← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

E-nauka: Zalety i wady nauki przez internet

E nauka? Zastanawiasz się czy uczyć się języka angielskiego online czy może zapisać się na kurs w szkole językowej? Poznaj zalety i wady nauki przez internet!

Nauka to naturalny element życia zarówno zawodowego jak i osobistego. Jest to przygoda bez końca – jak mawiał Gandhi „Żyj jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się jakbyś miał żyć wiecznie!”

W zamierzchłych czasach końca XX wieku elearning uzyskał wiele negatywnych opinii. W dystopijnych wizjach science-fiction komputery (zwłaszcza te co zajmowały całą salę gimnastyczną) dehumanizowały proces nauczania zamieniając ludzi w bio-roboty. Dziś jednak niemal każda szkoła wyposażona jest w sale komputerowe, każdy korzysta z laptopów, smartfonów i internetu. Trudno wręcz wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę badaczą czy naukową bez dostępu do internetu.

Jest tak ponieważ internet oferuje praktycznie nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy z niemal każdej dziedziny życia. Dobrze jest więc wiedzieć jakie możliwości rozwoju stoją przed nami otworem, jakimi dysponujemy kanałami komunikacji i które z nich wybrać, by wybrany rodzaj e-nauki pasował do naszego osobistego stylu nauki i życia.

Zalety i wady nauki przez internet

Patrz również: Sprawdź jakim typem ucznia jesteś?

Jakie są zalety i wady nauki przez internet?

E-nauka, online learning, nauka w internecie czy też tak zwany e-learning staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej uniwersytetów uruchamia darmowe i płatne kursy online. Zdobyć można tak widzę niemal na każdym polu od prawa i księgowości po nauki humanistyczne takie jak psychologia, socjologia czy anglistyka. Nauka w internecie jest ciekawą alternatywą dla szkół i uniwersytetów, szczególnie dla osób, które nie mają czasu lub pieniędzy na tradycyjne kursy.

Zalety nauki przez internet

Chociaż większość ludzi nadal uważa tradycyjne uniwersytety za najlepszy sposób zdobycia wiedzy i dyplomu, nauka przez internet okazuje się dla nich świetną alternatywą. E-learning pozwala uczyć się w dogodnym czasie i miejscu.

Co więcej cena takiej nauki jest niska, lub całkowicie za darmo. Nauka przez internet jest szybka, nie marnujemy czasu na dojazdy, po prostu wykonujemy swoje zadanie i mamy czas na swoje hobby czy szukanie pracy.

Co więcej możemy uczyć się nie wychodząc z domu, w piżamie, lub naszym ulubionym stroju, nawet jeśli jest nim pluszowy kostium niedźwiedzia.

Nauka przez internet jest też dyskretna – jeśli całe życie marzyliśmy o kursie szydełkowania, ale baliśmy się co na ten temat powiedzą koledzy z siłowni, internet pozwala nam swobodnie dokształcać się w domu.

Kurs online oferują dostęp do wszystkich materiałów za pośrednictwem komputera czy telefonu. Możemy uczyć się wszędzie tam, gdzie tylko mamy dostęp do internetu.

Można powiedzieć też, że nauka online buduje nasze poczucie odpowiedzialności za własny rozwój i samodyscyplinę.

Patrz również: Czy warto wpisywać kursy online do CV?

Wady nauki przez internet

Z drugiej strony kontakt z innymi ludźmi jest nie do przecenienia. Badania dowodzą, że podczas lekcji uczniowie uczą się więcej od siebie nawzajem, niż od nauczyciela. W szkole zawiązujemy przyjaźnie, uczymy się cierpliwości.

Dodatkowo dopinguje nas lekka nutka rywalizacji. Niestety nauka przez internet mocno ogranicza nasze kontakty międzyludzkie, w tym coraz bardziej wyalienowanym świecie.

Co więcej zaplanowane dla tysięcy użytkowników kursy online nie są w stanie odpowiedzieć na indywidualne pytania i potrzeby ucznia. Jest to powód, dla którego ludzie często zniechęcają się i rezygnują z nauki – w pewnym momencie „utykają” i nikt nie jest w stanie pomóc im „przeskoczyć” dany problem.

Również kwestia sprawdzania wiedzy i testowania wiedzy przez internet otwiera pole dla różnych nieetycznych zachowań.

Uczyć się przez internet czy nie, oto jest pytanie?

Moim zdaniem kursy online są świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnych form nauczania w grupie i z nauczycielem. Jak często bywa to w życiu, najlepszym rozwiązaniem nie jest podejście albo-albo, lecz zarówno to-jak-też-i-tamto. Wzbogacenie swojej ścieżki rozwoju o kurs online pozwala obniżyć koszty nauki, oszczędzić czas i urozmaicić program nauczania, nie rezygnowałbym jednak całkowicie z przyjemności kontaktu z żywymi ludźmi „w realu”.

Gdy ktoś mnie pyta, jak najlepiej nauczyć się angielskiego, zawsze polecam hybrydę: kurs języka angielskiego online Speakingo oraz lekcje w szkole językowej lub z korepetytorem. Myślę, że w ten sposób otrzymamy najlepsze rezultaty oraz stosunek wartości do ceny.

Dlatego nie sądzę, żeby kiedykolwiek kursy online całkowicie zdominowały rynek edukacyjny. Jednak rosnąca popularność e-nauki jest niezbitym dowodem ich atrakcyjności.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Tekst inspirowany Advantages and Disadvantages of Online Learning

A jakie są Waszym zdaniem zalety i wady nauki przez internet i generalnie e-nauki?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (97 opinii, średnio: 4,78 na 5)
Loading...