Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz

Językowe pogawędki z komputerem


Dziś zapraszam wszystkich na wywiad z wyjątkową osobą – doktorem Grzegorzem Kuśnierzem w Anglii znanym jako Greg Kay – twórcą internetowej platformy do nauki języka angielskiego Speakingo.com.

Co najważniejsze, nie jest to kolejny internetowy kurs skupiający się na biernej znajomości języka, jakich pełno. Dzięki Speakingo.com nauczycie się MÓWIĆ po angielsku, na dodatek nie musicie wychodzić z domu, ani nadwyrężać budżetu. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w ulubionym fotelu i uczyć się angielskiego z przyjemnością!

Ten krótki film przybliży Wam ideę Speakingo, a więcej szczegółów na temat platformy zdradzi sam jej twórca.

 

Każdy wie, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest pożądana przez pracodawców oraz przydatna dla nas samych. Niestety nie każdy ma szansę uczyć się języka – nie mamy czasu, motywacji, pieniędzy na drogie kursy językowe. Wydaje się, że Pan znalazł odpowiedź na te bolączki.

Dziękuję bardzo za miłe słowa! Rzeczywiście internet otwiera dziś przed nami możliwości zarezerwowane dotychczas jedynie dla wybranych. Szczególnie dostęp do wiedzy stał się bardzo łatwy – paradoksalnie na tyle łatwy, że często w gąszczu informacji trudno znaleźć rzetelne źródła informacji. Kursy online pozwalają uczyć się praktycznie w każdej wolnej chwili, nawet w środku nocy w pidżamie, jeśli tylko mamy taka fantazję.

Natomiast co do motywacji, to o nią chyba nie trudno – liczne badania potwierdzają, że w przypadku dwóch osób o tych samych kompetencjach, ta znająca język angielski zarabia więcej. Dodatkowo nauka języków obcych pozytywnie wpływa na mózg, nie tylko go rozwija, ale chroni również przed chorobami.

angielski cena zarobki

Najważniejsze przynajmniej dla mnie jest jednak to, że otwiera nas na świat, którego bogactwo, potencjał i różnorodność dzięki znajomości języka angielskiego stają przed nami otworem!

Niewątpliwie Pańska metoda nauki angielskiego ma dużo plusów. Proszę wymienić trzy, które przekonają do niej największych sceptyków.

Speakingo jest przede wszystkim metodą nauki mówienia. Kursy online opierające się na rozwiązywaniu ćwiczeń czy nawet słuchaniu owocują niestety jedynie bierną znajomością języka. Okazuje się wtedy, że w rzeczywistym świecie – chociaż niby wiemy jak coś powiedzieć – słowa nie chcą przejść nam przez gardło. Dlatego właśnie zdecydowałem się zbudować Speakingo w oparciu o Metodę Bezpośrednią, gdzie uczeń uczy się automatycznie odpowiadać całymi zdaniami na zadane pytania, wyrabia sobie nawyk mówienia, a nie zastanawiania się nad gramatyczna poprawnością. Nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z podręcznika aerodynamiki stosowanej! Jeśli chcemy mówić po angielsku, musimy zacząć mówić w tym języku.

Nowoczesna technologia rozpoznawania mowy pozwala nam w zaciszu domowym rozmawiać z komputerem, który rozumie co do niego mówimy i jak najlepszy nauczyciel zadaje nam pytania, o których pamięta, że powinniśmy je jeszcze poćwiczyć.

Speakingo angielski

Jeśli spośród wielu zalet miałbym wymienić trzy jednak, powiedziałbym że:

  • po pierwsze Speakingo naprawdę uczy mówić, pracuje „z gardłem a nie z oczami”;
  • jest metodą online ze wszystkimi tego zaletami, głównie chodzi o elastyczność, atrakcyjność i niską w porównaniu do nauki z żywym człowiekiem cenę;
  • nie została stworzona przez informatyka czy specjalistę od marketingu internetowego, lecz przez doświadczonego belfra, doktora filologii angielskiej. Opiera się na badaniach z zakresu metodyki nauczania, które potwierdzają na przykład, że nie potrzebujemy zbyt wiele gramatyki, lecz że skuteczna nauka opiera się na przyswajaniu całych fraz, a nie pojedynczych słówek.

Metoda posiada mnóstwo zalet, więc dlaczego tak późno ktoś na to wpadł? Do tej pory powstało przecież tysiące kursów językowych, ale żaden nie opiera się na podobnej metodzie.

Czasami najprostsze rozwiązania są zbyt blisko, żebyśmy mogli je zobaczyć – najciemniej pod latarnią. Jak wspomniałem, wiele aplikacji czy stron nie jest też tworzonych przez nauczycieli angielskiego, lecz specjalistów z zupełnie niezwiązanych z dydaktyką dziedzin, którzy powszechność nauki angielskiego chcą wykorzystać do innych celów.

Również polegająca na rozmawianiu całymi, wyuczonymi zdaniami Metoda Bezpośrednia nie jest zbyt popularna wśród samych lektorów – głównie dlatego, że trudno z niej zrobić i ocenić pisemny test – dlatego zwłaszcza w szkole taki nacisk kładzie się na łatwo sprawdzalną znajomość gramatyki.

Speakingo pogawędki z komputerem

Dodatkowo multimedialność kursu pozwala wzbogacić tę naukę o ciekawe zdjęcia i filmiki, zarejestrowany w profesjonalnym studio nagrań głos Anglika czytającego zdania. Speakingo posiada autorski moduł pamiętający odpowiedzi udzielone przez ucznia, wykorzystujący krzywą zapamiętywania oraz poprawność udzielonych przez ucznia odpowiedzi. Korzysta też z zaawansowanej technologii rozpoznawania mowy, dzięki czemu jest w stanie określić – oczywiście nie bezbłędnie, ale jednak – na ile poprawnie udzieliliśmy mu odpowiedzi. Nie jest to coś, co można by na szybko zrobić korzystając z jakiegoś gotowego Learning Management System, lecz wymaga to zaangażowania, czasu i niestety pieniędzy.

Jak Pan wpadł na pomysł stworzenia Speakingo? Miał Pan jakąś szczególną inspirację?

Tak. Pamiętam jak prowadziłem zajęcia Metodą Callana w szkole językowej i jak większość lektorów uczących tą metodą zaczynałem się trochę nudzić. Callan jest bardzo lubianą przez uczniów metodą, ponieważ uczy całych zdań właśnie, które w kółko powtarza się z nauczycielem. Daje to bardzo dobre efekty, uczniowie wyzbywają się oporów przed mówieniem. I chociaż od kilkudziesięciu lat nie była uaktualniana – Callan zabronił w testamencie cokolwiek w niej zmieniać – przez co spotkać można w niej nieużywane już konstrukcje (Have you a car?) czy archaiczne słowa (wireless jako radioodbiornik), to nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Pomyślałem wtedy: Hej! Przecież zamiast mnie, mógłby tu stać komputer i zadawać te pytania! Tak zaczęła się moja przygoda ze Speakingo.

internetowy kurs języka angielskiego Speakingo

Jak przebiegał proces tworzenia kursu? Jak dobierał Pan materiał oraz formę powtórek?

Proces tworzenia aplikacji internetowej okazał się wyzwaniem dużo większym, niż z początku przypuszczałem. Znajomy właściciel szkoły językowej w Czechach opowiadał mi kiedyś o swoich problemach z programistami i technologią, ale myślałem, że tylko narzeka. Teraz rozumiem dlaczego. W informatyce wszystko okazuje się trudniejsze, droższe i wolniejsze niż pozornie wygląda.

Jeśli chodzi o stronę dydaktyczną, to była to już dla mnie czysta frajda! Badania wskazują na to, że znając 2000 najpopularniejszych słów w języku angielskim, można zrozumieć 90% wszystkich konwersacji w tym języku. Natomiast sporne jest, które są to słowa. Na podstawie kilku takich list (Basic English na którym zbudowana jest Simple Wikipedia, medialna lista Voice of America, komputerowe listy popularności słów w tekstach) opracowałem autorską listę 2000 słów.

Speakingo pogawędki komputerem opinie

Zdania nie są przypadkowe – niezauważenie wpleciona jest w nie cała gramatyka potrzebna do zdania matury na poziomie rozszerzonym. Poszczególne obszary stopniowo wprowadzane są w poszczególnych Unitach. Jak ktoś lubi można oczywiście poczytać sobie o gramatyce jakieś teoretyczne teksty – na blogu Speakingo popełniłem nawet kilka takowych – ale najważniejsze jest, żeby poprzez mówienie z komputerem podświadomie przyswoić te konstrukcje i automatycznie z nich korzystać, a nie tylko znać suche regułki.

Dodatkowo zawsze wierzyłem w to, że nauka powinna być ciekawa. Dlatego zdania zawierają niebanalne, mądre lub prowokujące myśli, które w ten sposób łatwiej zapadną nam w pamięć, a może nawet skłonią do ciekawych rozmyślań. Praktycznie też w każdej lekcji pojawia się jakiś żart.

wyjątkowy prezent dla nauczycielki angielskiego

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tej metody nauki angielskiego oraz jej wyjątkowość, to pewnie musimy słono zapłacić za kurs Speakingo.

Jako nauczyciel zdarzało mi się uczyć na kursach sponsorowanych z Unii Europejskiej lub z pracy. Ku swojemu zdziwieniu nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że w naturze ludzkiej głęboko leży brak szacunku do rzeczy, które dostajemy za darmo. Standardem były wtedy pytania „Czy możemy skończyć dziś wcześniej”, „Zadanie domowe, jakie zadanie domowe?”. Natomiast kiedy ludzie sami płacili za swój kurs, nie było mowy o skracaniu zajęć, a bez zadania domowego obejść się nie mogło!

Tworzenie Speakingo to ogrom pracy nie tylko dydaktycznej, ale też wiele godzin pracy programistów, specjalistów od SEO, marketingu, mediów społecznościowych. Myślę więc, że zupełnie w porządku jest, iż nauka tu jest płatna. Jeśli chcemy pracować z produktem wysokiej jakości, musimy za to zapłacić. Niekoniecznie jednak słono. Miesiąc nauki ze Speakingo w miesięcznym abonamencie to 59 zł, czyli tyle co jedna lekcja z korepetytorem. Otrzymujemy nieograniczona ilość powtórek oraz dostęp do całego materiału i pełnej funkcjonalność strony. Z tego muszę opłacić koszty utrzymania serwera, pracę programistów, koszty prowadzenia firmy, wszystkie podatki. Myślę, że to uczciwa i konkurencyjna cena.

Czy planuje Pan dalej rozwijać serwis? Jeśli tak, to w jakim kierunku? Pojawią się inne języki obce?

Jak najbardziej! W najbliższym czasie przenosimy się na szybszy serwer, dzięki któremu nauka będzie bardziej komfortowa. Kolejnym poważnym krokiem będzie stworzenie aplikacji na telefony komórkowe. W dalszej przyszłości planuje wejść na inne rynki, powoli trwają prace nad tłumaczeniem serwisu na inne języki…

(od października 2018 serwis dostępny jest już dla rosyjskojęzycznych i hiszpańskojęzycznych uczniów języka angielskiego-red.)

angielski nie nauczy sie sam, the times polska
Patrz również: Angielski nie nauczy się sam [wywiad Times Polska z dr Grzegorzem Kuśnierzem]

Myśli Pan, że w przyszłości Speakingo.com pozbawi pracy nauczycieli i korepetytorów? 😉

Myślę, że przyszłość należy do nauki online, jednak badania pokazują, że najlepsze efekty daje połączenie nauki online z kontaktem z żywym człowiekiem. Daje to najlepszy efekt stosunku ceny do wartości. Dlatego nie uważam, by Speakingo było konkurencją dla tradycyjnych szkół językowych i lektorów – widzę to raczej jako uzupełnienie ich pracy.

Prowadzę nawet system Ambasadorów Speakingo, polecających serwis swoim uczniom, dzięki któremu wszyscy wygrywają: uczeń rejestrujący się z polecenia dostaje dodatkowy, darmowy czas na naukę, a jeśli zdecyduje się wykupić dostęp do serwisu po wygaśnięciu darmowego okresu, polecającemu wypłacam ambasadorski bonus pieniężny. Myślę, że jest to ciekawa opcja nie tylko dla pragnących dorobić sobie lektorów czy szkół językowych, lecz różnych stowarzyszeń i fundacji, zbierających środki na różne, szczytne cele.

Dziękuję bardzo za rozmowę i zdradzenie nam szczegółów działania Speakingo.com

Rozmawiała Katarzyna Kozłowska


Oryginał ukazał się na jej funtastycznym blogu dla nauczycieli Funtastyczny Angielski

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
nauka języka angielskiego przez sen
Sen o nauce języka angielskiego przez sen

Miałem sen o nauce angielskiego przez sen. Wyobraź sobie: włączasz nagranie, wtulasz się w poduszeczkę i rano płynnie mówisz po angielsku. Byłoby pięknie, prawda? Problemy z nauką angielskiego? Jak to mówią „prześpij się z tym” i problem sam się rozwiąże!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!