Czytaj również: Co to jest Metoda Callana i Callan Online

Co to jest Metoda Callana i “Callan Online”?

Metoda Callana jest bardzo popularna w Polsce. Uczy się nią ponad milion osób w 35 krajach. Pojawiają się też kursy “Callan online”. Jakie są zalety i wady metody Callana?? Poniżej przemyślenia byłego nauczyciela metodą Callana.


Co to jest metoda Callana?

Metoda Callana jest sposobem nauki języka angielskiego polegającym na szybkiej wymianie pytanie-odpowiedź między uczniem a nauczycielem. Najpierw czyta się, a z czasem powtarza z pamięci pytania i odpowiedzi z podręcznika. Uczeń jest bombardowany dużą ilością zdań w języku angielskim w bardzo szybkim tempie, przez co ma szybko język ten przyswoić. Jest najbardziej popularny przedstawiciel Metody Bezpośredniej (Direct Method).

Jak wygląda lekcja prowadzona metodą Callana?

Myślę, że zamiast opowiadać lepiej samemu popatrzeć. Poniżej oficjalne wideo z trzema różnymi częściami lekcji prowadzonych metodą Callana. Do tego dochodzą też czytanki i dyktanda, ale jak wygląda dyktando to chyba każdy wie 🙂

Metoda Callana: Wprowadzenie nowego materiału.

Metoda Callana:  Powtórka już przerobionego materiału.

Trochę historii o metodzie Callana

Brzmi to jak wojskowa musztra? Dokładnie! Metodę tę opracował językoznawca i metodyk Mr Robin Callan dla żołnierzy właśnie.

Było to w latach sześćdziesiątych we Włoszech. Światek metodyczny odebrał metodę Callana z początku bardzo sceptycznie. Jednak dziś naucza się nią (oficjalnie, ponieważ wiele szkół posługuje się tą nazwą bez akredytacji) w 425 szkołach w 35 krajach. Uczyło się nią ponad milion ludzi, w tym zdobywca nagrody Nobla Gabriel García Márquez.

Mówi się, że Callan School London jest największą szkołą językową na świecie, codziennie uczy się tam 2000 uczniów.

metoda callana online robin

Zdjęcie za uczącą metodą Callana ABC School of English

Kim był twórca tej metody nauki języka angielskiego, Robin Callan?

Myślę, że był fajnym człowiekiem, ponieważ część swoich zysków przekazywał na cele charytatywne.  Z drugiej strony fakt, że całe życie był kawalerem budzi pewne podejrzenia 🙂

Nauczyciele angielskiego lubią spekulować  na temat osobowości Robina Callana. Ze zdań zawartych w jego podręcznika wyłania się obraz lekko zgorzkniałego, angielskiego dżentelmena sączącego whisky przy kominku, który zastanawia się jak świat przeżyje współczesną polityczną poprawność i wspomina stare dobre czasy, gdy można było mówić to, co się miało na myśli. Nic dziwnego, że zabronił przyszłym pokoleniom czegokolwiek zmieniać w swojej metodzie.

Inni spekulują, że Robin Callan w ferworze inspiracji napisał pierwsze dwie książki, podczas gdy dalsze „czapetry” (rozdziały) już trochę wymusił – uchodzą za mniej udane. Może to być jeden z powodów, dla których zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy metody Callana zgadzają się, że metoda Callana lepiej sprawdza się u początkujących niż u zaawansowanych uczniów.

nauka jezyka angielskiego dla początkujących

Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego dla początkujących powinna być prosta i przyjemna?

Nienaturalne zdania w metodzie Callana

Nawet się rymuje 🙂

Tym, co zaskoczy nowego ucznia metodą Callana jest nienaturalność zdań, które mamy powtarzać. Uczymy się tu odpowiadać na pytanie używając dokładne tej samej konstrukcji, jaka została użyta do jego zadania.

Na przykład na pytanie:

Mamy odpowiedzieć:

 • Nie, A nie jest ostatnia literą alfabetu, ale jest pierwszą literą alfabetu.

(Lekcja 6 pytanie 32)

Nauczyciel będzie starał się wyciągnąć z ucznia pełną odpowiedź, czasem podpowie słówko.

Dzięki temu uczeń uczy się mówić pełnymi zdaniami.

Nienaturalne? Oczywiście! Ale działa!

angielski tarzan

Czytaj również: Czy jesteś Tarzanem z języka angielskiego?

Metoda Callana: Zalety, wady i opinie

Metoda Callana ma swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Jest to zrozumiałe, ponieważ jest czymś zgoła innym, niż styl nauki, do którego jesteśmy przyzwyczajeni ze szkoły.

Jako że jestem certyfikowanym nauczycielem metody Callana i miałem okazję zastosować ją w praktyce, mam kilka przemyśleń na jej temat. Nie będę jednak pisał, czy jest dobra czy zła, podam raczej jej zalety i wady tak, by każdy mógł wyciągnąć własne wnioski na temat metody Callana.

Generalnie filozofia metody Callana to kolejność, w jakiej dziecko uczy się języka: najpierw słyszał wyrazy, a raczej zwroty, naśladuje rodziców czyli powtarza. Dopiero później poznaje litery i uczy się czytać. Pisanie przychodzi na samym końcu (dyktanda).

Jednak główny nacisk położony jest tu na mówienie – co jedni nazwą zaletą, a inni wadą tej metody (podobnie jak brak zadań domowych).

Można zaryzykować stwierdzenie, że pracuje bardziej z podświadomością, automatyzuje proces mówienia, niż z intelektem. Tylko czy gdy chcę coś powiedzieć po polsku, zastanawiam się z której regułki gramatycznej chcę skorzystać? Czy raczej nawet nie zdaję sobie sprawy z tego, „że mówię prozą”? Prawdę mówiąc, nikt nie robi tego też w języku obcym pod warunkiem, że nie jest to pisemny test z gramatyki…

dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Patrz również: Dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki?

Zalety metody Callana

 • Bardzo skuteczna dla początkujących.
 • Automatyzacja lekcji pozwala przełamać blokadę językową i opory przed mówieniem, niestety często wyniesione z państwowych szkół („Zły czas! Siadaj, jedynka!”)
 • Uczy właściwego szyku zdania i wymowy.
 • Wykorzystuje około 2000 najpopularniejszych słów (a przynajmniej najpopularniejszych w latach pięćdziesiątych, gdy ta metoda powstawała).
 • Nauczyciel nie musi przygotowywać się do lekcji, po prostu leci z materiałem z podręcznika. Ważne jest to szczególnie dla nowych nauczycieli, ponieważ w tej metodzie doświadczenie zawodowe nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia.
 • Dlatego dla szkół jest to świetny interes – mogą mało płacić kiepsko wykształconym nauczycielom, bez straty jakości nauczania. Co ciekawe, w Polsce kursy języka angielskiego prowadzone metodą Callana bywają wręcz droższe od kursów prowadzonych bardziej wymagającymi metodami nauczania. Wielu też nie wiedzieć czemu uważa metodę Callana za „nowoczesną” metodę. podczas gdy jednym z większych z nią problemów jest to, że jest właśnie przestarzała. Ale zostańmy póki co przy zaletach 🙂
 • Dużo praktyki, mało teorii (w przeciwieństwie przeładowanych gramatyką kursów szkolnych „long on say, short on do”).
 • Podobno sprawdza się w Polsce lepiej niż w innych krajach z powodu naszej osobowości – duże zaufanie do nauczyciela i akceptujemy indukcyjne formy nauczania.
Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?
Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Wady metody Callana

 • Przestarzały materiał. Robin Callan w testamencie zabronił zmieniać metody, a język ewoluuje – wireless (dosłownie bez-kabla) to dziś bezprzewodowy internet a nie radioodbiornik, nikt nie używa już „biblijnego” whilst tylko while (podczas gdy) i tak dalej.
 •  Co poniektórzy zarzucają autorowi podręcznika (Chapters 6 & 7) nie tylko pesymistyczny pogląd na świat, ale przede wszystkim rasizm i nienawiść do kobiet (cóż, w Anglii to dziś bardzo popularne, włosy na głowie stają, jeśli posłuchać co można w tym temacie usłyszeć chociażby o Szekspirze!)
 • Wikipedia obrusza się, że metoda Callana ogranicza kreatywność. Natomiast warto pamiętać, że konstrukcje gramatyczne są bardzo odtwórcze – to mechanizmy działające bez względu na to, czy zdanie jest ciekawe, nowatorskie czy nie. Jedyny problem, że powtarzanie takich zdań może okazać się:
 • Męczące, szczególnie dla nauczycieli, którzy muszą wałkować w kółko to samo. Ale jak wspomniałem de gustibus non est disputandum (o gustach się nie dyskutuje) – jedni to lubią, a inni nie.
 • Aby zostać kwalifikowanym nauczycielem uczącym tą metodą wystarczy kilkudniowy kurs. Chociaż może brzmieć to jak zaleta dla bezrobotnych Anglików, niekoniecznie będzie tak z perspektywy ucznia. Szczególnie widoczne będzie to u native speakerów właśnie, jako że Polaka nikt raczej nie zatrudni bez odpowiedniego przygotowania pedagogicznego.
 •  Metoda uchodzi za mało skuteczną na najwyższych poziomach zaawansowania.
 •  Trudno wsłuchać się w naturalny rytm dłuższych wypowiedzi, całą melodię języka i tak dalej.

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

Patrz również: Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi.

Dla kogo Metoda Callana?

Czyli co, metoda Callana jest dobra czy niedobra? Moim zdaniem jak zawsze w życiu pytanie brzmi: dla kogo?

Dla jednych będzie dobra, a dla drugich nie. Jedni będą cieszyć się na możliwość powtarzania gotowych zdań, dla innych to koszmar. Dla jedynych będzie to ciekawe i rozwojowe, a dla drugich tortura.

Nie wierzyłbym w genialne metody nauki. Nie udało mi się znaleźć w prasie naukowej żadnych badań potwierdzających, że nauka metodą Callana jest rzeczywiście cztery razy skuteczniejsza, niż innymi metodami. Dlatego zapewnienia autorów kursów o skuteczności ich produktów traktowałbym z przymrużeniem oka. Nie znalazłem też badań dowodzących, że metoda jest fatalna, jak czasami twierdzą niektórzy nauczyciele.

Różne czapki pasują na różne głowy. Znajdź taką, w której Tobie jest do twarzy (i która jest na Twoją kieszeń) 🙂 !

Callan dla dzieci

Generalnie metoda Callana nie nadaje się dla dzieci. Nie jest to wada, po prostu dzieci potrzebują innych materiałów niż dorośli i vice versa. Widziałem, że powstały specjalne kursy Callan for kids przygotowane przez oficjalnych spadkobierców Callana. Ale nie próbowałem więc się nie wypowiem. Spotkałem się tylko z opiniami  nauczycieli, że jest zbyt mało „fun” dla dzieciaków.

skutecznej nauki angielskiego speakingo

Patrz również: 3 nawyki skutecznej nauki angielskiego.

Metoda Callana a metoda bezpośrednia

Istnieją różne pomysły na naukę języków obcych, nazywane metodami. Poszczególne metody mają swoich konkretnych reprezentantów, czyli tak zwane techniki. Dlatego dokładniej rzecz ujmując metoda Callana jest zasadniczo techniką Callana w ramach szerszej Metody Bezpośredniej.

Kiedyś, kiedy uczniom kazano tłumaczyć zdania i zakuwać regułki gramatyczne, uczyli się (niespodzianka!) Metodą Gramatyczno-Tłumaczeniową. Najpopularniejsza jest dziś Metoda Komunikacyjna – to z czym zwykle mamy do czynienia w szkołach językowych: podręcznik, czytanki, listeningi, trochę pogadamy i teścik na koniec. Metoda Bezpośrednia jest trzecią (oczywiście z wielu możliwych) – tutaj nacisk kładziemy na mówienie, na szybką wymianę zdań między uczniem i nauczycielem. W tę ostatnią wpisywać się będzie właśnie metoda Callana czy kurs języka angielskiego online Speakingo.

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Więcej na ten temat tutaj: Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego.

Callan online

Pod pojęciem Callan online mogą kryć się dwie sprawy. Pierwsza to oczywiście nauka metodą Callana przez internet. Jak z każdą inną metodą, uczeń umawia się z nauczycielem na skype’a czy z czego by tam nie korzystali i uczą się wspólnie z podręcznika. Ma to wszystkie zalety i wady nauki online, nie mam tu wiele do dodania. Teoretycznie marki Callan online może używać tylko oficjalna strona metody Callana, chociaż rzeczywistość jak to zwykle bywa odbiega od teorii.

Zasadniczo Callanem online nie można by nazwać niczego innego.

Natomiast ciekawym pytaniem jest, czy można by zamienić nauczyciela na na komputer. Zrobić taką naukę naprawdę 100% online? Aby był to rzeczywiście Callan online, musiałaby to zrobić firma posiadająca prawa do tej marki. Co więcej, uczniowie i nauczyciele, chociaż na nowoczesnych komputerach, musieliby nadal korzystać z przestarzałych zdań, słów i konstrukcji gramatycznych…

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z książki!

Alternatywy dla metody Callana

A jakby tak połączyć wszystkie zalety metody Callana, a jednocześnie uniknąć jej wady? W końcu na tym polega cały rozwój cywilizacyjny, że tworzymy coraz nowsze i skuteczniejsze metody i technologie!

Z tego co widzę, jeśli chodzi o metodę Callana to uczniowie są zadowoleni, narzekają tylko nauczyciele. Co jestem doskonale w stanie zrozumieć – prowadzenie zajęć metodą Callana na dłuższą metę jest strasznie nudne! Dokładnie w ten sposób właśnie wpadłem na pomysł stworzenia Speakingo – pomyślałem, że tak to lekcje mógłby prowadzić komputer!

Wychodzą z tego założenia, na bazie metody Callana, w oparciu o szersze podejście Metody Bezpośredniej, powstały różne nowsze metody nauki angielskiego (czy dokładniej techniki w ramach Metody Bezpośredniej). Jak zawsze są to próby bardziej lub mniej udane, czy może po prostu znowu propozycje lepsze bądź gorsze dla poszczególnych uczniów.

Na koniec pozwolę sobie więc opisać krótko jedną metodę, którą można nazwać alternatywą do metody Callana online. Oczywiście mam tu na myśli kurs języka angielskiego online Speakingo.


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Rozmawiaj z komputerem jak z nauczycielem!


Kiedy rozmawianie z komputerem to nie szaleństwo

Nie będę się może zbytnio rozwodził, podam po prostu zalety metody Speakingo:

 • Oparta na Metodzie Bezpośredniej uczy całych fraz. Zostało naukowo udowodnione, że daje to dużo lepsze efekty niż nauka samych słów.
 • Minimum gramatyki, maksimum mówienia.
 • Nauka online pozwala uczyć się kiedy chcesz i jak długo chcesz.
 • Im bardziej zaawansowane zdania tym są ciekawsze – obejmują przysłowia, zapadające w pamięć, kontrowersyjne sformułowania czy żarty.
 • Inteligentny moduł zapamiętuje udzielone przez ucznia odpowiedzi, przez co odpytywany jest tylko z materiału, nad którym nadal wymagana jest praca.
 • Komputerowe rozpoznawanie mowy pozwala znacznie obniżyć koszt nauki.
 • Bardzo skuteczna w przełamywaniu barier i lęku przed mówieniem, szczególnie na początkowych poziomach.
 • Uczy właściwego szyku zdania i wymowy.
 • Program obejmuje najważniejsze konstrukcje gramatyczne i 2000 najpopularniejszych słów, pozwalających zrozumieć 90% wszystkich konwersacji.

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz

Więcej na temat metody Speakingo w wywiadzie: Językowe pogawędki z komputerem.

A czy ktoś z Was uczył się metodą Callana? Jakie są Wasze wrażenia? Napiszcie co sądzicie o metodzie Callana w komentarzach!

Obrazek wyróżniający za japońską szkołą języka angielskiego uczącą metodą Callana Proacademy Language School

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Have to & must
Have to & must. Musisz to wiedzieć!

W języku angielskim mamy dwa podstawowe sposoby, w jakie możemy powiedzieć, że coś musimy: have to oraz must. Co ciekawe, have to (has to) dużo bardziej przypomina nasze „muszę” niż samo must. Jak i kiedy ich używamy i jaka jest między nimi różnica?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!