Uczysz się i uczysz angielskiego, a potem pustka w głowie? Poznaj tych 5 ciekawych i zweryfikowanych naukowo tricków jak polepszyć pamięć i zdolność zapamiętywania.
Na memie: Tylko wyślę to sobie mailem jako przypominajkę. O, popatrz, e-mail!
Patrz również: Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem!
Jak poprawić swoją pamięć?
Ludowa mądrość głosi, że kobiety są lepszymi, bardziej wartościowymi ludźmi, natomiast mężczyźni są szczęśliwsi – ponieważ zapominają. W sumie tak wszystko pamiętać, to byłoby straszne! Zapominanie jest bardzo ważną funkcją mózgu – bez tej umiejętności szybko byśmy oszaleli!
Czasami jednak możemy poczuć się aż nazbyt zdrowi psychicznie, gdy wylatują nam z głowy nawet najprostsze sprawy. Wtedy zaczynamy zastanawiać się na poważnie jak polepszyć swoją pamięć!
Oczywiście w internetach znajdziemy mnóstwo fenomenalnych kursów szybkiego zapamiętywania czy leków na pamięć. Nie zawsze są to jednak opcje potwierdzone naukowo. Dlatego poniżej prezentuję 5 polepszających pamięć tricków, które zostały eksperymentalnie zbadane przez neurologów.
5 tricków jak polepszyć pamięć
Zacznijmy od chyba najbardziej szalonego tricku na polepszenie pamięci:
1. Zapamiętuj chodząc do tyłu
Najzabawniejszym z tricków jak polepszyć pamięć jest porada, by uczyć się języka angielskiego… spacerując sobie do tyłu! Naukowcy sami nie potrafią nawet wyjaśnić, dlaczego to działa – ale działa!
Naukowcy z University of Roehampton podzielili swoich badanych na trzy grupy – jedna spacerowała do przodu, druga chodziła do tyłu, a trzecia grupa siedziała sobie na krześle. Ich zadaniem było obejrzenie krótkiego filmu, zapamiętanie słów lub przestudiowanie zestawu obrazków. I okazało się, że ci, którzy poruszali się tropem raka, mieli najlepsze wyniki!
Jedna z teorii mówi, że mózg organizuje wspomnienia przestrzennie, więc tworzenie rzadszych doświadczeń – jak chodzenie tyłem – prowadzi do tego, że wspomnienia są przechowywane w inny sposób. Moja – nie poparta niczym teoria – jest taka, że chodzenie tyłem wymaga większej uwagi i koncentracji (żeby się nie wywalić), i dlatego lepiej zapamiętują. Dlatego naukowcom z Roehampton proponuję zrobić kolejny eksperyment z nauką angielskiego podczas chodzenia do przodu, ale z bananem na głowie! 🙂
2. Nie zapomnij włączyć światła!
Badania na Uniwersytecie Stanowym Michigan wykazały, że praca w przy słabym oświetleniu może:
- change the brain’s structure and hurt one’s ability to remember and learn.
(„zmienić strukturę mózgu i zaszkodzić zdolności zapamiętywania i uczenia się”.)
A przynajmniej jest tak w przypadku szczurów, które naukowcy męczyli. Te trzymane w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu:
- lost about 30 percent of capacity in the hippocampus, a critical brain region for learning and memory, and performed poorly on a spatial task they had trained on previously.
„straciły około 30 procent pojemności w hipokampie, krytycznym (kluczowym) regionie mózgu dla uczenia się i pamięci i słabo radziły sobie z zadaniem przestrzennym, (które) przetrenowały wcześniej”.
Tak więc bieg z przeszkodami po ciemku również nie jest dobrym pomysłem!
3. Pamiętaj… by jeść warzywa!
Naukowcy z Harvard School of Public Health w zakrojonym na bardzo szeroką skalę badaniu (zbadali 27 tysięcy mężczyzn) potwierdzili, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców (nawet soków owocowych) najwyraźniej jest jednym ze sposobów jak polepszyć sobie pamięć. Wygląda na to, że najlepsze są tu ciemnopomarańczowe i czerwone warzywa, zielone liście i różne berries (jagody, poziomki, truskawki, porzeczki itd.).
Badanie było też rozłożone na przestrzeni lat. To znaczy, że jeśli chcesz zachować lepszą pamięć na starość, to wszystkie te warzywa i owoce jeść trzeba już za młodu. Niestety jeśli do 60 będziesz jeść tylko fast foody, to żadna ilość soku z gumijagód nie pomoże…
4. Albo całkiem zapomnij o jedzeniu!
Dr Sandrine Thuret z londyńskiego King’s College postanowiła natomiast pogłodzić trochę swoich badanych. Pierwsza grupa ochotników jadła normalnie, druga dostała mało jedzenia, a trzecia w ogóle nic nie jadła (intermittent fasting czyli taka krótka głodówka). I okazało się, że głodujący
- improved long-term memory retention compared to the other groups,
(polepszyli długoterminowe zachowanie pamięci w porównaniu do innych grup.)
Pojawiły się też im nowe neurony, polepszył nastrój oraz wydawali się młodnieć. Jeśli dobrze już radzisz sobie angielskim, możesz posłuchać o tym na jej wykładzie na TED Talks.
5. Ucz się angielskiego!
Od dawna wiadomo, że nauka języków – w tym oczywiście angielskiego – ma błogosławiący wpływ na pracę mózgu. Jak mięsień, używany i ćwiczony, również mózg staje się silniejszy i zdrowszy. To znaczy dokładniej mózg nie rośnie, ale staje się „gęstszy”. Stwierdzono to w przypadku dwujęzycznych ludzi, których mózgi porównano do ich kolegów władających jedynie jednym językiem.
Dlatego nie zapomnij zapisać się na kurs języka angielskiego Speakingo!
Nauka jest tu prosta i przyjemna! Słuchasz native speakera, oglądasz śliczne zdjęcia i rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który dzięki Speakingo rozumie Cię, chwali, czasami poprawia. A 2000 najważniejszych angielskich słów i cała gramatyka same wchodzą Ci do głowy!
Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam. Pierwszy tydzień dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!
A może znacie jakieś inne, naukowe bądź „ludowe” sposoby na to, jak polepszyć pamięć i poprawić koncentrację? Podzielcie się koniecznie w komentarzach!
Jak polepszyć pamięć? Zapisz się na kurs angielskiego!
Ucz się na komputerze lub pobierz aplikację na telefon!