angielski tarzan

Czy jesteś Tarzanem z angielskiego?

Poniżej przedruk świetnego tekstu z nauczycielskiego bloga Got It! o problemach, jakie napotkać możemy w życiowych sytuacjach, jeśli uczymy się angielskiego tylko z książek, ale nie ćwiczymy mówienia w tym języku.


Wpadła mi w ręce świetna komiksowa historyjka.

Tarzan, zobaczywszy piękną Jane, szykuje w myślach przemowę sunąc do niej na lianach. I to nie byle jaką przemowę – ma być szarmancko, elokwentnie, z zaznaczeniem wysokiej funkcji społecznej. Wreszcie dociera na gałąź, na której znajduje się ukochana, zbiera się na odwagę, i…. no właśnie. Strach, wstyd, obawa przed porażką, a może mieszanka wszystkich tych odczuć sprawiają, że jedynym, co nasz Tarzan potrafi wydusić z siebie, jest „Ja- Tarzan, ty- Jane”. I tyle. Po sprawie.

angielski tarzan

Rozśmieszył mnie ten komiks, ale i wprawił w zastanowienie: skąd ja to znam? Przecież właśnie tak zazwyczaj wyglądają początki tworzenia wypowiedzi w języku obcym! Uczymy się pewien czas, zapamiętujemy słówka, zwroty, sklejamy je gramatyką, piszemy, czytamy. A gdy trzeba POWIEDZIEĆ – nic. Blokada.

W głowie wprawdzie jest pomysł, ale wygłosić go, wyartykułować drugiej osobie, czy, jeszcze gorzej – grupie, niemożliwe. I tak oto, mój Tarzan stał się niejako symbolem ucznia- nieśmiałka, czującego gulę w gardle, gdy tylko musi się WYSŁOWIĆ.

Co zrobić? Jak takiemu nieśmiałkowi pomóc? Jak przełamać tę wszędobylską barierę przed mówieniem w języku obcym? Tarzana powstrzymał strach/ wstyd/ poczucie niekompetencji.

No i Jane- ten drugi człowiek, który- chociaż być może też potrafi niewiele, jest jednak słuchaczem, a co za tym idzie- może OCENIAĆ.

mówienie po angielsku, blokada językowa, nauka
Patrz również: Mówienie bez blokady językowej również dla nieśmiałych!

Czy zatem, aby zniwelować negatywne uczucia powstrzymujące początkującego ucznia przed wygłoszeniem zdania, należy wyeliminować czynnik stresogenny, czyli odbiorcę? Czy wniosek wydaje się być aż tak prosty?

Można dojść do całkiem kontrowersyjnego początkowo stwierdzenia, że, w określonych okolicznościach, biorąc pod uwagę wiek osoby uczącej się (w końcu wiadomo, że im uczeń starszy, tym wstyd przed porażką, a więc i blokada, są większe) i przy założeniu potraktowania tego, jako wyłącznie fazy rozbiegu – takie „gadanie do siebie” może być nie najgorszym rozwiązaniem.

Tylko jak się taki Tarzan ma do tego zabrać? Mówić do lustra – trochę bez sensu, brak informacji zwrotnej.

Nagrywać się i odsłuchiwać? Nieźle, chociaż zachodzi ryzyko wdrukowania błędów – słuchamy i powielamy własne pomyłki.

Online z nauczycielem – dla niektórych, być może ten całkiem nowy sposób nauki będzie rozwiązaniem. Monitor daje poczucie wyodrębnienia, pozwala przybrać wirtualną pozę, a lektora traktować jak, powiedzmy, awatara.

Ale co ze 100% Tarzanem z angielskiego – takim, co to nie da rady patrząc komuś w oczy? Jak tu wystartować z mówieniem, jak zacząć?

Dla takich nieśmiałków też jest rozwiązanie- „pogawędki” z programem. Taki sposób nauki, którego zasadą jest mówienie wcześniej usłyszanych i przeczytanych słów, wyrażeń, zdań, które, przetworzone przez program komputerowy, wrócą do nas z informacją: „źle/ dobrze powiedziane”. Bez stresu, bez oceniania, czysta technologia.

„Spodobał mi się ten pomysł: jest ciekawym dopełnieniem tradycyjnego modelu przyswajania języka i dla wielu, zwłaszcza dorosłych uczniów, może być skutecznym pasem startowym do przełamania blokady przed mówieniem. „

Pomysły na taki kurs już są, można je znaleźć chociażby na speakingo.com, gdzie nauka odbywa się poprzez interakcję z komputerem: Tarzan poznaje, powtarza, utrwala i przetwarza wypowiedzi – od najprostszych, poprzez trudniejsze, skończywszy na poziomie zaawansowanym.

W każdym momencie otrzymuje informacje o poprawności wymowy i postępach, nie ogranicza go czas, czy pora dnia: uczy się mówiąc. MÓWIĄC. Wyprodukowanie wypowiedzi jest warunkiem przejścia do kolejnego poziomu- wszystko w wygodnym miejscu, z laptopem/ smartfonem, kawką – bez obawy, Jane nie słyszy.

A do tego, nie trzeba sobie zawracać głowy gramatyką – jest ona niejako przemycana w wypowiedziach, poprawności nabywa się poprzez powtarzanie.

Spodobał mi się ten pomysł: jest ciekawym dopełnieniem tradycyjnego modelu przyswajania języka i dla wielu, zwłaszcza dorosłych uczniów, może być skutecznym pasem startowym do przełamania blokady przed mówieniem.

Speakingo pogawędki komputerem opinie

Jeśli program zapewni nas, że nasz sposób wysławiania się jest OK (a tak musi być, żebyśmy mogli realizować kolejne punkty kursu), wpłynie tym samym na zwiększenie pewności siebie, i w rezultacie, być może zmotywuje do przeprowadzenia pogawędki, choćby najkrótszej (nie od razu Rzym zbudowano) z drugim człowiekiem – a o to przecież chodzi.

Wieloletnie doświadczenie w pracy z dorosłymi pokazuje, że to w tej właśnie grupie znajduje się największy odsetek Tarzanów – w pewnym wieku porażka po prostu nie przystoi, a gdy dodać do tego jeszcze kilka par obcych oczu i uszu przyglądających się i przysłuchujących uważnie z ławek obok, przepis na skuteczną blokadę językową gotowy.

Nierzadko wysiłki lektora dążącego do pobudzenia, zachęcenia słuchaczy do mówienia, przynoszą odwrotny efekt: Tarzan uprze się i już. Nie odezwie się za nic. Być może wtedy właśnie, praktyka w domowym zaciszu, z zestawem słuchawkowym, okaże się skuteczna?

Cel uświęca środki! Nie bójmy się próbować, szukać metod, które pomogą nam przezwyciężyć strach przed wypowiedzią w języku obcym – edukacja to skrzynka pełna narzędzi, w której każdy nieśmiały Tarzan znajdzie właściwe, pomocne w głośnym i wyraźnym wyrażeniu, co myśli.


Nie bądź Tarzanem! Angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Ten świetny tekst jest przedrukiem wpisu „Czy jest na sali Tarzan?” z bloga Got It!

Na zdjęciu Buster Crabbe z ekranizacji Tarzana z 1933 roku.

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Patrz również: Niebezpieczne związki przyimków z różnymi częściami mowy.
Przyimki z częściami mowy – niebezpieczne związki

Angielskie przyimki (prepositions) lubią łączyć się w niebezpieczne związki z różnymi częściami mowy (parts of speech). Dlaczego są to związki niebezpieczne? Ponieważ nie ma tu żadnej logiki, po prostu trzeba wyuczyć się ich na pamięć. Co gorsza nasza “intuicja” będzie często pracować przeciwko nam!

Czytaj dalej »
angielskie idiomy z psami
Angielskie idiomy z psami

Angielskie idiomy to takie podstępne wyrażenia, które bardzo trudno zrozumieć, ponieważ słowa wydają się znaczyć zupełnie co innego, niż rozmówca próbuje nam powiedzieć. Dlatego nauka angielskich idiomów jest tak ważna. Dziś poznamy angielskie idiomy z psami.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!