Żegnaj blokado językowa! Mówienie po angielsku może być przyjemnością nie dramatem, jeśli wybierzesz bezstresową naukę angielskiego! Nigdy więcej nie znajdziesz się w sytuacji, w której słowa nie będą chciały przejść Ci przez gardło!
Znasz już trochę angielski, w końcu tyle lat był w szkole. Znasz sporo słówek i coś tam zawsze rozumiesz. Kiedy jednak trzeba coś powiedzieć, słowa stają Ci w gardle?
Po jakimś czasie może nawet ułożysz sobie słowa w całość, ale nie masz pewności, żeby wypowiedzieć je we właściwym momencie. Kompleksy, nieśmiałość, brak pewności siebie? Gdy trzeba mówić, zamieniasz się w kamienny posąg?
Nie jesteś w tym odosobniony ani odosobniona!
Lęk i strach przed mówieniem są bardzo popularną przypadłością ludzi uczących się języka angielskiego.
Na szczęście – przypadłością wyleczalną!
Kto to może zrobić? Ty to możesz zrobić! Czytaj również: Trzy życia czasownika modalnego can
Blokada językowa to popularne zjawisko wśród ludzi uczących się nie tylko języka angielskiego, lecz generalnie języków obcych. Wynika dużej mierze z nauki języka angielskiego polegającej na wałkowaniu gramatyki i byciu z niej ocenianym, zamiast na rozmowie. Szczególnie w szkole, gdzie dla nauczyciela w przepełnionej klasie utrzymanie dyscypliny jest nie lada wyzwaniem, nie trudno przemknąć przez swą edukację bez rozwinięcia umiejętności mówienia po angielsku. Ba! Można nawet mieć całkiem dobre oceny z języka angielskiego, ale nie potrafić mówić po angielsku!
Martin Bygate (w książce Speaking z 1988 roku) fachowo wyróżnia takie psychologiczne, metodologiczne, kognitywne i społeczne przyczyny blokady językowej (inhibitions) jak:
Uff! Trochę tego jest… Jak więc można pracować z tą sytuacją?
Czytaj również: Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego
Co lepsi nauczyciele języka angielskiego próbują nie dopuszczać do powstania blokady językowej u swoich uczniów. Niektórzy uczniowie są naturalnie otwarci i skorzy do mówienia po angielsku, niektórzy jednak są na tyle nieśmiali, że nauczyciele wręcz frustrują się ich lękiem przed mówieniem.
Zarówno nauczyciele jak i uczniowie, powinni zwrócić uwagę na formułę MAP, by nie dopuścić do powstania blokady językowej u co bardziej nieśmiałych uczniów.
O co w niej chodzi?
Czytaj również: Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?
“I promise to try to speak as much as possible. I promise not to be afraid of making mistakes. I promise to use English to communicate. I promise to ask questions when I do not understand. I promise to try to have fun!”
„Obiecuję próbować mówić tak dużo jak to możliwe. Obiecuję nie bać się popełniać błędów. Obiecuję używać języka angielskiego do komunikacji. Obiecuję zadawać pytania, gdy czegoś nie zrozumiem. Obiecuję spróbować dobrze się przy tym bawić!”
Umowa stoi? 🙂
Patrz również: Angielski od zera do bohatera!
Jak najbardziej! Wszystko jest kwestią wyćwiczenia. Jak mawiał jednak Szekspir, zadania trzeba dopasować do umiejętności ucznia.
Dlatego nie ma co oczekiwać, że nieśmiali i wycofani uczniowie nagle „przekrzyczą” na zajęciach tych co bardziej wygadanych. W angielskich szkołach (w których uczę) dla nieśmiałych dzieci tworzone są podgrupy, mają indywidualne zajęcia w ramach zajęć. W polskiej szkole państwowej czy nawet prywatnej szkole językowej jest to jednak rozwiązanie trudne do wykonania.
Czy istnieje jakiś sposób, żeby bezstresowo „rozgadać się”, na spokojnie poćwiczyć swoje mówienie po angielsku, przełamać blokadę językową… i jednocześnie przy tym nie zbankrutować?
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego dla początkujących powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!
Odpowiedź brzmi znowu: jak najbardziej! Taką możliwość daje nam nowoczesna technologia.
Dziś komputer czy telefon, dzięki technologii rozpoznawania mowy, potrafi zrozumieć co do niego się mówi. Dlatego dziś można mówić po angielsku z komputerem jak z prywatnym nauczycielem, czy native speakerem!
Na nauce mówienia po angielsku oparty jest kurs języka angielskiego online Speakingo! Osadzony jest w Metodzie Bezpośredniej (tak jak na przykład metoda Callana) i w 100% koncentruje się na mówieniu. Wprowadza całą potrzebną gramatykę, bez niepotrzebnego stresu i oceniania. Natomiast chwali za każdą poprawną odpowiedź!
Nauka angielskiego na kursie Speakingo obejmuje również 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% rozmów po angielsku. Nauka „słówek” czy raczej całych angielskich zwrotów na kursie Speakingo jest przyjemna i skuteczna dzięki zastosowaniu multimedialnych technologii i sprawdzonej metodyki nauczania.
Jest to zdecydowanie najlepsza metoda nauki języka angielskiego dla wszystkich tych, którzy:
Dlatego polecam naukę mówienia po angielsku na kursie języka angielskiego online Speakingo właśnie! Pierwszy tydzień na wypróbowanie jest za darmo, wystarczy się zarejestrować… i powiedzieć „bye, bye blokado językowa!”
A czy Wy spotkaliście się z czymś takim jak blokada językowa? Jakie macie pomysły na naukę mówienia po angielsku, gdy zżera nas stres i lęk przed mówieniem? Napiszcie proszę w komentarzach!