Oczywiście najważniejsze angielskie słowa to I love you. Ale to na pewno już wiesz! Zobacz więc listę 100 najważniejszych angielskich słówek z podziałem na części mowy.
Angielskie słówka, angielskie słówka. Wszyscy – głównie uczniowie – ciągle powtarzają jak ważna jest nauka angielskich słówek. A potem okazuje się, że nie potrafią ich używać w zdaniu…
Podam Ci przykład. Poznajmy dwa nowe angielskie słówka:
Jak powiemy więc „myć zęby”?
Oczywiście możemy powiedzieć „I wash my teeth”, tylko Anglik popatrzy wtedy z zaciekawieniem na swego oryginalnego rozmówcę, który dba o higienę ust… żując mydło lub też płucząc gardło proszkiem do prania!
Po angielsku zęby się „szczotkuje” czyli „I brush my teeth”.
„Poczekalnia u dentysty” Patrz również: Zęby po angielsku i wizyta u dentysty w Anglii.
Nie znaczy to wcale, że nie należy uczyć się angielskich słówek – nader trudno jest komunikować się bez słów!
Pytanie brzmi jednak raczej: jak się ich uczyć?
Z jednej strony każda metoda nauki angielskiego, która sprawia nam przyjemność jest dobra. Ważne, żeby iść naprzód, a nie szukać w nieskończoność tego „idealnego” kursu języka angielskiego, „właściwego mementu” na naukę angielskiego i tak dalej. Lubisz uczyć się słówek z fiszek, proszę bardzo!
Jednak jeśli już musisz, polecam pisać na tych fiszkach całe frazy, wręcz zdania, a nie gołe słówka!
Dzięki temu będziesz wiedzieć jak poprawnie ich używać, a w zdaniach zawarte mogą być również problematyczne konstrukcje gramatyczne, których praktycznie rzecz biorąc nie da się wyuczyć z regułki „głową”, trzeba wyrobić sobie podświadomy nawyk mówienia ich „gardłem” w dynamicznych, szybkich kontekstach komunikacyjnych.
Nauka całych zdań i fraz to o dziwo bardzo skuteczny sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi. Zgodnie z tą filozofią zresztą zbudowany jest kurs języka angielskiego online Speakingo.
Patrz również: Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online Speakingo?
Nie znaczy to wcale, że nie dobrze czasem jest sprawdzić sobie, czy znamy wszystkie najpopularniejsze słówka. Prawdopodobnie możemy świetnie się komunikować bez znajomości słowa „higroskopijny” po angielsku, jednak bez „być” będzie nam trudno.
A już na pewno trzeba znać 100 najważniejszych angielskich słówek, których listę przedstawiam poniżej.
Zacznijmy jednak od samego Top Ten angielskich słówek.
Cóż, taka lista nie pomaga za bardzo w nauce, ponieważ trudno nawet powiedzieć, „co te słowa znaczą”, chociaż na pewno „obiły Ci się” już o uszy. Stąd dla ułatwienia podaje tych 100 najpopularniejszych angielskich słów w podziale na części mowy, z wyjaśnieniem i linkami do bardziej szczegółowych tekstów.
„Słówka | Pisanie | Mówienie” Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?
Dobra wiadomość jest taka, że w języku angielskim jest tylko liczba mnoga rzeczownika i possessive ’s (np. Sara’s book), a tak oprócz tego to nie musimy znać wszystkich form takich jak: książki, książek, książkom, książce, książka itd.
A co jeśli bym Ci powiedział, że słowo „czasownik” jest rzeczownikiem Patrz również: 100 najczęściej używanych rzeczowników na angielskiej Wikipedii.
Podobnie jest z angielskim czasownikami. Co prawda czasowniki posiłkowe trzeba odmieniać we wszystkich 12 czasach gramatycznych, trzeba też poznać czasowniki nieregularne i czasowniki modalne, ale tak czy owak do nauki jest dużo mniej gramatyki niż w języku polskim!
Patrz również: 100 najczęściej używanych czasowników w języku angielskim.
Przymiotniki w języku angielskim są chyba najprostsze: jedno jedyne angielskie słówko good to po polsku: dobry, dobra, dobre, dobrzy, dobrych, dobremu, dobrego, dobrej…
Jedyne co to musimy nauczyć się stopniowania angielskich przymiotników, które bywa nieregularne (good -> better -> the best).
Patrz również: 50 najpopularniejszych angielskich przymiotników.
Przyimki to te krótkie słowa, które bardzo trudno przetłumaczyć, ponieważ w jednym zdaniu znaczą jedno, a w innym coś zupełnie innego. Na przykład: This is for you (To jest dla Ciebie) ale She asked for advice. (Ona zapytała o radę). Piszę o tym więcej w tekście: Przyimki. Prepositions. Zero logiki.
Dlatego nie traktujcie poniższych tłumaczeń zbyt dosłownie! Jak zawsze – najlepiej uczyć się ich w pełnych zdaniach!
Patrz również: Niebezpieczne związki przyimków z różnymi częściami mowy.
Pozostałe angielskie słówka to przedimki (a, an, the), zaimki, czasowniki modalne, przysłówki itd.
Mało? Znasz je już wszystkie?
Zobacz listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów, na bazie których powstał kurs online Speakingo!
Patrz również: Lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów.
Chociaż optymiści mówią, że swobodnie komunikować się po angielsku można znając zaledwie 850 angielskich słówek (wraz z ich odmianą), to jednak musimy znać jeszcze (to znaczy wiedzieć, jak używać jej w praktyce) angielską gramatykę.
Jak już wspomniałem, najbardziej naturalną metodą jest nauka jednego i drugiego jednocześnie. Na kursie języka angielskiego online Speakingo znajdziesz zdania, które nie dość że stopniowo wprowadzają 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala rozumieć 90% konwersacji w tym języku, to niepostrzeżenie zawarta w nich jest cała gramatyka, jakiej kiedykolwiek możesz potrzebować!
Po prostu przyjemnie rozmawiasz sobie… z komputerem, który rozumie co do niego mówisz, chwali, a w razie potrzeby poprawia. Nie musisz też głowić się nad tym co powiedzieć – oglądasz piękne zdjęcia i odpowiadasz na pytania, przez co wiedza sama wchodzi Ci do głowy!
Zresztą najlepiej zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, by za darmo i bez żadnych zobowiązań przez tydzień wypróbować tę fenomenalną metodę nauki języka angielskiego, zarówno najważniejszych angielskich słówek jak i gramatyki!
A jak Wy uczycie się angielskich słówek? Czy angielskie słówka sprawiają Wam największy problem, czy raczej gramatyka? A może mówienie albo rozumienie ze słuchu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!
Powyższą listę 100 najważniejszych angielskich słówek opracował Oxford Dictionaries.