← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Speak online a świat będzie należał do Ciebie!

Internet otwiera przed nami wiele możliwości. Jedną z nich jest właśnie nauka angielskiego w domu. Jak uczyć się mówić po angielsku w internecie? Poniżej 6 pomysłów na nasz speak online.


Speak online” uprawiać można na najróżniejsze sposoby. Czy to przez Skypa, w grach komputerowych, z żywym człowiekiem lub z komputerem. Zanim przejdziemy jednak do konkretnych pomysłów, zastanówmy się najpierw…

Co to w ogóle znaczy speak online?

Na początku może jednak przeanalizujmy samą frazę tytułową speak online. Co właściwie to znaczy? Co mają na myśli polscy uczniowie wpisujący tę popularną frazę w wyszukiwarkę? Języka angielski jest dosyć wieloznaczny. Widać to już na przykładzie samej frazy speak online.

  1.  Można uznać, że jest to skrót od to speak online czyli mówić po angielsku. Na przykład pełnym zdaniem powiedzielibyśmy „I would like to speak online” (Chciałbym porozmawiać online) lub może bardziej I want to learn how to speak online (chciałbym nauczyć się jak mówić online). Widzimy tu jednak, że speak online sugeruje nam raczej pytanie o technologiczne procedury związane z dyskutowaniem online, niż naukę języka angielskiego.
  2.  Speak online przetłumaczyć też można jako rozkaz: „mów online”. Na przykład let’s speak online czyli „porozmawiajmy online”.
  3.  Frazę można by też troszkę przeformułować na speaking online co znaczyłoby „rozmawianie online” lub „mówiący online”.

Jak rozumiem jednak większości internautów chodzi o naukę mówienia po angielsku online (speaking English online, learning to speak English online).

Dobrze się składa, bo tym właśnie jest ten wpis. Tak więc do rzeczy:

Czytaj również: Speak, talk, tell czy say? Jak mówić o mówieniu po angielsku?

Learning by doing

Angielskie powiedzenie „learning by doing” oznacza naukę poprzez praktykę. Jeśli chcemy nauczyć się jeździć na rowerze, trzeba po prostu zacząć pedałować. Podobnie jest z nauką języka angielskiego – najlepszym sposobem nauki mówienia po angielsku jest… mówienie po angielsku!

To dzięki praktyce właśnie rozwijamy płynność w posługiwaniu się tym językiem, nabieramy pewności siebie. Utrwalamy też wiedzę. Nasz mózg buduje połączenia neuronowe, dzięki którym w przyszłości łatwiej będzie nam wydobyć słowa i konstrukcje z zakamarków pamięci. Nie można przecenić wagi tej praktyki w nauce angielskiego. Tak języka angielskiego uczą się dzieci, a wielu twierdzi wręcz że nie potrzebujemy niczego więcej.

dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Patrz również: Dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Skoro więc rzeczony speak online jest taki ważny, jak się do tego zabrać?

Myślimy wtedy, że nie mamy przecież żadnych znajomych w Anglii, nie mamy z kim po angielsku rozmawiać.

Tu z odsieczą przychodzi nam internet właśnie.

Poniżej kilka stron internetowych i pomysłów pozwalających nam uprawiać nasz speak online po angielsku, bez względu na to gdzie mieszkamy i jaki jest poziom naszego języka angielskiego.

Czas present perfect, present perfect continuous, past perfect, future perfect

Patrz również: Czas present perfect, present perfect continuous, past perfect, future perfect… i inne perfekty.

Speak online z nauczycielem angielskiego

Najpopularniejszą platformą do rozmów po angielsku jest prawdopodobnie Skype, chociaż rozmawiać można przy użyciu dowolnego komunikatora. Coraz więcej lektorów i uczniów wybiera taki sposób nauki angielskiego właśnie, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu (i pieniędzy) na uciążliwe dojazdy. Po prostu umawiamy się z nauczycielem na lekcję i już.

Jak znaleźć nauczyciela? Istnieje mnóstwo stron łączących nauczycieli z uczniami. Wystarczy się zarejestrować i wybrać z szerokiego grona zarejestrowanych (i miejmy nadzieję zweryfikowanych przez daną stronę) nauczycieli.

Najczęściej nauka jest indywidualna, ale bywa też, że zajęcia są grupowe.

Główną wadą takiego rozwiązania jest cena. Za lekcję angielskiego trzeba zapłacić lektorowi. Jeśli mieszka w Anglii, gdzie koszty życia i zarobki są znacznie wyższe, cena może być całkiem spora. Jakie są więc alternatywy dla takiego speak online?

internetowy angielski

Czytaj również: Czy nauka języka angielskiego przez internet może się udać?

Speak online w grach komputerowych

Wszyscy wokół mówią Ci, że gry komputerowe to straszna strata czasu? Gry uczą podejmowania decyzji, są bardzo ważne w rozwoju człowieka. Ale nie o tym teraz mowa: najważniejsze, że możemy wykorzystać je do nauki języka angielskiego!

Nowsze gry komputerowe zwykle pozwalają na pracę zespołową. Kupujemy sobie zestaw słuchawkowy i strzelamy do terrorystów w doborowym składzie wojowników z całego świata. Wtedy musimy oczywiście mówić po angielsku, żeby przeżyć i ocalić świat – co za motywacja!

Jedyny koszt do cena gry, bo przecież nie zakładam, że ktoś korzysta z piratów! 🙂

Dlatego następnym razem gdy będziesz zastanawiać się nad wyborem gry komputerowej, koniecznie sprawdź czy ma opcję rozmawiania przez internet voice chat i nie bój się spróbować swoich sił nie tylko w pokonywaniu kolejnych leveli, ale też swoich oporów przed speakingowaniem online.

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Z wirtuala do reala

W internecie można też spotkać wiele osób, które chętnie porozmawiają po angielsku. Możesz umówić się na kawę czy piwo z kimś ciekawym, kto też uczy się angielskiego. A może jest w Twoim mieście jakiś samotny człowiek z zagranicy, który nie ma do kogo się odezwać, bo nie zna nikogo w okolicy. Jest wiele platform takich jak MeetUp łączących ludzi o podobnych zainteresowaniach. Chociaż wystarczy może nawet drobne ogłoszenie w lokalnym serwisie internetowym.

Możesz też ugościć u siebie gościa z zagranicy. Za pośrednictwem takich portali jak Coachsurfing czy AirBnb możesz przyjąć do siebie podróżnika, który chętnie opowie Ci swoje przygody po angielsku. Możesz też sama lub sam pomyśleć o takiej wakacyjnej przygodzie za granicą!

jak się uczyć angielskiego

Patrz również: Jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć.

Speak online ze swoim penpalem

Gdy uczyłem się języka angielskiego w szkole podstawowej internetu jeszcze nie było. Aby rozwijać nasz angielski, szkoły łączyły uczniów z różnych krajów i pisaliśmy do siebie listy. Taka osoba to penpal właśnie (pen-pióro, pal-kumpel). Dziś penpali znaleźć można w internecie i umówic się nie tylko na pisanie, ale również na rozmawianie.

Skorzystać tu znowu można z wielu stron takich jak Cofee, Go Speaky, Busuu czy Lingoglobe. Problem z tym polega na tym tylko, że rozmawiając z kimś, kto sam kaleczy angielski, możemy nauczyć się pokaleczonego angielskiego…

Oczywiście są też wymiany językowe – teoretycznie my możemy uczyć kogoś polskiego, a w zamian Anglik nauczy nas angielskiego. W praktyce jednak dużo więcej ludzi chce uczyć się angielskiego niż polskiego, więc znalezienie anglojęzycznego penpala nie zawsze będzie proste.

szybka nauka języka angielskiego

Patrz również: Szybka nauka języka angielskiego według nauki.

Zadzwoń na anglojęzyczną infolinię

Każda większa firma posiada obsługę w języku angielskim. Połączenia wewnątrz Unii Europejskiej nie są już drogie, a dzwonienie przez internet na numery stacjonarne nawet do Ameryki kosztuje dosłownie grosze. Zawsze możesz więc chwycić za telefon i wykręcić numer do jakiejś większej korporacji i zapytać o ich najnowszą ofertę.

To nie zwykła nauka speakingowania online, to wręcz nauka Business English w rzeczywistych, życiowych sytuacjach!

rozmowa po angielsku przez telefon

Patrz również: Rozmowa po angielsku przez telefon.

Rozmawiaj z komputerem jak z nauczycielem

Czy rozmawianie z komputerem to przypadkiem nie objaw lekkiego szaleństwa? Niekoniecznie!

Dzięki zastosowaniu komputerowego rozpoznawania mowy, dziś można już uprawiać speak online z programem do nauki angielskiego. Większość stron do nauki języka angielskiego oferuje bardzo ciekawe lekcje, jednak zwykle owocują one bierną znajomością języka angielskiego – rozumiemy ale gdy trzeba coś powiedzieć, słowa nie chcą przejść nam przez gardło. Czasami można nagrać swój głos i go odsłuchać, ale nie można nazwać tego rozmową.

W tym kontekście takiego speak online pozytywnie wybija się tutaj kurs języka angielskiego online Speakingo właśnie.

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz

Czytaj również: Językowe pogawędki z komputerem [wywiad].

Kurs języka angielskiego online Speakingo polega na rozmawianiu całymi zdaniami z komputerem, który rozumie co do niego mówimy zgodnie z zadanym programem dydaktycznym.

Komputer czy telefon komórkowy mówi do nas czystym głosem Anglika.

Pytania które z nim przerabiamy zawierają wszystkie potrzebne nam konstrukcje gramatyczne, jak i 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w języka angielskim.

Jeśli więc brak nam śmiałości, pieniędzy lub swobody czasowej by skorzystać z powyższych rozwiązań, prawdopodobnie najlepszym pomysłem będzie więc rozpoczęcie nauki w ten sposób właśnie. Gdy nabierzemy już pewności siebie i wprawy, możemy pokusić się o uzupełnienie naszej kariery naukowej o inne metody.

Tymczasem jednak najważniejsze jest, by zacząć naukę.

Angielski nie nauczy się sam. Każdą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku!


Zapisz się więc na kurs języka angielskiego online Speakingo i… speak online!


Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (109 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)