Co? Jeszcze jeden czas przyszły?! Czas future perfect continuous jest prawdopodobnie najmniej popularnym angielskim czasem. Mówi o tym co-będziemy-już-robiący-przez-jakiś-czas-w-określonym-punkcie-przyszłości. No taka sytuacja…
Patrz również: Porównanie angielskich czasów – 12 wspaniałych i kot!
Sama budowa czasu future perfect continuous nie powinna przysparzać nam większych problemów, ponieważ gdy przychodzić czas by go poznać, prawdopodobnie znamy już wszystkie pozostałe perfekty, a mianowicie:
Gramatyka naszego czasu przyszłego dokonanego ciągłego wpisuje się doskonale w schematy, jakie znamy już z powyższych czasów. To znaczy:
Patrz również: Czas present perfect, present perfect continuous, past perfect, future perfect… i inne perfekcje.
Jak widzimy we wszystkich osobach jest tak samo, ponieważ po czasowniku modalnym will (który tu pełni funkcję czasownika posiłkowego) czasownik have musi wystąpić w podstawowej formie. Natomiast dopiero czasownik „właściwy” (tu jest to: dancing) występuje w formie ciągłej (ta z –ing na końcu) – ale jak ją tworzyć wiemy już z innych czasów ciągłych (continuousów).
Po prostu dodajemy not:
lub w skróconej wersji will not -> won’t
Dokonana ciągła przyszłość w przeszłości? Co to w ogóle ma być! Patrz również: Cytaty o psach… by Twój angielski nie zszedł na psy!
W czasie future perfect progressive pytania tworzymy przez inwersję:
Zwróć uwagę, że nawet w trzeciej osobie liczby pojedynczej mamy have a nie tak jak mogłoby się wydawać has. Wynika to z tego, że „will have been” jest tu niejako jedną całością, takim złożonym czasownikiem pomocniczym.
Generalnie jednak pytania w tym czasie – podobnie jak strona bierna – są niezwykle rzadkie, o ile w wielu przypadkach w ogóle niemożliwe (Nie zadajemy na przykład w ogóle pytań zaczynając od Shall czy Shan’t. Natomiast We shall have been dancing for three hours jest jak najbardziej OK).
Aby użyć czasu future perfect continuous musimy wykonać karkołomną akrobatykę mentalną. To znaczy musimy wyobrazić sobie siebie w przyszłości, spojrzeć z tego punktu w przyszłości wstecz, i powiedzieć co robiliśmy-i-robimy do tej pory. Nie żartuję!
Dlatego wybierzemy sobie jakiś „haczyk” na zegarze, zwykle poprzedzony słówkiem by (czyli: do jakiegoś momentu w czasie):
Patrz również: Angielski na lotnisku – zwroty i memy.
Chociaż już sam czas przyszły ciągły future continuous nie należy do najpopularniejszych, zwykle jeśli Anglicy czy Amerykanie będą mieli wybór, to i tak w nim powiedzą swoje zdanie, bo jest prostszy niż omawiany w tym wpisie perfekt. Będzie tak za każdym razem, gdy nie zobowiąże nas do podania okresu trwania danej czynności jakaś fraza w stylu for two hours lub by tomorrow.
Zwróć jednak uwagę na różnicę sensu podobnych zdań w tych dwóch czasach:
W tym zdaniu w czasie future continuous ktoś przewiduje, że nasz ćwiczący na siłowni Schwarzenneger będzie zmęczony w trakcie treningu, dokładnie w tym momencie, w którym ktoś mu go złośliwie przerwie.
Natomiast:
W czasie future perfect continuous natomiast podkreślamy, że trening już jakiś nieokreślony czas trwał. Co więcej (jak to często w perfektach bywa) nie wiemy, czy trening jest w trakcie, czy właśnie dobiegł końca.
Patrz również: Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem.
Podobnie jak inne formy przyszłe, również czasu future perfect continuous nie używamy w trybach warunkowych, czyli w zdaniach, w których pojawia się warunek, wyrażany takimi słowami jak na przykład if, when, while, before, after, by the time, as soon as, unless itd. Zamiast future perfect continuous używamy po prostu present perfect continuous.
Albo mówiąc po ludzku: pomijamy will.
Patrz również: Angielskie tryby warunkowe.
Jak to w czasach typu continuous, również w future perfect continuous musimy pamiętać, że nie wszystkie czasowniki występują w formie ciągłej (z końcówką -ing) lub jeśli już, to zmienia się sens tego słowa. Na przykład:
Generalnie możemy uznać, że zdanie to jest błędne. A jeśli już uprzemy się, żeby tak powiedzieć, to sens tego zdania będzie taki, że jutro nasz Ted będzie… jadł swoje prawo jazdy od dwóch lat!
Dlatego powiemy po prostu w czasie future perfect
Gdzie w gąszczu gramatycznych słów tworzących strukturę angielskiego czasu przyszłego ciągłego wcisnąć możemy takie przysłówki jak always, only, never, ever, still czy just?
O tak:
Więc nie wiesz co to jest przysłówek? Pracuj z tym! Patrz również: 5 rodzajów angielskich przysłówków.
Chociaż praktycznie nikt nigdy tak nie powie (no chyba, że na jakimś egzaminie), teoretycznie możliwe jest użycie czasu future perfect continuous w stronie biernej. Wyglądać to będzie następująco:
(Zwróć uwagę, że mamy tu zarówno stronę bierną jak i warunek w drugiej części zdania.)
Skoro czytasz ten wpis i dobrnęłaś czy dotarłeś nawet do końca tekstu znaczy to, że jesteś na całkiem zaawansowanym poziomie z języka angielskiego! Gratulacje! Zawsze jednak warto ćwiczyć dalej – szczególnie, że jeśli nic nie robimy z językiem angielskim to się cofamy!
Co więcej, o ile zawsze możemy coś poczytać po angielsku, postudiować gramatykę czy obejrzeć film po angielsku, to nie tak znowu często mamy okazję poćwiczyć mówienie po angielsku, szczególnie tak, by ktoś nas jeszcze poprawiał i zmuszał do używania skomplikowanych konstrukcji.
A takie zdania znajdziesz właśnie na ostatnich dwóch poziomach zaawansowania kursu języka angielskiego online Speakingo!
Kurs oparty jest na Metodzie Bezpośredniej – koncentruje się na mówieniu, jak dziecko uczysz się poprawnych słów i gramatyki, tak by ich używanie weszło Ci w nawyk. Byś nigdy nie znalazła czy znalazł się w sytuacji, że teoretycznie wiesz jak coś powiedzieć, ale język nie chce przejść Ci przez gardło!
Dlatego polecam wypróbuj – za darmo i bez żadnych zobowiązań – naukę na kursie Speakingo i zobaczysz, czy podoba Ci się taka nauka.
Bez wątpienia Ty z przyszłości podziękujesz sobie za tę decyzję!
Czy wszystko jest już jasne z czasem present perfect continuous? Czy coś może jeszcze wyjaśnić? Pytajcie śmiało w komentarzach!
[Niektóre przykłady zdań zapożyczyłem ze strony EnglishPage]