Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Znajomość języka angielskiego to lepsza praca, wolność podróżowania, nieograniczony dostęp do wiedzy oraz nawet lepsze zdrowie. Nie każdy ma jednak czas i pieniądze na kursy i lekcje. Pytanie za sto punktów brzmi więc: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?


Język angielski jest wszędzie!

Żyjemy w globalnej wiosce, w której mówi się po angielsku. Większość internetu jest po angielsku, w podróży zamawiamy taksówkę po angielsku, w pracy rozmawiamy z zagranicznymi partnerami po angielsku. Na dodatek nauka języka angielskiego okazuje się być nawet dobra dla zdrowa! Może też być przyjemna nawet dla początkujących!

Nauka języka angielskiego to dziś raczej konieczność niż luksus.

Dlatego chcielibyśmy znać język angielski już, na wczoraj. Chcemy więc:

W tym tekście omówimy sobie każdy z tych tematów z osobna i po kolei.

Mówię też o tym na kanale Speakingo o nauce języka angielskiego na YouTubie:

1. Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Oczywiście każdy ma swoje indywidualne tempo nauki. Nie warto porównywać się do innych. Jednak szybkość nauki to nie ilość słów zapamiętywanych na minutę, ale postęp, jaki jesteśmy w stanie wykonać w ciągu roku.

Ludzie mówią na przykład, że dzieci „szybko” uczą się angielskiego. Nieprawda. Dzieci uczą się dużo wolniej od dorosłych. Tylko że mają dużo czasu – cały dzień mogą oglądać angielskie kreskówki czy bawić się z anglojęzycznymi rówieśnikami i wtedy taka nauka daje efekty!

Jeśli poświęcimy na coś wystarczającą ilość czasu w tygodniu, to bez wątpienia po roku będziemy widzieć efekty. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zastosować kilku tricków, by naszą naukę języka angielskiego odrobinę przyspieszyć!

nawyki skuteczna nauka języka angielskiego
Czytaj również: Trzy nawyki skutecznej nauki języka angielskiego

Ucz się najpopularniejszych słów i konstrukcji

Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia zdarzyło Ci się użyć słowa „karmazynowy”? A ile razy słowa „mam”? Bez wątpienia niektórych słów używamy częściej niż innych i są to słowa najważniejsze.

Czy wiesz, że znając 2000 najpopularniejszych angielskich słów, możesz zrozumieć 90% wszystkich rozmów w tym języku? Już nawet 500 powinno wystarczyć, by móc się jako-tako dogadać. Cały trick polega na tym jednak, by nauczyć się tych najpopularniejszych!

Skąd można jednak wiedzieć, które to słowa?

Powstały liczne listy najpopularniejszych angielskich słów. Kompiluje się je w zależności od częstotliwości występowania w internecie, w prasie, czasami według widzimisię badacza. Na podstawie kilku takich list skompilowałem listę 2000 najpopularniejszych słów Speakingo, którą pobrać możesz za darmo po rejestracji w serwisie na testowy tydzień nauki angielskiego!


Zapisz się na szybka naukę języka angielskiego ze Speakingo!


Nie ucz się słówek lecz całych fraz

Nie daj się jednak zwieść nauce samych słówek. To nie jest tak, że słówka to cegły, a gramatyka to zaprawa i by wymurować zdanie wystarczy znać gramatykę i słowa. Okazuje się, że mówimy używając nowszych technologii budowlanych – mówimy przy pomocy gotowych komponentów, całych fraz, lub nawet zdań!

Dlatego skup się na nauce słówek w ich kontekście – całych zdań, wyrażeń, kolokacji. Na tym właśnie polega również nauka języka angielskiego na kursie Speakingo. Jak dziecko rozmawiamy pełnymi zdaniami, a cała gramatyka i słownictwo podświadomie wchodzi nam do głowy. To nie tylko skuteczna, ale również przyjemna metoda nauki!

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi
Czytaj również: Sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi

Praktyka nie teoria

Nie przejmuj się gramatyką! Regułki są dla tych, którzy chcą zdawać egzaminy z gramatyki. Jeśli chcesz nauczyć się skakać na skakance to skaczesz, nie studiujesz praw aerodynamiki! Tak samo jest z szybką nauką języka angielskiego. Jeśli chcesz mówić po angielsku to po prostu zacznij mówić po angielsku!

Otocz się językiem angielskim, słuchaj piosenek, wykorzystuj każdą okazję do nauki. Gramatyka nie jest zła, bywa nawet ciekawa, ale nie polecam marnować na nią zbyt wiele czasu ani energii.

samodzielna nauka jezyka angielskiego
Patrz również: Czy samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa?

2. Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

Skuteczna nauka języka angielskiego wykorzystywać będzie również wiedzę naukową na temat przyswajania języków obcych. Chodzi o to, by jak najmniejszym nakładem pracy i czasu osiągnąć jak najlepsze efekty!

I chociaż rewelacje takie jak nauka języka angielskiego przez sen czy fenomenalne metody nauki angielskiego w dwa tygodnie włożyć można między bajki, to jednak nauka poczyniła pewne postępy w badaniu tego jak nasz mózg przyswaja wiedzę.

Chociaż więcej piszę na ten temat w osobnym tekście, warto zawsze pamiętać o poniższych punktach:

szybka nauka języka angielskiego
Czytaj również: Skuteczna nauka języka angielskiego według…nauki

 

Powtarzaj mądrze

Psychologowie odkryli coś takiego jak krzywa zapominania. Wiadomo, że zaraz po lekcji pamiętamy wszystko, dzień później mniej, a rok później już prawie nic. Dlatego powtórki są tak ważne. Niestety skuteczna nauka języka angielskiego nie polega na szarzy przez kolejne lekcje, lecz na powtórkach właśnie. Najlepiej codziennych, a niekoniecznie długich.

Nadają się do tego na przykład kilkuminutowe lekcje na kursie języka angielskiego online Speakingo. Zajmują kilka-kilkanaście minut i robić je można niemal zawsze i wszędzie. Co więcej, inteligentny moduł zapamiętywania Speakingo pamięta Twoje poprawne (i niepoprawne) odpowiedzi, dzięki czemu oszczędza Twój czas odpytując Cię tylko z tych rzeczy, które wymagają doszlifowania.

 

Nie przejmuj się „błędami”

Największym błędem w nauce języka angielskiego jest przejmowanie się błędami!

Native speakerzy są przyzwyczajeni, że wszyscy kaleczą język angielski, chcą się dogadać. Rozmówcy z innych krajów tym bardziej. Wyślij więc swoją Szkolną Nauczycielkę W Sobie na wakacje!

Robisz co możesz i idziesz do przodu. Naprawdę nikt oprócz Ciebie nie przejmuje się Twoimi błędami! Regularnie uczysz się i tylko to się liczy!

6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego
Czytaj również: 5 najpopularniejszych błędów w nauce języka angielskiego

Atakuj niewiedzę ze wszystkich możliwych stron

Nie ograniczaj się do jednej metody. Nawet najdroższa godzina korepetycji z native speakerem raz w tygodniu nie wystarczy.

Język angielski jest językiem światowym, masz więc niemal nieograniczone pole do popisu! Słuchaj angielskiego radia, oglądaj amerykańskie filmy z napisami, studiuj teksty piosenek, graj w angielskie gry – w każdą aktywność możesz wpleść naukę języka angielskiego.

Jeśli otoczysz się językiem angielskim, Twój mózg zrozumie, że to jest dla Ciebie ważne i zacznie szybciej przyswajać. Nie musisz nawet wszystkiego rozumieć (i długo nie będziesz) – nie o to chodzi. Chodzi o osłuchanie się i z czasem zdziwisz się ile materiału „samo” weszło Ci do głowy.

Oczywiście najlepiej jeśli słuchanie jest nie tylko bierne, ale też próbujesz coś mówić. Dlatego jeśli na kursie języka angielskiego online Speakingo zapomnisz tłumaczenia tego czy tamtego słówka – nie przejmuj się. Powtarzając je nawet bez zrozumienia i tak wchodzi Ci ono do głowy.

To tak właśnie działa, zresztą zobaczysz sama/sam.

piosenki po angielsku
Czytaj również: Better English czyli jak poprawić swój angielski?

3. Jak nauczyć się języka angielskiego samemu?

Nie będę ukrywał, że lekcje z dobrym nauczycielem języka angielskiego, najlepiej z innymi uczniami w szkole językowej, są dobrym sposobem szybkiej i skutecznej nauki języka angielskiego. Nie wszyscy mamy jednak na to czas, jak i pieniądze.

Na szczęście w XXI wieku zaoszczędzić można zarówno jedno jak i drugie dzięki różnym materiałom i metodom samodzielnej nauki. To również obszerny temat, ale skoncentrowałbym się tu na trzech najważniejszych punktach:

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Czytaj również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego samemu w domu

 

Zaplanuj sobie naukę angielskiego

Moim zdaniem największą zaletą kursów języka angielskiego jest to, że już zapłaciliśmy, umówiliśmy się na lekcje, więc musimy chodzić. Wpisujemy lekcje angielskiego w harmonogram tygodnia i tyle. Z samodzielną nauką sprawa jest o tyle trudniejsza, że wymaga od nas więcej samodyscypliny.

Dlatego dobrze jest się do tego poważnie przygotować.

Polecam zaplanować sobie określony czas na naukę angielskiego samemu. Codziennie rano przy porannej kawie. W autobusie do pracy. A może w określone dni tygodnia. Tak czy owak zapomnij o nauce angielskiego „z doskoku”. Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka angielskiego samemu musisz samemu zdecydować, kiedy chcesz się uczyć i trzymać się swojego planu.

znasz już język angielski
Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski!

Ciesz się nauką!

Nie znaczy to wcale, że nauka musi być droga przez męki. Wybierz sobie taki podręcznik czy kurs do samodzielnej nauki języka angielskiego, który będzie ciekawy i ładny. Pamiętaj, że spędzisz nad nim sporo czasu, tak więc może czasem nawet warto wydać tych parę złotych więcej, ale rzeczywiście się czegoś nauczyć.

Co więcej, polecam uczyć się z tego, co sprawia Ci przyjemność. Filmy, komedie lub horrory, piosenki w Twoim ulubionym stylu muzycznym, informacje na pasjonujący Cię temat na Simple Wikipedii (pisana prostym językiem wersja tej internetowej encyklopedii dla ludzi uczących się języka angielskiego) – wszystko to może być Twoją nauką języka angielskiego!

Zabawnych materiałów do nauki języka angielskiego, żartów i ciekawych tekstów, nie zabraknie nigdy z pewnością też na blogu Speakingo!

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

Podążaj sprawdzoną ścieżką edukacyjną online

Uczenie się nowych rzeczy ma tę wadę… że nie wiemy czego się mamy nauczyć.

Dlatego dobrze jest podążyć za przygotowanym przez specjalistę kursem języka angielskiego. Najlepiej jakby też autor kursu miał doświadczenie w nauczaniu języków obcych – samo bycie native speakerem lub informatykiem to za mało, by ułożyć skuteczny kurs angielskiego online.

To ważne by Twoja ścieżka edukacyjna osadzona była w określonej metodzie dydaktycznej. Dzięki temu masz pewność, że nie przeoczysz jakiegoś istotnego obszaru języka, a Twoja nauka będzie miała ręce i nogi.

samouczek języka angielskiego
Czytaj również: Jaki samouczek języka angielskiego wybrać?

Jak więc szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przydałoby się jakoś skompilować powyższe uwagi w jedną całość. Jak jednak nie zapomnieć o tylu dobrych radach w biegu codzienności?

Z pomocą przyjść nam może kurs języka angielskiego online Speakingo!

 • Kurs zawiera 2000 najpopularniejszych angielskich słów
 • Nauka polega na przyswajaniu całych zdań i konstrukcji
 • Kurs polega w 100% na rozmawianiu, teoria jest opcjonalna dla zainteresowanych
 • Inteligentny moduł powtórek wykorzystuje wiedzę na temat krzywej zapominania
 • Uczeń sam decyduje jak bardzo drobiazgowe ma być wykrywanie błędów
 • Speakingo świetnie działa zarówno jako samodzielna metoda jak i uzupełnienie innych podejść
 • Speakingo to kurs języka angielskiego online co znaczy, że możesz uczyć się kiedy i gdzie chcesz
 • Zdania są ciekawe, zdjęcia ładne i kurs obejmuje wiele zabawnych żartów i mądrych powiedzeń
 • Autorem metodyki kursu jest doświadczony nauczyciel, doktor filologii angielskiej

Dlatego z czystym sumieniem polecam kurs języka angielskiego online Speakingo!

Zresztą wypróbuj sobie go za darmo i bez żadnych zobowiązań. Zobacz na nim jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu!

A jakie są Wasze pomysły na to jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

3 odpowiedzi

 1. W/g mnie najlepiej poznać najważniejsze angielskie słówka oraz gotowe konstrukcje zdań, które są najczęściej używane w codziennych rozmowach. W ten sposób można opanować umiejętność swobodnej komunikacji bez znajomości gramatyki, bazując tylko na gotowych schematach zdań (i znajomości odpowiedniej liczby słówek). Jak widzę Speakingo uczy w podobny sposób, więc widoczne efekty powinny pojawić się w krótkim czasie.

 2. Ja uwielbiam uczyć się angielskiego poprzez oglądanie seriali i filmów. /wycięta reklama portalu/

 3. Ja uczyłam sie angielskiego w szkole ale teraz robię to sama w domu. Oglądam dużo filmów no i staram się jak najwięcej zapamiętywać gotowych wyrażeń chociażby:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!