← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Angielski dżentelmen – przeżytek czy niedościgniony ideał?

Mówią, że dobre maniery wychodzą już z mody. Nieprawda! Wszystkich, którzy chcieliby mieć styl jak angielski gentleman, zapraszam do lektury tych kilku refleksji na temat dżentelmeństwa!


/Na obrazku/

Szukasz tej osoby, która zmieni Twoje życie? Spójrz w lustro.


W dzisiejszych czasach dominującą postawą wydaje się bycie wiecznym chłopcem. W modzie, w zachowaniu, w podejściu do życia. Czy bycie dorosłym, dojrzałym mężczyzną – dżentelmenem – naprawdę wyszło zupełnie z mody?

Nawet w Wielkiej Brytanii trudno spotkać mężczyzn, których określić by można angielskimi dżentelmenami.

W dzisiejszym, materialistycznym świecie ludzie patrzą raczej na to, ile ktoś zarabia i jak się ubiera, niż to jaką mamy postawę w życiu i co udało się nam w nim wartościowego osiągnąć. A bycie dżentelmenem to bardziej właśnie to, kim jesteśmy i jak się zachowujemy, niż ile kosztuje nasz garnitur.

angielski dżentelmen

Mówią, że bycie samcem to kwestia urodzenia, bycie mężczyzną to kwestia wieku… ale bycie dżentelmenem to kwestia wyboru.

Sam wychowałem się raczej na angielskim punk rocku niż Jamesie Bondzie, nie uważam się więc za szczególnego dżentelmena. Z wiekiem jednak coraz bardziej szanuję taką postawę. Poniższy tekst inspirowany jest przemyśleniami angielskiego dżentelmena i modela Davida Gandy’ego pod tytułem  The Definition of a Gentleman.

Co więc określa czy definiuje współczesnego dżentelmena?

Dżentelmen nie „wygląda”, dżentelmen ma styl

Niektórzy ludzie myślą, że wystarczy kupić sobie drogi garnitur, strzelić sobie trochę brylantyny na przedziałek i już, dżentelmen jak ta lala. To jednak nie tak. Jest takie angielskie powiedzenie „You can buy fashion, but you can’t buy style.” (Możesz kupić modę/modne ubrania, ale nie możesz kupić stylu).
Dżentelmen nie musi ślepo podążać za modą, ponieważ ma swój styl. To właśnie jego pewność siebie sprawia, że potrafi iść pod prąd i nie przejmować się opinią innych. Nie wpisuje się w stadne instynkty. Nie potrzebuje akceptacji innych, by znać swoją wartość.

angielski dżentelmen

Wielkość człowieka nie polega na tym, ile bogactwa zgromadzi, ale jaką ma wewnętrzną spójność (integrity) i to jak decyduje się traktować innych.

Nie da się „wystylizować” na dżentelmena. W zależności od okoliczności dżentelmen będzie dżentelmenem zarówno w garniturze, jak i w dżinsach.

Nie trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby mieć zadbany wygląd. Czyste buty, wyprasowaną koszulę. Tak samo jak można nieschludnie wyglądać w drogich ubraniach. To kwestia decyzji, czy czujemy się kimś wyjątkowym, czy nie. Wyjątkowy niekoniecznie znaczy lepszy od innych. To znaczy szanujący siebie samego. Bo tylko wtedy można też szanować innych.

Dżentelmen swoim przykładem wyznacza trendy i dobry styl, a nie za nimi podąża.

angielski dżentelmen

Jak inni Cię widzą nie jest ważne. To jak sam się widzisz jest wszystkim.

Angielski dżentelmen w pracy

Dla dżentelmena nie ma rzeczy „niemożliwych”. Nie ma problemów – są wyzwania. Dżentelmen w obliczu problemów i przeciwności losu znajduje rozwiązania, zamiast się użalać. Pracuje ciężej, bierze poprawkę na zmiany i pracuje skuteczniej.

Dżentelmen zna swoją wartość, dlatego nie boi się słuchać rad i uczyć się od innych. Nie boi się odpowiedzialności i potrafi się nią również z szacunkiem dzielić. Dżentelmen inspiruje swoim przykładem, a nie coachingowymi frazesami.

angielski dżentelmen

Och, chcesz łatwego życia? Słyszałem, że rekrutują w McDonaldzie.

Dżentelmen w podróży

Trudno przecenić rozwój, który jest nieuniknioną konsekwencją podróżowania. Dżentelmen jest otwarty na nowe doświadczenia, potrafi otwarcie i krytycznie obserwować inne kultury i wzorce zachowania. Dżentelmen widział piękno świata, nie jest jednak ślepy na jego okrucieństwo i głupotę.

Nie doświadczy się tego jednak w luksusowym hotelu nad morzem, tylko w podróży w nieznane lądy. To właśnie w skrajnych sytuacjach można poznać swój umysł, swoje silne i słabe strony. Dzięki temu dżentelmen potrafi docenić swoją moc, jak i warunki, w których na co dzień żyje.

angielski dżentelmen

Bawiąc się jak dżentelmen – swoją drogą w memie powinno być gentleman – gentlemen to liczba mnoga, dżentelmeni 🙂

Symbole statusu dżentelmena

Dżentelmen nie będzie obnosił się ze swoim bogactwem czy sukcesem. Jak mawiała Margaret Thatcher „Z władzą jest jak z byciem damą – jeśli musisz mówić, że się nią jest, to znaczy, że się nią nie jest”.
Dżentelmen może cenić natomiast coś, co ma swoją historię, swoją opowieść. Potrafi odnaleźć piękno w przedmiotach, które mają swoją sentymentalną wartość, a niekoniecznie wysoką cenę.

angielski dżentelmen

Sir Adrian Carton de Wiart był brytyjskim żołnierzem w obu wojnach światowych, został postrzelony w twarz, głowę, żołądek, kolano, nogę, biodro i uszy, przeżył dwie katastrofy lotnicze, uciekł tunelem z obozu jenieckiego, odgryzł sobie palce, gdy lekarz odmówił mu ich amputacji, a o pierwszej wojnie światowej powiedział „Szczerze mówiąc, podobało mi się na wojnie”.

Dżentelmen nie jest egoistą

Jest takie piękne angielskie słowo, które trudno przetłumaczyć na język polski: selfless. Dosłownie znaczy to „bez-siebie”. Dżentelmen nie jest zapatrzonym w siebie bufonem, lecz dba, by wszyscy wokół niego czuli się dobrze.

Nie dlatego, że potrzebuje czegoś w zamian, nie dlatego, że tak wypada. Dżentelmen prawdopodobnie nie wie nawet, jak głęboko jego przykład inspiruje i wzbogaca życie otaczających go ludzi.

Są ludzie, którzy mówią dużo o pomaganiu innym. Zwykle jednak według nich to ktoś inny „powinien” tę pomoc udzielić – rząd, fundacje, sąsiedzi. Dżentelmen bezpretensjonalnie pomaga innym, ponieważ jest to jego naturalny instynkt, ponieważ jest to po prostu właściwe działanie w danej sytuacji.

angielski dżentelmen

Bensonie, czy byłbyś uprzejmy przynieść mi zużyte chusteczki z kosza na śmieci. Zapragnąłem poszarpać je na kawałeczki i porozrzucać po domu.

Przyjaciele i rodzina dżentelmena

Jego bliscy powiedzą o nim, że jest złotym człowiekiem – i to nie tylko dopiero na jego pogrzebie! Niekoniecznie jednak musi być otoczony wianuszkiem fanów. Dżentelmen wie, że nie można ufać ludziom, którzy przyjaźnią się z nim z powodu jego pozycji, bogactwa czy wpływów.
Przyjaciele wiedzą jednak, że zawsze mogą liczyć na dżentelmena. Będzie ich bronił, nawet jeśli jest to niewygodne czy niepopularne. Zawsze mogą zwrócić się do niego po poradę, pomoc.

Dżentelmen gardzi przemocą, fizyczną czy słowną. Nie chciałbyś jednak znaleźć się w skórze tego, kto zaatakuje jego rodzinę czy bliskich.

angielski dżentelmen

Bycie szczerym być może nie przysporzy Ci wielu przyjaciół, ale to zawsze przysporzy ci tych właściwych.

Dżentelmen nie boi się porażki

Nie przegrywają tylko ci, którzy nigdy nie próbują. A to nie jest imponujące podejście do życia.

Dżentelmen nigdy nie boi się porażki. Wręcz przeciwnie, zdaje sobie sprawę, że czasami z przegranej można nauczyć się więcej niż ze zwycięstwa. Natomiast największe sukcesy są rezultatem ciężkiej, skoncentrowanej pracy – zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym.

Jak powiedział słynny dżentelmen Winston Churchill:

Success consists of stumbling from failure to failure without loss of enthusiasm.

(Sukces polega na potykaniu się od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”).

angielski dżentelmen

Gdy wszystko wydaje się być przeciwko Tobie pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr nie z wiatrem.

Dżentelmen to człowiek zasad

Jak pod koniec swojej kariery politycznej powiedziała wspomniana powyżej Margaret Thatcher (to ciekawe, że drugi raz cytuję kobietę w tekście o dżentelmenach – chociaż ona akurat miała więcej jaj niż niejeden facet…)

When I leave Downing Street I’m going to start a company called ’Rent a Back Bone

(Kiedy wyprowadzę się z Downing Street – dom, w którym na czas urzędowania mieszkają premierzy Wielkiej Brytanii — założę firmę o nazwie ’Wynajmij Kręgosłup’).

Angielski dżentelmen nie będzie musiał korzystać z jej usług. Dżentelmen ma swoje wartości i zasady, których jest w stanie bronić za wszelką cenę.

Ów „kręgosłup moralny” pozwala mu powiedzieć „nie”, nawet jeśli ktoś się o to obrazi lub jest to niepoprawne politycznie. Jak to mówią, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Natomiast jak mówił słynny aktor-dżentelmen Paul Newman

Show me a man without enemies and I will show you a man without character„.

(Pokaż mi człowieka bez wrogów, to pokażę ci człowieka bez charakteru).

angielski dżentelmen

Postąp właściwie. Nawet gdy nikt nie patrzy. To jest spójność wewnętrzna.

Rycerstwo, szlachectwo, dżentelmeństwo

Co ciekawe, pojęcia takie jak rycerstwo, szlachectwo czy dżentelmeństwo są ze sobą blisko powiązane. Samo słowo „gentleman” wywodzi się od niższej klasy angielskiej szlachty. W kraju – przynajmniej jak do tej pory – nieskalanym marksizmem, słowo to zachowało swój pozytywny wydźwięk.

Cokolwiek byśmy nie myśleli jednak o politycznej historii średniowiecza, w byciu szlachetnym nie ma niczego złego. Dżentelmen jest rycerski, dla swojej partnerki i całego otoczenia. Cokolwiek by dzisiejsze samotne i sfrustrowane „feministki” nie krzyczały, dobrze jest ustąpić kobiecie miejsca w autobusie, okryć kurtką swoją dziewczynę w zimny, jesienny wieczór.

Mamy swoją tradycję rycerskości, możemy być szlachetni nawet bez odwołań do nie zawsze adekwatnych angielskich wzorców dżentelmeństwa.

Angielski dżentelmen

Skoro jednak jesteśmy na stronie kursu języka angielskiego, na koniec wypadałoby powiedzieć parę słów o tym, jak wypowiadać się niczym angielski dżentelmen. Oczywiście angielski dżentelmen będzie zawsze uprzejmy.
Tu z pomocą przyjść nam może kilka uprzejmych angielskich zwrotów, na przykład:

angielski dżentelmen

Dobre maniery

Wszystkie te wyrażenia znaczą „Czy mógłbyś / mogłabyś”. Warto ich używać, by brzmieć jak angielski dżentelmen… lub dama.

Warto zwrócić tylko uwagę na „Would you mind”. Wyrażenie to znaczy „Czy masz coś przeciwko temu bym…?”. Dlatego jeśli ktoś zapyta „Do you mind if I open the window?” to nie tłumaczmy tego sobie jako „Czy mogę otworzyć okno”. Dlaczego? Jeśli chcemy się zgodzić na polską wersję, powiemy „Tak”. Jeśli chcemy się zgodzić na angielską wersję, powiemy… „nie”.

angielski dżentelmen uprzejmość sir

Chcesz umieć mówić jak angielski dżentelmen?

Oczywiście obeznany w świecie dżentelmen musi potrafić mówić po angielsku!

Dlatego wszystkie damy i dżentelmenów zapraszam uprzejmie na kurs języka angielskiego online Speakingo. Nauczysz się tam, jak uprzejmie i mądrze mówić z pięknym angielskim akcentem!


Naucz się mówić jak angielski dżentelmen!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo


A jakie są Wasze przemyślenia na temat dobrych manier, dżentelmeństwa i rycerskości? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)