

I wish & if only czyli jak wyrazić życzenia po angielsku do dżina?

 • in order to

15 memów PO TO BY poznać konstrukcję IN ORDER TO.

 • habits in the past

Used to, would czy past simple o nawykach z przeszłości?

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 9

 • past simple + present perfect

Czy różnica między czasem past simple a czasem present perfect może zabić?

 • passive voice – present simple

Present simple passive: angielska strona bierna jest nauczana.

 • passive voice – past simple

Past simple passive – Strona bierna była nauczana.

Poziom B2: Angielska gramatyka w lekcji 10

 • past perfect

“Zaprzeszły” czas past perfect.

 • phrasal verbs

Lista 240 czasowników frazowych z tłumaczeniem [B1-B2].

 • neither…nor… both..and

„Neither nor” – „either or” – a może „both and”?!

nie warto uczyc sie angielskiej gramatyki
Czy możecie polecić jakieś książki, które doprowadziły Was do łez? Przyimki, zaawansowana gramatyka w języku angielskim.

Gramatyka angielska w: Poziom C1 (Effective Operational Proficiency)

Piąty poziom zaawansowania (C1) to już nie przelewki! Zdania stają się coraz dłuższe. Zaczynamy też bawić się różnymi smaczkami – coraz subtelniejszymi różnicami między poszczególnymi konstrukcjami, na przykład różnicami w zastosowaniu poszczególnych czasów gramatycznych. „Nowej” gramatyki będzie coraz mniej, tylko będziemy szlifować ją teraz na coraz bardziej skomplikowanych poziomach.

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji 1

 • indirect questions

Jak i kiedy zadawać pytania pośrednie (indirect questions)?

 • ambiguous language

Dwuznaczne zdania po angielsku pasujące do seksu i rozmowy o pracę.

 • modals for deduction and speculation

Czasowniki modalne do spekulacji w czasie teraźniejszym & przeszłym.

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji 2

 • past perfect continuous

Progresywna zaprzeszłość czasu present perfect continuous.

 • indefinite pronouns

Niech someone albo anybody to zrobi! Zaimki nieokreślone.

 • imperative (full form)

Co to jest tryb rozkazujący w języku angielskim?

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji nr 3

 • future simple passive 

FUTURE simple / perfect / going to PASSIVE będzie nauczany.

 • splitting phrasal verbs

Rozdzielne i nierozdzielne czasowniki złożone.

 • fronted adverbials

Fronted Adverbials. Jak ładnie zacząć zdanie po angielsku?

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji 4

 • passive voice in different tenses 

Jak poznać stronę bierną? Spytaj Zombie!

 • were allowed

Jak pozwalać po angielsku (permit, allow, let)?

 • future in the past

Future in the past – Gramatyczny powrót do przeszłości?

Poziom zaawansowany C1: Lekcja 5

 • reported speech questions

Jak zadawać pytania w mowie zależnej?

 • reporting verbs

Top 10 REPORTING VERBS + ławka rezerwowych.

 • third conditional

Trzeci okres warunkowy.

Poziom zaawansowany C1: Gramatyka w lekcji 6

 • future perfect

Future perfect simple tense – angielski czas przyszły dokonany.

 • good vs well

Co robi Superman, czyli kiedy GOOD a kiedy WELL?

 • present perfect passive

Present Perfect Passive (It has been done).

Poziom zaawansowany C1: Lekcja 7

 • elision

ELIZJA – czyli jak Anglicy połykają spółgłoski?

 • gerund and infinitive

Kiedy „to”.. a kiedy… końcówka „-ing”?

 • conditionals + modals

Okresy warunkowe z czasownikami modalnymi.

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji 8

 • modals in the past

Czasowniki modalne w przeszłości: Could / Should / Would have done

 • mixed conditionals

6 typów mieszanych okresów warunkowych.

 • real and unreal conditionals

Jak rzeczywiste są angielskie tryby warunkowe?

Poziom zaawansowany C1: Angielska gramatyka w lekcji nr 9

 • adjective + preposition 

Niebezpieczne związki przyimków z innymi częściami mowy.

 • have something  done

Konstrukcja to have/get something done czyli czarny pas w wysługiwaniu się innymi.

 • future perfect continuous

Niepopularny czas future perfect continuous.

Poziom zaawansowany C1: Lekcja 10

 • passive voice

Passive voice czyli sprawa dla angielskiego dyplomaty.

 • perfect tenses

Perfekcyjna powtórka czasów typu perfect.

 • continuous form for repeated annoying actions

You’re ALWAYS using present continuous! (Bo Ty zawsze…).

gramatka angielska nie warto
Moja gramatyka jest tak dobra, że Ci z jej gorszym zrozumieniem myślą, że piszę z błędami…

Gramatyka angielska ma poziomie zaawansowanym C2 (proficiency, mastery)

Jeśli opanujesz całą gramatykę zawartą w do szóstego poziomu zaawansowania, spokojnie możesz pisać rozszerzoną maturę z języka angielskiego, czy przystępować do większości popularnych egzaminów. Poziom C2 to już wisienka na torcie: zasadniczo tu znasz już całą gramatykę. Szlifujesz swój angielski w coraz ciekawszych zdaniach i zastosowaniach. Za to coraz ważniejsze stają się zdolności okołojęzykowe i kulturowe.

Dlatego na tym poziomie polecam lekturę tekstów nie tylko gramatycznych, ale też dotyczących stylu pisania, wymowy, kompetencji kulturowych i tak dalej. Poniższe teksty niekoniecznie będą już związane z samą treścią lekcji – jednak na tym poziomie są to sprawy, które mogą Ci się przydać!

Poziom zaawansowany C2: Angielska gramatyka w lekcji 1

 • tenses revision

Angielskie czasy – 12 wspaniałych… i kot!

 • advanced vocabulary

Słowa zakazane na poziomie zaawansowanym.

 • American English vs British English

Różnice między amerykańską a brytyjską gramatyką w języku angielskim.

Poziom zaawansowany C2: Lekcja nr 2

 • business skills

Angielska dyplomacja w biznesie: 6 sposobów owijania w bawełnę po angielsku.

 • writing skills

Jak pisać ładne wypracowania i zdania po angielsku w 4 krokach.

 • emphasis

Co to jest emfaza (emphasis) w języku angielskim?

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 3

 • presentations in English

Pytania i odpowiedzi (Q&A) po prezentacji w języku angielskim.

 • homonyms

Homonimy? Homografy? Homofony? Nie bój się homo!

 • present and past participle

Co to jest past participle?

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 4

 • oxymorons

50 przykładów śmiesznych oksymoronów.

 • capital letters

MęTOwe CapitaLiKi.

 • Corporate English

11 wyrażeń dla naiwnych i złośliwców by zrozumieć angielski w korporacji.

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 5

 • Business English

Angielskie zwroty biznesowe.

 • CV

Jak napisać CV po angielsku?

 • job offers

Co tak naprawdę mówią angielskie oferty pracy?

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 6

 • discourse markers

No wiesz, te znaczniki dyskursu

 • texting abbreviations

Co to znaczy FYI, YOLO, ASAP?

 • brands

Jak się wymawia nazwy firm po angielsku?

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 7

 • colloquial phrasal verbs

9 nieprzyzwoitych frejzali, których nie nauczysz się w szkole!

 • business correspondence

Jak napisać biznesowy list po angielsku? Autentyczne przykłady i praktyczne zwroty

 • native accent and pronunciation

Przestańmy stygmatyzować za akcent! Język angielski należy do wszystkich!

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 8

 • job interview

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – co powiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej?

 • business idioms

Biznesowe idiomy angielskie w memach.

 • common native speakers’ errors

10 błędów native speakerów.

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 9

 • reply questions

Reply questions są podstawą angielskiego small talk (Oh, are they?)

 • stylistic inversion

Inwersja: 2 oblicza angielskiego szyku przestawnego.

 • oxford comma

Oxford Comma: Co to jest i czy trzeba?

Poziom zaawansowany C2: Lekcja 10

 • swear words

Przekleństwa i wulgaryzmy po angielsku (swear words).

 • idioms

54 angielskie idiomy o miłości.

 • funny sayings

100 śmiesznych powiedzonek po angielsku.

gramatyka angielska, kurs języka angielskiego online, english grammar, success, nauka

Uff! To już cała gramatyka angielska na kursie Speakingo!

Mam nadzieję, że spodoba się Wam ten kurs gramatyki angielskiej!

Zapraszam do lektury i oczywiście zapraszam do praktycznej nauki na kursie języka angielskiego Speakingo!Jeśli natomiast Waszym zdaniem zabrakło jakiegoś tematu, lub został zbyt mało wyczerpująco omówiony, piszcie koniecznie to doszlifujemy co wymaga doszlifowania!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!