e nauka, Zalety i wady nauki przez internet

E-nauka: Zalety i wady nauki przez internet

E nauka? Zastanawiasz się czy uczyć się języka angielskiego online czy może zapisać się na kurs w szkole językowej? Poznaj zalety i wady nauki przez internet!


Nauka to naturalny element życia zarówno zawodowego jak i osobistego. Jest to przygoda bez końca – jak mawiał Gandhi „Żyj jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się jakbyś miał żyć wiecznie!”

W zamierzchłych czasach końca XX wieku elearning uzyskał wiele negatywnych opinii. W dystopijnych wizjach science-fiction komputery (zwłaszcza te co zajmowały całą salę gimnastyczną) dehumanizowały proces nauczania zamieniając ludzi w bio-roboty. Dziś jednak niemal każda szkoła wyposażona jest w sale komputerowe, każdy korzysta z laptopów, smartfonów i internetu. Trudno wręcz wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę badawczą czy naukową bez dostępu do internetu.

Jest tak ponieważ internet oferuje praktycznie nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy z niemal każdej dziedziny życia. Dobrze jest więc wiedzieć jakie możliwości rozwoju stoją przed nami otworem, jakimi dysponujemy kanałami komunikacji i które z nich wybrać, by wybrany rodzaj e-nauki pasował do naszego osobistego stylu nauki i życia.

Speakingo opinie, Grzegorz Kuśnierz, jezykowe pogawedki z komputerem

Czytaj również: Angielskie pogawędki z komputerem – wywiad z założycielem platformy elearningowej Speakingo

Jakie są zalety i wady nauki przez internet?

E-nauka, online learning, nauka w internecie czy też tak zwany e-learning staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej uniwersytetów uruchamia darmowe i płatne kursy online. Zdobyć można tak widzę nie tylko z zakresu programowania, ale niemal na każdym polu od prawa i księgowości po nauki humanistyczne takie jak psychologia, socjologia czy anglistyka. Nauka w internecie jest ciekawą alternatywą dla szkół i uniwersytetów, szczególnie dla osób, które nie mają czasu lub pieniędzy na tradycyjne kursy.

nauka angielskiego przez internet
Patrz również: Jak wygląda skuteczna nauka angielskiego przez internet (czyli taka, by nasz edukacyjny rowerek nie wjechał w piaseczek)?

Zalety nauki przez internet

Chociaż większość ludzi nadal uważa tradycyjne uniwersytety za najlepszy sposób zdobycia wiedzy i dyplomu, nauka przez internet okazuje się dla nich świetną alternatywą. E-learning pozwala uczyć się w dogodnym czasie i miejscu.

Co więcej cena takiej nauki jest niska, lub całkowicie za darmo. Nauka przez internet jest szybka, nie marnujemy czasu na dojazdy, po prostu wykonujemy swoje zadanie i mamy czas na swoje hobby czy szukanie pracy.

Co więcej możemy uczyć się nie wychodząc z domu, w piżamie, lub naszym ulubionym stroju, nawet jeśli jest nim pluszowy kostium niedźwiedzia.

Nauka przez internet jest też dyskretna – jeśli całe życie marzyliśmy o kursie szydełkowania, ale baliśmy się co na ten temat powiedzą koledzy z siłowni, internet pozwala nam swobodnie dokształcać się w domu.

Kurs online oferują dostęp do wszystkich materiałów za pośrednictwem komputera czy telefonu. Możemy uczyć się wszędzie tam, gdzie tylko mamy dostęp do internetu.

Można powiedzieć też, że nauka online buduje nasze poczucie odpowiedzialności za własny rozwój i samodyscyplinę.

Patrz również: Czy warto wpisywać kursy online do CV?

Wady nauki przez internet

Z drugiej strony kontakt z innymi ludźmi jest nie do przecenienia. Badania dowodzą, że podczas lekcji uczniowie uczą się więcej od siebie nawzajem, niż od nauczyciela. W szkole zawiązujemy przyjaźnie, uczymy się cierpliwości.

Dodatkowo dopinguje nas lekka nutka rywalizacji. Niestety nauka przez internet mocno ogranicza nasze kontakty międzyludzkie, w tym coraz bardziej wyalienowanym świecie.

Co więcej zaplanowane dla tysięcy użytkowników kursy online nie są w stanie odpowiedzieć na indywidualne pytania i potrzeby ucznia. Jest to powód, dla którego ludzie często zniechęcają się i rezygnują z nauki – w pewnym momencie „utykają” i nikt nie jest w stanie pomóc im „przeskoczyć” dany problem.

Również kwestia sprawdzania wiedzy i testowania wiedzy przez internet otwiera pole dla różnych nieetycznych zachowań.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu przez internet

Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Uczyć się przez internet czy nie, oto jest pytanie?

Moim zdaniem kursy online są świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnych form nauczania w grupie i z nauczycielem. Jak często bywa to w życiu, najlepszym rozwiązaniem nie jest podejście albo-albo, lecz zarówno to-jak-też-i-tamto. Wzbogacenie swojej ścieżki rozwoju o kurs online pozwala obniżyć koszty nauki, oszczędzić czas i urozmaicić program nauczania, nie rezygnowałbym jednak całkowicie z przyjemności kontaktu z żywymi ludźmi „w realu”.

Gdy ktoś mnie pyta, jak najlepiej nauczyć się angielskiego, zawsze polecam hybrydę: kurs języka angielskiego online Speakingo oraz lekcje w szkole językowej lub z korepetytorem. Myślę, że w ten sposób otrzymamy najlepsze rezultaty oraz stosunek wartości do ceny.

Dlatego nie sądzę, żeby kiedykolwiek kursy online całkowicie zdominowały rynek edukacyjny. Jednak rosnąca popularność e-nauki jest niezbitym dowodem ich atrakcyjności.


Angielskie nie nauczy się sam!

Zapisz się na nowoczesny kurs elearningowy Speakingo!


Tekst inspirowany Advantages and Disadvantages of Online Learning

A jakie są Waszym zdaniem zalety i wady nauki przez internet i generalnie e-nauki?

Jak wygląda nauka na kursie języka angielskiego online Speakingo?
Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
reklama:

Klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

dziŚ Polecam:
najpopularniejsze angielskie imiona
Angielskie imiona a Polacy nie gęsi

Pytanie o angielskie imiona jest nader popularne. Mieszkasz w Anglii i myślisz jakie imię dać dziecku? Chcesz wiedzieć jak Twoje imię brzmi po angielsku i jakie są najpopularniejsze angielskie imiona? A może jednak polskie imiona też są fajne?

Czytaj dalej »
Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz
Językowe pogawędki z komputerem

„O tym, kiedy gadanie do własnego komputera NIE jest szaleństwem, opowiada dr Grzegorz Kuśnierz, twórca internetowej platformy Speakingo.com.” Przedruk wywiadu o Speakingo, przeprowadzonego przez zaprzyjaźniony blog Funtastyczny Angielski.

Czytaj dalej »
Aplikacja do nauki języka angielskiego iphone android najlepsza
Aplikacja mobilna do nauki języka angielskiego Speakingo

Już jest! Długo wyczekiwana aplikacja do nauki języka angielskiego Speakingo na iPhona i Androida jest już dostępna w AppStore (iOs) oraz Google Play (telefony z systemem Android)! Speakingo dołącza do grona najlepszych aplikacji do nauki języka angielskiego! Chociaż osobiście jestem oldschoolowym fanem pracy przed dużym ekranem – a najlepiej dwoma

Czytaj dalej »
jak wymawiać nazwy angielskich firm, marki, brands
Jak się wymawia nazwy firm po angielsku?

Angielska wymowa płata nam figle również w przypadku nazw popularnych amerykańskich czy angielskich firm. Jak wymawiać Mercedes czy Levis? Z tego wpisu i wideo dowiesz się i usłyszysz jak się wymawia nazwy różnych firm po angielsku.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!
blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań wypróbować tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!

Jedna odpowiedź

  1. Moim zdaniem nauka bez wychodzenia z domu i przed własnym komputerem to przyszłość. Koszty takiego modelu edukacji (jak autor wspomniał w artykule) są dużo niższe. Z kolei całe szkolenie można nagrywać i powracać do detali, których nie przyswoiliśmy. Jestem zwolennikiem tej formy nauki, bo na mnie to po prostu działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub

Problem z mówieniem po angielsku?

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Mów jak anglik!