← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

4 powody dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Doktor filologii angielskiej opowiada, dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki. Szaleństwo? A może jednak nie?!


Czy dziecko ucząc się ojczystego języka wie coś o podmiocie i orzeczeniu? Czy wszyscy mówcy wiedzą, że mówią prozą?

To dobre pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. Nie ukrywajmy więc tego dłużej: nie warto przejmować się za bardzo angielską gramatyką!

Gramatyka jest ważna

Oczywiście nikt nie twierdzi, że gramatyka nie jest w ogóle ważna. Jest. Nie da się bez niej mówić, a na pewno nie będziemy w stanie się ładnie i precyzyjnie wyrażać.

Czy jednak da się nauczyć jeździć na rowerze z książki?

Czy naprawdę potrzebujemy tyle gramatyki opisowej, ile otrzymujemy na klasycznych kursach językowych i państwowych szkołach?

Moim zdaniem nie, a w tym – być może lekko prowokującym – tekście przedstawiam cztery powody, dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki.

pierdoły, poprawianie błedow gramatycznych, literówek
Patrz również: Według badań naukowych tylko pierdoły interesuje poprawianie błędów gramatycznych.

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ zawiera tylko 20% sensu wypowiedzi

Już od ponad 20 lat wiadomo, że to całe grupy słów i frazy są kluczem do skutecznej nauki języka angielskiego, a nie gramatyka czy pojedyncze słówka. Jest to fakt uparcie ignorowany przez większość kursów języka angielskiego.

Szczególnie w przypadku zajęć gdzie należy uczniom wystawiać oceny – testowanie gramatyki daje dużo bardziej wymierne efekty niż ocenianie mówienia. Naukowy klucz do języka angielskiego o którym nikt nie mówi polega na tym, że to nauka słówek i wyrażeń, a nie gramatyki, jest najważniejsza w komunikacji. Są one odpowiedzialne za 80% znaczenia – czy naprawdę warto marnować tyle cennego czasu na lekcji na tych pozostałych 20%, które i tak z czasem wejdą same do głowy?

Być może dla rozrywki można poczytać o gramatycznych regułkach na zaawansowanym poziomie, jednak szczególnie dla początkujących dużo lepiej skupić się na mówieniu, najlepiej całymi zdaniami.

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna
Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka trudna?

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ wszystko ma swój alternatywny koszt

Alternatywny koszt w ekonomii opisuje utracone korzyści w wyniku podjęcia decyzji, by nasze zasoby przeznaczyć na dany cel. Życie jest sztuką wyboru i chociaż warto próbować mieć „zarówno to jak i tamto” czasami jednak musimy na coś się zdecydować.

Jeśli więc cenny czas, który możemy poświęcić na naukę języka angielskiego poświęcimy na gramatykę, ucierpi na tym nasze słownictwo czy umiejętność komunikowania się. A przecież uczymy się po to, by mówić po angielsku, a nie wykładać gramatykę teoretyczną na uniwersytecie!

Uczniowi, który nie zamierza samemu zostać nauczycielem, w zupełności wystarczy podświadome przyswojenie struktur gramatycznych przez osłuchanie się z językiem. Słuchając poprawnych zdań jak dziecko uczymy się poprawnie mówić, a poznawanie gramatycznych teorii jest wtedy zwykłą stratą czasu, drogą i psującą zabawę z nauki.

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta
Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ jest bardzo skomplikowana

Nieważne ile regułek nie wykujemy na pamięć, zawsze znajdą się do nich wyjątki. Możesz uczyć się jej latami i dalej będziesz popełniać „błędy” – szczególnie, że przytrafia się to również native speakerom! Podręczniki do gramatyki to opasłe tomy teorii, której nie sposób przyswoić.

Co więcej język jest żywy i bezustannie się zmienia. Nie wspominając już o tym, że sami językoznawcy nie będą zgodni w wielu sprawach – w różnych książkach możemy przeczytać, że różne konstrukcje są poprawne lub błędne (np. Oxford comma). Jest to zdecydowanie pasjonujący przedmiot dla kariery naukowej, jednak bolesna strata czasu dla kogoś, kto chce po prostu rozmawiać po angielsku.

gramatka angielska nie warto
Moja gramatyka jest tak dobra, (że) ludzie z jej słabszym zrozumieniem myślą, (że) piszę niepoprawnie

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ jej nie potrzebujesz

Jeśli chcesz nauczyć się na skakance po prostu zaczynasz skakać – nie uczysz się w tym celu praw aerodynamiki.

Jeśli chcesz nauczyć się mówić po angielsku, po prostu zacznij mówić w tym języku. Jako normalny uczeń nie potrzebujesz tych wszystkich regułek i ich wyjątków. Wręcz przeciwnie, jeśli będziesz się nimi za bardzo przejmować, zaowocuje to blokadami i oporami przed rozmową po angielsku z ludźmi – kompletny absurd, który o zgrozo jest udziałem tak wielu ludzi.

angielski przysłówek adverb gramatyka
Nazwałeś przysłówek przymiotnikiem. I użyłeś go niepoprawnie! (Grammar Nazi) Czytaj również: Good czy well i co robi Superman?

Pomyśl: 80% wystarczy, żeby się dogadać! Dlaczego więc tyle jest gadania o tej całej gramatyce? Po pierwsze… ponieważ ludzie tego oczekują. Przychodzą do szkoły językowej i domagają się regułek, a klient nasz pan.

Z drugiej strony większość nauczycieli podąża po prostu za podręcznikiem, który pozwala na badanie postępu u uczniów. Dużo łatwiej jest zrobić test z present continuous, niż sprawdzić jak uczeń odnajduje się w rzeczywistych sytuacjach językowych. Chociaż wszyscy chcą uczyć Cię gramatyki, nie znaczy to jednak że musisz się jej uczyć!

Warto pamiętać jednak, że jeden z bardziej szanowanych pisarzy w literaturze angielskiej, Joseph Konrad (czyli Józef Korzeniowski) szczycił się tym, że w życiu nie zajrzał do podręcznika gramatycznego. Przyswoił język (z całą jego gramatyką i smaczkami) poprzez kontakt z żywym językiem, a nie poprzez zakuwanie regułek.

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

Skoro nie warto uczyć się angielskiej gramatyki, to co robić?

Nie znaczy to wcale, że nauka sama teraz wejdzie Ci do głowy. Położysz się na kanapie z książką pod poduszką czy słuchawkach na uszach i obudzisz się deklamując Szekspira jak zapewniają reklamy kursów języka angielskiego z kosmosu.

Na dłuższą metę najważniejsza jest motywacja do nauki języka angielskiego. Nauka jest procesem, który musi chwilę potrwać. Nie pozwól by Twoja motywacja do nauki języka angielskiego wygasła. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami – chociaż jeśli rozluźnisz się w kwestii gramatyki to zagrożenie frustracyjne dramatycznie spadnie.

nie warto uczyc sie angielskiej gramatyki
„Czy możecie ludziki polecić jakieś książki, które doprowadziły was do łez?” „Przyimki. Zaawansowana Gramatyka Angielska”

Aby podtrzymać motywację regularnie:

Otocz się językiem angielskim, słuchaj i rozmawiaj po angielsku. W ten sposób lepiej wykorzystasz swój cenny czas, a nauka będzie ciekawsza i skuteczniejsza.

Nikt jeszcze nie nauczył się grać na gitarze z podręcznika o teorii muzyki!

A najlepiej oczywiście zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

speakingo angielski

Kurs języka angielskiego w 100% oparty na mówieniu po angielsku

Oczywiście więc, nauka angielskiej gramatyki może być przyjemna. Osobiście lubię o niej też pisać, co zresztą widać po tym blogu.

Jeśli jednak chcesz zacząć rozumieć Anglików, musisz zacząć mówić jak oni!

Na kursie języka angielskiego online Speakingo jak dziecko uczące się mówić powtarzasz poprawne zdania, w których zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka oraz słownictwo. Dzięki temu nauka jest skuteczna (nauka całych fraz), jak i przyjemna. Możesz traktować ją wręcz jako relaks po pracy!

modals in the past, queen elisabeth, speakingo

Po jakimś czasie zdziwisz się jednak, że dużo więcej rozumiesz. Co najważniejsze jednak zobaczysz, że zamiast zastanawiać się nad gramatyką słowa same płyną ci z ust.

Niewiarygodne? Przekonaj się najlepiej na własnej skórze. Pierwszy tydzień masz w końcu i tak za darmo!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A czy Waszym zdaniem warto uczyć się angielskiej gramatyki? Zapraszam do komentowania poniżej!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (314 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)