← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Wielojęzyczność: nauka języka angielskiego sprawia że mądrzejesz!

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!

Co to jest wielojęzyczność?

Wielojęzyczność to po prostu umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem. Nieważne czy wyuczyliśmy się drugiego (trzeciego, czwartego, itd…) języka od dziecka czy później w szkole albo na jakimś kursie, na przykład Speakingo 🙂 . Co ciekawe, na świecie więcej jest ludzi, którzy są wielojęzyczni od tych, którzy posługują się tylko jednym językiem (dla niedowiarków angielskie źródło tej szokującej informacji tutaj). Jest tak głównie w zróżnicowanej etnicznie Azji czy Afryce. Oni potrafią, to my nie damy rady?! 🙂

Tym bardziej, że nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejemy!

Ucz się języków obcych to zmądrzejesz!

W nauce języka angielskiego ważna jest nie tyle znajomość gramatyki, to czy uczy nas native speaker czy rodzimy lektor, ani z jakiej metody i podręcznika korzystamy. Tym co odgrywa kluczową rolę w procesie przyswajania języka jest przede wszystkim nasza motywacja. Jeśli jest silna, pokonamy wszystkie przeciwności losu. Jeśli nie, najlepsze metody nie przyniosą oczekiwanych skutków.

Motywacja do nauki angielskiego

Czytaj również: Droga jest celem: Motywacja do nauki angielskiego

Jak więc możemy zbudować swoją motywacje do nauki języka angielskiego? Najlepiej chyba po prostu zobaczyć, jak dobre i zdrowe jest to dla nas!

Wielojęzyczny fitness

Być może zdarzyło się Wam czasem wpleść angielskie słów w polską wypowiedź. Albo powiedzieć coś z błędem językowym, który wynika z przetłumaczenia struktur gramatycznych mowy ojczystej na język obcy? Judith Kroll z Pensylvania State University uważa, że dzieje się tak, ponieważ oba języki są cały czas aktywne w naszym mózgu. Osoby wielojęzyczne cały czas przetwarzają informacje w różnych językach.

Ten dodatkowy wysiłek zmienia połączenia neuronowe w mózgu. Jednym przychodzi to łatwiej innym trudniej (tak jak jednym łatwiej jest zrobić 100 pompek niż drugim), jednak wszyscy odnoszą z tego korzyść. Widać to już u dwujęzycznych dzieci, które chociaż zaczynają mówić później, statystycznie okazują się potem bardziej inteligentne.

Jeśli znasz angielski więcej na ten temat dowiedzieć możesz się z tego filmiku:

Speaking more than one language changes your brain

The power of knowing two languages. Read more: http://wef.ch/2lBtOW0

Opublikowany przez World Economic Forum Wtorek, 21 lutego 2017

Zalety wielojęzyczności w ogniu krytyki

Dla równowagi warto wspomnieć, że nie wszyscy naukowcy są aż tak bardzo optymistyczni w tej kwestii. Chociaż od lat sześćdziesiątych opinia o pozytywnym wpływie wielojęzyczności była niekwestionowanym dogmatem nauki, od niedawna znalazła się pod obstrzałem. W 2013 roku tamę przełamał Kenneth Paap z San Francisco University. Opublikował wyniki badań (angielskie źródło tutaj),  które kwestionowały zalety wielojęzyczności. Jego zdaniem wielojęzyczni uczniowie wcale nie mają lepszych zdolności kognitywnych.

Baskijski uczony Jon Andoni Duñabeitia również kwestionuje przewagę, jaką dwujęzyczne dzieci jakoby maja nad ich jednojęzycznymi rówieśnikami. Twierdzi on, że bardzo chcielibyśmy wierzyć we wszystkie te kognitywne zalety wielojęzyczności, nowe badania wydają się jednak kwestionować nazbyt optymistyczne wyniki wcześniejszych eksperymentów.

Nauka języków obcych poprawia pracę mózgu

Pomimo typowych dla nauki kontrowersji, większość badaczy zdaje się jednak skłaniać ku zaletom wielojęzyczności. W tekście 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu opisuję niektóre z nich.

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu

Czytaj również: 7 sposobów w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu

W skrócie można powiedzieć, że znajomość języka obcego:

– zwiększa naszą zdolność rozwiązywania problemów i negocjacji znaczenia. Jeśli potrafimy wysławiać się w różnych językach okazuje się, że również w naszym własnym stajemy się bardziej przejrzyści i przekonujący;

– rozwija zdolność robienia kilku rzeczy naraz. Skoro nasz mozg potrafi żonglować kilkoma językami naraz, kilka równoczesnych zadań również nie nastręczy mu większych problemów;

– chroni przed demencją starczą – mózg jak każdy mięsień potrzebuje ćwiczeń. Jeśli zmusimy go do nauki języka, dłużej zachowa dobrą formę;

– polepsza pamięć – jak powyżej, mięśnie ćwiczone staja się silniejsze, a mózg używany sprawniejszy;

– zwiększa spostrzegawczość – praca z angielskim tekstem i językiem sprawia, że musimy skoncentrować się na znaczeniu, wyłapywać powtarzalne wzorce językowe, przez co mimochodem rozwijamy swoja spostrzegawczość i otwieramy się na bogactwo świata doświadczeń;

– polepsza umiejętność podejmowania decyzji jak również…

– naszą znajomość języka ojczystego! Co ciekawe, rozwijając obszary mózgu odpowiedzialne za język, również podnosi się poziom naszego języka polskiego!

Wszystkie wymienione powyżej zalety również poparte są wynikami badań naukowych, nie są jedynie pobożnymi życzeniami uczniów i nauczycieli!

Uczmy się języków obcych!

Jak by nie było, moim zdaniem jednak nie uczymy się języków obcych tylko po to, by wyhodować sobie większy mózg. 🙂

Znajomość języka obcego pozwala podróżować, poznawać ciekawych ludzi,otwiera nas na nieograniczoną ilość informacji.

Szczególnie przydatna jest znajomość języka angielskiego, jako że ponad połowa wszystkich informacji w internecie jest po angielsku (angielskie źródło tutaj).

Wielojęzyczność otwiera nam horyzonty i pozwala docenić bogactwo świata. Jak również pomaga nam zgromadzić własne bogactwo – ludzie mówiący po angielsku, na całym świecie zarabiają więcej, niż tak samo wykwalifikowani pracownicy bez tej umiejętności. Również ich jakość życia jest ogólnie wyższa.

Dlatego nawet jeśli wszystkie te neurologiczne zalety okażą się nieprawdziwe… to i tak warto uczyć się języków obcych, a szczególnie angielskiego!

A co wy sądzicie o wielojęzyczności? Jest tu ktoś kto zna więcej niż trzy języki? Jakie macie rady dla tych, którzy chcą nauczyć sie języka angielskiego? Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniami w komentarzach!

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (73 opinii, średnio: 4,96 na 5)
Loading...