← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

MięToWe CaPItAL LeTTErS czYli kiEDy uŻYwaMy cApSÓw w AnGieLsKIm?

Pisownia wielką literą czyli przy użyciu Capital Letters różni się w języku angielskim od zasad pisowni w języku polskim. Kiedy więc stosujemy capsy i jak to wygląda w potocznym, internetowym angielskim?


/na obrazku/

Osiem właściwości doskonałego męża:

  • odważny, inteligentny, delikatny, uprzejmy, energetyczny, zwariowany, przedsiębiorczy, wrażliwy.

A jeśli zawiedzie wszystko inne… cóż… przeczytaj tylko capital letters!

Co to są capital letters?

Capital letters to wielkie „stoliczne” litery (capital city to stolica).

Używamy czasami też słowa uppercase, czyli na klawiaturze te znaki, które wyskakują nam, jeśli wciśniemy jednocześnie znak shift (strzałka w górę). Małe litery to wówczas lowercase.

Na klawiaturze mamy też klawisz „caps lock” czyli włączenie na stałe (lock znaczy zamknąć na kłódkę) capital leters, stąd mówimy na nie też czasami „capsy”.

Cały problem z nimi polega jedynie na tym, że w języku angielskim używamy ich inaczej niż w języku polskim. Aby zapamiętać jak używać capital letters w angielskich zdaniach pomogą nam… miętówki!

Miętowe capital letters

Miętówki po angielsku to mints. Pierwsze litery tego słowa pomogą nam zapamiętać, kiedy używamy capital letters:

  • M to Months, Days and Holidays czyli miesiące, dni i święta. Znaczy to, że w języku angielskim wielką literą zawsze piszemy nazwy miesięcy (January, February itd. – ale nie nazwy pór roku: winter, spring itd.), dni tygodnia (Monday, Tuesday itd.), oraz świąt (Christmas, No Pants Day itd.)
  • I – litera I oznaczająca nasze wielkie „ja”. Jesteśmy tak ważni, że o sobie zawsze piszemy wielką literą! W końcu to najważniejszy zaimek osobowy! Inni mówią natomiast, że jest tak dlatego, że Apple wykupił patent na małą literkę i. 😉
  • N to Names of people and places czyli nazwy ludzi (John, Andrzej, King George) i firm (Speakingo, Mercedes, za wyjątkiem nowomodnych ebay czy iPhone), miejsc (London, Poland, Lower Silesia, the Moon) oraz narodów (an American, a Pole). Zwróć uwagę, że utworzone od nich angielskie przymiotniki również piszemy wielką literą (American culture, English breakfast).
  • T to Titles of books and movies czyli nazwy filmów czy książek. Możemy wówczas – jak w nagłówkach gazet czy stron internetowych – użyć capital letters przy każdym z wyrazów, żeby ładniej wyglądało. Na przykład English Grammar in Use czy Gran Torino.
  • S to najbardziej oczywisty Start of a sentence czyli początek zdania.

.

capital letters

Kto się boi Capital Letters?

Współcześnie w internecie capital letters mają mieszaną opinię. Z jednej strony wszystkie memy pisane są wielkimi literami. Jeśli napiszemy jednak emaila czy wiadomość używając samych capital letters wygląda to, jakbyśmy krzyczeli.

Z drugiej strony na forach i wiadomościach ludzie unikają ich jak ognia, bo to takie cool zbuntować się i napisać „i” zamiast „I”, czy zacząć zdanie małą literą. Taka moda.

capital letters

„Twój brak wielkich liter mnie prowokuje” „przepraszam ale wielkie litery są takie brzydkie dla mnie / używam ich tylko jeśli muszę lub przypadkiem” „BRZMI DOBRZE” „uwielbiam czasami używać wielkich liter ale nie ma niczego pośrodku” „uWielBIam cZasaMi uŻywAć wIElkiCh lITer aLE NiE mA niCZego pOŚRodkU”

Czy capital letters mogą zmienić sens zdania?

Umówmy się – zwykle capital letters nie zmieniają sensu zdania. W mowie w ogóle ich nie słychać!

Zdarzają się jednak przypadki, gdy brak capital leters może dosyć znacznie zmienić sens zdania!

capital letters uncle

Gramatyka jest ważna. Capital letters robią różnicę między „pomaganiem twojemu Wujkowi Jackowi (zejść) z konia” a „pomaganiem twojemu wujkowi zwalić konia”.

Tak więc kochani, uczmy się pilnie angielskiego, by przypadkiem nie popełnić błędu!

Jak nauczyć się języka angielskiego?

Najlepiej nauczyć się języka angielskiego poprzez pracę z pełnymi zdaniami. W ten sposób przyswajamy zawartą w nich gramatykę i słownictwo, jednocześnie zapamiętując, jak poprawnie je ze sobą łączyć.

Dlatego polecam kurs języka angielskiego online Speakingo!

Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz by szybko nauczyć się mówić po angielsku!

A ponieważ jest to kurs online, możesz uczyć się kiedy chcesz, gdzie chcesz i ile chcesz. Zresztą najlepiej zarejestruj się i wypróbuj pierwszy tydzień za darmo!


Zapisz się na internetowy kurs języka angielskiego Speakingo!


A jakie są Wasze przygody i przypadki z wielkimi literami w języku angielskim? Napiszcie w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)