← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

4 powody dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Doktor filologii angielskiej opowiada, dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki. Szaleństwo? A może jednak nie?!

Czy dziecko ucząc się ojczystego języka wie coś o podmiocie i orzeczeniu? Czy wszyscy mówcy wiedzą, że mówią prozą? To dobre pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. Nie ukrywajmy więc tego dłużej: nie warto uczyć się angielskiej gramatyki!

Gramatyka jest ważna

Oczywiście nikt nie twierdzi, że gramatyka nie jest w ogóle ważna. Jest. Nie da się bez niej mówić, a na pewno nie będziemy w stanie się ładnie i precyzyjnie bez niej wyrażać. Czy jednak da się nauczyć jeździć na rowerze z książki? Czy naprawdę potrzebujemy tyle gramatyki opisowej, ile otrzymujemy na klasycznych kursach językowych? Moim zdaniem nie, a w tym być może lekko prowokującym tekście przedstawiam cztery powody dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki.

angielskie czasy zestawienie porównanie

Patrz również: 12 wspaniałych – zestawienie angielskich czasów.

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ zawiera tylko 20% sensu wypowiedzi

Już od ponad 20 lat wiadomo, że to całe grupy słów i frazy są kluczem do skutecznej nauki języka angielskiego, a nie gramatyka czy pojedyncze słówka. Jest to fakt uparcie ignorowany przez większość kursów języka angielskiego.

Szczególnie w przypadku zajęć gdzie należy uczniom wystawiać oceny – testowanie gramatyki daje dużo bardziej wymierne efekty niż ocenianie mówienia. Naukowy klucz do języka angielskiego o którym nikt nie mówi polega na tym, że to nauka słówek i wyrażeń, a nie gramatyki, jest najważniejsza w komunikacji. Są one odpowiedzialne za 80% znaczenia – czy naprawdę warto marnować tyle cennego czasu na lekcji na tych pozostałych 20%, które i tak z czasem wejdą same do głowy?

Być może dla rozrywki można poczytać o gramatycznych regułkach na zaawansowanym poziomie, jednak szczególnie dla początkujących dużo lepiej skupić się na mówieniu, najlepiej całymi frazami.

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna

Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka trudna?

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ wszystko ma swój alternatywny koszt

Alternatywny koszt w ekonomii opisuje utracone korzyści w wyniku podjęcia decyzji, by nasze zasoby przeznaczyć na dany cel. Życie jest sztuką wyboru i chociaż warto próbować mieć „zarówno to jak i tamto” czasami jednak musimy na coś się zdecydować. Jeśli więc cenny czas, który możemy poświęcić na naukę języka angielskiego poświęcimy na gramatykę, ucierpi na tym nasze słownictwo czy umiejętność komunikowania się. A przecież uczymy się po to, by mówić po angielsku, a nie wykładać gramatykę teoretyczną na uniwersytecie!

Przeciętnemu uczniowi, który nie zamierza samemu zostać nauczycielem, w zupełności wystarczy podświadome przyswojenie struktur gramatycznych przez osłuchanie się z językiem. Słuchając poprawnych zdań jak dziecko uczymy się poprawnie mówić, a poznawanie gramatycznych teorii jest wtedy zwykłą stratą czasu, drogą i psującą zabawę z nauki.

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta

Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ jest bardzo skomplikowana

Nieważne ile regułek nie wykujemy na pamięć, zawsze znajdą się do nich wyjątki. Możesz uczyć się jej latami i dalej będziesz popełniać „błędy”. Podręczniki do gramatyki to opasłe tomy teorii, której nie sposób przyswoić.

Co więcej język jest żywy i bezustannie się zmienia. Nie wspominając już o tym, że sami językoznawcy nie będą zgodni w wielu sprawach – w różnych książkach możemy przeczytać, że różne konstrukcje są poprawne lub błędne. Jest to zdecydowanie pasjonujący przedmiot dla kariery naukowej, jednak bolesna strata czasu dla kogoś, kto chce po prostu rozmawiać po angielsku.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Nie warto uczyć się angielskiej gramatyki ponieważ jej nie potrzebujesz

Jeśli chcesz nauczyć się na skakance po prostu zaczynasz skakać – nie uczysz się w tym celu praw aerodynamiki.

Jeśli chcesz nauczyć się mówić po angielsku, po prostu zacznij mówić w tym języku. Jako przeciętny uczeń nie potrzebujesz tych wszystkich regułek i ich wyjątków. Wręcz przeciwnie, jeśli będziesz się nimi za bardzo przejmować, zaowocuje to blokadami i oporami przed rozmową po angielsku z ludźmi – kompletny absurd, który o zgrozo jest udziałem tak wielu ludzi.

angielski przysłówek adverb gramatyka

Nazwałeś przysłówek przymiotnikiem. I użyłeś go niepoprawnie! (Grammar Nazi)

Czytaj również: Pięć rodzajów angielskich przysłówków.

Pomyśl: 80% wystarczy, żeby się dogadać! Dlaczego więc tyle jest gadania o tej całej gramatyce? Po pierwsze… ponieważ ludzie tego oczekują. Przychodzą do szkoły językowej i domagają się regułek, a klient nasz pan.

Z drugiej strony większość nauczycieli podąża po prostu za podręcznikiem, który pozwala na badanie postępu u uczniów. Dużo łatwiej jest zrobić test z present continuous, niż sprawdzić jak uczeń odnajduje się w rzeczywistych sytuacjach językowych. Chociaż wszyscy chcą uczyć Cię gramatyki, nie znaczy to jednak że musisz się jej uczyć!

Warto pamiętać jednak, że jeden z bardziej szanowanych pisarzy w literaturze angielskiej, Joseph Konrad (czyli Józef Korzeniowski) szczycił się tym, że w życiu nie zajrzał do podręcznika gramatycznegoPrzyswoił język (z całą jego gramatyką i smaczkami) poprzez kontakt z żywym językiem, a nie poprzez zakuwanie regułek.

dlaczego nie warto uczyć się gramatyki angielskiej

Skoro nie warto uczyć się angielskiej gramatyki, to co robić?

Nie znaczy to wcale, że nauka sama teraz wejdzie Ci do głowy. Położysz się na kanapie z książką pod poduszką czy słuchawkach na uszach i obudzisz się deklamując Szekspira jak zapewniają reklamy kursów języka angielskiego z kosmosu.

Na dłuższą metę najważniejsza jest motywacja do nauki języka angielskiego. Nauka jest procesem, który musi chwilę potrwać. Nie pozwól by Twoja motywacja do nauki języka angielskiego wygasła. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami – chociaż jeśli rozluźnisz się w kwestii gramatyki to zagrożenie frustracyjne dramatycznie spadnie.

Aby podtrzymać motywację regularnie:

Otocz się językiem angielskim, słuchaj i rozmawiaj po angielsku. W ten sposób lepiej wykorzystasz swój cenny czas, a nauka będzie ciekawsza i skuteczniejsza.

Nikt jeszcze nie nauczył się grać na gitarze z podręcznika o teorii muzyki!

A najlepiej oczywiście zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo! 🙂

A czy Waszym zdaniem warto uczyć się angielskiej gramatyki?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (307 opinii, średnio: 4,88 na 5)
Loading...