← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Nauka angielskiego dla początkujących

Nauka angielskiego dla początkujących nie musi być ani ciężka ani nieprzyjemna. Wszystko zależy od naszej postawy i metody nauki, na którą się zdecydujemy.


Do napisania tego wpisu o nauce angielskiego dla początkujących zainspirowała mnie inskrypcja na jednym z wiktoriańskich budynków w Londynie. Budynek nazywa się Beaufoy, powstał w 1907 roku jako tak zwana „ragged school” – na początku XIX stulecia był to taki prospołeczny ruch, kiedy to bogaci Anglicy zakładali pierwsze darmowe szkoły dla „obszarpańców” (rags to są łachmany). Dzięki temu elegancko po pracy (sic!) uliczne dzieciaki mogły przyjść do szkoły, nauczyć się czytać i pisać i wtedy wysyłano je na kolonie (sic!).

nauka angielskiego dla początkujących londyn

Najbardziej utkwiło mi w opowieściach z tych czasów czyszczenie kominów. W epoce rewolucji industrialnej było ich bez liku, do czyszczenia ich wykorzystywano więc dzieci, które mogły zmieścić się w kominie od wewnątrz. Czasami jednak się tam klinowały. Wówczas żeby im pomóc, rozpalano w piecu i ciepłe powietrze wystrzeliwało je w górę…

Ale nie o tym mowa. Na inskrypcji widnieje napis:

Those that do teach young babes, do it with gentle means and easy tasks”

Znaczy to „Ci, którzy uczą młode dziecięcia, czynią to łagodnymi metodami i łatwymi zadaniami”. Jest to w rzeczywistości cytat ze sztuki Szekspira „Otello” (Akt IV, scena 2).

nauka angielskiego dla początkujących

Moim zdaniem mądrość ta, chociaż chyba nie do końca stosowana w zdyscyplinowanej wiktoriańskiej szkole, nadal ma zastosowanie do naszej nauka angielskiego dla początkujących i nie tylko.

Nauka angielskiego dla początkujących nie musi być nieprzyjemna

Są ludzi, którzy uważają, że tylko jak jest źle to jest dobrze. „Ora et labora a będziesz jak zmora”. Ja do nich nie należę. Nie ma powodu by cierpieć.

W dużej mierze to my sami decydujemy, czy nam się coś podoba czy nie. W ten sposób można powiedzieć, że wręcz „zmieniamy” tę rzecz.

Mogę narzekać, że „nie lubię się uczyć”. Mogę też powiedzieć sobie „lubię się uczyć”. Prawdopodobnie w przypadku większości z nas, oba te stwierdzenia są jednocześnie prawdziwe. Dlaczego więc przegrywać i czuć się źle, skoro możemy wygrywać i czuć się dobrze?

Czytaj również: Pozytywne angielskie zwroty dla początkujących

Nauka angielskiego dla początkujących może być przyjemna. Zadbaj o to, by uczyć się w przyjemnym miejscu. Korzystaj z ładnych i estetycznych metod.

Ja zawsze miałem szczęście, że moje nauczycielki języka angielskiego były bardzo ładne. Każdy ma coś, co sprawia, że nauka angielskiego dla początkujących jest przyjemnym a nie nieprzyjemnym doświadczeniem!

Przede wszystkim natomiast kończ naukę, kiedy jest jeszcze przyjemnie. Dzięki temu następnego dnia z przyjemnością wrócisz do nauki!

znasz już język angielski

Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski

Nauka angielskiego dla początkujących nie musi być trudna

Einstein podobno mówił, że jeśli nie potrafisz wyjaśnić czegoś pięciolatkowi, to znaczy że tego nie rozumiesz. Podobnie będzie z językiem angielskim. Jeśli nie rozumiesz gramatyki to znaczy, że korzystasz ze złych materiałów (albo śpisz na lekcjach, no na to rady nie ma!). Taki jest sens tej płaskorzeźby – powoli ale skutecznie nawet z tych obdartusów zrobimy ludzi. 😉

Zbyt trudny materiał jedynie zniechęca. A może nawet nie tyle zbyt trudny materiał, ale zbyt szybkie przechodzenie do kolejnych tematów.

XXI wiek jest szalony, wszystko pędzi i bez przerwy się zmienia. Wydaje się nam, że skoro raz coś przeczytaliśmy to znaczy, że już to zrozumieliśmy i zapamiętamy. Nasz mózg jednak nie wszedł jeszcze do epoki cyfrowej, działa raczej nadal analogowo. Potrzebujemy czasu. Potrzebujemy powtórzeń. To nie jest trudne. Po prostu trzeba wiedzieć, że tak jest, zamiast frustrować się, że nie jest inaczej.

skuteczna nauka jezyka angielskiego

Czytaj również: Skuteczna nauka języka angielskiego – 5 porad poligloty

Nauka angielskiego dla początkujących powinna być jednak regularna

W powyższym wpisie o skutecznej nauce języka angielskiego wspominam o krzywej zapominania i budowaniu skojarzeń. Jednak najważniejsze są jednak regularne powtórki. Oczywiście dobrze, by były w odpowiednich odstępach czasu. Ale Ameryki tu nie odkrywamy.

Jeśli uczymy się codziennie, lub przynajmniej kilka razy w tygodniu da to najlepsze efekty. Zakucie słówek przed egzaminem, czy wyjazdem na nic się nie zda. Jeśli chcemy nauczyć się angielskiego, wystarczy postanowić, że od teraz aż do ostatecznego zwycięstwa będę codziennie uczyć się 15 minut angielskiego. Kluczem do sukcesu są krótkie, przyjemne ale regularne sesje.

Przede wszystkim natomiast kończ naukę, kiedy jest jeszcze przyjemnie. Dzięki temu następnego dnia z przyjemnością wrócisz do nauki!

W toalecie, w autobusie, przed snem, kiedykolwiek. Ale regularnie. Taka nauka angielskiego dla początkujących musi się udać.

Jest to zresztą generalnie dobry sposób na osiągnięcie każdego celu.

motywacja do nauki jezyka angielskiego droga jest celem

Czytaj również: Droga jest celem – motywacja do nauki angielskiego której nie stracisz!

Nigdy się nie poddawaj

Z tego co obserwuję swoich uczniów, nauka angielskiego dla początkujących spotyka się z dwiema poważnymi przeszkodami.

Pierwszą jest wspomniany powyżej brak regularności. Niestety jak często powtarzam, „języka angielski nie nauczy się sam”. Bez (przyjemnej i regularnej ale jednak) pracy nic z tego nie będzie. Zapomnij o cudownych metodach, angielskim w weekend, nauce przez sen. Każdy wielki cel wymaga wytrwałości – nie dramatycznego zrywu, raczej bezwysiłkowego nawyku.

szybka nauka języka angielskiego

Czytaj również: Szybka nauka języka angielskiego według nauki

Jednak zbudowanie nawyku może trochę potrwać. Wtedy rzeczywiście warto trochę się zdyscyplinować. Bez moralnej presji czy dramatu. Po prostu na początku trzeba leniwego kotka naszego mózgu wziąć za sierściany kark i posadzić przy biurku. Jak powstanie nawyk, nauka będzie się wydarzać sama.

Jednak zanim to się stanie, leniwy kotek powie „jestem taki głupi”, „nigdy się nie nauczę języka angielskiego”, „nic z tego nie rozumiem”. Nie słuchaj go! To tylko lenistwo.

Skoro potrafisz już mówić po polsku, który jest jednym z trudniejszych języków na świecie, angielski nie może być problemem. Jeśli chcesz się nauczyć angielskiego, to sukces jest jedynie kwestią czasu.

can cannot cant czasowniki modalne

Kto to może zrobić? Ty to możesz zrobić!

Nie przejmuj się gramatyką tylko otocz się językiem

Nauka angielskiego dla początkujących niestety często opiera się na „słówkach” i „gramatyce”. Nie jest to mądre podejście. Szlifowanie gramatyki może być ewentualnie niepraktyczna rozrywką dla zaawansowanych uczniów. Jako początkujący nie potrzebujemy jej za wiele. Ważne jest by otoczyć się językiem angielskim, wsłuchać się w jego melodię. Nauczyć mózg, że jest to dla nas ważne.

Badania naukowe co więcej wyraźnie pokazują, że nauka słówek i gramatyki jest nieskuteczna. Najlepiej jest uczyć się całych fraz. Wtedy w praktyczny sposób uczymy się jednego i drugiego. Jak dziecko podświadomie przyswajamy wszystkie gramatyczne struktury, zamiast filozofować nad lingwistyką i-tak-potem-nie-stosowaną w życiu.

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

Czytaj również: Metoda nauki angielskiego, o której nikt nie mówi

Dwa przypadki nauki angielskiego dla początkujących

1. Nie ucz się angielskiego jak Janusz

Janusz usłyszał, że ludzie ze znajomością języka angielskiego więcej zarabiają. To prawda. Postanowił więc nauczyć się języka angielskiego! Nie chciał wydawać pieniędzy, dlatego przeczytał na ten temat kilka stron w internecie. Ściągnął sobie nawet listę słówek i przeczytał parę tekstów o gramatyce.

Jako że słówka nie chciały mu jakoś wchodzić do głowy, a teksty o angielskiej gramatyce były nudne i niezrozumiałe, po tygodniu uznał, że nigdy się go nie nauczy. „Jestem totalnym antytalentem językowym” powiedział włączając telewizor.

Janusz nie nauczył się języka angielskiego. Nie bądź jak Janusz.

Angielski z Tuskiem

„Coś jest nie tak” – oczywiście po angielsku tak się nie mówi 😉

2. Ucz się angielskiego jak Grażyna

Grażyna wie, że nie ma dużo czasu. Jednak angielski jest dla niej ważny, nie tylko z powodów zawodowych – chce móc pomagać w lekcjach córce, nie chce stresować się na wyjazdach, wie, że nauka języków jest zdrowa dla mózgu. Dlatego postanowiła sobie zaplanować swoją naukę angielskiego.

Słusznie uznała, że dla początkującej najlepsze będą proste rozmówki angielskie. Ważne jednak, by były z wymową. Dlatego na swoim telefonie z androidem zainstalował sobie aplikację Speakingo i codziennie w drodze do pracy powtarza sobie jedną lekcję.

Czas present perfect, present perfect continuous, past perfect, future perfect

Zdania są ciekawe, obrazki ładne, a to, że program rozumie co ona do niego mówi, nie przestaje ją zaskakiwać. Kilka razy w tygodniu też siada sobie w domu przed komputerem. Nigdy nie uważała, że jakoś szczególnie „uczy się” angielskiego.

Po roku jednak zdziwiła się, jak dużo była w stanie zrozumieć na wakacjach we Włoszech – okazało się, że po angielsku mówi lepiej niż oni! Miły pierwszy sukces, a to dopiero była przecież nauka angielskiego dla początkujących! Teraz już będzie tylko z górki!

Grażyna jest mądra. Bądź jak Grażyna!


Nauka angielskiego dla początkujących może być łatwa i przyjemna!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A jak wygląda lub wyglądała Wasza nauka angielskiego dla początkujących? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w komentarzach!

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (79 opinii, średnio: 4,97 na 5)
Loading...