← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Czy samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa?

W internecie zaleźć można wiele kursów języka angielskiego online, zachęcających do nauki języka angielskiego w domu. Czy jednak samodzielna nauka języka angielskiego jest w ogóle możliwa?


Samodzielna nauka angielskiego czy samodzielna nie-nauka?

Oczywiście samodzielna nauka języka angielskiego w domu, jak i każdego innego języka jest jak najbardziej możliwa. Świadczą o tym rzesze ludzi, którzy w ten sposób wyuczyli się języka. Jest natomiast jedno ale… wymaga to sporej dyscypliny.

Nie ma ustalonej godziny zajęć, nikt nie zapyta, czy wyuczyliśmy się słówek. Wolność wiąże się z odpowiedzialnością. Po początkowym okresie entuzjazmu, może nagle okazać się, że w ferworze innych aktywności zapominamy o nauce angielskiego w domu.

Jak nasza samodzielna nauka języka angielskiego może utrzymać tempo na przestrzeni miesięcy czy lat potrzebnych do wyuczenia języka obcego?

Z pomocą przyjść nam mogą nowe technologie.

Samodzielna nauka angielskiego a nowe technologie

Oto kilka tricków, które mogą pomóc Ci w samodzielnej nauce języka angielskiego w domu:

  • Ustaw sobie codzienny alarm/przypomnienie w komórce, że właśnie wybiła godzina nauki angielskiego
  • Zapisz się do jednego z wielu serwisów wysyłających codziennie słówka i frazy do nauczenia (w praktyce tylko teoretycznie, ale zawsze można zmienić serwis, albo być w kilku na raz)
  • Subskrybuj fanpage Speakingo na Facebooku poświęcony samodzielnej nauce języka angielskiego. Jeśli „lajkujesz” stronę do nauki języka angielskiego, na swojej ścianie otrzymywać będziesz nie tylko słówka, ale informacje o świeżych tekstach o nauce angielskiego, śmieszne filmiki i wszystko to, na czym opiera się samodzielna nauka języka angielskiego. Facebook ma specjalny algorytm dobierający treści wyskakujące na Twojej ścianie, więc jeśli coś Cię interesuje to lajkuj teksty i komentuj je, wtedy więcej podobnych wpisów Ci się wyświetli.

Przeszkody jakie spotka samodzielna nauka języka angielskiego

Badania dowodzą, że samodzielna nauka języka angielskiego online może być bardzo skuteczna. Z kursami online jest jednak jeden poważny problem: ryzyko utknięcia.

Jeśli jakiś temat nie został przejrzyście wytłumaczony, lub jest szczególnie trudny, uczniowie często wpadają w frustrację i rezygnują z kursu. Dlatego odpowiedzią jest tutaj: pytaj, pytaj, pytaj.

Jest wiele for internetowych poświęconych językowi angielskiemu, również zwykle jest możliwość komentowania i zadawania pytań pod publikowanymi tekstami.

Jeśli coś jest niejasne na moim blogu o nauce języka angielskiego online, lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś na dany temat, piszcie śmiało w komentarzach poniżej!

Największy problem związany z samodzielną nauką języka angielskiego zostawiłem jednak na koniec:

Samodzielna nauka języka angielskiego zwykle owocuje wyłącznie pasywną znajomością materiału

Mieliście może kiedyś wrażenie, że wszystko rozumiecie, ale nie potraficie niczego powiedzieć? Znacie wszystkie regułki gramatyczne, ale jakoś słowa nie chcą przejść Wam przez gardło?

To jest właśnie pasywna wiedza, którą daje szkolne zakuwanie pod egzaminy lub też często samodzielna nauka języka angielskiego z książki, audiobooków czy samo rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych w internecie.

Grozi Ci wówczas „syndrom Tarzana” 😉

Jeśli chcesz jednak mówić po angielsku, musisz zacząć… samodzielnie mówić po angielsku!

Musisz nauczyć swój mózg i gardło nowych zwyczajów. Jest to ogromna zaleta kursów językowych, na których uczniowie rozmawiają ze sobą, niekoniecznie nawet z nauczycielem.

Jest to też coś, na co zwróci uwagę dobry korepetytor – nie będzie paplał całą lekcję, ale zmusi Ciebie do mówienia. Czy znaczy to, że samodzielna nauka języka angielskiego musi skończyć się porażką?

Speakingo opinie

Samodzielna nauka angielskiego, która naprawdę uczy mówić

Z pomocą znowu przyjść nam mogą nowe technologie. Kurs języka angielskiego online Speakingo wykorzystuje nowoczesną technologię rozpoznawania mowy, dzięki której możesz rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem.

Metodyka oparta na metodzie bezpośredniej zmusza ucznia do mówienia niemalże w automatyczny sposób. Dzięki takie treningowi, w rzeczywistej sytuacji nie będziesz zastanawiać się nad regułkami, tylko po prostu odpowiesz – w końcu tyle razy robiłaś czy robiłeś to już z komputerem w domu albo na telefonie!

Jak wygląda nauka języka angielskiego ze Speakingo dowiesz się z poniższego filmiku:

Czy koniec końców samodzielna nauka języka angielskiego jest więc możliwa?

Reasumując, samodzielna nauka języka angielskiego jest jak najbardziej możliwa, by nie skończyła się jednak jedynie pasywną znajomością języka obcego, wymaga zręcznego doboru skutecznych, nowoczesnych metod i technologii.


Samodzielna nauka języka angielskiego

jest jak najbardziej możliwa!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A jak Waszym zdaniem najlepiej samodzielnie nauczyć się języka angielskiego?

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (226 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)