angielski filmy

Jak uczyć się angielskiego z filmów?

Poznaj kilka metodycznych uwag doktora anglistyki i ciekawych pomysłów na to jak uczyć się angielskiego z filmów, by nauka była ciekawa i skuteczna.


Czy warto uczyć się angielskiego z filmów?

Nikt nie powiedział, że nauka języka angielskiego musi ograniczać się do szkolnej ławki. Nie musi – ani nie powinna – być też samym nudnym ślęczeniem nad gramatycznymi regułkami czy listami słówek. Nie tylko taka nauka jest mało ciekawa, ale jest również nieskuteczna.

Najlepiej uczyć się z żywego języka, gdzie native speakerzy, z trudnym do zrozumienia ale prawdziwym akcentem mówią pełnymi zdaniami o rzeczach, które nas interesują. A tu proszę – z filmów możesz uczyć się angielskiego od piratów, policjantów i złodziei, zblazowanych amerykańskich singielek albo mitycznych stworów. A wszystko to bez wychodzenia z domu!

Dlatego nauka angielskiego z filmów jest nie tylko przyjemnością, ale jest niemal tak skuteczna jak nauka na kursie angielskiego online Speakingo! 😉

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Patrz również: Dlaczego według Szekspira nauka angielskiego powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

Jak nauczyć się angielskiego z filmów?

Gdy włączamy jednak jakiś film po angielsku okazuje się zwykle, że bardzo trudno jest nam zrozumieć o czym jest mowa. To nic dziwnego!

W końcu zwykle uczyliśmy się języka angielskiego z książek i czytanek, może robiliśmy sobie jakiś kurs online ze słówkami czy krzyżówkami gramatycznymi. Być może zdaliśmy dzięki temu nawet maturę z angielskiego, ale nie jesteśmy w stanie zrozumieć prostych konwersacji po angielsku (bo przecież rzadko kiedy w filmach poruszane są skomplikowane filozoficzne tematy). O mówieniu po angielsku nie wspominając.

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Patrz również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Ale nic straconego. To właśnie jest powód, dla którego właśnie warto uczyć się angielskiego z filmów!

Uzupełniamy w ten sposób umiejętność rozumienia mówionego angielskiego ze słuchu, której niestety tak często nam brak!

Jest tyle świetnych filmów i seriali w internecie, że możemy oglądać – to znaczy uczyć się języka angielskiego – do woli!

Pytanie jak mądrze uczyć się angielskiego z filmów, żeby nasza nauka była przyjemna i skuteczna?

yennefer, anya chalotra, opowiada po angielsku, wiedzmin
Patrz również: Yennefer (Anya Chalotra) opowiada po angielsku jak kręcili Wiedźmina.

Nauka języka angielskiego z filmów z polskimi napisami

Gdy orientujemy się, że wiele nie rozumiemy z filmu po angielsku to pierwsze co robimy to zwykle włączamy napisy.

Na pewno oglądanie filmu z polskimi napisami jest lepsze niż oglądanie filmów z dubbingiem (z lektorem). Przecież tyle smaczków traci się jeśli nie słyszymy intonacji głosu aktorów, tego w jaki sposób wymawiają swoje kwestie.

Dodatkowo zawsze trochę osłuchamy się z językiem angielskim, co być może jest jedyną możliwością nauki angielskiego z filmów dla początkujących uczniów, to jednak gdy trochę już znamy język angielski możemy pokusić się o włączenie angielskich napisów.

kreskówki do nauki angielskiego
A dla początkujących: Kreskówki do nauki angielskiego.

Nauka języka angielskiego z filmów z angielskimi napisami

Gdy włączymy angielskie napisy okazuje się wtedy zwykle, że jak dotąd „trudny w zrozumieniu” film staje się nagle całkiem prosty.

W większości filmów dialogi nie są skomplikowane, ani tym bardziej nie ma w nich wyszukanych konstrukcji gramatycznych. A dzięki temu, że widzimy akcję filmu na ruchomym obrazie, nawet jeśli nie zrozumiemy jakiegoś zdania czy słówka, to zawsze domyślimy się o co chodzi z kontekstu. To świetny trening językowy, ponieważ nigdy nie będziemy znali wszystkich setek tysięcy angielskich słów.

Dlatego warto jak najszybciej nauczyć się rozumienia słówek na podstawie kontekstu w jakich zostały użyte i filmy są doskonałym polem do popisu.

rick gervais, zlote globy, golden globes, 2019
Patrz również: Angielski komik Rick Gervais zaorał Hollywood na rozdaniu Złotych Globów.

Jak szybko sprawdzić znaczenie słówek z filmów?

Zdarzyło Ci się może kiedyś nie zrozumieć jakiegoś słówka z filmu?

Każdemu się zdarza!

Ale nikt nie ogląda przecież filmów ze słownikiem w ręku!

Natomiast technologia może tu znowu przyjść nam z pomocą. Znalazłem ostatnio ciekawe rozszerzenie do przeglądarki internetowej InterSub, które może wyświetlić angielski transkrypt filmu (jeśli chcesz oglądać z angielskimi napisami), ale też może tłumaczyć poszczególne słówka. Co więcej, jako że to rozszerzenie zaprojektowane jest specjalnie do nauki języka angielskiego, ma dodatkowe opcje, takie jak tworzenie listy nowych słówek do późniejszych powtórek.

Jako, że poznałem się z autorem tego ciekawego programu, wszyscy czytelnicy bloga SPEAKINGO mogą dostać dodatkowych 14 dni bezpłatnego użytkowania. Wystarczy wpisać kod: rssskjfs przy rejestracji.

intersub, learning english from watching films, interactive movie subtitles

Patrz również: InterSub: Filmy z interaktywnymi napisami do nauki angielskiego.

Nauka słuchania czy czytania z filmów?

Kiedy oglądamy filmy z angielskimi napisami okazuje się jednak, że… uczymy się czytania a nie słuchania.

Zwróć uwagę, że po włączeniu angielskich napisów zwykle przestajemy uważnie słuchać dialogów, rozleniwiamy się i już tylko czytamy napisy po angielsku.

To oczywiście też jest dobry sposób nauki języka angielskiego. Ale rozwijamy wtedy umiejętność czytania, poznajemy pisownię słówek, ale nie uczymy się już rozumienia ze słuchu. A to właśnie jest ta umiejętność, której często nam brak.

Jak więc uczyć się słuchania z angielskich filmów?

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

Dwukrotne oglądanie filmów po angielsku

Jedną z metod nauki angielskiego z filmów jest ich dwukrotne oglądanie. To znaczy najpierw oglądamy film z angielskimi napisami, a potem jak już wiemy o co w filmie chodzi oglądamy go po raz drugi bez napisów. Problem w tym, że oglądanie tego samego filmu dwukrotnie być może nie jest już tak bardzo porywające. Zadziała to być może z naszymi ulubionymi filmami, które i tak w kółko oglądamy, ale na co dzień prawdopodobnie się to nie uda.

Tak więc jeśli akurat nie są święta i nie leci znowu Kevin Sam w Domu (ten film znamy wszyscy na pamięć więc w oryginalnej wersji oglądać go mogą nawet początkujący!) to jest jeszcze jedna sprytna metoda nauki angielskiego z filmów, która pozwala rozwinąć zarówno naszą umiejętność słuchania jak i czytania.

filmy swiateczne po angielsku
Patrz również: 12 świątecznych filmów po angielsku.

Oglądanie filmów po angielsku z opóźnionymi napisami

W wielu programach do oglądania filmów  jest taka opcja, żeby wyświetlać napisy z opóźnieniem. Na przykład w popularnym VLC banalnie prosto klawiszem G opóźniamy (natomiast H przyśpieszamy) o kilkadziesiąt milisekund napisy.

Ustawiamy sobie więc opcję subtitle delay (opóźnienie napisów) o jakieś dwie sekundy. Dzięki temu nasze angielskie napisy pojawią się dwie sekundy po tym, jak zdanie to zostało wypowiedziane w filmie.

W ten sposób z filmu wynieść możemy nie tylko rozumienie ze słuchu ale również pisownię. No i jest większa szansa, że zrozumiemy o co w filmie chodzi!

Nauka z angielskich filmów z opóźnionymi napisami wyglądać będzie mniej więcej tak jak w poniższym fragmencie z Harryego Pottera w filmiku z którego zapożyczyłem ten pomysł:

Nie przejmuj się jeśli nie zawsze zrozumiesz przed przeczytaniem. Nawet native speakerzy czasami nie rozumieją o czym mówią niektórzy aktorzy.

Ale w ten sposób właśnie uczymy się różnych angielskich akcentów z filmów i to bez wychodzenia z domu!

Oglądanie filmów w zwolnionym tempie

Kolejnym fajnym pomysłem na naukę języka angielskiego z filmów jest ich oglądanie (lub ich części) w zwolnionym tempie. Można dłużej rozkoszować się ulubionymi dialogami, a akcja filmów z ich szybkimi wyścigami i wybuchami daje się wtedy ogarnąć wizualnie bez zawrotu głowy.

Chociaż obawiam się, że oglądanie filmu po angielsku w zwolnionym tempie szybko skończyć się może zaśnięciem – a w naukę angielskiego przez sen nie wierzę!

angielski pacjent, słownictwo medyczne po angielsku
Patrz również: Angielski Pacjent czyli nauka słownictwa medycznego z fragmentu filmu i śmiesznych memów.

Zalety nauki angielskiego z filmów

  • Nauka angielskiego staje się przyjemną rozrywką.
  • Uczysz się żywego a nie podręcznikowego angielskiego. Wiele ze zdań z kursów angielskiego nigdy nie usłyszysz na ulicy. Uczą Cię one poprawnych konstrukcji gramatycznych i to jest okej, ale dobrze też jest wiedzieć jak naprawdę ludzie mówią.
  • Uczysz się angielskich słów w żywym kontekście. Jeśli lubisz kryminały, bez wątpienia szybko opanujesz słownictwo policyjno-przestępcze, ponieważ podobne słówka będą powtarzały się w różnych filmach, a Ty poznasz konteksty, w jakich są używane.
  • Słyszysz jak słowa są wymawiane. Uczysz się nie tylko pisowni, ale też wymowy.
  • Masz większą frajdę z oglądania filmu, ponieważ możesz docenić grę aktorską, to jak bawią się słowami i intonacją.

Nic tylko uczyć się angielskiego z filmów!

czas present perfect
Czy ktoś kiedykolwiek Ci powiedział (że) wyglądasz jak gwiazda filmowa…

 

Reklama przed seansem filmowym

Nie oszukujmy się jednak, oprócz nauki angielskiego z filmów dobrze jest też zapisać się na kurs języka angielskiego. Szczególnie takiego, który nauczy nas mówić, a nie tylko biernie słuchać jak na filmach i niestety większości kursów online.

Chwalebnym wyjątkiem jest tu kurs języka angielskiego online Speakingo, który nie dość że zawiera całą potrzebną Ci gramatykę i 2000 najpopularniejszych angielskich słów, to jeszcze w 100% opiera się na rozmowie.

A co ciekawe, na kursie Speakingo rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby również poprawia. Dzięki temu nie utrwalasz błędnych kalek językowych. Ponieważ jest to kurs na platformie online, nie musisz nigdzie dojeżdżać, a uczyć możesz się o dowolnej porze dnia i nocy, tak długo lub krótko jak tylko chcesz.

Nauka całych zdań i fraz jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą nauki języka angielskiego, którą spróbować możesz na Speakingo przez tydzień zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!

A jak Waszym zdaniem najlepiej uczyć się angielskiego z filmów? Jakie filmy Waszym zdaniem najlepiej się do tego nadają? Podajcie swoje ulubione tytuły w komentarzach!


Zapisz się na internetowy kurs angielskiego Speakingo!

Mów po angielsku jak aktorzy z Hollywood!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
style uczenia sie jak sie uczyc
Czy style uczenia się naprawdę istnieją?

Słyszeliście o różnych stylach uczenia się? Jedni są wzrokowcami, drudzy słuchowcami, a jeszcze kto inny musi czegoś dotknąć, by się nauczyć. Wyniki badań naukowych coraz częściej wydają się potwierdzać jednak, że style uczenia się to nic innego jak jedynie przyjemny mit.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!