Nietrudno znaleźć motywację do nauki języka angielskiego. Lepsza praca i jakość życia, podróże, zdrowie, wolność. Ale co zrobić jeśli chcesz już przestać? W tym humorystycznym tekście poznasz 10 pomysłów na to jak skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego! xD
Opowiadam też o tym na kanale Speakingo na YouTubie (zapisz się proszę do niego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś czy zrobiłeś!):
A jeśli jak ja wolisz słowo pisane, to tekst poniżej.
No to lecimy!
Po pierwsze:
1. Podejdź do nauki j. angielskiego jak najbardziej negatywnie!
Jeśli będziesz myśleć, że niemal dwa miliardy ludzi uczy się języka angielskiego, który jest relatywnie prostym językiem, to od razu będziesz chcieć się uczyć dalej.
Dlatego powtarzaj sobie regularnie takie rzeczy jak:
- angielski jest za trudny, a jestem beztalenciem językowym
- nigdy nie nauczę się języka angielskiego
- nie mam czasu na naukę języka angielskiego
- uczę się od lat i nadal nie potrafię mówić po angielsku
- boję się mówić po angielsku, bo robię same błędy
Pamiętaj, że każda szklanka zawsze jest w połowie pusta, nie pełna!
Dlatego myśl tylko i wyłącznie o tym, czego jeszcze nie potrafisz, co uważasz za trudne i czasochłonne, co sprawia Ci problem!
2. Porównuj się do lepszych, szczególnie do native speakerów
Popatrz jak inni świetnie mówią po angielsku, a Ty nadal masz problemy z prostymi zdaniami, o słowiańskim akcencie nie wspominając.
Dlatego ciągle myśl, że jesteś gorszy, głupsza, stanowisz niższą wartość, jesteś językowo gorszego sortu!
To nieważne, że native speakerzy uczą się angielskiego od dziecka i nie znają żadnych innych języków obcych, a na dodatek nawet w angielskim sadzą błędy.
Ważne, żebyś to TY poczuł się źle z tym, że po kilku lekcjach nie mówisz po angielsku jak królowa Elżbieta II!
3. Bój się popełniać błędy
To oczywiste, że skoro uczysz się języka angielskiego, to wszyscy wkoło oczekują, że będziesz mówić bezbłędnie! W końcu dla każdego z kim rozmawiasz najważniejsze jest to, czy wykułeś tabelkę czasowników nieregularnych na blachę!
To nieważne, że zdecydowana większość błędów jakie można popełnić jest tylko kosmetyczna, nie uniemożliwia, ani zwykle nie utrudnia nawet komunikacji. Najważniejsze to bać się ich popełniać i źle się czuć za każdym razem, gdy się nam to przydarzy!
Pamiętaj też, że nawet jeśli powiesz coś dobrze, to zawsze możesz myśleć, że na pewno popełniłaś jakiś błąd, którego nie zauważyłaś – ale inni na pewno zauważyli!
Błędy nie są w końcu naturalną okazją do tego, żeby się czegoś więcej nauczyć, lecz osobistą tragedią!
4. Koncentruj się na bieżących przeszkodach, a nie na celu
Kolejnym świetnym sposobem by skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego jest zapominanie o tym, po co w ogóle się uczysz.
Nie myśl o wolności i dostępowi do wiedzy jakie uzyskasz dzięki językowi angielskiemu, nie myśl o ciekawszej i lepiej płatnej pracy, ani o swobodzie podróżowania za granicą.
Zamiast tego myśl wyłącznie o tym, że nie potrafisz zrozumieć czasu present perfect, a każdą kolejną lekcję traktuj jako torturę, a nie krok w stronę wymarzonego celu.
5. Powtarzaj sobie, że stoisz w miejscu
Niektórzy uczniowie piszą dziennik swoich postępów, by zmotywować się do nauki języka angielskiego.
Zapisują tam rzeczy w stylu:
- napisanie tego wypracowania pomogło mi utrwalić znajomość czasu past simple
- poznałem dzisiaj tyle a tyle nowych słów i to na dodatek w całych zdaniach
- kolejnych X minut rozmowy po angielsku pomaga mi przełamać blokadę językową
Samo pisanie takiego pamiętniczka jest utrwalaniem wiedzy w pamięci, bardzo pomaga też przy powtórkach (vide krzywa zapominania). I gdy po kilku miesiącach nauki zobaczysz gruby tom notatek będziesz wiedzieć, że naprawdę się rozwijasz.
Dlatego pod żadnym pozorem tego nie rób! Nie, nie, nie! Nie masz na to czasu ani ochoty!
Szczególnie w okolicach poziomu B1 uczniowie zaczynają odnosić złudne wrażenie, że przestają robić postępy. Możesz wykorzystać ten moment by skutecznie zniechęcić się do nauki angielskiego!
6. Pamiętaj: wszystko albo nic!
Każdego dopadają czasami chwile rezygnacji, czy zwykłego zmęczenia. To również jest doskonała okazja, by zniechęcić się do nauki angielskiego!
A przecież wiadomo, że skoro nie możesz uczyć się całego dnia, to nie ma już sensu nic robić.
Tak więc pamiętaj – wszystko albo nic. Jeśli raz odwołasz zajęcia, to pamiętaj, że kolejne już nie mają najmniejszego sensu!
Tak samo gdy nie masz ochoty na 2 godziny nauki, to za 30 minut lub film po angielsku (bez lektora!) też nie ma co się zabierać. Małe kroczki mogą sprawić, że utrzymasz ciągłość nauki, poczujesz że się rozwijasz i będziesz chcieć robić więcej.
Dlatego najważniejsze jest, żeby nie robić nic, a zapał sam nas opuści!
7. Stres i ciśnienie skutecznie zniechęcą Cię do nauki angielskiego
Pamiętaj również, że jeśli nie wywrzesz na sobie nieznośnego ciśnienia, to być może polubisz nawet naukę języka angielskiego.
Jak to miałoby wtedy zniechęcić Cię do nauki?
Dlatego zacznij od bardzo wysokich oczekiwań od siebie i stresuj się nimi!
Również zapisanie się na kurs obiecujący znajomość angielskiego w dwa tygodnie też może okazać się pomocna by wkrótce zniechęcić się do nauki.
Nie rób żadnych przerw; doprowadź do tego, żeby zbierało Ci się na mdłości na samą myśl o angielskim!
Ciśnieniuj się ile możesz!
Wtedy w pewnym momencie na pewno pękniesz i porzucisz naukę angielskiego na dobre! A przynajmniej do czasu kolejnych postanowień noworocznych…
8. Ucz się w nudny i monotonny sposób – najlepiej wyłącznie gramatyki
Jednym z lepszych sposobów na to jak zniechęcić się do nauki języka angielskiego jest przykładanie wielkiej wagi do gramatyki. Jest tak nielogiczna i skomplikowana, że zrozumienie jej teorii jest syzyfowym wyzwaniem.
Dlatego próbuj, próbuj, a na pewno się zniechęcisz!
Najlepiej przy pomocy jakiegoś starego i brzydkiego, nudnego podręcznika z wieloma niezrozumiałymi terminami gramatycznymi!
W końcu gdybyśmy nie wiedzieli co to jest partykuła, to jak moglibyśmy płynnie mówić po polsku?
W żadnym wypadku też nie urozmaicaj sobie nauki angielskiego. Trzymaj się tylko jednej metody aż tak Ci się przeje, że porzucisz naukę angielskiego na dobre!
9. Ignoruj swoje sukcesy
Szczególnie jeśli uczysz się języka angielskiego samemu w domu, łatwo jest zapomnieć o celebracji swoich sukcesów.
Nie ciesz się więc jeśli uda Ci się zrozumieć jakieś dialogi w filmie, poznasz ileś tam nowych słów, fraz czy idiomów, przeczytasz całą książkę po angielsku (nawet jeśli w uproszczonej językowo wersji), powtórzysz tyle i tyle zdań po angielsku. Nie chwal się też swoimi postępami znajomym.
Jeśli już obierzesz sobie jednak jakiś edukacyjny cel, to pamiętaj, żeby był niemożliwy do zrealizowania. Na przykład „nauczę się angielskiego w miesiąc„, albo „za rok będę mówić z czystym, angielskim akcentem„.
10. Nie zapisuj się na kurs języka angielskiego online Speakingo! xD
Natomiast najgorsze co możesz zrobić, to zapisać się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Nauka angielskiego jest tam szybka i skuteczna, lecz jednocześnie prosta i przyjemna.
Oglądasz piękne zdjęcia i pełnymi zdaniami rozmawiasz sobie z komputerem lub telefonem, który rozumie Cię, chwali i w razie potrzeby poprawia. Bez stresu, bez dojazdów, kiedy chcesz, gdzie chcesz i jak długo chcesz.
W programie nauczania natomiast znajdziesz całą potrzebną Ci gramatykę i 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji. Uczysz się ich jednak w praktycznym kontekście, jak dziecko – po prostu przyjemnie relaksujesz się rozmową, a stopniowo z każdym dniem wiedza „sama wchodzi Ci do głowy”.
Do takiej metody nauki naprawdę trudno się zniechęcić!
No ale wybór należy do Ciebie!
Zobacz czy zniechęci Cię nauka języka angielskiego na kursie online Speakingo!
Wypróbuj pierwszy tydzień za darmo i bez zobowiązań!
Czy wiesz już jak skutecznie zniechęcić się do nauki angielskiego? A może masz jeszcze jakieś pomysły lub… wypróbowane sposoby? Podziel się swoimi pomysłami na to jak skutecznie zniechęcić się do nauki angielskiego w komentarzach!
Teks inspirowany wpisem: 10 Practical Ways To Motivate Yourself To Study English