← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Mówienie po angielsku bez blokady językowej? Jak najbardziej!

Żegnaj blokado językowa! Mówienie po angielsku może być przyjemnością nie dramatem, jeśli wybierzesz bezstresową naukę angielskiego! Nigdy więcej nie znajdziesz się w sytuacji, w której słowa nie będą chciały przejść Ci przez gardło!


Lęk i strach przed mówieniem po angielsku

Znasz już trochę angielski, w końcu tyle lat był w szkole. Znasz sporo słówek i coś tam zawsze rozumiesz. Kiedy jednak trzeba coś powiedzieć, słowa stają Ci w gardle?

Po jakimś czasie może nawet ułożysz sobie słowa w całość, ale nie masz pewności, żeby wypowiedzieć je we właściwym momencie. Kompleksy, nieśmiałość, brak pewności siebie? Gdy trzeba mówić, zamieniasz się w kamienny posąg?

Nie jesteś w tym odosobniony ani odosobniona!

Lęk i strach przed mówieniem są bardzo popularną przypadłością ludzi uczących się języka angielskiego.

Na szczęście – przypadłością wyleczalną!

can cannot cant czasowniki modalne

Kto to może zrobić? Ty to możesz zrobić! Czytaj również: Trzy życia czasownika modalnego can

Co to jest blokada językowa?

Blokada językowa to popularne zjawisko wśród ludzi uczących się nie tylko języka angielskiego, lecz generalnie języków obcych. Wynika dużej mierze z nauki języka angielskiego polegającej na wałkowaniu gramatyki i byciu z niej ocenianym, zamiast na rozmowie. Szczególnie w szkole, gdzie dla nauczyciela w przepełnionej klasie utrzymanie dyscypliny jest nie lada wyzwaniem, nie trudno przemknąć przez swą edukację bez rozwinięcia umiejętności mówienia po angielsku. Ba! Można nawet mieć całkiem dobre oceny z języka angielskiego, ale nie potrafić mówić po angielsku!

Martin Bygate (w książce Speaking z 1988 roku) fachowo wyróżnia takie psychologiczne, metodologiczne, kognitywne i społeczne przyczyny blokady językowej (inhibitions) jak:

 • brak wsparcia ze strony nauczyciela czy wręcz złośliwości innych uczniów
 • stresująca sytuacja w klasie
 • brak pewności siebie, niska samoocena
 • nudne, monotonne zajęcia nie angażujące uczniów
 • zbyt trudne, źle wyjaśnione zadania
 • nacisk na współzawodnictwo i oceny
 • nieznajomość języka, czy raczej zbyt wysokie oczekiwania
 • lęk przed „wyjściem na głupka” na forum publicznym
 • wyalienowanie ucznia

Uff! Trochę tego jest… Jak więc można pracować z tą sytuacją?

Mówienie po angielsku z formułą MAP – Motivate, Activate, Participate

Co lepsi nauczyciele języka angielskiego próbują nie dopuszczać do powstania blokady językowej u swoich uczniów. Niektórzy uczniowie są naturalnie otwarci i skorzy do mówienia po angielsku, niektórzy jednak są na tyle nieśmiali, że nauczyciele wręcz frustrują się ich lękiem przed mówieniem.

Zarówno nauczyciele jak i uczniowie, powinni zwrócić uwagę na formułę MAP, by nie dopuścić do powstania blokady językowej u co bardziej nieśmiałych uczniów.

O co w niej chodzi?

Nauka mówienia po angielsku: Motywuj (motivate)

 • Zarówno nauczyciel jak i uczeń powinien pamiętać o motywacji do nauki języka angielskiego. Entuzjazm jest wielką siłą, która pozwala nam pokonać przeszkody. Jeśli jesteśmy optymistycznie nastawieni do nauki języka angielskiego, łatwiej będzie nam przełamać barierę językową, odezwać się po angielsku i uczyć się dalej.
 • W klasie powinna panować przyjazna i przyjacielska atmosfera. Tylko wtedy uczeń może się rozluźnić i odważyć coś powiedzieć.
 • Lekcje angielskiego powinny być praktyczne a nie teoretyczne. Za dużo gramatyki jest stratą czasu, doskonale tez potrafi zamordować całą frajdę z nauki języka angielskiego.
 • Utrzymuj pozytywną atmosferę nauki. „Linijką po łapach” nigdy nikt bariery językowej nie przełamał. Wręcz przeciwnie…
 • Zawsze chwal. Tak jak w angielskiej szkole, największa krytyką jaka mogę dzieciakom udzielić to „Good try” czyli „dobra próba”. I wierz mi, nie boją się mówić, gadać, wypowiadać, naprawdę nie brak im pewności siebie, oj nie…

Nauka mówienia po angielsku: Aktywizuj (activate)

 • Nauka języka angielskiego nie może być nudna. Dobrze sprawdzają się dowcipy po angielsku, czy zabawne teksty. Co więcej wiedza lepiej zapada wówczas w pamięć.
 • Dlatego poruszane tematy powinny jakoś nas poruszać, wręcz szokować. Uczeń nie musi zgadzać się z nauczycielem, chodzi jedynie o sprowokowanie go do mówienia po angielsku!
 • Pozwalaj popełniać „błędy” gramatyczne. Można omówić je potem, najważniejsze jest mówić, mówić i jeszcze raz mówić po angielsku!
 • Badania wydają się również sugerować, że nauka poprzez sztukę i wspólne aktywności, które są dla uczniów pełne znaczenia mogą świetnie aktywizować i inspirować do mówienia po angielsku. Nie jest to jednak sytuacja prosta do zorganizowania dla nauczyciela..

Nauka mówienia po angielsku: Uczestnicz (participate)

 • Jako nauczyciel wyjdź z roli Wszechwiedzącego Guru i zejdź do ucznia. Bierz udział w zajęciach grupowych, rozmawiaj z uczniami jak równy z równym. W ten sposób poznasz ich silne i słabe strony i będziesz wiedzieć jak najlepiej można im pomóc. Również łatwiej będzie im wtedy mówić po angielsku, jeśli nawiążecie mniej oficjalną, a bardziej partnerską relację.
 • David Martin w podręczniku do nauki języka angielskiego Talk a lot (EFL Press) zaproponował takie porozumienie między nauczycielem angielskiego a uczniami:

“I promise to try to speak as much as possible. I promise not to be afraid of making mistakes. I promise to use English to communicate. I promise to ask questions when I do not understand. I promise to try to have fun!”

„Obiecuję próbować mówić tak dużo jak to możliwe. Obiecuję nie bać się popełniać błędów. Obiecuję używać języka angielskiego do komunikacji. Obiecuję zadawać pytania, gdy czegoś nie zrozumiem. Obiecuję spróbować dobrze się przy tym bawić!”

Umowa stoi? 🙂

Czy mówienie po angielsku bez blokady językowej jest możliwe?

Jak najbardziej! Wszystko jest kwestią wyćwiczenia. Jak mawiał jednak Szekspir, zadania trzeba dopasować do umiejętności ucznia.

Dlatego nie ma co oczekiwać, że nieśmiali i wycofani uczniowie nagle „przekrzyczą” na zajęciach tych co bardziej wygadanych. W angielskich szkołach (w których uczę) dla nieśmiałych dzieci tworzone są podgrupy, mają indywidualne zajęcia w ramach zajęć. W polskiej szkole państwowej czy nawet prywatnej szkole językowej jest to jednak rozwiązanie trudne do wykonania.

Czy istnieje jakiś sposób, żeby bezstresowo „rozgadać się”, na spokojnie poćwiczyć swoje mówienie po angielsku, przełamać blokadę językową… i jednocześnie przy tym nie zbankrutować?

Bezstresowa nauka języka angielskiego z komputerem… jak z nauczycielem!

Odpowiedź brzmi znowu: jak najbardziej! Taką możliwość daje nam nowoczesna technologia.

Dziś komputer czy telefon, dzięki technologii rozpoznawania mowy, potrafi zrozumieć co do niego się mówi. Dlatego dziś można mówić po angielsku z komputerem jak z prywatnym nauczycielem, czy native speakerem!

Na nauce mówienia po angielsku oparty jest kurs języka angielskiego online Speakingo! Osadzony jest w Metodzie Bezpośredniej (tak jak na przykład metoda Callana) i w 100% koncentruje się na mówieniu. Wprowadza całą potrzebną gramatykę, bez niepotrzebnego stresu i oceniania. Natomiast chwali za każdą poprawną odpowiedź!

Nauka angielskiego na kursie Speakingo obejmuje również 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% rozmów po angielsku. Nauka „słówek” czy raczej całych angielskich zwrotów na kursie Speakingo jest przyjemna i skuteczna dzięki zastosowaniu multimedialnych technologii i sprawdzonej metodyki nauczania.

speakingo angielski

Jest to zdecydowanie najlepsza metoda nauki języka angielskiego dla wszystkich tych, którzy:

 • potrzebują przełamać blokadę mówienia
 • chcą poćwiczyć mówienie po angielsku
 • nie mają czasu albo pieniędzy na szkoły językowe i korepetycje
 • chcą mieć swobodę uczenia się gdzie i kiedy chcą
 • wiedzą, że dzięki językowi angielskiemu człowiek jest zdrowszy, więcej zarabia, a jego jakoś życia wzrasta!

Dlatego polecam naukę mówienia po angielsku na kursie języka angielskiego online Speakingo właśnie! Pierwszy tydzień na wypróbowanie jest za darmo, wystarczy się zarejestrować… i powiedziećbye, bye blokado językowa!”


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A czy Wy spotkaliście się z czymś takim jak blokada językowa? Jakie macie pomysły na naukę mówienia po angielsku, gdy zżera nas stres i lęk przed mówieniem? Napiszcie proszę w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (42 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)