praktyczny kurs języka angielskiego

Praktyczny kurs języka angielskiego… czyli jaki?

Jaki to jest praktyczny kurs języka angielskiego? Jak zwykle to proste pytanie możemy rozwinąć by zobaczyć, jakiego kursu angielskiego tak naprawdę poszukujemy.


Jak wygląda praktyczny kurs języka angielskiego?

Hasło „praktyczny kurs języka angielskiego” może dotyczyć wielu aspektów nauki języka angielskiego. Gdy zastanawiałem się właśnie, co możemy rozumieć pod pojęciem „praktycznego kursu angielskiego” przyszły mi do głowy trzy pomysły, które z mojej nauczycielskiej perspektywy poniżej  bardziej szczegółowo omówię:

  1. Praktyczny kurs czyli nauka branżowego angielskiego.
  2. Praktyczny czyli elastyczny czasowo i bez dojazdów.
  3. Mniej teorii więcej praktyki.
poziom komunikatywny angielski
Co? Mówisz że komunikacja to coś więcej niż „chcę ciasteczko”? Patrz również: Komunikatywny angielski… czyli jaki?

 

1. Praktyczny kurs języka angielskiego czyli taki ze specjalistycznym słownictwem

Jeśli planowałbym wyjechać do Anglii i podjąć pracę w służbie zdrowia (NHS), to bez wątpienia chciałbym nauczyć się specjalistycznego, branżowego słownictwa związanego z wykonywanym przeze mnie zawodem. To bardzo praktyczne! Po co mam uczyć się słów typu „kielnia” czy „rabarbar” skoro jadę wyrywać Anglikom zęby?

Dlatego bez wątpienia praktycznym kursem języka angielskiego będzie ten, który będzie przygotowywał nas bezpośrednio do wykonywanego przez nas zawodu.

Nie ma sensu próbować nauczyć się wszystkich setek tysięcy angielskich słów – najlepiej nauczyć się tych, których praktycznie będziemy używać!

Z branżowymi, specjalistycznymi słówkami sprawa wbrew pozorom nie jest taka trudna. Często wręcz już je znamy ponieważ jako kalki językowe przeniknęły do języka polskiego, lub pochodzą z łaciny. Zwykle nie jest ich znowu tak wiele i względnie szybko można się ich nauczyć.

Niestety przy pomocy samych słówek branżowych się nie dogadamy! Potrzebujemy nie tylko gramatyki, ale tych najpopularniejszych słów, które przewijają się w niemal każdej konwersacji, w każdej branży, na każdy temat!

Dlatego oprócz słownictwa specjalistycznego trzeba nauczyć się również tych najpopularniejszych, ogólnych angielskich słów. Na przykład and, that czy have znajdziesz niemal w każdym zdaniu!

Na potrzeby kursu języka angielskiego online Speakingo stworzyłem autorską listę 2000 najpopularniejszych słów. Czerpałem z komputerowych statystyk użycia słów w internecie, w mediach oraz korpusie słów używanych w Simple Wikipedia. Można spokojnie przyjąć, że znając jedynie 2000 (spośród setek tysięcy!) angielskich słów będziesz w stanie zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Czyż nie jest to jak najbardziej praktyczne podejście?

smieszne błędy ortograficzne, spelling mistakes, pisownia po angielsku
Patrz również: Śmieszne błędy ortograficzne (spelling mistakes)

2. Praktyczny czyli elastyczny czasowo i bez dojazdów

Cóż, sami na pewno przyznacie, że przebijanie się godzinę przez korki (i to czasami tylko w jedną stronę!) by dojechać na godzinną lekcję angielskiego nie jest szczególnie praktyczne… Czas to pieniądz; to zasób, z którego warto mądrze korzystać. W XXI wieku internet otwiera przed nami wręcz nieograniczone możliwości zdalnej nauki online. Lekcje w internecie są bardzo praktyczne – nie tracimy czasu na dojazdy, nie musimy wychodzić z domu w brzydką pogodę, nie musimy robić sobie makijażu ani jakoś szczególnie się ubierać – po prostu włączamy komputer i przystępujemy do nauki!

W internecie można uczyć się z żywym człowiekiem przez jakiś komunikator (Skype itd.), jednak taki sposób nauki ma dwie niepraktyczne wady: po pierwsze trzeba umówić się z tym człowiekiem na określoną godzinę, tracimy więc elastyczność czasową, a nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować sobie tak czas na tydzień, miesiąc naprzód. Co więcej czasami mamy trochę wolnego czasu w losowych porach dnia, nie możemy jednak wtedy chwycić za telefon i zrobić lekcję przez smartfona, bo nasz nauczyciel angielskiego będzie w tym czasie zajęty, a poza tym może nie być gotowym ani chętnym na 20-minutową lekcję tylko dlatego, że my  akurat mamy chwilkę czasu.

Dlatego dużo praktyczniejsze są kursy języka angielskiego na platformach online, które nie wymagają kontaktu z żywym człowiekiem, lecz sami – kiedy i gdzie chcemy – podążamy ułożoną przez specjalistę ścieżką dydaktyczną. Chociaż taka e-nauka nie jest pozbawiona mankamentów (wymaga więcej samodyscypliny i determinacji) to bez wątpienia jest bardziej praktyczny sposób nauki języka angielskiego. I – po drugie – zwykle dużo, dużo tańszy niż lekcje z żywym człowiekiem.

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Patrz również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

3. Mniej teorii więcej praktyki!

Przede wszystkim jednak słysząc o praktycznym kursie języka angielskiego mamy chyba jednak na myśli to, żeby było na nim mniej suchej teorii i więcej praktyki. Trudno się z tym nie zgodzić!

Generalnie teoria jest przyjemna (szczególnie w nauczaniu – można się powymądrzać i tak dalej), ale z praktycznego punktu widzenia jej przydatność dla uczniów jest co najmniej wątpliwa. Oczywiście pytanie znowu brzmi – w jakim celu uczymy się języka angielskiego? Jeśli po to, żeby zostać nauczycielem języka angielskiego, to powinniśmy jednak trochę poznać tej gramatyki. Również jeśli musimy dużo pisać, to wówczas rzeczywiście na spokojnie przy każdym zdaniu możemy przewertować kartki podręcznika do gramatyki i przypomnieć sobie, która regułka ma w tym przypadku zastosowanie i dlaczego w tym przypadku jest to jednak wyjątek…

Jeśli chcemy jednak mówić po angielsku musimy po prostu zacząć mówić po angielsku!

Praktyczny kurs języka angielskiego to taki, który nie zajmuje się szkolnymi regułkami, ale uczy nas używać żywego, praktycznego języka! Nie podaje abstrakcyjnych list słówek do zakucia, ale całe zdania, takie lingwistyczne „gotowce” które praktycznie możemy użyć w rzeczywistej rozmowie. To właśnie oczywisty, potwierdzony naukowo, ale z jakiegoś powodu niedoceniony sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi.

Podczas rzeczywistych konwersacji nie mamy czasu na sklejanie słówek z regułkami gramatycznymi – musimy mieć nawyk mówienia. Dlatego praktyczny kurs języka angielskiego musi ograniczyć gramatykę do minimum, a skoncentrować się maksymalnie na praktyce, na mówieniu.

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z książki!

Hiper-praktyczny kurs języka angielskiego online Speakingo

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe przemyślenia okazuje się, że kurs języka angielskiego online Speakingo jest nie tylko praktyczny… jest hiperpraktyczny!

Dlaczego?

  • Dydaktyka na kursie Speakingo zawiera 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji.
  • Speakingo jest kursem online, możesz uczyć się kiedy chcesz i gdzie chcesz, o każdej porze dnia i nocy, bez dojazdów!
  • Nauka na Speakingo polega w 100% na rozmowie, jak dziecko przyswajasz poprawne struktury gramatyczne, dzięki czemu nie wiesz dlaczego ale wiesz, że tak jest poprawnie i już!
  • Nie tracisz czasu na zbędną teorię (możesz zawsze o niej poczytać na tym blogu), tylko ćwiczysz i przełamujesz blokadę językową, aż w końcu okazuje się, że nie masz problemu z mówieniem po angielsku!
  • Co więcej nauka na Speakingo jest nie tylko skuteczna, ale również prosta i przyjemna – pozwala miło ale zarazem praktycznie spędzić wolne chwile w ciągu dnia!

Zresztą najlepiej wypróbuj sama czy sam, czy taka metoda nauki języka angielskiego Ci odpowiada!

Klikając w czerwony przycisk poniżej dostajesz darmowy tydzień na wypróbowanie nauki angielskiego na praktycznym kursie języka angielskiego Speakingo – bez żadnych zobowiązań i zupełnie za darmo!

Nieznajomość języka angielskiego jest bardzo niepraktyczna! 


Zapisz się już dziś na

praktyczny kurs języka angielskiego online Speakingo!

Angielski nie nauczy się sam!


A co Wy rozumiecie pod pojęciem praktycznego kursu języka angielskiego? Czy o czymś zapomniałem? Napiszcie swoje przemyślenia w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on tumblr
Share on skype
Share on linkedin
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
reklama:

Klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

dziŚ Polecam:
Patrz również: Niebezpieczne związki przyimków z różnymi częściami mowy.
Przyimki z częściami mowy – niebezpieczne związki

Angielskie przyimki (prepositions) lubią łączyć się w niebezpieczne związki z różnymi częściami mowy (parts of speech). Dlaczego są to związki niebezpieczne? Ponieważ nie ma tu żadnej logiki, po prostu trzeba wyuczyć się ich na pamięć. Co gorsza nasza “intuicja” będzie często pracować przeciwko nam!

Czytaj dalej »
jak wymawiać nazwy angielskich firm, marki, brands
Jak się wymawia nazwy firm po angielsku?

Angielska wymowa płata nam figle również w przypadku nazw popularnych amerykańskich czy angielskich firm. Jak wymawiać Mercedes czy Levis? Z tego wpisu i wideo dowiesz się i usłyszysz jak się wymawia nazwy różnych firm po angielsku.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!