Wszyscy wiemy, że liczebnik one znaczy „jeden”. Jednak nasze one & ones występuje często w zupełnie innym sensie – jako zaimek – o czym oczywiście dowiemy się więcej z tego wpisu!
/Na obrazku: Zgaduję (myślę), że jestem jednym z tych szczęśliwców/
One jest jednym z popularniejszych angielskich słów. Funkcjonuje nie tylko jako liczebnik „jeden” (np. one cat – jeden kot), ale też jako zaimek „ten / ta /to / jeden”.
Tak jak na przykład w zdaniu:
Nie chodzi nam wcale o ilość tych długopisów. Chodzi nam o to, że chcemy pożyczyć jakikolwiek długopis!
Albo w zdaniu:
Znowu nie do końca chodzi nam o ilość tych zdrowych owoców. Chodzi o to, że proponujemy komuś jabłko, tylko nie chcemy dwa razy pod rząd mówić apple (These apples are healthy. Would you like an apple?) bo po prostu brzmi to trochę głupkowato- chociaż też byłoby to poprawne zdanie.
Kiedy w takim razie używamy ones?
Jeśli natomiast mówimy o kilku rzeczach, zamiast one powiemy ones – czyli użyjemy one w liczbie mnogiej (z końcówką –s).
Zarówno one jak i ones najchętniej występować będą w poniższych 4 konstrukcjach:
Jeśli w zdaniu musielibyśmy dwa razy użyć tego samego słowa, zwykle za drugim razem zamiast się powtarzać powiemy one/ones:
Pierwsze the (the black camera, the green shoes) pokazuje, że mamy na myśli konkretny aparat czy buty – jak pamiętamy z wpisu o przedimkach a, an, the.
Tak więc jak widzimy one & ones przydadzą się nam często przy wskazywaniu na różne rzeczy. Zamiast the możemy jeszcze dobitniej użyć któregoś z czterech zaimków wskazujących (this, that, these, those – to, tamto, te, tamte):
Patrz również: This, that, these, those – 4 angielskie zaimki wskazujące.
One & ones usłyszymy też często odpowiedziach na pytania, zaczynających się od słowa which (który, która, które?):
One/ones mogą wylądować wtedy również na początku zdania:
A jeśli będziemy chcieli czegoś więcej, zawsze możemy powiedzieć:
Patrz również: Why don’t we… czyli jak coś zaproponować (making suggestions) po angielsku jeśli jesteś słodziakiem z One Direction.
Najważniejsza jest jednak praktyka a nie sucha teoria!
Jeśli będziesz tylko czytać teksty i rozwiązywać ćwiczenia na papierze, to niestety nie nauczysz się w ten sposób mówić.
Dlatego na kursie języka angielskiego online Speakingo nasze one & ones używamy w mowie, w wielu zdaniach, którymi rozmawiasz… ze swoim komputerem. To nie szaleństwo!
Speakingo rozumie co mówisz, chwali lub poprawia. W ten sposób jak dziecko uczysz się poprawnie mówić nie zaprzątając sobie głowy nikomu nie potrzebnymi regułkami!
Zresztą przekonaj się najlepiej sama czy sam, czy ta skuteczna i przyjemna metoda nauki angielskiego Ci odpowiada.
Po rejestracji otrzymujesz cały tydzień na wypróbowanie – zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!
Czy wszystko jest już jasne z naszym one & ones? Jeśli nie, pytajcie śmiało w komentarzach!