Chelsea flower Show Londyn angielski

Chelsea Flower Show [poradnik turystyczny i fotorelacja]

Chelsea Flower Show to najbardziej prestiżowa wystawa kwiatów i architektury krajobrazu w Anglii. Jeśli odwiedzacie Londyn w okolicach maja, warto odwiedzić wystawę, która nadaje kierunek aranżacji ogrodów na kolejne lata. Poniżej kilka porad turystycznych i pięknych zdjęć z wystawy.


Co to jest Chelsea Flower Show?

Chelsea Flower Show to najbardziej prestiżowa wystawa kwiatów i architektury krajobrazu w Anglii. Organizowana jest od 1913 roku, z przerwą jedynie na wojny światowe (najwyraźniej nie chcieli by Niemcy im zbombardowali taką ładną wystawę). Odbywa się na terenie szpitala Royal Hospital w dzielnicy Londynu Chelsea. Organizuje ją Royal Horticultural Society (Królewskie Ogrodnicze Towarzystwo) założone w 1804 roku. Jest to druga co do wielkości wystawa kwiatów w UK. Większa jest tylko wystawa RHS Hampton Court Palace Flower Show.

Ciekawostki o Chelsea Flower Show

  • W 1927 roku rozpętała się kampania by „chronić” rodzimych wystawców i zabronić ogrodnikom z zza granicy wystawiać swoje kwiaty i prace. Oczywiście drugą stroną medalu byłby fakt, że poziom wystawy by spadł, a ludzie straciliby dostęp do licznych, pięknych eksponatów. Na szczęście organizatorzy odpowiedzieli, że ‘horticulture knows nothing of nationality’ (ogrodnictwo nie wie nic na temat/nie zajmuje się narodowością.)
  • W 1932 roku spadł tak ulewny deszcz, że wystawa w domku letni rozpadła się na kawałki. Stąd czasami złośliwi nazywają wystawę Chelsea Shower Flow (Strumień prysznica/deszczu w Chelsea)
  • Wielki pawilony wystawienniczy ma 11 775 metrów kwadratowych. Możnaby zaparkować w nim 500 czerwonych autobusów.
  • Trzy firmy – McBean’s Orchids, Blackmore & Langdon oraz Kelways Plants – wystawiają się nieprzerwanie od pierwszego Chelsea Flower Show w 1913 roku po dziś dzień.
  • Wystawę często odwiedza angielska rodzina królewska, wpatrujcie więc księcia Harry’ego i Meghan!

Dojazd na wystawę

Najbliższą stacją metra do Chelsea Flower Show jest Sloane Square, stamtąd to 10 minutowy spacer. Jest to niedaleko stacji London Victoria, do której zwykle dojeżdżają autobusy z londyńskich lotnisk. Z samej Victorii jeździ również specjalny shuttle bus (linia 811), który za 4 funty (6 funtów w obie strony) dowozi pod samą wystawę.

Jeśli zamiast metra wolimy pozwiedzać po drodze Londyn z legendarnego czerwonego autobusu, do pod szpital podjeżdżają linie 11,137, 211, 360,170, 44 i 452 (uwaga – bilet za autobus można kupić tylko kartą bezdotykową, kierowcy nie przyjmują już gotówki. Bilet na autobus to 1.50 funta).

chelsea flower show angielski londyn

Ile kosztuje bilet na Chelsea Flower Show?

W 2018 roku całodniowy bilet na wystawę kosztował 105 funtów. Można kupić też bilet po 15:30, kosztuje wtedy 56 funtów, po 17:30 – 45 funtów.

Warto kupić bilety zawczasu, ponieważ rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Uwaga: jedna osoba może kupić tylko do czterech biletów. Przy wejściu mogą poprosić nas o dokument potwierdzający, że jesteśmy osobą z biletu (np. Paszport, dowód osobisty).

Jest to bardziej specjalistyczna niż rodzinna wystawa – obowiązuje zakaz wjazdu z wózkami dla dzieci, a milusińscy powyżej piątego roku życia płacą pełną cenę.

Najlepiej pójść na pierwsze dni wystawy. Otwarte są one jednak jedynie dla członków Towarzystwa, do którego zapisać się można za 45.77 funtów rocznie. Unikniemy jednak w ten sposób rzeszy turystów, a ekspozycje będą bardziej świeże.

Poza ostatnim dniem, wystawa czynna jest od 8 rano do 8 wieczorem.

chelsea flower show angielski londyn

Zwycięzca Chelsea Flower Show 2018

W 2018 roku oglądać można było 10 ogrodów wystawowych i 16 mniejszych ogrodów. Inspiracje pochodziły z całego świata, od Afryki po Chiny.

W 2018 roku zwycięzcą publiczności została ekspozycja Marka Gregory, którą zobaczyć możecie na poniższym filmiku:

Chelsea Flower Show 2018 – fotorelacja

A oprócz tego zapraszam na fotorelację z wystawy, przygotowaną przez zaprzyjaźnioną londyńską florystkę Anne Marie Flower Designer.

chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn
chelsea flower show angielski londyn

Zwiedzanie Chelsea Flower Show

Oczywiście Chelsea Flower Show to nie tylko uczta dla oczu i nosa. To również możliwość nawiązania ciekawych kontaktów florystycznych i podszkolenia swojego języka angielskiego.

Dlatego przed wyjazdem polecam potrenować mówienie po angielsku, najlepiej na kursie języka angielskiego online Speakingo!


Dzięki Speakingo Twoja mowa będzie piękna i kwiecista

jak najlepsze ekspozycje na wystawie! 😉


Ktoś był na wystawie? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
srodki transportu po angielsku, means of transport
Środki transportu po angielsku (means of transport)

Środki transportu po angielsku (means of transport) to jeden z podstawowych tematów poruszanych na pierwszych lekcjach każdego kursu. W tym wpisie poznasz słowa opisujące najróżniejsze środki transportu lądowego, wodnego czy powietrznego oraz – co ważniejsze – dowiesz się jak używać ich w zdaniach. Bo bez języka angielskiego daleko nie zajedziesz!

Czytaj dalej »
Aplikacja do nauki języka angielskiego iphone android najlepsza
Aplikacja mobilna do nauki języka angielskiego Speakingo

Już jest! Długo wyczekiwana aplikacja do nauki języka angielskiego Speakingo na iPhona i Androida jest już dostępna w AppStore (iOs) oraz Google Play (telefony z systemem Android)! Speakingo dołącza do grona najlepszych aplikacji do nauki języka angielskiego! Chociaż osobiście jestem oldschoolowym fanem pracy przed dużym ekranem – a najlepiej dwoma

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!