← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć?

Jeśli uczysz się języka angielskiego, rozwijasz się zawodowo czy studiujesz, zapamiętywanie jest kluczową kwestią. Problem w tym, że pamięć niekoniecznie chce z nami współpracować.

Poznaj 7 potwierdzonych naukowo porad w kwestii tego jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć.

Czy nauka mówi coś na temat tego, jak się uczyć by zapamiętać a nie zapomnieć?

Chociaż praca mózgu i ludzkiej pamięci nadal w dużej mierze pozostaje niewyjaśnioną zagadką, z każdym rokiem wiemy więcej o procesie uczenia się, zapamiętywania i zapominania. Pozwala to na udoskonalania naszej nauki o wiedzę, o tym jak się uczyć by zapamiętać.

Jednym z ciekawych odkryć była na przykład neuroplastyczność. Jeszcze niedawno uczono w szkole, że raz utworzony ludzki mózg się tylko starzeje. Była to bardzo smutna wiadomość, ponieważ oznaczało to, że za każdym razem gdy napiliśmy się alkoholu, komórki nerwowe umierały i z biegiem lat mogliśmy stawać się tylko i wyłącznie głupsi. Odkrycie neuroplastyczności pokazuje jednak, że mózg i połączenia nerwowe są dużo bardziej dynamicznym zjawiskiem. Funkcje utopionych w piwie neuronów przejmują inne funkcje mózgu, który elastycznie dopasowuje się do ludzkich potrzeb. Wypijmy więc za neuroplastyczność!

Co więcej okazuje się, że dzięki ludzkim interakcjom w pubie, chociaż ludzie wlewają tam w siebie substancje niekoniecznie naoliwiające inteligencję (nawet jeśli subiektywnie odnosimy zgoła inne wrażenie), to i tak ludzie ci są w podeszłym wieku niż ci, którzy wyłącznie sączą herbatę przed telewizorem w domu. Ale nie o tym dziś mowa.

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu

Czytaj również: 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu.

W naszym kontekście neuroplastyczność to zdolność mózgu do tworzenia połączeń. Gdy się czegoś uczymy komórki mózgowe zwane neuronami w hipokampie (obszar mózgu) stają się aktywne. Czasami mówi się że zaczynają strzelać czy świecić. Dzieje się!

W dzisiejszych czasach jesteśmy na okrągło bombardowani bodźcami i informacjami, neurony w hipokampie mają więc pełne ręce roboty. Jeśli jednak są zbytnio obciążone, może nie udać im się odpowiednio zachować informacji. Coś zrozumieliśmy, a chwilę potem okazuje się, że już nie jesteśmy w stanie sobie tego przypomnieć. Dlatego powtarzanie staje się ważne. Ale jak się uczyć by znowu nie zapomnieć?

Poniżej przedstawiam 7 porad jak się uczyć by zapamiętać a nie zapomnieć.

Jak się uczyć? Rób sobie przerwy

Jeśli przeładujemy nasz hipokamp informacjami zawiesi się jak komputer. Daj mu odpocząć! Wstań i wyprowadź psa – będzie to dobre nie tylko dla Twojego futrzaka, ale również dla Twojego kręgosłupa, oczu i mózgu.

Dodatkowo przeplataj wprowadzanie nowego materiału z powtórkami. Jak na przykład na lekcji na kursie języka angielskiego online Speakingo, gdzie poszczególne części lekcji wprowadzają nowy materiał, naprzemiennie z powtarzaniem nowego i wprowadzonego wcześniej materiału.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

Patrz również: 7 pomysłów na naukę angielskiego w domu.

Jak się uczyć? Skup się!

Uważność jest kluczową kwestią w zapamiętywaniu. Jeśli się na czymś koncentrujemy nadajemy temu wagę, co sprawia, że łatwiej jest to zapamiętać. Można zaryzykować wręcz stwierdzenie, że naszym największym problemem z tym jak się uczyć nie jest brak odpowiednich neuronów w mózgu czy niedostatek inteligencji, ale właśnie problem z koncentracją.

Dlatego niezwykle ważne jest by wyeliminować źródła rozproszenia. Jeśli piszesz tekst na komputerze to wyłącz internet. Warto wyłączyć Facebooka i komunikatory. Skoncentruj się na jednej rzeczy i ją rób. Dobrym pomysłem jest nauka w bibliotece. Niektórzy też lubią włączyć sobie relaksacyjną muzykę. Z jednej strony badania naukowe potwierdzają, że muzyka klasyczna może pozytywnie wpłynąć na naszą naukę, jednak musi to być muzyka bez wokalu, ponieważ ludzki głos zawsze będzie nas rozpraszał.

jak sie uczyc typy uczniow nauka angielskiego online speakingo kurs

Jak się uczyć? Wyśpij się

Sen jest fajny, ale gdy się intensywnie uczymy staje się niezmiernie ważny. To we śnie właśnie wiedza osiada w mózgu, który szufladkuje sobie zgromadzone informacje. W głębokim śnie mózg odsiewa stare od nowych wspomnień, odcedza ważne zdarzenia od nieważnych.

Co ciekawe, w jednym eksperymencie ludzie którzy się przespali po nauce słówek i tylko słuchali ich dalej przez sen dostali lepsze oceny od tych, którzy nie spali i uczyli się dalej. Naukowcy zastanawiają się teraz czy jest tak dlatego, że nauka przez sen jest możliwa… czy po prostu dlatego że dali mózgowi odpocząć i skonsolidować wiedzę. Więcej na ten temat w tekście „Sen o nauce angielskiego przez sen”.

Patrz również: Sen o nauce angielskiego przez sen

Jak się uczyć? Ostrożnie z mnemoniką

Jedną z metod zapamiętywania jest tak zwana mnemonika. Jeśli chcemy zapamiętać ciąg słów, z pierwszych liter tych słów tworzymy sobie historię. Na przykład jeśli chcemy zapamiętać cyfry rzymskie (L=50, C=100, D=500, M=1000) możemy zapamiętać sobie, że gdy Lecą Cegły Domy Murują. Albo jeśli chcemy zapamiętać kierunki geograficzne w odpowiedniej kolejności (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) na róży wiatrów (North – północ, East – wschód, South – południe, West – zachód) możemy powiedzieć: Na Ekranie Siedzi Wrona.

Z mnemoniką jest jednak jeden problem. Skojarzenia i obrazy rzeczywiście sprawiają, że lepiej zapamiętujemy całą historię. Jeśli jednak uczymy się angielskich słówek, na przykład kierunków geograficznych może okazać się… że będziemy pamiętać o wronie na ekranie, ale nadal nie będziemy pamiętali jak była północ czy południe po angielsku!

Mnemonika może podpowiedzieć nam pierwszą literkę, jeśli jednak jeśli nie znamy słowa wcześniej, na niewiele nam się to może więc przydać w nauce angielskich słówek. Jak się uczyć więc?

skutecznej nauki angielskiego speakingo

Patrz również: 3 nawyki skutecznej nauki angielskiego.

Jak się uczyć? Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj i… powtarzaj

A wspominałem o powtarzaniu? Jeśli powtarzamy, z czasem ugruntowujemy połączenia neuronowe. Wtedy szybko i łatwo możemy uzyskać dostęp do informacji, którą potrzebujemy. Jak nieatrakcyjnie czy staromodnie by to nie brzmiało, w powtórzeniach i nauce na pamięć nadal drzemie ogromna moc. Szczególnie w nauce angielskiego, gdzie wcale nie chodzi o kreatywne dyskutowanie o gramatycznej strukturze dyskursu, tylko o to, żeby móc swobodnie się komunikować. Aby móc koncentrować się na tym co chcemy powiedzieć, a nie jak to powiedzieć, nasza znajomość języka angielskiego musi być właśnie solidnie ugruntowana wieloma powtórzeniami. Nawet jeśli wydaje się nam że już coś „rozumiemy”, nie znaczy to wcale, że nie trzeba tego w dalszym ciągu powtarzać. Dlatego dobre kursy języka angielskiego, na przykład Speakingo, oparte są na powtórzeniach. I to całych fraz, a nie pojedynczych słówek. Ale to już zupełnie inna historia, o której piszę w tekście Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi.

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

Patrz również: Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi.

Jak się uczyć? Pamiętaj o krzywej zapominania

Naukowcy mówią, że najlepiej jest powtarzać na chwilę przed tym, gdy to zapomnimy. Tylko kiedy to jest! Każdy z nas jest inny, więc trudno tu o złotą regułę dla każdego.

Generalnie jednak radzi się powtarzać po kilku minutach, potem po kilku godzinach, następnego dnia, o kilku dniach… Z każdym powtórzeniem wiedza bardziej wchodzi nam do głowy, więc kolejne powtórzenie może mieć miejsce później. W tym czasie mamy czas, żeby wprowadzić nowy materiał. Dzięki temu nasz rozwój jest stały i stabilny.

W przeciwnym wypadku zdarzy się sytuacja, która być może znamy z zakuwania na egzaminy na studia. Zasada Trzech Zet działa: zakuć-zdać-zapomnieć. Nawet jeśli zdaliśmy celująco, jeśli nie powtórzymy po jakimś czasie tego materiału, wiedza wyparuje nam z głowy jak kamfora.

Dlatego jeśli uczysz się na kursie języka angielskiego Speakingo tak ważne jest, żeby nie „przelatywać” tylko przez materiał, lecz regularnie go powtarzać. Nawet jeśli przerobiliśmy już jakąś lekcję, warto do niej regularnie wracać. Na tej wiedzy zbudowany jest też inteligentny system powtórek – w części powtórkowej powtarzamy nie tylko zdania z którymi mamy problem, ale też losowe przykłady pozostałych zdań z lekcji.

Jak się uczyć? Kontroluj swoje emocje

Sprawy które angażują nas emocjonalnie głębiej zapadają w pamięć. Dlatego warto budować skojarzenia, by nauka nie była jedynie suchym ciągiem słów. Dlaczego by nie wzbudzić w sobie trochę pozytywnych emocji do nauki, skoro dodatkowo pomoże to nam w nauce!

Z drugiej strony strach przed egzaminem i stres jedynie nas rozpraszają. Nauka staje się przez to mniej skuteczna. Zamiast uczyć się gapimy się za okno i martwimy. Dużo lepiej jest wzbudzić w sobie trochę entuzjazmu i nauczyć się tego, czego potrzebujemy. Na przykład jeśli uczymy się języka angielskiego, możemy wyobrazić sobie, jak by to było, gdybyśmy już znali język angielski. Motywacja jak zwykle jest kluczem do naukowego sukcesu.

Motywacja do nauki angielskiego

Patrz również: Droga jest celem – motywacja do nauki języka angielskiego.

A Waszym zdaniem jak się uczyć? Podzielcie się swoimi metodami skutecznej nauki angielskiego w komentarzach!

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (175 opinii, średnio: 4,99 na 5)
Loading...