Czytaj również: Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?

Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?

Nauka całych zdań po angielsku to mało popularna, lecz niezwykle skuteczna metoda nauki języka angielskiego. Dlaczego warto i skąd brać materiały do nauki angielskiego pełnymi zdaniami?


Nauka całych zdań po angielsku

Nauka całych zdań po angielsku ma większy sens, niż wydaje się większości uczniów.

Ba! Nawet wielu nauczycieli myśli, że skuteczna nauka języka angielskiego polegać musi na zakuwaniu słówek i wałkowaniu gramatyki.

Chociaż brzmi to z pozoru rozsądnie – przecież „wszyscy” ciągle mówią o tych nieszczęsnych słówkach i gramatyce – badania naukowe wydają się malować zgoła odmienny obraz sytuacji!

nauka angielskigo pelnymi zdaniami

Gramatyka do śmietnika!

Oczywiście nie da się mówić po angielsku bez gramatyki. Czy jednak potrzebujemy aż tyle TEORII gramatyki? To już jest nader wątpliwe!

Czy wiesz, że mówisz prozą? Czy używasz zaimków osobowych, przysłówków albo partykuł, za przeproszeniem?

Dziecko ucząc się języka angielskiego nie zastanawia się nad regułkami gramatycznymi, a mimo tego wyrasta na native speakera! Jeśli chcesz mówić po angielsku… musisz zacząć mówić po angielsku!

Co więcej, żywy język rządzi się własnymi prawami. „Na ulicy” usłyszysz niepełne zdania, idiomy, niegramatyczne wyrażenia. Biegła znajomość języka angielskiego wymaga przede wszystkim praktyki, a nie książkowej teorii!

Gramatyka jest łatwa dla oceniania dla nauczyciela na egzaminach. Gramatyka może pomóc w pisaniu wypracowań czy korespondencji biznesowej.

Ale jest to raczej coś, co powinno być uzupełnieniem naszej nauki języka angielskiego, a nie głównym jego komponentem!

dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki
Patrz również: Dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki?

 

A co z nauką angielskich słówek?

A co z nauką angielskich słówek? Tu sprawa również jest co najmniej kontrowersyjna.

To fajnie jeśli nauczymy się jakichś fajnych słówek, ale co z tego jeśli nie wiemy jak stosować je w praktyce? Każde słowo ma swój kontekst, w zależności od którego ma inne znaczenie…

Co więcej, aby uczyć się tak by nie zapomnieć musimy zbudować sobie skojarzenia w umyśle.

Dlatego właśnie nauka angielskiego pełnymi zdaniami pozwala nie tylko skuteczniej zapamiętywać słówka, lecz również uczymy się tych słów w ich naturalnym kontekście semantycznym.

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi
Czytaj również: Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

 

Nauka całych zdań po angielsku ma największy sens!

Gdy nasza nauka obraca się wokół zapamiętywania całych zdań po angielsku otrzymujemy dwie, albo nawet trzy, pieczenie na jednym ogniu!

  • Nie zamęczasz się teorią gramatyki angielskiej, tylko powtarzając całe zdania po angielsku ich gramatyczna struktura niejako sama wchodzi Ci do głowy. Później – jak w swoim języku ojczystym – nie wiesz dlaczego, ale wiesz, że „tak się mówi” i już. A jeśli nie planujesz zostać nauczycielem języka angielskiego, czy naprawdę musisz znać tę całą teorię? Nie musisz!
  • Podczas nauki całych zdań po angielsku uczysz się oczywiście również słów, z których są zbudowane. Dobrze by słowa te były często używane i praktyczne, dlatego warto wybrać zdania z przemyślanych materiałów do nauki angielskiego pełnymi zdaniami, a nie przypadkowe zdania z internetu. W końcu kiedy po raz ostatni użyłaś czy użyłeś słowa „rabarbar”? Takie rzeczy w razie potrzeby zawsze można potem sobie sprawdzić w słowniku online!
nauka języka angielskiego
Czytaj również: Dlaczego nauka języka angielskiego według Szekspira powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

Nauka całych zdań po angielsku pomaga pokonać nieśmiałość

Dodatkowym bonusem nauki całych zdań po angielsku jest to, że znikają nasze blokady w mówieniu po angielsku.

Nic dziwnego – jeśli mamy zastanawiać się którą konstrukcję gramatyczną zastosować, które słówko pasuje do tego kontekstu i jeszcze jak je ze sobą skleić, jest duża szansa…. że w ogóle się nie odezwiemy! Niby wiemy co i jak powiedzieć, ale słowa nie chcą przejść nam przez gardło.

Z drugiej strony jeśli nasza nauka od początku opiera się na zapamiętywaniu całych angielskich zdań, będziemy mogli skorzystać z „mentalnego gotowca”. Nawet jeśli nie przytoczymy pełnego zdania z kursu, to podmiana słówka czy dwóch jest dużo prostsza, niż „odkrywanie na nowo koła”.

Po co tak utrudniać sobie życie zbędną teorią, skoro efekt i tak będzie pewnie gorszy, niż użycie ładnego i poprawnego zdania z kursu opartego na nauce całymi zdaniami po angielsku?

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem w kwestii mówienia po angielsku?

Materiały do nauki angielskiego całymi zdaniami

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą nauki angielskiego całymi zdaniami jest tak zwana Metoda Callana. Jest bardzo popularna na całym świecie i rzeczywiście może przynieść szybkie efekty. Posiada jednak też kilka wad. Największą jest chyba to, że Callan napisał w swoim testamencie, że nic w jego metodzie nie można zmieniać. Dlatego wiele słów i konstrukcji na kursach angielskiego prowadzonych metodą Callana wyszło już z użytku lub całkowicie zmieniło swoje znaczenie.

Co więcej ta metoda nauki angielskiego całymi zdaniami odbywać musi się na kursie z nauczycielem, co zawsze wiązać się będzie ze stosunkowo wysokim kosztem.

Na szczęście w dzisiejszych czasach języka angielskiego pełnymi zdaniami uczyć się można również w internecie!

Metoda Callana i Callan Online
Czytaj również: Co to jest Metoda Callana?

Nauka całymi zdaniami na kursie angielskiego online Speakingo

Kurs języka angielskiego online Speakingo w całości opiera się na nauce całych zdań po angielsku. Nie są to jednak zdania przypadkowe!

  • Z jednej strony zawarte są w nich wszystkie konstrukcje gramatyczne, których będziesz kiedykolwiek potrzebować. Nawet tego nie zauważasz, po prostu ćwiczysz je i naturalnie uczysz się poprawnie mówić po angielsku.
  • Z drugiej trony zdania te zbudowane są na autorskiej, współczesnej liście 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala Ci zrozumieć 90% konwersacji po angielsku. Słowa te zawarte są w ciekawych, wspartych estetycznym obrazem i przyjemnym dźwiękiem zdaniach, które bezstresowo powtarzasz, przez co łatwo zapadają Ci w pamięć.
  • Co najlepsze natomiast, dzięki technologii rozpoznawania mowy, komputer czy telefon rozumie co do niego mówisz, może więc Cię chwalić lub – w razie potrzeby – poprawiać, dzięki czemu nie utrwalisz sobie błędów, co niestety zdarza się czasami w przypadku samodzielnej nauki języka angielskiego.

Badania naukowe nie kłamią: Język angielski to lepsze zarobki, zdrowie i wyższa jakość życia. Znajomość języka angielskiego otwiera Ci drzwi na świat, pozwala swobodnie podróżować, zdobywać wiedzę, komunikować się z całym światem. Zalety można mnożyć bez końca!

nauka całych zdan po angielsku

Oczywiście również nauka całych zdań po angielsku musi chwilę potrwać – i nie wierz nikomu obiecującemu Ci fenomenalne kursy angielskiego w tydzień, przez sen i tak dalej.

Z drugiej strony każdą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku – a wkrótce zdziwisz się, jak daleko już jesteś. A droga do perfekcji na kursie języka angielskiego Speakingo jest nie tylko szybka i skuteczna, ale również relaksująca i przyjemna!


Zapisz się na kurs angielskiego online Speakingo!

Wypróbuj za darmo i bez żadnych zobowiązań!


A czy Wy lubicie uczyć się języka angielskiego całymi zdaniami? Jakie są Wasze odczucia na temat nauki całych zdań po angielsku? Napiszcie proszę w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

  1. Ja całymi zdaniami uczę się przysłów czy jakiś takich gotowych powiedzonek. Szczególnie dużo się ich przyswaja oglądając filmy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!