← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Czas future perfect continuous

Co? Jeszcze jeden czas przyszły?! Czas future perfect continuous jest prawdopodobnie najmniej popularnym angielskim czasem. Mówi o tym co-będziemy-już-robiący-przez-jakiś-czas-w-określonym-punkcie-przyszłości. No taka sytuacja…


Co to jest czas future perfect continuous?

 • Czas przyszły przyszły dokonany ciągły future perfect continuous tense (lub future perfect progressive) jest zwykle ostatnim, chyba najrzadziej używanym z 12 wspaniałych angielskich czasów.
 • Future perfect progressive tense, podobnie jak czas future perfect simple, mówi o tym co wydarzy się do jakiegoś momentu w przyszłości – z tym że jak wszystkie continuousy nasz future perfect continuous również kładzie nacisk na działanie (a nie efekt działania).
 • Future perfect continuous wygląda tak: By Midnight, she will have been dancing for three hours non-stop. (Do północy ona będzie tańcząca przez trzy godziny bez przerwy.)

Budowa czasu future perfect continuous

Sama budowa czasu future perfect continuous  nie powinna przysparzać nam większych problemów, ponieważ gdy przychodzić czas by go poznać, prawdopodobnie znamy już wszystkie pozostałe perfekty, a mianowicie:

Gramatyka naszego czasu przyszłego dokonanego ciągłego wpisuje się doskonale w schematy, jakie znamy już z powyższych czasów. To znaczy:

Budowa zdania twierdzącego w czasie future perfect continuous tense

 • By midnight, I will have been dancing for three hours.
 • By midnight, she will have been dancing for three hours.
 • By midnight, they will have been dancing for three hours.

Jak widzimy we wszystkich osobach jest tak samo, ponieważ po czasowniku modalnym will (który tu pełni funkcję czasownika posiłkowego) czasownik have musi wystąpić w podstawowej formie. Natomiast dopiero czasownik „właściwy” (tu jest to: dancing) występuje w formie ciągłej (ta z –ing na końcu) – ale jak ją tworzyć wiemy już z innych czasów ciągłych (continuousów).

Budowa przeczenia w czasie future perfect continuous tense

Po prostu dodajemy not:

 • By midnight, I will not have been dancing for three hours.

lub w skróconej wersji will not -> won’t

 • By midnight, I won’t have been dancing for three hours.
future perfect continuous tense

Dokonana ciągła przyszłość w przeszłości? Co to w ogóle ma być! Patrz również: Cytaty o psach… by Twój angielski nie zszedł na psy!

Budowa pytań w czasie future perfect continuous tense

W czasie future perfect progressive pytania tworzymy przez inwersję:

 • Will she have been dancing for three hours.

Zwróć uwagę, że nawet w trzeciej osobie liczby pojedynczej mamy have a nie tak jak mogłoby się wydawać has. Wynika to z tego, że „will have been” jest tu niejako jedną całością, takim złożonym czasownikiem pomocniczym.

Generalnie jednak pytania w tym czasie – podobnie jak strona bierna – są niezwykle rzadkie, o ile w wielu przypadkach w ogóle niemożliwe (Nie zadajemy na przykład w ogóle pytań zaczynając od Shall czy Shan’t. Natomiast We shall have been dancing for three hours jest jak najbardziej OK).

Kiedy używamy czasu future perfect progressive?

Aby użyć czasu future perfect continuous musimy wykonać karkołomną akrobatykę mentalną. To znaczy musimy wyobrazić sobie siebie w przyszłości, spojrzeć z tego punktu w przyszłości wstecz, i powiedzieć co robiliśmy-i-robimy do tej pory. Nie żartuję!

Dlatego wybierzemy sobie jakiś „haczyk” na zegarze, zwykle poprzedzony słówkiem by (czyli: do jakiegoś momentu w czasie):

 • By June, I will have been working here for 3 years.
 • I will have been studying English for three years by the end of this course.
 • When you finish your English course, will you have been living in England for over a year?

Można używać czasu future perfect progressive również do spekulowania:

 • We’re late. I think they’ll have been waiting for us.

Zdania w future perfect progressive mogą opisywać relacje przyczynowo-skutkowe:

 • Jason will be tired when he gets home because he will have been jogging for over an hour.

Czas future perfect progressive może łączyć się również z konstrukcją to be going to:

 • You are going to have been waiting for more than two hours when her plane finally arrives.

Czas future continuous a czas future perfect continuous

Chociaż już sam czas przyszły ciągły future continuous nie należy do najpopularniejszych, zwykle jeśli Anglicy czy Amerykanie będą mieli wybór, to i tak w nim powiedzą swoje zdanie, bo jest prostszy niż omawiany w tym wpisie perfekt. Będzie tak za każdym razem, gdy nie zobowiąże nas do podania okresu trwania danej czynności  jakaś fraza w stylu for two hours lub by tomorrow.

Zwróć jednak uwagę na różnicę sensu podobnych zdań w tych dwóch czasach:

 • He will be tired because he will be exercising so hard.

W tym zdaniu w czasie future continuous ktoś przewiduje, że nasz ćwiczący na siłowni Schwarzenneger będzie zmęczony w trakcie treningu, dokładnie w tym momencie, w którym ktoś mu go złośliwie przerwie.

Natomiast:

 • He will be tired because he will have been exercising so hard.

W czasie future perfect continuous natomiast podkreślamy, że trening już jakiś nieokreślony czas trwał. Co więcej (jak to często w perfektach bywa) nie wiemy, czy trening jest w trakcie, czy właśnie dobiegł końca.

Future perfect continuous w trybach warunkowych

Podobnie jak inne formy przyszłe, również czasu future perfect continuous nie używamy w trybach warunkowych, czyli w zdaniach, w których pojawia się warunek, wyrażany takimi słowami jak na przykład if, when, while, before, after, by the time, as soon as, unless itd. Zamiast future perfect continuous używamy po prostu present perfect continuous.

Albo mówiąc po ludzku: pomijamy will.

 • You won’t get a promotion until you will have been working here for at least three years.

Nie wszystkie czasowniki występują w formie ciągłej

Jak to w czasach typu continuous, również w future perfect continuous musimy pamiętać, że nie wszystkie czasowniki występują w formie ciągłej (z końcówką -ing) lub jeśli już, to zmienia się sens tego słowa. Na przykład:

 • Tomorrow, Ted will have been having his driver’s license for over two years.

Generalnie możemy uznać, że zdanie to jest błędne. A jeśli już uprzemy się, żeby tak powiedzieć, to sens tego zdania będzie taki, że jutro nasz Ted będzie… jadł swoje prawo jazdy od dwóch lat!

Dlatego powiemy po prostu w czasie future perfect

 • Tomorrow, Ted will have had his driver’s license for over two years.

Przysłówki w czasie future perfect continuous

Gdzie w gąszczu gramatycznych słów tworzących strukturę angielskiego czasu przyszłego ciągłego wcisnąć możemy takie przysłówki jak always, only, never, ever, still czy just?

O tak:

 • You will only have been waiting for a few minutes when her plane arrives.
 • Are you just going to have been waiting for a few minutes when her plane arrives?
przysłówek angielski adverb

Więc nie wiesz co to jest przysłówek? Pracuj z tym! Patrz również: 5 rodzajów angielskich przysłówków.

Future perfect continuous w stronie biernej

Chociaż praktycznie nikt nigdy tak nie powie (no chyba, że na jakimś egzaminie), teoretycznie możliwe jest użycie czasu future perfect continuous w stronie biernej. Wyglądać to będzie następująco:

 • The famous artist will have been painting the mural for over six months by the time it is finished.  (Strona czynna)
 • The mural will have been being painted by the famous artist for over six months by the time it is finished. (Strona bierna)

(Zwróć uwagę, że mamy tu zarówno stronę bierną jak i warunek w drugiej części zdania.)

Przyszłość Twojego angielskiego

Skoro czytasz ten wpis i dobrnęłaś czy dotarłeś nawet do końca tekstu znaczy to, że jesteś na całkiem zaawansowanym poziomie z języka angielskiego! Gratulacje! Zawsze jednak warto ćwiczyć dalej – szczególnie, że jeśli nic nie robimy z językiem angielskim to się cofamy!

Co więcej, o ile zawsze możemy coś poczytać po angielsku, postudiować gramatykę czy obejrzeć film po angielsku, to nie tak znowu często mamy okazję poćwiczyć mówienie po angielsku, szczególnie tak, by ktoś nas jeszcze poprawiał i zmuszał do używania skomplikowanych konstrukcji.

A takie zdania znajdziesz właśnie na ostatnich dwóch poziomach zaawansowania kursu języka angielskiego online Speakingo!

Kurs oparty jest na Metodzie Bezpośredniej –  koncentruje się na mówieniu, jak dziecko uczysz się poprawnych słów i gramatyki, tak by ich używanie weszło Ci w nawyk. Byś nigdy nie znalazła czy znalazł się w sytuacji, że teoretycznie wiesz jak coś powiedzieć, ale język nie chce przejść Ci przez gardło!

Dlatego polecam wypróbuj – za darmo i bez żadnych zobowiązań – naukę na kursie Speakingo i zobaczysz, czy podoba Ci się taka nauka.

Bez wątpienia Ty z przyszłości podziękujesz sobie za tę decyzję!


Zapisz się na kurs języka angielskiego przyszłości!

Wypróbuj Speakingo przez tydzień za darmo!


Czy wszystko jest już jasne z czasem present perfect continuous? Czy coś może jeszcze wyjaśnić? Pytajcie śmiało w komentarzach!

[Niektóre przykłady zdań zapożyczyłem ze strony EnglishPage]

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)