Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!

Wielojęzyczność: nauka języka angielskiego sprawia że mądrzejesz!

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla mózgu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!


Co to jest wielojęzyczność?

Wielojęzyczność to po prostu umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem. Nieważne czy wyuczyliśmy się drugiego (trzeciego, czwartego, itd…) języka od dziecka czy później w szkole albo na jakimś kursie, na przykład Speakingo 🙂 .

Co ciekawe, na świecie więcej jest ludzi, którzy są wielojęzyczni od tych, którzy posługują się tylko jednym językiem (dla niedowiarków angielskie źródło tej szokującej informacji tutaj). Jest tak głównie w zróżnicowanej etnicznie Azji czy Afryce. Oni potrafią, to my nie damy rady?! 🙂

Tym bardziej, że nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejemy!

skuteczna nauka jezyka angielskiego
Czytaj również: Skuteczna nauka języków obcych – 5 porad poligloty

 

Ucz się języków obcych to zmądrzejesz!

W nauce języka angielskiego ważna jest nie tyle znajomość gramatyki, to czy uczy nas native speaker czy rodzimy lektor, ani z jakiej metody i podręcznika korzystamy. Tym co odgrywa kluczową rolę w procesie przyswajania języka jest przede wszystkim nasza motywacja. Jeśli jest silna, pokonamy wszystkie przeciwności losu. Jeśli nie, najlepsze metody nie przyniosą oczekiwanych skutków.

Jak więc możemy zbudować swoją motywacje do nauki języka angielskiego? Najlepiej chyba po prostu zobaczyć, jak dobre i zdrowe jest to dla nas!

wielojęzyczność
Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski

 

Wielojęzyczny fitness

Być może zdarzyło się Wam czasem wpleść angielskie słowa w wypowiedź w swoim ojczystym języku?

Albo powiedzieć coś z błędem językowym, który wynika z przetłumaczenia struktur gramatycznych mowy ojczystej na język obcy (to tak zwane kalki językowe)?

Judith Kroll z Pensylvania State University uważa, że dzieje się tak, ponieważ oba języki są cały czas aktywne w naszym mózgu. Osoby wielojęzyczne cały czas przetwarzają informacje w różnych językach.

Ten dodatkowy wysiłek zmienia połączenia neuronowe w mózgu. Jednym przychodzi to łatwiej innym trudniej (tak jak jednym łatwiej jest zrobić 100 pompek niż drugim), jednak wszyscy odnoszą z tego korzyść. Widać to już u dwujęzycznych dzieci, które chociaż zaczynają mówić później, statystycznie okazują się potem bardziej inteligentne.

Jeśli znasz angielski więcej na ten temat dowiedzieć możesz się z tego filmiku:

Zalety wielojęzyczności w ogniu krytyki

Dla równowagi warto wspomnieć, że nie wszyscy naukowcy są aż tak bardzo optymistyczni w tej kwestii. Chociaż od lat sześćdziesiątych opinia o pozytywnym wpływie wielojęzyczności była niekwestionowanym dogmatem nauki, od niedawna znalazła się pod obstrzałem.

W 2013 roku tamę przełamał Kenneth Paap z San Francisco State University. Opublikował wyniki badań (angielskie źródło tutaj),  które kwestionowały zalety wielojęzyczności. Jego zdaniem wielojęzyczni uczniowie wcale nie mają lepszych zdolności kognitywnych.

Baskijski uczony Jon Andoni Duñabeitia również kwestionuje przewagę, jaką dwujęzyczne dzieci jakoby maja nad ich jednojęzycznymi rówieśnikami. Twierdzi on, że bardzo chcielibyśmy wierzyć we wszystkie te kognitywne zalety wielojęzyczności, nowe badania wydają się jednak kwestionować nazbyt optymistyczne wyniki wcześniejszych eksperymentów.

Nauka języków obcych poprawia pracę mózgu

Pomimo typowych dla nauki kontrowersji, większość badaczy zdaje się jednak skłaniać ku zaletom wielojęzyczności. W tekście 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu opisuję niektóre z nich.

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu
Czytaj również: 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu

W skrócie można powiedzieć, że znajomość języków obcych:

  • zwiększa naszą zdolność rozwiązywania problemów i negocjacji znaczenia. Jeśli potrafimy wysławiać się w różnych językach okazuje się, że również w naszym własnym
  • stajemy się bardziej przejrzyści i przekonujący;
  • wielojęzyczność rozwija umiejętność robienia kilku rzeczy naraz. Skoro nasz mózg potrafi żonglować kilkoma językami naraz, kilka równoczesnych zadań również nie nastręczy mu większych problemów;
  • nauka języków obcych chroni przed demencją starczą – mózg jak każdy mięsień potrzebuje ćwiczeń. Jeśli zmusimy go do nauki języka, dłużej zachowa dobrą formę;
  • wielojęzyczność polepsza pamięć – jak powyżej, mięśnie ćwiczone staja się silniejsze, a mózg używany sprawniejszy;
  • znajomość języków obcych zwiększa spostrzegawczość – praca z angielskim tekstem i językiem sprawia, że musimy skoncentrować się na znaczeniu, wyłapywać powtarzalne wzorce językowe, przez co mimochodem rozwijamy swoja spostrzegawczość i otwieramy się na bogactwo świata doświadczeń;
  • wielojęzyczność polepsza umiejętność podejmowania decyzji jak również…
  •  naszą znajomość języka ojczystego! Wbrew temu co mogłoby się wydawać, rozwijając obszary mózgu odpowiedzialne za język, podnosi się również poziom naszego języka ojczystego!

Wszystkie wymienione powyżej zalety również poparte są wynikami badań naukowych, nie są jedynie pobożnymi życzeniami uczniów i nauczycieli!

5 tricków pomagających w nauce języka angielskiego
Czytaj również: 5 tricków pomagających w nauce języka angielskiego

Uczmy się języków obcych!

Jak by nie było, moim zdaniem jednak nie uczymy się języków obcych tylko po to, by wyhodować sobie większy mózg. 🙂

Znajomość języka obcego pozwala podróżować, poznawać ciekawych ludzi, otwiera nas na nieograniczoną ilość informacji.

Szczególnie przydatna jest znajomość języka angielskiego, jako że ponad połowa wszystkich informacji w internecie jest po angielsku.

Wielojęzyczność otwiera nam horyzonty i pozwala docenić bogactwo świata. Jak również pomaga nam zgromadzić własne bogactwo – ludzie mówiący po angielsku, na całym świecie zarabiają więcej, niż tak samo wykwalifikowani pracownicy bez tej umiejętności. Również ich jakość życia jest ogólnie wyższa.

Tym samym nawet jeśli wszystkie te neurologiczne zalety okażą się nieprawdziwe… to i tak warto uczyć się języków obcych, a szczególnie angielskiego!

Tym bardziej że na kursie języka angielskiego Speakingo nauka jest nie tylko bardzo skuteczna, ale również przyjemna!

Oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz aksamitnego głosu Anglika i „tylko” odpowiadasz na pytania. A Speakingo rozumie Cię, chwali, lub poprawia – podczas gdy wiedza – cała potrzebna Ci gramatyka i słownictwo – same wchodzą Ci do głowy!

Zresztą najlepiej przekonaj się o tym sama lub sam! Pierwszy tydzień po rejestracji dostajesz i tak za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Dlatego…


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Przetestuj metodę nauki poprzez rozmowę przez tydzień za darmo!


A co wy sądzicie o wielojęzyczności? Jest tu ktoś kto zna więcej niż trzy języki? Jakie macie rady dla tych, którzy chcą nauczyć się języka angielskiego? Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
komunukacja miedzykulturowa co anglik mówi
Komunikacja międzykulturowa: Co Anglik mówi a co ma na myśli?

Nawet jeśli świetnie znasz już język angielski nie znaczy to wcale, że bez problemu dogadasz się z Anglikiem! Nie chodzi tylko o akcent, ale o tak zwane różnice kulturowe – nie zawsze to co mówimy, jest tym co chcemy przez to powiedzieć. Poniżej wprowadzenie oraz krótki słowniczek komunikacji międzykulturowej, czyli

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!