← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Nauka języka angielskiego online dla początkujących

Nauka języka angielskiego online dla początkujących bywa trudnym tematem. Jak zacząć? Oto kilka pytań, które warto zadać sobie przed wyborem kursu angielskiego w internecie.

Po co uczyć się języka angielskiego?

Zanim zabierzemy się za cokolwiek, oczywiście zawsze warto zapytać się siebie, po co nam to w ogóle? Czy naprawdę chcemy uczyć się języka angielskiego? A może lepiej chińskiego? To, że wszyscy uczą się angielskiego, nie jest przecież żadnym argumentem.

Aby nie dopadły nas wątpliwości – albo wtedy, gdy już nas dopadną – warto zadać sobie to właśnie pytanie: po co uczyć się języka angielskiego? Jeśli to wiemy, jesteśmy zmotywowani do nauki i mamy siłę pokonać wszelkie wątpliwości.

Nie ma wtedy dla nas już żadnych problemów, tylko wyzwania!

Wielokrotnie podkreślam wagę motywacji do nauki języka angielskiego, napisałem o tym całą serię tekstów w poświęconej tej tematyce sekcji bloga Speakingo. Dlatego tutaj jedynie ograniczę się do kilku podstawowych argumentów:

  •  ludzie znający język angielski lepiej zarabiają
  •  ludzie znający język angielski są zdrowsi i szczęśliwsi
  •  znając język angielski możesz swobodnie podróżować
  •  znając język angielski masz dostęp do nieograniczonej wiedzy
  •  nauka języka angielskiego to świetna zabawa i fitness dla mózgu

Tak zmotywowani do nauki języka angielskiego online, jako początkujący musimy zadać sobie kolejne pytanie. Czy chcemy uczyć się angielskiego w internecie czy może tradycyjnie w szkole językowej?

Nauka języka angielskiego online czy offline?

Chociaż piszę tutaj o nauce języka angielskiego online dla początkujących, nie można zapomnieć, że na internecie świat się nie kończy. Warto wziąć pod uwagę również „analogowe” rozwiązania. Nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem. Również ważna jest nauka w grupie, często uczniowie uczą się więcej od siebie nawzajem niż od nauczyciela. Dlatego chociaż nie do końca leży to w moim interesie, szczerość nakazuje mi polecać tradycyjne lekcje języka angielskiego. Najlepiej w grupach, co pozwala zmniejszyć koszt i uprzyjemnić naukę.

Natomiast nie znaczy to wcale, że wybór musi być albo-albo. Nauka angielskiego online dla początkujących również ma liczne zalety. Pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy. Nauka online pozwala też zaoszczędzić pieniądze – czas nauczyciela zawsze będzie dużo droższy od czasu komputera.

Nauka angielskiego online dla początkujących pozwala na pracę własnym tempem, chroni przed stresem związanym z nauką z ludźmi, którzy być może już lepiej znają angielski. Największym problemem wielu nieśmiałych osób są właśnie zahamowania występujące w pracy w grupie. Przed komputerem można się rozluźnić i uczyć własnym tempem, kiedy chcemy i mamy na to czas.

e nauka, Zalety i wady nauki przez internet

Patrz również: Zalety i wady nauki przez internet.

Dlatego osobiście polecam połączenie tych dwóch rodzajów nauki – z jednej strony raz czy dwa razy w tygodniu lekcja w szkole językowej, a do tego codziennie krótkie powtórki w internecie. Jest to najlepsza gwarancja tego, że nauka języka angielskiego dla początkujących będzie szybka i skuteczna.

Nauka języka angielskiego online dla początkujących z lektorem czy z komputerem?

Gdy mówimy o nauce angielskiego w internecie, często mamy tu na myśli dwie zgoła różne sprawy. Jedna to nauka z żywym człowiekiem przez skype’a, druga to nauka z komputerem.

Nauka języka angielskiego online dla początkujących przez skypa

Jak wspomniałem kontakt z żywym człowiekiem ma swoją nieocenioną wartość. Ma też jednak swoją cenę. Chociaż nauka z lektorem przez internet staje się coraz popularniejsza, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas (i pieniądze) na dojazdy, w dalszym ciągu jest stosunkowo droga. Zasadniczo niewiele różni się od tradycyjnych korepetycji czy lekcji w szkole językowej. Dlatego aby zoptymalizować stosunek wartości do ceny, zdecydowanie warto wzbogacić ją o naukę języka angielskiego online z komputerem.

Nauka języka angielskiego online dla początkujących z komputerem

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii komputery przejmują wiele zadań zarezerwowanych do tej pory wyłącznie dla człowieka. Nauka języków obcych nie jest tu wyjątkiem. Dzięki temu korzystać możemy nie tylko z multimediów, różnych nagrań, klipów video czy zdjęć, ale dzięki internetowi możemy mieć to wszystko bez wychodzenia z domu!

Jedyny problem polega tu na tym, że kursy takie niestety owocują jedynie bierną znajomością języka angielskiego. Uczymy się rozwiązywać zadania gramatyczne, poczytamy sobie tekst czy zrobimy test, nie znaczy to jednak, że nauczymy się mówić w języku angielskim. Technologia rozwija się jednak tak szybko, że również na to znajduje się rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy można rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem! Chociaż brzmi to niewiarygodnie, na tym właśnie polega kurs języka angielskiego dla początkujących i zaawansowanych uczniów Speakingo. Jak dziecko nie przejmujesz się na nim gramatyką, tylko rozmawiasz i w ten sposób języka angielski sam wchodzi Ci do głowy. Oczywiście nie od razu, każda nauka wymaga praktyki. I powtórzeń, powtórzeń, powtórzeń. Acha! I jeszcze więcej powtórzeń!

Prowadzi nas to do kolejnego, kluczowego chyba pytania. Jaki kurs języka angielskiego online dla początkujących wybrać?

Jaki kurs języka angielskiego online dla początkujących wybrać?

Chociaż mam na końcu języka jeden kurs języka angielskiego dla początkujących, który moim zdaniem jest najskuteczniejszy i najciekawszy, każdy powinien świadomie wybrać taki kurs, który nam odpowiada.

Aby mieć jasność w tym temacie myślę że warto zadać sobie tych kilka pytań pomocniczych:

Czy dany kurs języka angielskiego online dla początkujących dostosowany jest dla polskich uczniów?

Zawsze wzrusza mnie gdy widzę kursy języka angielskiego online, których strony internetowe napisane są… po angielsku. Autor kursu piękną angielszczyzna rozwodzi się nad rozlicznymi zaletami jego strony w języku, który uczeń ma dopiero się nauczyć!. Problem w tym, że jeśli ktoś potrafi zrozumieć to co jest napisane na takiej stronie języka angielskiego online dla początkujących na pewno początkujący już nie jest!

Dlatego szczególnie w przypadku nauki języka angielskiego dla początkujących warto wybrać polskie kursy. Co więcej jest szansa, że w razie pytań odpowiedzą nam w języku, których będziemy w stanie zrozumieć bez google translate’a…

znasz już język angielski

Patrz również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.

Czy kurs ułożony został przez kwalifikowanego nauczyciela angielskiego czy informatyka lub speca od SEO?

Chociaż w dzisiejszych czasach opakowanie często ważniejsze jest od jego zawartości, jeśli nasza nauka języka angielskiego dla początkujących ma być skuteczna, warto wybrać kurs który nie tylko jest ładnie zareklamowany, ale który został opracowany przez nauczyciela angielskiego z doświadczeniem w nauczaniu. Nauka języka angielskiego to ogromny rynek, nic więc dziwnego że interes zwietrzyli tu nie tylko programiści, lecz może nawet bardziej specjaliści od SEO (optymalizacji stron internetowych tak, żeby wyskakiwały nam po wpisaniu hasła w Googlu), którym zależy na dużym ruchu na ich stronie, by mogli sprzedawać na niej reklamy. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli to co oferują ma ręce i nogi. Natomiast nie trzeba jednak chyba mówić, że większa szansa na to (oczywiście pewności nigdy nie ma) jest wtedy, gdy jednak kurs opracowany został przez zawodowego nauczyciela.

Czy na kursie języka angielskiego online są powtórki?

Czasami mamy wrażenie, że rozwój to przerobić jak największą liczbę lekcji w jak najkrótszym czasie. Nic bardziej mylnego. Niestety nasza pamięć nie działa w taki sposób. Musimy zadać sobie pytanie: czy naszym celem jest zrobienie kursu czy rzeczywista nauka języka angielskiego dla początkujących? Jeśli jak zakładam to drugie, to powtórki są nie do uniknięcia. Nawet jeśli zrozumieliśmy coś na jednej lekcji, nie znaczy to że będziemy pamiętać to dzień później. Jeśli będziemy pamiętać o regułce dzień później, nie znaczy to wcale że płynnie uda nam się zastosować ją w sytuacji z życia wziętej. Do tego potrzebujemy wielu, wielu powtórzeń, by nasz angielski był jak tabliczka mnożenia – odpowiadamy bez myślenia, ponieważ tak często powtórzyliśmy określone zadanie, że w naszym mózgu utworzyły się wystarczająco silne nawyki. Dlatego jeśli chcemy płynnie i bez wahania mówić po angielsku, musimy często powtarzać pytania i odpowiedzi w tym języku. Najlepiej jeśli nasza nauka języka angielskiego dla początkujących opiera się na podstawowych, współczesnych przykładach zdań, które powtarzamy zgodnie z systemem powtórek wykorzystujących wiedzę na temat krzywej zapamiętywania.

Czy kurs angielskiego online osadzony jest w jakiejś metodzie nauczania?

Ludzie od stuleci uczą się języków obcych i na bazie licznych pomysłów i błędów opracowano różne koncepcje, jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego. Chociaż nie znaczy to wcale, że istnieje jakaś jedna, złota metoda dla wszystkich, można powiedzieć że są podejścia, które nauczyciele angielskiego i metodycy uznają za sprawdzone i rozsądne. Aby nauka języka angielskiego online dla początkujących była skuteczna, autor danego kursu online powinien nie tylko znać te różne metody, lecz najlepiej osadzić swój kurs w jednej z nich. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacił ja swoim doświadczeniem w nauczaniu języka angielskiego. Dlatego jak wspomniałem tak ważne jest, by autorem kursu języka angielskiego był kwalifikowany nauczyciel.

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Patrz również: Najpopularniejsze metody nauki angielskiego.

Czy kurs angielskiego online podzielony jest na poziomy zaawansowania?

Często spotkać można tez strony do nauki języka angielskiego, gdzie wszystko wrzucone jest „do jednego worka”. To co być może jasne będzie wtedy dla zaawansowanych uczniów, będzie przytłaczające dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z angielskim. Dlatego nauka języka angielskiego online dla początkujących powinna podążać za jasnym programem nauczania. Kurs powinien być podzielony na etapy, lekcje czy unity, które pozwalają na ciągłość rozwoju. Dodatkowo gwarantuje to, że nie pominiemy żadnego z istotnych elementów w nauce danego języka. Niekoniecznie musi to być europejska skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Europejski system opisu kształcenia językowego) , różne podręczniki mają swoje skale czy to co rozumieją pod pojęciami elementary, intermediate czy advanced, natomiast ważne jest, by zachowana była konsekwencja i ciągłość wprowadzanego materiału.

Czy otrzymujesz profil ucznia w którym zapisane są Twoje osiągnięcia?

Chociaż nikt chyba nie lubi się rejestrować na różnych stronach w internecie, jest to jedyny sposób na to, by przerobiony przez nas materiał nigdzie nam nie uciekł. W ten sposób mamy wgląd w to, czego już się nauczyliśmy, możemy poklepać się po ramieniu, ponieważ widzimy, jak wiele już się nauczyliśmy. Bardziej zaawansowane kursy pamiętają też co już potrafimy, a czego nie i inteligentnie dopasowują do tego nasz program nauczania, by nasza nauka nie była nudna lecz skuteczna.

Czy kurs angielskiego online uczy pisania, czytania, słuchania czy mówienia?

Nauka języka angielskiego online dla początkujących jak i zaawansowanych powinna obejmować cztery podstawowe umiejętności: pisać, czytać, słuchać i mówić. Kursy angielskiego online radzą sobie z tymi wyzwaniami w rożnym stopniu. Tak więc po kolei:

PISANIE: Osobiście nie wierzę, by dało się nauczyć pisać po angielsku online. Oczywiście uczymy się pisowni słówek przez czytanie, możemy rozwiązywać krzyżówki ze słówek. Jednak z nauka pisania po angielsku jest jak z nauka pisania po polsku – musimy napisać te swoje wypracowania, a nauczyciel musi nam je poprawić, doradzić jak coś można lepiej ująć stylistycznie. Oczywiście każda nauka angielskiego pozytywnie wpłynie na naszą umiejętność pisania, jest to jednak jeden z tych obszarów, w których myślę że komputery nigdy, lub przynajmniej nieprędko, nie zastąpią nauczycieli z krwi i kości.

CZYTANIE: Aby czytać po angielsku nie potrzebujemy zasadniczo żadnego kursu. Większość internetu napisana jest w języku angielskim. Wystarczy wpisać w przeglądarkę tematykę, która nas interesuje i czytać, czytać czytać. Polecam na przykład tutaj coś, co nazywa się Simple Wikipedia – to taka Wikipedia tylko że napisana prostym językiem angielskim. Jest również sporo stron i książek napisanych prostym angielskim. Dobrze jeśli pod koniec tekstu jest jakiś test wyboru sprawdzający na ile zrozumieliśmy tekst – a raczej nie tylko sprawdzający, lecz również tłumaczący dlaczego. Nie przejmuj się, jeśli nie rozumiesz wszystkich słów – najważniejsze w tym ćwiczeniu jest wyłapywanie sensu całej wypowiedzi z kontekstu. Nic tylko czytać!

SŁUCHANIE: Podobnie jest ze słuchaniem. Internet daje nam możliwość słuchania anglojęzycznych radiostacji internetowych, podcastów czy audiobooków. Ofert jest w bród. Można słuchać sobie nagrań w drodze do pracy, podczas mniej wymagających zadań, podczas joggingu. Bardzo ważne jest by otoczyć się językiem angielskim. Nawet jeśli nie słuchamy uważnie lub wiele nie rozumiemy, angielski będzie powoli wchodził nam do głowy. Jeśli wystawimy się na ciągły kontakt z językiem angielskim, nasz mózg zrozumie, że jest to dla nas ważne, przez co nauka pójdzie nam szybciej i skuteczniej.

MÓWIENIE: Największy chyba jednak problem z nauką języka angielskiego online dla początkujących jest z nauką mówienia właśnie. Pisanie jest ważne, jednak przede wszystkim chcemy nauczyć się mówić po angielsku. Jeśli jednak tylko rozwiązujemy ćwiczenia gramatyczne online, czytamy i słuchamy okazać się może, że bardzo dużo rozumiemy, jednak gdy mamy coś powiedzieć, słowa nie chcą nam przejść przez gardło. Fachowo nazywa się to bierną znajomością języka angielskiego. Jak już wspomniałem wymaga to włączenia do kursu zaawansowanej technologii rozpoznawania mowy, co ma miejsce na kursie języka angielskiego online dla początkujących Speakingo. Opracowany na bazie metody bezpośredniej, której główną zaletą jest przełamywanie barier w mówieniu, kurs ten w bardzo dobrej cenie naprawdę uczy mówić po angielsku.

Czy proponowana nam nauka języka angielskiego online dla początkujących obiecuje gruszki na wierzbie?

Jeśli słyszysz o nauce angielskiego przez sen, skutecznej nauce angielskiego w dwa tygodnie i tak dalej – uciekaj od razu. Gdyby te metody rzeczywiście działały, wszyscy byśmy ich już dawno używali. Niestety nauka języka angielskiego wymaga czasu i wytrwałości. Nie musi oznaczać wcale „krwi, potu i łez”, może być przyjemna i ciekawa, jednak musisz liczyć się z tym, że zajmie Ci to trochę czasu – ile to kwestia bardzo indywidualna i zależna od tego, do jakiego poziomu chcemy dojść. Nie wierz nikomu, kto mówi coś innego.

mowa zależna w języka angielskim

Czy nauka języka angielskiego online dla początkujących powinna być płatna?

Na koniec pytanie, czy powinniśmy płacić za naukę angielskiego w internecie. Jest przecież tyle darmowych stron do nauki języka angielskiego, po co przepłacać. Nie ukrywam, że da się nauczyć języka angielskiego za darmo, jest tylko z tym jeden problem – mało komu się to udaje. Jeśli uczymy się piątego języka obcego, prawdopodobnie obejdzie się bez kursu. Jeśli jednak mamy mało doświadczenia w nauce języków obcych, dobrze przygotowany, całościowy kurs będzie nieoceniony. W końcu czas który zmarnujemy na kiepskie strony i kursy również ma swoją cenę.

Przede wszystkim ze swojego nauczycielskiego doświadczenia powiedziałbym, że jeśli poważnie chcemy podejść do nauki języka angielskiego to powinniśmy za nią zapłacić. Nie tylko otrzymujemy wtedy produkt wyższej jakości, ale czujemy większą wewnętrzną motywacje, by z niego skorzystać. Jak śmiesznie by to nie brzmiało, gdzieś podświadomie bardziej szanujemy rzeczy, za które musimy zapłacić. Czujemy też, że skoro za nie zapłaciliśmy, to warto z nich skorzystać. Dlatego jeśli nasza nauka języka angielskiego online dla początkujących zwłaszcza ma być skuteczna, warto zainwestować w nią też trochę pieniędzy.

Nauka języka angielskiego online dla początkujących

Reasumując, nauka języka angielskiego online dla początkujących jest świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnych metod nauczania, jak i pomysłem na samodzielną naukę angielskiego. Przed wyborem kursu angielskiego online warto jednak dobrze przyjrzeć się ofertom i z gąszczu propozycji wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i predyspozycjom.

Na koniec polecałbym również wybrać jeden kurs i się go trzymać. Jeśli będziemy skakać z kursu na kurs większość cennego czasu stracimy na rozgryzanie jak te kursy działają, a nie na naukę angielskiego. Warto drążyć w jednym miejscu tak, żeby rezultaty były głębokie. Nauka języka angielskiego online dla początkujących to wystarczająco wielkie wyzwanie, nie trzeba komplikować go sobie mieszaniem różnych ofert. Dlatego polecam najpierw sprawdzić dostępne oferty na rynku, zdecydować się na jedną czy dwie i konsekwentnie uczyć się aż do ostatecznego zwycięstwa!

A jak Waszym zdaniem powinna wyglądać skuteczna nauka języka angielskiego online dla początkujących?

Podzielcie się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach!

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (102 opinii, średnio: 4,97 na 5)
Loading...