Nawet najdalszą drogę zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku! W tym wpisie z nauczycielskiego doświadczenia dzielę się przemyśleniami o tym jak zacząć naukę języka angielskiego, żeby w końcu dotrzeć do upragnionego celu! Oraz jak wygląda pierwsza lekcja na kursie online Speakingo.
Dlaczego chcesz zacząć naukę języka angielskiego?
Skoro czytasz ten tekst to na pewno masz swój powód!
Ciekawsza i lepiej płatna praca, podróże, dostęp do nieograniczonej wiedzy, na wymienianie korzyści płynących ze znajomości języka angielskiego – języka świata – dnia nie starczy!
Cokolwiek by nie zmotywowało Cię do zadania sobie pytania jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego, warto od czasu do czasu sobie o tym przypominać, gdy zapał zacznie przygasać. Nie oszukujmy się – nie nauczysz się angielskiego w dwa tygodnie. Bardziej w kilka lat. Ale popatrz na to z drugiej strony – gdybyś kilka lat temu zaczął się uczyć języka angielskiego, dziś umiałbyś już płynnie mówić w języku Szekspira!
Co więcej nauka nie musi być wcale nudna, może być przyjemnym urozmaiceniem dnia i rozrywką, źródłem satysfakcji, że codziennie rozwijamy swój potencjał i swoją mózgownicę!
Nie umiesz angielskiego i to jest OK!
Zaczynasz dopiero naukę języka angielskiego, jesteś na pierwszej lekcji kursu. Tak więc nie umiesz języka angielskiego. To logiczne. I to jest OK!
Nie możesz więc dziwić się ani denerwować czy frustrować jeśli nic nie rozumiesz. Przecież dopiero zaczynasz naukę! To zupełnie normalne, jeśli czegoś nie zrozumiesz! To normalne, że wydaje Ci się, że „lektor mówi za szybko”, że „zdania są za trudne”.
Uwierz mi – ani zdania nie są trudne, ani lektor nie mówi za szybko. Po prostu dopiero zaczynasz naukę języka angielskiego i to jest zupełnie w porządku, że go jeszcze nie znasz! Gdyby wszystko było oczywiste, nie byłoby rozwoju. I w ogóle gdybyś znał już język angielski, to przecież nie musiałbyś się go uczyć!!
Nie musisz mieć więc pretensji ani do siebie ani… do mnie jako autora kursu, ani do Szekspira ani do kogokolwiek innego.
Swoją drogą to samo, co piszę w tym tekście, opowiadam również na poniższym filmiku na YouTubie:
A wiesz dlaczego?
Ponieważ robisz teraz najlepszą z możliwych rzeczy, jakie możesz w ogóle zrobić! Podjąłeś czy podjęłaś decyzję, że chcesz nauczyć się języka angielskiego! Chcesz coś zmienić! Gratulacje!
To sprawia, że jesteś lepsza i lepszy od wszystkich tych, którzy w ogóle nie próbują!
To sprawia, że jesteś lepsza i lepszy nawet od Anglików, którzy nie znają żadnych języków obcych – to Ty będziesz znać nie tylko swój język ojczysty, ale też dodatkowy język obcy!
Jeśli tylko przetrwasz legendarne „trudne początki” to nauczysz się języka angielskiego. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości.
Każdy może to zrobić. Każdy może nauczyć się angielskiego!
Wystarczy skupić się na celu – na rozwiązaniu, a nie na problemie! Jeśli wytrwasz w nauce, niedługo zobaczysz, że te zdania, które dziś może są dla Ciebie „za trudne” i lecą „za szybko,” wkrótce będą „za proste” i wręcz „nudne”!
Dlatego cierpliwości przyjacielu! Wszystko gra, wszystko będzie dobrze!
Czy naprawdę zaczynasz naukę języka angielskiego?
Po przełamaniu pierwszej blokady i oporów, nagle coś „przeskakuje”. Okazuje się, że zaczynamy coraz więcej rozumieć. Gdy tylko „poczujemy” podstawy gramatyki, nagle okazuje się, że znamy już bardzo wiele słówek!
Angielski jako język światowy przenika do wszystkich sfer życia i posługujemy się nim często nawet o tym nie wiedząc! Każdy zna przecież takie słowa jak computer, star czy girl.
Gdy tylko oswoimy się z angielskimi zdaniami, zniknie awersja do „obcego” języka i zaczniemy coraz więcej łapać. Z dzikiego Tarzana staniemy się Sherlockiem Holmesem, który z pasją odkrywa coraz to nowe tajemnice języka angielskiego!
I nie potrzebujesz do tego zbyt wiele teorii.
Oczywiście nie zaszkodzi – jeśli masz na to czas i ochotę – poczytać sobie różne teksty na moim blogu z „merytorycznym kabaretem gramatycznym”. Ale kto próbował już samodzielnie uczyć się angielskiego z książki czy różnych aplikacji do nauki angielskiego wie, że mówić po angielsku tak się nauczyć za bardzo niestety nie da. Nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z najlepszego nawet podręcznika do aerodynamiki! Dlatego najważniejsze to po prostu zacząć mówić po angielsku!
Jeśli rozmawiasz pełnymi zdaniami na kursie języka angielskiego Speakingo masz pewność, że zawarta jest w nich cała potrzebna Ci gramatyka i 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Poniżej zobaczysz zaraz jak sprytnie napakowane są słówkami i gramatyką te pozornie niewinne zdania. Ale nie musisz znać jej teorii, tylko praktykę!
Dzięki Speakingo jak dziecko rozmawiasz i w pewnym momencie wiesz, że „tak się mówi” i już. Zupełnie jak teraz masz z językiem polskim!
Jak zacząć naukę na kursie języka angielskiego online Speakingo?
Po rejestracji na kursie języka angielskiego online Speakingo otrzymujesz darmowy tydzień na wypróbowanie takiej metody nauki. Możesz korzystać z całej funkcjonalności serwisu, jednak tylko z pierwszych pięciu pytań każdej lekcji. Dodatkowo możesz zrobić sobie test poziomujący, dyktando, czy pobrać listę najważniejszych słówek. Jeśli spodoba Ci się taki sposób nauki, wykupisz sobie dalszy dostęp. Miesiąc nauki na Speakingo jest w cenie jednej korepetycji. Tyle w kwestiach biznesowych.
Każda lekcja składa się z czterech części:
- Wprowadzenie nowego materiału.
- Powtórka zdań z poprzednich lekcji.
- Nauka zadawania pytań z poprzednich lekcji.
- Powtórka wprowadzonego dzisiaj na tej lekcji materiału.
[Jeśli korzystasz ze Speakingo po raz pierwszy to nie masz jeszcze czego powtarzać z poprzednich lekcji w drugiej i trzeciej części lekcji. Dlatego wypadałoby, żeby we wszystkich czterech częściach pojawiło się tych samych pięć zdań. Uznałem jednak, że byłoby to zbyt nudne, dlatego losowanych jest dodatkowo kilka prostych zdań.]
Podczas okresu próbnego zobaczysz tylko pierwszych pięć przykładów – również dlatego, żeby zupełnie początkujących uczniów „na dzień dobry” nie zalać falą zbyt wielu trudnych zdań, tylko żeby na spokojnie mogli na prostych kilku przykładach zobaczyć, jak to wszystko działa.
Zaskoczeniem może być dopiero, gdy po wykupieniu pełnego dostępu w pierwszej części lekcji zamiast pięciu zdań pojawi się ich ponad 40! Z czasem przyzwyczajamy się do tego, że nauka polega na poznawaniu słów i konstrukcji, których jeszcze nie znamy. Czujemy wręcz ekscytację, gdy widzimy coś nowego.
Poniżej uchylę jednak rąbka tajemnicy i dokładnie opiszę wszystkie zdania pierwszej lekcji pierwszego poziomu A1, żeby najbardziej nieśmiali i nie wierzący w swoje siły mogli bezstresowo zabrać się za naukę!
Od czego zaczynamy naukę języka angielskiego na pierwszej lekcji poziomu najbardziej początkującego
W pierwszej części każdej nowej lekcji, kiedy to wprowadzamy nowy materiał, wszystkie zdania są przetłumaczone. I to karygodnie dosłownie, żeby pomóc Ci przestawić się na myślenie po angielsku. W każdej chwili możesz też dać pauzę i powoli wszystko przeanalizować. Każdą lekcję możesz przerabiać dowolną ilość razy.
Ponieważ to Twoja pierwsza lekcja, poniżej omówimy sobie wszystko bardzo dokładnie, z linkami do tekstów opisujących poszczególne zagadnienia. Nie musisz jednak wcale wszystkiego tego znać od razu! Każdy poziom (10 lekcji) obejmuje materiał, który w szkole językowej przerabia się w rok. Tym samym jeśli jedną lekcję przerabiać będziesz przez miesiąc, to nie jest to wcale wolne tempo!
Tak więc do dzieła!
Pierwsza lekcja poziomu początkującego kursu j. angielskiego Speakingo
Pierwsze zdanie brzmi oczywiście:
- 1. Hello! How are you?
(Cześć! Jak się masz?)
- I’m fine. How are you?
(„Jestem dobrze” / w porządku. Jak Ty się masz?)
Każdy zna słówko „hello„. W tym zdaniu jednak uczymy się ciekawej rzeczy – nie wszystko można dosłownie przetłumaczyć! To znaczy można i będę to konsekwentnie robił, ale tylko po to, żeby pokazać, że nie warto! To znaczy, że trzeba przestawić się na język angielski, myśleć po angielsku a nie tłumaczyć sobie wszystko w głowie z polskiego. To się po prostu nie może udać!
Bo co to znaczy I’m fine. Dosłownie to „Ja jestem fajnie / cienko / wykwintnie” – bo takie znaczenia słowa „fine” znaleźć możemy w słowniku.
Na lekcjach Speakingo od razu uczysz się, że fraza „I’m fine” jest odpowiednią odpowiedzią na pytanie o to, jak się mamy. I już. Nie potrzeba całej tej filozofii, gramatyki i teorii. Trzeba tylko wiedzieć, co odkrzyknąć gdy ktoś rzuci do nas na ulicy „How are you”. I to już wiesz!
Oprócz tego dodaję aspekt kulturowy. Samo „I’m fine” byłoby odrobinę niegrzeczne dla Anglika. Zawsze trzeba również uprzejmie zapytać, jak czuje się nasz rozmówca – i on nawet nie musi na to odpowiadać!
- 2. Are you happy?
(Czy jesteś szczęśliwy / szczęśliwa?)
- Yes, I’m happy.
(Tak, jestem szczęśliwy / szczęśliwa.)
W tym i kilku kolejnych zdaniach uczymy się prostych zdań w czasie present simple. Uczymy się przede wszystkim odmiany czasownika „być” w różnych osobach w tym czasie. Poznajemy podstawowe przymiotniki i widzimy, że nie trzeba odmieniać ich przez płcie rozmówcy oraz poznajemy zaimki osobowe…
Tyle gramatyki w tak krótkich i prostych zdaniach? Oczywiście! I idę o zakład, że jesteś w stanie je „poczuć” nawet bez przeczytania tych wszystkich tekstów o gramatyce, które czasami bardziej potrafią zniechęcić do nauki niż cokolwiek wyjaśnić!
- 3. Is he sad?
(Czy on jest smutny?)
- Yes, he’s sad.
(Tak, on jest smutny.)
Tutaj widzimy, że w angielskich pytaniach nie ma żadnego „czy”. Po prostu zamieniamy miejscami pierwsze dwa słowa (inwersja).
- 4. Is she happy?
(Czy ona jest szczęśliwa?)
- Yes, she’s happy.
(Tak, ona jest szczęśliwa.)
Widzimy też, że she is można skrócić do she’s.
- 5. Is he sad but she’s happy?
- Yes, he’s sad but she’s happy.
Rozkręcamy się! Wprowadzamy sobie tutaj prosty spójnik, tak zwany linking word. Jest nim proste słowo „ale” czyli po angielsku „but„. Pojawi się nam w wielu zdaniach, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli pokazywać kontrasty i ćwiczyć wiele słów w jednym zdaniu.
- 6. Is this a book?
- Yes, this is a book.
Dowiadujemy się też, jak zapytać o podstawowe rzeczy takie jak książka (a book).
- 7. Is this a white book?
- Yes, this is a white book.
Uczymy się jak doprecyzować, czy jest ona biała (white) czy może czarna (black)?
- 8. Is this a black book?
- Yes, this is a black book.
Ćwiczymy dalej tę samą konstrukcję, tylko z innymi, podstawowymi słowami.
Kolejne przykłady nie wymagają szczególnego komentarza, po prostu praktyczne zdania ćwiczeniowe:
- 9. Is this a young boy?
- Yes, this is a young boy.
Czy to jest młody chłopiec?
- 10. Is this a young girl?
- Yes, this is a young girl.
Czy to jest młoda dziewczyna?
- 11. Is this a boy and a girl?
- Yes, this is a boy and a girl.
(Tak, to jest chłopiec i dziewczyna.)
Kolejny spójnik – and – którego przedstawiać szczególnie chyba nie trzeba, ale pominąć nie można.
- 12. Is this a beautiful woman?
- Yes, this is a beautiful woman.
Czy to jest piękna kobieta?
- 13. Is this an apple?
- Yes, this is an apple.
Czy to jest jabłko?
Zwróć uwagę, że przed apple dajemy an a nie a – bo a apple brzmiałoby jakbyśmy ziewaaaaali!
- 14. Is this number one?
- Yes, this is number one.
„Czy to jest numer jeden?” czyli powoli wprowadzamy też podstawowe liczby.
- 15. Is it raining?
- Yes, it’s raining.
„Czy pada deszcz?” Bardzo praktyczne zdanie w Anglii!
- 16. Is she beautiful?
- Yes, she’s beautiful.
Czy ona jest piękna?
- 17. Is this water clear?
- Yes, this water’s clear.
Czy ta woda jest przejrzysta?
- 18. Is it number one or is it number two?
- It isn’t number one, but it’s number two.
Czy to numer jeden czy numer dwa?
A z obrazka wyraźnie widzimy że: To nie jest numer jeden, ale to jest numer dwa.
- 19. Is it number three or is it number four?
- It isn’t number three, but it’s number four.
Czy to numer trzy czy to jest numer cztery?
- 20. Is she his mother?
- Yes, she’s his mother.
Czy ona jest jego matką.
Nieśmiało wprowadzam też w tej lekcji jeden przymiotnik dzierżawczy czyli „jego” = his.
- 21. Are they from London?
- Yes, they are from London.
Czy oni są z Londynu?
Wielu z nas uczy się języka angielskiego, żeby móc swobodnie podróżować. Tak więc kilka zdań w temacie:
- 22. She’s Australian. Where is she from?
- She’s from Australia.
Ona jest Australijką. Skąd ona jest?
Ona jest z Australii.
- 23. He’s Polish. Where is he from?
- He’s from Poland.
On jest Polakiem, Skąd on jest?
On jest z Polski.
- 24. She’s Ukrainian. Where is she from?
- She’s from Ukraine.
Ona jest Ukrainką. Skąd ona jest?
Ona jest z Ukrainy.
- 25. Is Barcelona in Spain?
Yes, Barcelona is in Spain.
Czy Barcelona jest w Hiszpanii?
Tak, Barcelona jest w Hiszpanii.
- 26. Can this boy run?
- Yes, this boy can run.
Czy ten chłopiec potrafi biegać?
Can to bardzo ważne słówko, najpopularniejszy czasownik modalny.
- 27. Has he got a watch?
- Yes, he’s got a watch.
Czy on ma zegarek? Tak on ma zegarek.
Tutaj uczymy się innego sposobu zadawania pytań, to znaczy uczymy się dopytywać o to, co ktoś ma.
- 28. Has she got a car?
- Yes, she’s got a car.
Czy on ma samochód?
- 29. Has he got an umbrella?
- Yes, he’s got an umbrella.
Czy on ma parasol?
- 30. Has she got an umbrella?
- Yes, she’s got an umbrella.
Czy ona ma parasol?
- 31. Can you text a friend?
- Yes, I can text a friend.
Czy możesz/potrafisz wysłać SMS’a do przyjaciela? [po angielsku mówimy „zatekstować” do kogoś].
Na Speakingo wprowadzam również współczesne słownictwo, nie żadne tam, legendarne „mój ojciec pali fajkę” z wiersza Andrzeja Bursy śmiejącego się z pradawnych podręczników.
- 32. How many is one hammer plus two hammers?
- One hammer plus two hammers is three hammers.
Ile to jest jeden młotek plus dwa młotki.
Rozumiem, że wielu z nas jest humanistami i z matematyką nam nie po drodze ale myślę, że wszyscy damy radę rozwiązać te zadania!
- 33. Are vegetables healthy?
- Yes, vegetables are healthy.
Czy warzywa są zdrowe?
Słuchając studyjnego nagrania native speakera na Speakingo zwróć uwagę na wymowę słowa „vegetable„, zwykle obcokrajowcy bardzo kaleczą to jakże zdrowe słowo.
- 34. Is this boy happy or is he unhappy?
- This boy isn’t happy, but he’s unhappy.
Czy ten chłopiec jest szczęśliwy czy on jest nieszczęśliwy?
Tu dowiadujemy się, że jedną z możliwości zaprzeczenia w języku angielskim jest doklejenie -un przed przymiotnikiem: happy → unhappy.
- 35. Is one monkey happy, but two monkeys are sad?
- Yes, one monkey is happy, but two monkeys are sad.
Czy jedna małpa jest szczęśliwa, ale dwie małpy są smutne?
- 36. Is the cake sweet?
- Yes, the cake is sweet.
Czy ciasto jest słodkie?
Zdania są zróżnicowane, przywołują rożne skojarzenia, żeby bardziej zapadały w pamięć. To akurat jest jeszcze słodsze niż małpeczki z poprzedniego przykładu!
- 37. Is this one book or are these two books?
- This isn’t one book, but these are two books.
Czy to jest jedna książka czy są to dwie książki?
Jak widzisz w odniesieniu do jednej rzeczy mówimy is, a dla wielu are. A zaprzeczeniem będzie is not czyli isn’t.
- 38. Is this one hammer or are these three hammers?
- No, this isn’t one hammer, but these are three hammers.
Czy to jest jeden młotek, czy są to dwa młotki?
- 39. Are these dogs sad or are these dogs happy?
- These dogs aren’t sad, but these dogs are happy.
Czy te psiaki są smutne czy te psiaki są szczęśliwe?
Zaprzeczeniem od are jest are not czyli aren’t.
- 40. Are these eggs red or are these eggs white?
- These eggs aren’t red, but these eggs are white.
Czy jajka te są czerwone czy te jajka są białe?
- 41. Is English clear to you?
- Yes, English is clear to me.
Czy angielski jest teraz dla Ciebie jasny/przejrzysty?
Taaak!!
I na końcu większości lekcji czeka Cię jeszcze prosty żarcik. Na przykład taki jak ten:
Dlaczego goryle mają duże nosy?
- 42. Why do gorillas have big noses?
- Because they have big fingers!
Bo mają duże palce!
Chcesz zacząć naukę języka angielskiego na Speakingo?
Jak wspomniałem, na pierwszej lekcji może wydawać się to dużo. Pamiętaj jednak, że to materiał przerabiany zwykle w ciągu miesiąca!
Tutaj wystarczy, że dobrze opanujesz tych 4o zdań i jak będziesz czuć się z nimi dobrze i bezpiecznie, możesz spróbować kolejnej lekcji.
Ale bez pośpiechu! Ciesz się a nie stresuj swoim rozwojem!!
Zobacz sobie za darmo i bez żadnych zobowiązań, czy pasuje Ci taka metoda nauki angielskiego. Dodatkowo otrzymasz listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów w pdfie oraz dostęp do darmowego testu poziomującego oraz dyktanda online!
Gotowi do nauki? No to do dzieła!
Wypróbuj pierwszy tydzień nauki języka angielskiego za darmo i bez zobowiązań!
Czy wiesz już jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego? Jeśli coś nadal nie jest jeszcze jasno pisz śmiało lub pytaj w komentarzach!