Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego

Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?

Nie ma czegoś takiego jak antytalencie językowe. Jeśli nie możesz nauczyć się języka angielskiego to znaczy, że gdzieś popełniasz błąd. Zobaczmy jakie są możliwe powody dlaczego ludzie mówią, że nie mogą nauczyć się języka angielskiego.


Na memie: Nie mogę tego zrobić (obcięcie 't zmieniłoby sens zdania na „Potrafię to zrobić”)

Dlaczego nie potrafię nauczyć się języka angielskiego?

Potrafisz. Każdy potrafi.

Szczególnie jeśli mówisz już po polsku to znaczy, że masz wybitny talent językowy – wszakże to jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Język angielski to przy tym pikuś!

Oczywiście jednak angielski nie nauczy się sam. Trzeba podjąć wyzwanie i zrobić to mądrze. Poniżej kilka przemyśleń nauczyciela angielskiego, który niejedno w swej nauczycielskiej karierze już widział 🙂

angielski nie nauczy sie sam, the times polska
Patrz również: Angielski nie nauczy się sam [wywiad z Times Polska z dr Grzegorzem Kuśnierzem]

Jak się nie uczyć angielskiego?

Cofnijmy się 200 albo więcej lat wstecz. Ludzie wtedy również uczyli się języków obcych. Były to jednak często języki martwe takie jak łacina czy greka. Używano ich praktycznie tylko do czytania starożytnych tekstów i ogólnego treningu mózgu. No bo z kim można pogadać sobie po łacinie, skoro Rzymianie mówią dziś po włosku…

Z takich okoliczności przyrody wywodzi się tradycyjne podejście do nauki języka angielskiego. Trzeba zakuwać słówka, uczyć się gramatyki. Wtedy będziemy mogli sobie powolutku rozszyfrować – niczym Indiana Jones hieroglify w piramidach – zdanie zapisane w języku obcym.

Czy jednak po to uczymy się angielskiego? Czy chcemy przede wszystkim czytać powieści tuzów historii literatury brytyjskiej w oryginale? Byłoby fajnie, ale zwykle jednak chodzi o to, żeby się po prostu dogadać! Nasz angielski ma być komunikatywny, a nie teoretyczny. Musimy umieć mówić – i to szybkim tempie, a nie rozwiązywać lingwistyczne krzyżówki przy kominku z herbatą w dłoni!

Dlatego nie nauczysz się mówić po angielsku jeśli Twoja metoda nauki opiera się na takich reliktach przeszłości jak:

  • Wkuwanie słówek z list
  • Ślęczenie nad teorią gramatyki
  • A wszystko to wykładane jest po polsku
Najpopularniejsze metody nauki angielskiego
Patrz również: Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Nie mogę nauczyć się języka angielskiego bo…

Nie na tym bowiem polega skuteczna nauka języka angielskiego. Zakuwając „gołe” słówka nie poznajemy ich kontekstu, tak więc jest duża szansa, że źle ich użyjemy.

Natomiast sucha teoria gramatyczna do niczego się nam nie przydaje w rzeczywistej sytuacji komunikacyjnej, gdzie musimy mówić niejako z automatu, a nie zastanawiać się nad regułkami.

Co więcej ważne jest by zbombardować mózg jak największą ilością języka angielskiego, żeby pogodził się z faktem, że jednak musi się tego angielskiego nauczyć, przez co w pewnym momencie wiedza zaczyna niemalże sama wchodzić do głowy.

Jeśli w epoce smartfonów i samosterujących samochodów nadal używasz wiktoriańskich metod gramatyczno-tłumaczeniowych do nauki języka angielskiego nic dziwnego, jeśli efekty nie są powalające.

dlaczego nie mogę nauczyc sie jezyka angielskiego?
Mówisz po angielsku? Tak!
Jak się nazywasz? Tak!

Uczę się angielskiego i nic nie umiem

Dodatkowo często sytuację pogarszają sami nauczyciele angielskiego. Nie ma co się im dziwić: praca trudna i stresująca, zwłaszcza w szkołach państwowych. Nie dość, że muszą zmagać się z zawsze pełnymi energii dzieciakami, to jeszcze sprzeczne oczekiwania rodziców – że jednocześnie za bardzo albo że za mało cisną – papierologia i oczekiwania dyrekcji, a wszystko to za psie pieniądze.

Oceny i poprawianie mogą stać się tutaj skutecznym narzędziem kontroli frywolnej bandy milusińskich… ale niekoniecznie nauki angielskiego.

To ze szkoły często wynosimy lęk przed mówieniem, ponieważ cały czas ktoś nas będzie poprawiał i oceniał, a ktoś lepszy może nawet się z nas pośmieje. Dlatego lepiej siedzieć cicho w kącie, zrobić zadanie z gramatyki i powiedzieć później, że uczę się angielskiego już tyle lat ale nic nie umiem po angielsku powiedzieć…

mówienie po angielsku, blokada językowa, nauka
Patrz również: Mówienie bez blokady językowej również dla nieśmiałych!

Nigdy nie nauczę się angielskiego

Nie oszukujmy się jednak. Nawet używając najmniej skutecznej, najnudniejszej i najgorszej metody, wcześniej czy później nauczymy się angielskiego. Nigdy nie nauczymy się angielskiego tylko wtedy jeśli… nie będziemy się go uczyć!

Brak czasu jest wielką bolączką dzisiejszych czasów. No ale tak to już jest, nic na to nie poradzimy. Trzeba jakoś nauczyć się z tym żyć. Pomaga tu najbardziej motywacja: dlaczego w ogóle chcę nauczyć się języka angielskiego?

A powodów jest wiele – dzięki angielskiemu będziemy lepiej zarabiać, podniesie się nasza jakość życia, ochronimy mózg przed demencją i Alzheimerem, będziemy mieli dostęp do nieograniczonej wiedzy w internecie, będziemy mogli swobodnie podróżować i poznawać ludzi z całego świata.

Lista zalet nie ma końca – w końcu dlatego właśnie języka angielskiego uczy się dziś niemal dwa miliardy ludzi!

metod nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu
Patrz również: 5 metod nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu.

Wciąż jestem na tym samym poziomie angielskiego

Nawet jeśli mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na kurs angielskiego oparty na bardziej komunikatywnych metodach, gdzie uczymy się poprzez interakcje z innymi uczniami i gry, a teoria ograniczona została do minimum, zwykle po jakimś czasie pojawia się w nas wrażenie, że wciąż jesteśmy na tym samym poziomie.

Ale to nic dziwnego.

Jest duża różnica między uczniem, który nic kompletnie nie potrafi, a tym który zna już podstawy. Natomiast nie ma już tak wielkich różnic między jak to się mówi „przed-średniozaawansowanym” (pre-intermediate) a średniozaawansowanym (intermediate) czy nawet „wyżej-średniozaawansowanym” (upper-intermediate) i tak dalej.

Rozwój staje się płynny, szlifujemy swój angielski ale postępy nie są już tak spektakularne. Ale tak to jest – nie chodzi o to, żeby od razu ważyć się czy przeglądać w lustrze po kilku wizytach na siłowni. Rozwój po prostu wymaga czasu.

Dlatego najlepiej zapomnieć o „poziomach” ale po prostu regularnie się uczyć! Nie spinać się z powodu odległego celu, ale cieszyć się drogą!

W pewnym momencie po prostu zdziwisz się, że wszystko rozumiesz i jak dobrze mówisz po angielsku!

Na obrazku: Nie możesz być kiepski z angielskiego, jeśli nawet nie uczysz się angielskiego

Jak się w końcu nauczyć angielskiego?

Jak się w końcu nauczyć angielskiego? No na pewno trzeba zacząć się uczyć i kontynuować naukę!

Zapomnij o magicznych metodach nauki angielskiego przez sen w tydzień. Dlatego wybierz sobie taki sposób nauki, który nie tylko będzie skuteczny, ale też możliwy do utrzymania w czasie. To znaczy przyjemny, możliwie mało czasochłonny (dojazdy, elastyczny grafik etc.) oraz nie za drogi.

Jak więc nauczyć się angielskiego?

Ze swojej strony proponuje oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo ponieważ:

  • opiera się na Metodzie Bezpośredniej, w której uczymy się całych zdań i fraz, a nie gołych słówek i gramatyki, co jest najskuteczniejszą metodą nauki;
  • kurs obejmuje 2000 najpopularniejszych i najważniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% wszystkich konwersacji;
  • kurs zawiera całą potrzebną Ci gramatykę, której jak dziecko uczysz się podświadomie bez zawracania sobie głowy niezrozumiałymi regułkami;
  • kurs Speakingo polega w 100% na rozmowie, przez co nie znajdziesz się w sytuacji, że wiesz jak coś powiedzieć, ale słowa nie chcą przejść Ci przez gardło;
  • to kurs online więc możesz uczyć się kiedy i gdzie chcesz, o dowolnej porze dnia i nocy, również w telefonie;
  • nie tracisz czasu na dojazdy, nie musisz odwoływać zajęć, po prostu uczysz się kiedy tylko masz na to chwilę czasu;
  • miesiąc nauki kosztuje tyle co jedna korepetycja!

Brzmi dobrze?

dlaczego nie mogę nauczyc sie jezyka angielskiego?
A co jeśli Ci powiem, że nauka angielskiego może być fajna

Jeszcze lepsze jest to, że przez pierwszy tydzień możesz wypróbować jak to wygląda zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Wszystkie możliwości stoją już teraz przed Tobą otworem!

To czy możesz nauczyć się języka angielskiego czy nie zależy już tylko od Ciebie!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Zobaczysz, że MOŻESZ nauczyć się mówić po angielsku


Czy Wy też zadawaliście sobie słynne pytanie „dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego”? Napiszcie jak to jest z Wami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!