jak się uczyć angielskiego

Jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć?

Poznaj 7 potwierdzonych naukowo porad w kwestii tego, jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć.


Jeśli uczysz się języka angielskiego, rozwijasz się zawodowo czy studiujesz, zapamiętywanie jest kluczową kwestią. Problem w tym, że pamięć niekoniecznie chce z nami współpracować.

Jak się uczyć angielskiego by od razu wszystkiego nie zapomnieć?

Główka pracuje!

Chociaż praca mózgu i ludzkiej pamięci nadal w dużej mierze pozostaje niewyjaśnioną zagadką, z każdym rokiem wiemy więcej o procesie uczenia się, zapamiętywania i zapominania. Pozwala to na udoskonalania naszej nauki o wiedzę, o tym jak się uczyć by zapamiętać.

motywacja do nauki jezyka angielskiego droga jest celem
Czytaj również: Droga jest celem – niezatapialna motywacja do nauki języka angielskiego.

Jednym z ciekawych odkryć była na przykład neuroplastyczność. Jeszcze niedawno uczono w szkole, że raz utworzony ludzki mózg się tylko starzeje. Była to bardzo smutna wiadomość, ponieważ oznaczało to, że za każdym razem gdy napiliśmy się alkoholu (który o dziwo też może pomóc w nauce angielskiego!), komórki nerwowe umierały i z biegiem lat mogliśmy stawać się tylko i wyłącznie głupsi.

Odkrycie neuroplastyczności pokazuje jednak, że mózg i połączenia nerwowe są dużo bardziej dynamicznym zjawiskiem. Funkcje utopionych w piwie neuronów przejmują inne obszary mózgu, który elastycznie dopasowuje się do ludzkich potrzeb. Wypijmy więc zdrowie neuroplastyczności!

Co więcej okazuje się, że dzięki ludzkim interakcjom w pubie, chociaż ludzie wlewają tam w siebie substancje niekoniecznie naoliwiające inteligencję (nawet jeśli subiektywnie odnosimy zgoła inne wrażenie!), to i tak ludzie ci są w podeszłym wieku sprawniejsi intelektualnie niż ci, którzy wyłącznie sączą herbatę przed telewizorem w domu.

Ale nie o tym dziś mowa.

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu
Czytaj również: 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu.

Czy nauka mówi coś na temat tego, jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć?

W naszym kontekście neuroplastyczność to zdolność mózgu do tworzenia połączeń. Gdy się czegoś uczymy, komórki mózgowe zwane neuronami w hipokampie (obszar mózgu) stają się aktywne. Czasami mówi się, że zaczynają strzelać czy świecić. Dzieje się!

W dzisiejszych czasach jesteśmy na okrągło bombardowani bodźcami i informacjami, neurony w hipokampie mają więc pełne ręce roboty. Jeśli jednak są zbytnio obciążone, może nie udać im się odpowiednio zachować informacji.

Coś zrozumieliśmy, a chwilę potem okazuje się, że już nie jesteśmy w stanie sobie tego przypomnieć.

Dlatego powtarzanie staje się ważne. Ale jak się uczyć by znowu nie zapomnieć?

-Moja pamięć jest taka kiepska.
-Jak kiepska?
-Co jest kiepskie?

.

Poniżej przedstawiam 7 porad jak się uczyć by zapamiętać a nie zapomnieć.

  1. Rób sobie przerwy!
  2. Skup się!
  3. Wyśpij się!
  4. Ostrożnie z mnemoniką!
  5. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj i… powtarzaj!
  6. Pamiętaj o krzywej zapominania!
  7. Kontroluj swoje emocje!

1. Jak się uczyć angielskiego? Rób sobie przerwy!

Jeśli przeładujemy nasz hipokamp informacjami, zawiesi się on jak komputer. Daj mu odpocząć!

Wstań i wyprowadź psa – będzie to dobre nie tylko dla Twojego futrzaka, ale również dla Twojego kręgosłupa, oczu i mózgu.

Dodatkowo przeplataj wprowadzanie nowego materiału z powtórkami. Jak na przykład na lekcji na kursie języka angielskiego online Speakingo, gdzie poszczególne części lekcji wprowadzają nowy materiał, naprzemiennie z powtarzaniem nowego i wprowadzonego wcześniej materiału.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Patrz również: 7 pomysłów na naukę angielskiego w domu.

2. Jak się uczyć angielskiego? Skup się!

Uważność jest kluczową kwestią w zapamiętywaniu. Jeśli się na czymś koncentrujemy nadajemy temu wagę, co sprawia, że łatwiej jest to zapamiętać. Można zaryzykować wręcz stwierdzenie, że naszym największym problemem z tym jak się uczyć nie jest brak odpowiednich neuronów w mózgu czy niedostatek inteligencji, ale właśnie problemy z koncentracją.

Dlatego niezwykle ważne jest, by wyeliminować źródła rozproszenia.

Jeśli piszesz tekst na komputerze to wyłącz internet. Warto wyłączyć Facebooka i komunikatory.

Skoncentruj się na jednej rzeczy i ją rób.

Dobrym pomysłem jest nauka w bibliotece. Niektórzy też lubią włączyć sobie relaksacyjną muzykę. Z jednej strony badania naukowe potwierdzają, że muzyka klasyczna może pozytywnie wpłynąć na naszą naukę, jednak musi to być muzyka bez wokalu, ponieważ ludzki głos zawsze będzie nas rozpraszał.

No chyba, że są to piosenki do nauki języka angielskiego!

shape of you, ed sheeran, tekst i tłumaczenie po polsku, piosenki, nauka angielskiego
Patrz również: Tekst i tłumaczenie piosenki Eda Sheerana „Shape of You”.

3. Wyśpij się przed nauką angielskiego!

Sen jest fajny, ale gdy się intensywnie uczymy staje się niezmiernie ważny. To we śnie właśnie wiedza osiada w mózgu, który szufladkuje sobie zgromadzone informacje. W głębokim śnie mózg odsiewa stare od nowych wspomnień, odcedza ważne zdarzenia od nieważnych.

Co ciekawe, w jednym eksperymencie ludzie, którzy się przespali po nauce słówek i tylko słuchali ich dalej przez sen, dostali lepsze oceny od tych, którzy nie spali i uczyli się dalej.

Naukowcy zastanawiają się teraz czy jest tak dlatego, że nauka przez sen jest możliwa… czy po prostu dlatego, że dali mózgowi odpocząć i skonsolidować wiedzę. Więcej na ten temat w tekście „Sen o nauce angielskiego przez sen”.

nauce angielskiego przez sen
Patrz również: Sen o nauce angielskiego przez sen

4. Mnemonika w nauce języka angielskiego

Jedną z metod zapamiętywania jest tak zwana mnemonika. Jeśli chcemy zapamiętać ciąg słów, z pierwszych liter tych słów tworzymy sobie historię. Na przykład jeśli chcemy zapamiętać cyfry rzymskie (L=50, C=100, D=500, M=1000) możemy zapamiętać sobie, że gdy Lecą Cegły Domy Murują.

Albo jeśli chcemy zapamiętać kierunki geograficzne w odpowiedniej kolejności (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) na róży wiatrów (North – północ, East – wschód, South – południe, West – zachód) możemy powiedzieć: Na Ekranie Siedzi Wrona.

Z mnemoniką jest jednak jeden problem. Skojarzenia i obrazy rzeczywiście sprawiają, że lepiej zapamiętujemy całą historię. Jeśli jednak uczymy się angielskich słówek, na przykład kierunków geograficznych może okazać się… że będziemy pamiętać o wronie na ekranie, ale nadal nie będziemy pamiętali jak była północ czy południe po angielsku!

Mnemonika może podpowiedzieć nam pierwszą literkę, jeśli jednak jeśli nie znamy słowa wcześniej, na niewiele nam się to może więc przydać w nauce angielskich słówek.

nawyki skuteczna nauka języka angielskiego
Patrz również: 3 nawyki skutecznej nauki angielskiego.

5. Jak się uczyć angielskiego? Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj i… powtarzaj!

A wspominałem o powtarzaniu?

Jeśli powtarzamy, z czasem ugruntowujemy połączenia neuronowe. Wtedy szybko i łatwo możemy uzyskać dostęp do informacji, którą potrzebujemy. Jak nieatrakcyjnie czy staromodnie by to nie brzmiało, w powtórzeniach i nauce na pamięć nadal drzemie ogromna moc.

Szczególnie w nauce angielskiego, gdzie wcale nie chodzi o kreatywne dyskutowanie o gramatycznej strukturze dyskursu, tylko o to, żeby móc swobodnie się komunikować.

Aby móc koncentrować się na tym co chcemy powiedzieć, a nie jak to powiedzieć, nasza znajomość języka angielskiego musi być właśnie solidnie ugruntowana wieloma powtórzeniami. Nawet jeśli wydaje się nam, że już coś „rozumiemy”, nie znaczy to wcale, że nie trzeba tego w dalszym ciągu powtarzać.

Dlatego praktyczne kursy języka angielskiego, na przykład Speakingo, oparte są na powtórzeniach. I to całych fraz i zdań, a nie pojedynczych słówek.

Ale to już zupełnie inna historia, o której piszę w tekście o sposobie nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi.

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi
Patrz również: Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi.

6. Jak się uczyć angielskiego? Pamiętaj o krzywej zapominania!

Naukowcy mówią, że najlepiej jest powtarzać na chwilę przed tym, gdy to zapomnimy. Tylko kiedy to jest?! Każdy z nas jest inny, więc trudno tu o złotą regułę dla każdego.

Generalnie jednak radzi się powtarzać po kilku minutach, potem po kilku godzinach, następnego po dniu, po kilku dniach… Z każdym powtórzeniem wiedza bardziej wchodzi nam do głowy, więc kolejne powtórzenie może mieć miejsce później. W tym czasie mamy czas, żeby wprowadzić nowy materiał. Dzięki temu nasz rozwój jest stały i stabilny.

W przeciwnym wypadku zdarzy się sytuacja, która być może znamy z zakuwania na egzaminy na studia. Zasada Trzech Zet działa: zakuć-zdać-zapomnieć. Nawet jeśli zdaliśmy celująco, jeśli nie powtórzymy po jakimś czasie tego materiału, wiedza wyparuje nam z głowy jak kamfora.

Dlatego jeśli uczysz się na kursie języka angielskiego Speakingo tak ważne jest, żeby nie „przelatywać” tylko przez materiał, lecz regularnie go powtarzać.

Nawet jeśli przerobiliśmy już jakąś lekcję, warto do niej regularnie wracać. Na tej wiedzy zbudowany jest też inteligentny system powtórek Speakingo – w części powtórkowej powtarzamy nie tylko zdania, z którymi mamy problem, ale też losowe przykłady pozostałych zdań z lekcji.

skuteczna nauka jezyka angielskiego
Więcej na temat krzywej zapominania i skutecznej nauce języka angielskiego w 5 poradach poligloty.

I ostatnia rzecz:

7. Wpływ emocji na naukę angielskiego

Sprawy, które angażują nas emocjonalnie głębiej zapadają w pamięć.

Dlatego warto budować skojarzenia, by nauka nie była jedynie suchym ciągiem słów. Dlaczego by nie wzbudzić w sobie trochę pozytywnych emocji do nauki, skoro dodatkowo pomoże to nam w nauce!

Z drugiej strony strach przed egzaminem i stres jedynie nas rozpraszają. Nauka staje się przez to mniej skuteczna. Zamiast uczyć się, gapimy się za okno, martwimy i podświadomie budujemy blokadę językową.

Dużo lepiej jest wzbudzić w sobie trochę entuzjazmu i nauczyć się tego, czego potrzebujemy!

Na przykład jeśli uczymy się języka angielskiego, możemy wyobrazić sobie, jak by to było, gdybyśmy już znali język angielski!

Motywacja jak zwykle jest kluczem do naukowego sukcesu. A by jej nie stracić, nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna!

Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.
Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.

Oczywiście jednak najważniejsze to… uczyć się angielskiego!

Jakąkolwiek metodę byśmy nie wybrali, jak nieskutecznie byśmy ją nie stosowali, jeśli wytrwale będziemy ją stosować, to w końcu nauczymy się języka angielskiego!

Ale po co wybierać kiepską, jeśli można uczyć się przy użyciu szybkich, skutecznych i przyjemnych metod nauki języka angielskiego!

Na przykład na kursie języka angielskiego online Speakingo!

Nauka języka angielskiego polega tu na rozmowie ze swoim komputerem lub telefonem. To nie szaleństwo!

A Speakingo rozumie co do niego mówisz, chwali za poprawne odpowiedzi, w razie potrzeby poprawia. I nigdy się nie denerwuje ani nie odwołuje lekcji!

modals in the past, queen elisabeth, speakingo

A Ty rozluźniasz się oglądając piękne zdjęcia, słuchasz aksamitnego głosu native speakera i „tylko coś tam odpowiadasz po angielsku”, a wiedza sama wchodzi Ci do głowy!

To nie tylko szybka i skuteczna, ale również przyjemna metoda nauki angielskiego!

Zresztą najlepiej sama czy sam zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby bez żadnych zobowiązań zobaczyć, na czym to polega!

W końcu każdą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Angielski nie nauczy się sam!


A Waszym zdaniem jak najlepiej się uczyć języka angielskiego? Podzielcie się swoimi metodami skutecznej nauki angielskiego w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
jaki kurs języka angielskiego polecacie
Jaki kurs języka angielskiego polecacie?

Wszyscy nauczyciele angielskiego spotykają się z pytaniem „Jaki kurs języka angielskiego polecacie”. Ludzie pytają o to na forach internetowych i w prywatnych rozmowach. W tym tekście jako doświadczony nauczyciel i doktor anglistyki zmierzę się z tym przeciekawym pytaniem.

Czytaj dalej »
czas na angielska herbata
Głodny? Czas na angielską herbatę (?!)

Angielska herbata to jedno ze sztampowych skojarzeń z brytyjską kulturą. Dowiedz się skąd wzięła się ta tradycja i czy aby na pewno chodzi w niej o samo picie, oraz jakie są herbaciane idiomy ze słowem „tea”. A na koniec poznaj rodzaje angielskich herbat.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!