praktyczny kurs języka angielskiego

Praktyczny kurs języka angielskiego… czyli jaki?

Jaki to jest praktyczny kurs języka angielskiego? Jak zwykle to proste pytanie możemy rozwinąć by zobaczyć, jakiego kursu angielskiego tak naprawdę poszukujemy.


Jak wygląda praktyczny kurs języka angielskiego?

Kto chciałby nauczyć się angielskiego tyko w teorii? Każdy chciałby nauczyć się angielskiego „praktycznie”!

Hasło „praktyczny kurs języka angielskiego” może jednak dotyczyć wielu różnych aspektów nauki języka angielskiego. Gdy zastanawiałem się nad tym, co możemy rozumieć pod pojęciem „praktycznego kursu angielskiego” przyszły mi do głowy trzy pomysły, które z mojej nauczycielskiej perspektywy zaraz bardziej szczegółowo omówię. To znaczy:

Spis treści:

  1. Praktyczny kurs czyli nauka branżowego angielskiego.
  2. Praktyczny czyli elastyczny czasowo i bez dojazdów.
  3. Mniej teorii, a więcej praktyki podczas nauki.

 Opowiadam o tym również na kanale Angielski Speakingo na YouTube:

…do którego oczywiście serdecznie zapraszam!

A poniżej wersja dla piśmiennych 🙂

1. Praktyczny kurs języka angielskiego czyli taki ze specjalistycznym słownictwem

Jeśli planowałbym wyjechać do Anglii i podjąć pracę w służbie zdrowia (NHS), to bez wątpienia chciałbym nauczyć się specjalistycznego, branżowego słownictwa związanego z wykonywanym przeze mnie zawodem. To bardzo praktyczne! Po co mam uczyć się słów typu „kielnia” czy „rabarbar” skoro jadę wyrywać Anglikom zęby?

Dlatego bez wątpienia praktycznym kursem języka angielskiego będzie ten, który przygotowuje nas bezpośrednio do wykonywanego przez nas zawodu.

Nie ma sensu próbować nauczyć się wszystkich setek tysięcy angielskich słów – najlepiej nauczyć się tych, których praktycznie będziemy używać w codziennym życiu i w pracy!

Z branżowymi, specjalistycznymi słówkami sprawa wbrew pozorom nie jest taka trudna. Często wręcz już je znamy ponieważ jako kalki językowe przeniknęły do języka polskiego, lub pochodzą z łaciny. Zwykle nie jest ich znowu tak wiele i względnie szybko można się ich nauczyć.

poziom komunikatywny angielski
Co? Mówisz że komunikacja to coś więcej niż „chcę ciasteczko”? Patrz również: Komunikatywny angielski… czyli jaki?

Nie samym technicznym angielskim człowiek żyje!

Niestety przy pomocy samych słówek branżowych się nie dogadamy! Potrzebujemy nie tylko gramatyki, ale tych najpopularniejszych słów, które przewijają się w niemal każdej konwersacji, w każdej branży, na każdy temat! Chociażby na spotkaniu towarzyskim w piątek po pracy.

Dlatego oprócz słownictwa specjalistycznego trzeba nauczyć się również tych najpopularniejszych, ogólnych angielskich słów. Na przykład and, that czy have znajdziesz niemal w każdym zdaniu!

Na potrzeby kursu języka angielskiego online Speakingo stworzyłem autorską listę 2000 najpopularniejszych słów. Czerpałem z komputerowych statystyk użycia słów w internecie, w mediach oraz korpusie słów używanych w Simple Wikipedia. Można spokojnie przyjąć, że znając jedynie tych 2000 (spośród setek tysięcy!) angielskich słów będziesz w stanie zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Czyż nie jest to jak najbardziej praktyczne podejście?

smieszne błędy ortograficzne, spelling mistakes, pisownia po angielsku
Patrz również: Śmieszne błędy ortograficzne (spelling mistakes)

2. Praktyczny czyli elastyczny czasowo i bez dojazdów

Cóż, sami na pewno przyznacie, że przebijanie się godzinę przez korki (i to czasami tylko w jedną stronę!), żeby dojechać na godzinną lekcję angielskiego nie jest szczególnie praktyczne… Czas to pieniądz; to zasób, z którego warto mądrze korzystać. W XXI wieku internet otwiera przed nami wręcz nieograniczone możliwości zdalnej nauki przez internet. Lekcje online są bardzo praktyczne – nie tracimy czasu na dojazdy, nie musimy wychodzić z domu w brzydką pogodę, nie musimy robić sobie makijażu, ani jakoś szczególnie się ubierać – po prostu włączamy komputer i przystępujemy do nauki! Co najwyżej mówimy, że kamerka nam się zepsuła! 🙂

W internecie można uczyć się z żywym człowiekiem przez jakiś komunikator (Skype, Zoom, Teams itd.). Jednak taki sposób nauki ma dwie niepraktyczne wady:

  1. po pierwsze trzeba umówić się z tym człowiekiem na określoną godzinę, tracimy więc elastyczność czasową, a nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować sobie tak czas na tydzień, miesiąc naprzód. Co więcej czasami mamy trochę wolnego czasu w losowych porach dnia, nie możemy jednak wtedy chwycić za telefon i zrobić lekcję przez smartfona, bo nasz nauczyciel angielskiego będzie w tym czasie zajęty, a poza tym może nie być gotowym ani chętnym na 20-minutową lekcję tylko dlatego, że my  akurat mamy chwilkę czasu.
  2. Po drugie zajęcia z żywym człowiekiem zawsze będą relatywnie drogie, szczególnie jeśli chcemy uczyć się intensywnie, to znaczy mieć dużo lekcji.

Praktyczna nauka angielskiego na platformach online

Dlatego dużo praktyczniejsze z punktu widzenia elastyczności i ceny są kursy języka angielskiego na platformach online, które nie wymagają kontaktu z żywym człowiekiem. Tutaj sami decydujemy kiedy i gdzie chcemy się uczyć angielskiego, podążamy ułożoną przez specjalistę ścieżką dydaktyczną. Dlatego chociaż taka e-nauka nie jest pozbawiona mankamentów (wymaga więcej samodyscypliny i determinacji), to bez wątpienia jest bardziej elastyczny sposób nauki języka angielskiego. I – po drugie – zwykle dużo, dużo tańszy niż lekcje z żywym człowiekiem.

Warto tu zwrócić uwagę, żeby na takim kursie nie skupić się zbytnio na gołych słówkach (których nie wiemy jak potem użyć w zdaniu), czy samej gramatyce. I najlepiej, żeby taki kurs uczył nas praktycznie mówić, wydawać z siebie głos gardłem, a nie tylko wodzić uczniami po ekranie czy przesuwać klocki ze słówkami. Dlatego polecam kurs języka angielskiego Speakingo, na którym nauka polega na głosowej rozmowie po angielsku! Ale o tej fenomenalnej metodzie więcej na koniec!

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Patrz również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

3. Mniej teorii więcej praktyki podczas nauki angielskiego!

Przede wszystkim jednak słysząc o praktycznym kursie języka angielskiego mamy chyba jednak na myśli to, żeby było na nim mniej suchej teorii i więcej praktyki. Trudno się z tym nie zgodzić!

Generalnie teoria jest przyjemna (szczególnie w nauczaniu – z nauczycielskiego podium można się powymądrzać, posypać skomplikowanymi terminami filologicznymi i tak dalej…), ale z praktycznego punktu widzenia jej przydatność dla uczniów jest… co najmniej wątpliwa. Nikt w ferworze rozmowy na ulicy nie ma czasu, by zastanawiać się nad meandrami zastosowania angielskiego czasu future perfect continuous. Musimy mieć wyuczony w praktyce nawyk poprawnego mówienia po angielsku.

Nie mówię, że nauka gramatyki jest zła. Pytanie brzmi jednak: w jakim celu uczymy się języka angielskiego? Jeśli po to, żeby zostać nauczycielem języka angielskiego, to powinniśmy trochę liznąć tej gramatyki. Albo jeśli planujemy zdać jakiś egzamin, ponieważ testy zwykle sprawdzają głównie znajomość gramatyki. Również jeśli musimy dużo pisać, to wówczas rzeczywiście na spokojnie przy każdym zdaniu możemy przewertować kartki podręcznika do gramatyki i przypomnieć sobie, która regułka ma w tym przypadku zastosowanie i dlaczego w tym przypadku jest to jednak wyjątek…

Jeśli chcemy jednak mówić po angielsku musimy po prostu zacząć mówić po angielsku!

Praktyczny kurs mówienia po angielsku to taki, który nie zajmuje się szkolnymi regułkami, ale uczy nas jak używać żywego, praktycznego języka angielskiego! Nie podaje abstrakcyjnych list słówek do zakucia, ale całe zdania, takie lingwistyczne „gotowce”, które praktycznie możemy użyć w rzeczywistej rozmowie. To oczywisty, potwierdzony naukowo, ale z jakiegoś powodu niedoceniony sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi.

Podczas rzeczywistych konwersacji nie mamy czasu na sklejanie słówek z regułkami gramatycznymi – musimy mieć nawyk mówienia po angielsku. Dlatego praktyczny kurs języka angielskiego musi ograniczyć gramatykę do minimum, a skoncentrować się maksymalnie na praktyce, na mówieniu, by ten nawyk swobodnego i poprawnego mówienia po angielsku zbudować.

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z książki!

Hiper-praktyczny kurs języka angielskiego online Speakingo

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe przemyślenia okazuje się, że kurs języka angielskiego online Speakingo jest nie tylko praktyczny… jest hiperpraktyczny!

Dlaczego?

  • Dydaktyka na kursie Speakingo zawiera 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji.
  • Speakingo jest kursem online, to znaczy możesz uczyć się kiedy chcesz i gdzie chcesz, o każdej porze dnia i nocy, bez żadnych dojazdów!
  • Nauka na Speakingo polega w 100% na rozmowie – jak dziecko przyswajasz poprawne struktury gramatyczne. Efekt jest taki, że jak w języku ojczystym nie wiesz dlaczego, ale wiesz, że tak jest poprawnie i już!
  • Nie tracisz czasu na zbędną teorię (możesz zawsze o niej poczytać na moim blogu). Zamiast tego ćwiczysz odpowiadając na pytania i przełamujesz blokadę językową, aż w końcu okazuje się, że nie masz już problemów z mówieniem po angielsku!
  • Co więcej nauka na Speakingo jest nie tylko skuteczna, ale również prosta i przyjemna – pozwala miło ale zarazem praktycznie spędzić wolne chwile w ciągu dnia!

Zresztą najlepiej zobacz sama czy sam, czy taka metoda nauki języka angielskiego Ci odpowiada!

Pobierz aplikację na telefon lub zarejestruj się na www, a dostajesz darmowy tydzień na sprawdzenie nauki angielskiego na praktycznym kursie języka angielskiego Speakingo – bez żadnych zobowiązań i zupełnie za darmo!

I pamiętaj: Nieznajomość języka angielskiego jest bardzo niepraktyczna! 

A co Wy rozumiecie pod pojęciem praktycznego kursu języka angielskiego? Czy o czymś zapomniałem? Napiszcie swoje przemyślenia w komentarzach!


Zapisz się już dziś na praktyczny kurs języka angielskiego online Speakingo!

Angielski nie nauczy się sam!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!