dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna

Dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna?

Język angielski jest jednym z prostszych języków na świecie, nie wszystkim jednak jego opanowanie przychodzi ot tak. Dlaczego nauka angielskiego jest czasami taka trudna?


Trudy nauki angielskiego

Każdy chyba w którymś okresie swojego życia uczył się angielskiego.

Trudno jednak powiedzieć, żeby wszyscy – jak wiemy ze słynnych memów z Tuskiem – jednak płynnie nim się posługiwali…

Chociaż wbrew pozorom Polacy są w czołówce krajów, w których ludzie potrafią mówić w języku angielskim, sytuacja nie jest przecież idealna.

Jaka jest tego przyczyna?

Pomijając kwestię systemu edukacji, w samym języku angielskim jest kilka rzeczy, które utrudniają nam jego przyswojenie.

Chociaż wiele z tych rzeczy jest prawdziwych dla wielu różnych języków, poniżej podaję 8 powodów dlaczego nauka angielskiego bywa taka trudna.

  1. Nauka angielskiego jest taka trudna ponieważ angielski jest bez sensu.
  2. Wyjątki w angielskiej gramatyce
  3. Angielska wymowa jest trudna
  4. Lokalne dialekty języka angielskiego
  5. Akcentowanie słów zmienia sens zdania
  6. Homofony czyli słowa brzmiące tak samo
  7. Idiomy i „frejzale”
  8. Aż 12 czasów gramatycznych

angielski jest trudny jezyk
Witamy w języku angielskim, gdzie zasady są bez znaczenia, a każdy i tak pisze wszystko niepoprawnie

 

1. Nauka angielskiego jest taka trudna ponieważ język angielski jest bez sensu

Ze szkoły przyzwyczajeni jesteśmy, że wszystko opisują gramatyczne regułki, których wystarczy się nauczyć i wszystko będzie w porządku. Jest kilka wyjątków, ale niewiele.

W języku angielskim sytuacja wydaje się być dokładnie odwrotna – jest kilka reguł, ale zwykle są to wyjątki!

Język angielski pełen jest sprzeczności i absurdów, które często same w sobie są zabawne.

Na przykład:

  • w hamburgerze (angielski: hamburger) nie ma szynki (angielski: ham)
  • w ananasie (pineapple) nie ma ani sosny (pine) ani jabłka (apple)
  • skoro wegetarianie (vegetarians) jadają warzywa (vegetables wymawiaj: wedżtebls a nie wedżetejbels, o wymowie więcej poniżej), czy humaniści (humanists) jadają ludzi (humans)?
  • See i look znaczą prawie to samo, widzieć/patrzeć. Jednak overlook (przeoczyć) i oversee (nadzorować) mają przeciwne znaczenie!
dlaczego angielski jest trudny
Angielski jest absurdalnym językiem, w którym nosy mogą biec (mieć katar = running nose), a stopy potrafią wąchać (śmierdzące stopy = smelly feet).

Problem ze słówkami nie jest jednak tak dramatyczny, jak kwestia „wyjątków potwierdzających regułę”.

2. Trudne wyjątki w angielskiej gramatyce

Jeśli mamy nieszczęście uczyć się języka angielskiego u nauczyciela starej daty, prawdopodobnie uwielbia on czy ona regułki. Nauka będzie wtedy dla nas nieprzerwanym pasmem frustracji.

Możemy na przykład dowiedzieć się, że jeśli chodzi o pisownię słów z -ei lub -ie (oba wymawiamy tak samo, więc skąd wiedzieć, jak zapisać dane słowo?) obowiązuje zasada, że dajemy „i przed e chyba że jest c”.

Dlatego napiszemy believe (wierzyć) ale receipt (paragon). Chociaż zadziała to w większości przypadków, wkrótce napotkamy takie słówka jak science (nauka) czy weird (dziwny) i okazuje się, że całą regułkę można o kant stołu rozbić.

Podobnie będzie z tworzeniem czasu przeszłego. Niby prosto, dodajemy końcówkę -ed i już. Jednak oprócz zmian w pisowni, okazuje się że 10 najpopularniejszych angielskich czasowników jest nieregularna. Czasowniki nieregularne występują aż w 70% przypadków!

Tak więc trzeba się ich po prostu nauczyć, a regułkę można oczywiście znać, ale nie będzie ona tak bardzo pomocna, jakbyśmy chcieli.

Skoro jest wręcz więcej wyjątków od zasady niż samej zasady, jaki ma sens tracić nasz cenny czas na naukę tych zasad?

Jak skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego? xD
Patrz również: 10 sposobów jak skutecznie zniechęcić się do nauki j. angielskiego? xD

Co więcej niektóre regułki są tak skomplikowane, że aż stają się bezużyteczne. Istnieje regułka odnośnie szyku przymiotników w zdaniu¹:

  1. Najpierw ogólna opinia,
  2.  potem szczegółowa opinia,
  3.  rozmiar,
  4.  kształt,
  5.  wiek,
  6. kolor,
  7. narodowość,
  8. materiał.

Na szczęście rzadko kiedy używamy więcej niż trzech przymiotników w jednym zdaniu. Tak czy owak jednak kto będzie analizował ich szyk w rzeczywistej rozmowie?

Po prostu musimy czuć, że mówimy „interesting, little book” a nie „little, interesting book”!

Co więcej, jeśli użyjemy tej drugiej konstrukcji, naprawdę nic się nie stanie!

Wszyscy nas zrozumieją, a po to przecież uczymy się języka angielskiego – by mówić a nie głowić się nad gramatyką opisową.

Jest to jeden z powodów, dlaczego moim zdaniem nadmierne zainteresowanie gramatyki jest stratą czasu.

Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?
Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

 

3. Trudna angielska wymowa

Wymowa angielskich słówek to niemalże ruletka – w zależności od tego, czy słówko pochodzi ze staroangielskiego, francuskiego, czy może od Wikingów, wymawiamy je zupełnie inaczej.

Nie mam tu na myśli tylko archaicznych słów, które spotkamy tylko w specyficznej literaturze (thou zamiast you w Biblii, alas zamiast unfortunately w literaturze), lecz słowa znajdujące się w codziennym użyciu.

Po prostu trzeba to zapamiętać, żadna regułka nam w tym nie pomoże – pomijając kwestię, że znajomość szkolnych regułek podczas rozmowy w czasie rzeczywistym jest łagodnie mówiąc mało przydatna…

angielski czas przeszły past simple
Czas przeszły od William Shakespeare to Wouldiwas Shookspeared (will-> would, I am ->I was, Shake->shook, speare-speared))

Jak wygląda to w praktyce?

Moglibyśmy przypuszczać, że zlepek liter „ough” powinno wymawiać się zawsze przynajmniej w miarę podobnie.

Nic bardziej mylnego!

Rough (szorstki) wymawiamy jako „raf”, bough (konar) jako „bał, through (poprzez) to „fru”, although (chociaż) to „oldoł”, a trough (koryto) to „trof”…

Do tego dochodzą litery, których w ogóle nie wymawiamy, jak k w knife (nóż, wymawiaj „najf”) czy g w gnome (gnom ale wymawiamy „nołm”).

Osobna historia to nazwy miejsc (Worcester wymawiaj „łoster„), których wymowa zaskoczyć może czasami nawet rodzonego Anglika!

I nie mówią tu o tym, że każdy ma inny akcent, co dodaje jedynie komunikacji ciekawego kolorytu. Mówię o różnicach w wymowie, które uniemożliwiają komunikację!

Do tego dochodzą też lokalne dialekty!

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna i frustrująca
Patrz również: Jak narzekać po angielsku?

4. Lokalne dialekty języka angielskiego

Pamiętam swoją głęboką frustrację gdy po ukończeniu z dobra oceną filologii angielskiej wyjechałem na północ Anglii. Nie byłem w stanie zrozumieć nawet najprostszych zdań! Nawet Anglicy z południa nie są często w stanie zrozumieć kogoś z Liverpoolu!

W Anglii każde miasto ma swój akcent i jest z tego dumne – nieważne, że nikt ich nie rozumie.

Na szczęście ogólnie przyjętym standardem jest tak zwana Received Pronunciation – czyli sposób w jaki mówi królowa – jednak każdy mówi swoim akcentem, o obcokrajowcach nie wspominając. Więc można się rozluźnić – trzeba mówić tak, żeby nas rozumiano, a nie przejmować się subtelnościami „poprawnej” wymowy.

Dlatego też warto uważać z nauką z native speakerami – jeśli nasz nauczyciel pochodzi z Glasgow czy Doncatser i mówi z typowym dla tych miast akcentem, może okazać się, że nauczymy się poprawnego akcentu… którego nikt nie będzie rozumiał!

Nie mówiąc już o tym, że po angielsku mówi się nie tylko w Wielkiej Brytanii…

jak mówić z brytyjskim akcentem angielski jest trudny

 

5. Akcentowanie słów zmienia sens zdania

Być może nie jest to coś szczególnie odkrywczego, ale warto pamiętać, że w zależności od tego, które słowo w zdaniu zaakcentujemy, jego sens ulega zmianie.

Przeanalizujmy takie proste zdanie i to, co możemy przez nie powiedzieć:

  • You sent her an email. – Zwykłe stwierdzenie (Wysłałeś jej emaila.), niczego nie akcentujemy.
  • You sent her an email. – Jeśli zaakcentujemy you, sugerujemy że to twoja, a nie moja odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, to nie ja!
  • You sent her an email. – Podkreślenie sent sugeruje, że email został wysłany, ale nie wiemy czy jego odbiorca go dostał i przeczytał.
  • You sent her an email. – Zaakcentowanie her wyrazi nasze zdziwienie lub oburzenie faktem, że po tym wszystkim co zrobiła, akurat do niej został ten email wysłany.
  • You sent her an email. – Podkreślenie słówka an email może wyrażać na przykład nasze oburzenie, że na przykład tak ważną rzecz załatwiamy drogą elektroniczną, a nie osobiście.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała z szykiem zdania – jak widać z poniższego obrazka, w zależności od tego gdzie wstawimy słowo only, zmienia się sens całej wypowiedzi:

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna
Ona powiedziała mu że go kocha – wstaw „tylko” w różnych miejscach zdania by zmienić jego sens.

Chociaż w języku polskim sytuacja będzie wyglądała podobnie, jeśli nie będziemy uważni, wiele podtekstów łatwo może umknąć naszej uwadze.

Szczególnie że Anglicy są mistrzami nie mówienia rzeczy wprost...

6. Homofony czyli słowa brzmiące tak samo

Język angielski pełny jest homofonów, czyli słów wymawianych tak samo, lecz znaczących coś innego.

Co więcej słowa nie tylko możemy identycznie zapisywać lecz różnie wymawiać, możemy też je identycznie wymawiać, lecz różnie zapisywać!

Na przykład tak samo wymawiamy:

  • knight – rycerz [najt]
  • night – noc [najt]

Za to różnie wymawiamy:

  • lead – prowadzić [liid]
  • lead – ołów [led]

Angielskie homonimy homografy homofony oronimy
Więcej na ten temat we wpisie Homonimy, homografy, homofony? Nie bój się homo!

A tu kilka zabawnych przykładów takich sytuacji:

  • A bandage is wound around the wound. (Bandaż jest owinięty wokół rany.)
  • I decided to desert my dessert on the desert. (Postanowiłem porzucić mój deser na pustyni – pierwsze dwa wymawiamy tak samo, ale znaczą co innego, podczas gdy pustynię akcentujemy na pierwszą sylabę, a nie drugą sylabę jak w pierwszych dwóch przypadkach.)
  • She saw a saw. (Ona zobaczyła piłę.)

7. Idiomy i „frejzale”

Zdarzyło Ci się może, że rozumiesz wszystkie słowa, ale nie masz pojęcia, co ten człowiek do Ciebie mówi?

Niekoniecznie Twój rozmówca oszalał – prawdopodobnie po prostu używa idiomów.

Są to całe frazy, których znaczenie jako całości jest inne od dosłownego znaczenia słów je tworzących.

Dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna
Patrz również: Cytaty o psach… by Twój angielski nie zszedł na psy!

W języku angielskim ich używanie jest w dobrym guście, nie spodziewajcie się jednak zwierząt domowych spadających z nieba (it’s raining cats and dogs – leje jak z cebra) czy psów szczekających na drzewo (he’s barking up a wrong tree – szuka problemu nie tam gdzie jest).

Znaczenia niezliczonej ilości angielskich idiomów po prostu trzeba się nauczyć tak jak uczymy się nowych słówek.

Podobnie sytuacja ma się z tak zwanymi phrasal verbs czyli angielskimi czasownikami frazowymi.

Są to czasownik składające się z dwóch czy trzech słów, których łączne znaczenie jest zupełnie inne niż znaczenia ich elementów składowych.

Na przykład:

  • take znaczy „brać”, off to zwykle „wyłączony”, natomiast take off to „wystartować”.
  • Pass to „podać”, out to „na zewnątrz”, natomiast pass out to „zemdleć”.
  • Give to „dać”, in to „w”, natomiast give in to „ulec”. I tak dalej, i tak dalej…
phrasal verbs, czasowniki frazowe, frejzale, lista, tabelka, poziom średniozzawansowany, b1, b2, ćwiczenia
Patrz również: Lista 240 najpopularniejszych phrasal verbs z tłumaczeniem [tabelka].

8. Aż 12 angielskich czasów gramatycznych

Na koniec warto wspomnieć o tym, co pewnie przyszło Wam do głowy jako pierwsze. W języku angielskim jest aż 12 czasów gramatycznych!

Część z nich nie ma odpowiednika w naszym języku. Na przykład najpopularniejszy angielski czas to trochę przeszły a trochę teraźniejszy present perfect. Nie ma w języku polskim takiej konstrukcji, dlatego przyzwyczajenie się do niej zajmuje nam trochę czasu.

I na tym różnice w gramatyce się nie kończą. Inaczej stosujemy tryby warunkowe i mowę zależną, a do każdego z tych czasów trzeba nauczyć się strony biernej.

Jednak gramatyka to jednak paradoksalnie argument za tym, że język angielski jest jednak prosty. Jest dużo prostsza niż w większości innych języków!

okreslniki czasu, past, present, future, perfect, simple, continuous, progressive
Patrz również: Określniki czasu – czy istnieje droga na skróty do angielskich czasów?

Czy jednak naprawdę nauka angielskiego jest taka trudna?

Mimo wszystkich wspominanych powyżej problemów, języka angielski jest względnie prostym językiem – przynajmniej do poziomu pozwalającego na swobodną komunikację.

A język akademicki czy prawniczy – celowo – trudny jest we wszystkich językach!

Ogólnie jednak to język polski właśnie uchodzi za jeden z trudniejszych języków na świecie. Jeśli udało nam się go nauczyć, to nie ma dla nas wyzwań nie do pokonania!

Pomyśl też o języku chińskim, w którym intonacja zmienia znaczenie słowa. O wielu przypadkach (odmianie słów) w językach słowiańskich. Dwóch do trzech tysiącach znaków, których trzeba nauczyć się by pisać po japońsku!

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta
Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

W języku angielskim nie ma rodzajników – każde słowo to to co jest ogromnym uproszczeniem, uczymy się samych słów a nie ich płci.

Nie ma też praktycznie deklinacji – po prostu wstawiamy słówko i nie musimy zastanawiać się czy to jest ładna, ładny, ładnej, ładnemu, ładną, ładnego, ładnym, ładnej… Po prostu mówimy beautiful i już!

Co więcej pochodzimy z tej samej kultury, jak również tej samej, indo-europejskiej grupy języków. Na pewno łatwiej będzie nam nauczyć się języka angielskiego niż Chińczykowi.

Jesteśmy ciągle otoczeni językiem angielskim, co dodatkowo motywuje nas do nauki.

Znajomość angielskiego poprawi pracę Twojego mózgu, polepszy zdrowie i będziesz więcej zarabiać! Dlatego głowa do góry!

Angielskiego można się nauczyć , wystarczy tylko zacząć naukę, a wkrótce wszystkie powyższe problemy przestaną być problemami!

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie chodzi tylko o to, czy język angielski jest trudny czy prosty, ale również ważne jest, jak się go uczymy?

dlaczego nie mogę nauczyc sie jezyka angielskiego?
Patrz również: Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?

Trudno nam się nauczyć angielskiego jeśli uczymy się słów zamiast całych fraz

Wydawać się by mogło, że języka składa się z zasad gramatycznych porządkujących strukturę zdania, które budujemy ze słów – klocków które można dowolnie zamieniać.

Jeśli jednak spróbujemy zamienić słowo na jego synonim ze słownika słów bliskoznacznych często okaże się, że nie możemy tego zrobić.

Na przykład watch, see i look znaczą niby to samo – patrzeć, oglądać. Jednak możemy powiedzieć tylko i wyłącznie watch a movie (obejrzeć film). Powiemy też see the problem (dostrzegać problem) albo look in her eyes (spojrzeć jej w oczy). A jeśli użyjemy innego słowa, to sens całego zdania może się zmienić…

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

Dlatego tak ważne jest, żeby uczyć się całych fraz i zdań, a nie samych słówek, chociaż jest to sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi. 

Wykorzystywany jest natomiast na kursie języka angielskiego online Speakingo, na którym uczysz się jak dziecko – rozmawiasz sobie pełnymi, poprawnymi zdaniami z komputerem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia.

Taka metoda nauki języka angielskiego jest nie tylko szybka i skuteczna, ale również przyjemna, tym bardziej że oglądasz przy tym śliczne zdjęcia, które dodatkowo budują skojarzenia, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać nowy materiał.

Najlepiej jednak zobacz sama lub sam czy taka metoda nauki języka angielskiego Ci odpowiada! Dwoma kliknięciami poniżej – zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań – możesz wypróbować sobie przez tydzień naukę na kursie Speakingo!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Nie zgadzasz się z tym, że nauka języka angielskiego jest trudna? Ja też nie!

Napiszcie w komentarzach jeśli macie z czymś trudności – spróbuję odpowiedzieć, może nawet popełnię cały tekst, jeśli problem będzie złożony!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!