← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Alfabet po angielsku, czyli nauka literowania

Gdy porównamy rodzime abecadło z alfabetem po angielsku, nie zauważymy radykalnych różnic. Owszem, nie ma w nim polskich znaków. Znajdziemy za to literkę Q, która mimo tego, że nie ma jej w naszym alfabecie, jest dobrze znana większości rodaków.

Oprócz wskazanych odstępstw cała reszta pozostaje niezmienna. Język angielski, jako jeden z nielicznych, nie posiada własnych, nie spotykanych w innych językach liter alfabetu. Dzięki temu łatwiej jest nam go przyswoić.

Spelling, czyli literowanie

Zapis to jednak nie wszystko. Schody zaczynają się gdy przechodzimy do wymowy poszczególnych znaków. Spelling, czyli umiejętność literowania słów to jeden z pierwszych kroków, który powinniśmy opanować podczas nauki języka angielskiego.

Pod żadnym pozorem nie warto pomijać owej kompetencji. Umiejętność literowania przydaje się wielokrotnie podczas rozmów. Bez względu na to, na jakim poziomie językowym jesteśmy.

English spelling test speakingo

Quizz: Spelling test czyli jak się to pisze po angielsku? 

Alfabet po angielsku- historia

Zacznijmy jednak od początku. Zastanawiacie się, jak to było dawniej?

Pierwsze zapisy języka angielskiego zostały wykonane w anglosaskim alfabecie runicznym futhorc, używanym od V wieku naszej ery.

Alfabet w takiej wersji został przywieziony na wyspy przez anglosaskich osadników.

alfabet po angielsku

Czytaj również: Co Wikingowie mają wspólnego z angielskimi czasownikami nieregularnymi?

Staroangielski alfabet posiadał własne litery, mianowicie: cierń (þ), eth (ð), wynn (ƿ), yogh (ȝ), popiół (æ) i ethel (œ). Nadal możemy je spotkać w niektórych pradawnych pismach.

Co ciekawe, litery þ i ð nieustannie są używane we współczesnym języku islandzkim. Pozostałe znaki stopniowo, wraz z mijającym czasem, były zastępowane przez te, które znamy po dziś dzień.

Dopiero w VII wieku chrześcijańscy misjonarze wprowadzili zapis łaciński. Przypomina on znaki, których używamy aktualnie. Oba alfabety były stosowane równolegle przez jakiś czas.  Efektem było przedostanie się do łaciny pojedynczych znaków futhorc.

Najdłużej w alfabecie utrzymały się znaki æ i œ – funkcjonowały, aż do XIX wieku.

Jeśli chodzi zaś o ewolucję łacińskiego, czy tez dziś powiedzielibyśmy angielskiego alfabetu, wyraźnie widac ją na poniższej grafice. Angielski alfabet wyeowoluował z języka protosynajskiego (nawiasem BCE znaczy Before Common Era – przed wspólną/popularną erą. Wyrażenia tego używa się, jeśli nie chce używać się wyrażenia BC czyli Before Christ -przed Chrystusem), poprzez alfabet fenicjański, starożytną grekę, łacinę, alfabet rzymski, by w końcu przyjąć formę współczesnego (modern) angielskiego alfabetu.

angielski alfabet literowanie ewolucja

Ewolucja angielskiego alfabetu

Alfabet po angielsku – pisownia i wymowa

 

Dzisiejszy alfabet po angielsku posiada 26 znaków. Najczęściej używamy głoski E, najrzadziej Z. Nie powinniśmy mieć większych problemów z zapamiętaniem poszczególnych liter. Wymowa szybko zapada w pamięć.

a          [ej]
b          [bi]
c          [si]
d          [di]
e          [i]
f           [ef]
g          [dżi]
h          [ejcz]
i           [aj]
j           [dżej]
k          [kej]
l           [el]
m         [em]
n          [en]
o          [oł]
p          [pi]
q          [kju]
r          [ar]
s          [es]
t           [ti]
u          [ju]
v          [wi]
w         [dablju]
x          [eks]
y          [łaj]
z          [zed]

Międzynarodowy alfabet fonetyczny

Na świecie funkcjonuje jednolity, umowny sposób literowania angielskich słów. Jest on powszechnie akceptowany przez wszystkie armie NATO, żeglugę morską i powietrzną. Na co dzień przydaje się na przykład podczas rozmów telefonicznych po angielsku.

Dzięki odpowiednikom poszczególnych liter można wyeliminować większość błędów, które mogą zakłócać przekaz. Na pewno część z tych słów zabrzmi znajomo, jeśli lubicie oglądać filmy akcji!

alfabet po angielsku

A for ALFA

B for BRAVO

C for CHARLIE

D for DELTA

E for ECHO

F for FOKSTROT

G for GOLF

H for HOTEL

I for INDIA

J for JULIET

K for KILO

L for LIMA      

M for MIKE

N for NOVEMBER

O for OSCAR

P for PAPA

Q for QUEBECK

R for ROMEO

S for SIERRA

T for TANGO

U for UNIFORM

V for VIKTOR

W for WISKEY

X for X-RAY

Y for YANKEE

Z for ZULU

współpraca ze speakingo angielski online

W jakich sytuacjach warto przeliterować dany wyraz?

Spelling przydaje się częściej niż mogłoby się wydawać. Naukę warto rozpocząć od umiejętności literowania własnego imienia i nazwiska. Następie przechodzimy do adresu, nazwy firmy i wszelkich nazw własnych, które mogą być przydatne podczas komunikacji.

alfabet po angielsku

Osoba, która poprosi nas o przeliterowanie w mowie lub piśmie danego wyrazu zapyta:

Could you spell that, please? Mógłbyś to przeliterować, proszę?

How do you spell „wonderful world”? Jak się pisze „wonderful world”?

 

Jeśli nie zrozumiałeś swojego rozmówcy możesz zapytać:

Could you spell your name again? Czy mógłbyś ponownie przeliterować swoje nazwisko?

Jeżeli jakaś litera jest podwójna mówimy:

DOUBLE np. „l, double o, k” czyli look

Literowanie adresu e-mail oraz pozostałych znaków

Aby przeliterować adres e-mail, oprócz nazw liter musimy znać angielskie odpowiedniki dla takich znaków jak @ lub kropka. W innym przypadku nasz rozmówca nie będzie w stanie zapisać prawidłowego kontaktu. Wiadomość może do nas nie dotrzeć.

Tak więc przede wszystkim małp@ to w tym przypadku nie „monkey” 🙂

alfabet po angilesku

Znak @at (czytamy et)
Kropka .dot
www.dablju, dablju, dablju, dot
Ukośnik /slash
Dolny podkreślnik _underscore
Myślnik – / Łącznik –dash lub hyphen czasami też minus
Znak zapytania ?question mark
Wykrzyknik !exclamation mark
Dwukropekcolon
Płotek #hash rzadziej pound lub number

 

Numery telefonu po angielsku

 

Pozostajemy przy temacie wymiany danych kontaktowych z naszym rozmówcą. Równie ważne, obok literowania nazwiska i adresu e-mail po angielsku, jest przekazywanie numeru telefonu drugiej osobie. Do podania ciągu cyfr używamy klasycznych angielskich liczebników.

Wyjątek stanowi liczba zero, którą często czytamy jako OH (czytaj oł). Natomiast formalnie to oczywiście zero. I tak powiemy też raczej przy kilku zerach, bo na przykład w numerze konta bankowego nasze „oł, oł, oł, oł, oł, six” może zabrzmieć zabawnie 🙂

alfabet po angielsku

Patrz również: Rozmowa przez telefon po angielsku.

Angielskie zwroty, które mogą nam się przydać:

What’s your telephone number?
Jaki jest twój numer telefonu?

My telephone number is 0775 989 655

Mój numer telefonu to: 0775 989 655

Metody nauki alfabetu po angielsku

 

Najlepszą metodą, aby zapamiętać wszystkie litery angielskiego abecadła jest nauka znanych piosenek. Utwory zapadają w pamięć już po kilkukrotnym przesłuchaniu. Stety lub niestety, większość takich piosenek przeznaczona jest dla przedszkolaków…

Kolejną świetną metodą nauki jest wspólna zabawa z domownikami. Przygotujcie kilka wyrażeń, które wzajemnie przeliterujecie. Mogą to być zabawne powiedzenia lub śmieszne skojarzenia. Zapisujcie litery i odgadujcie, co autor ma na myśli. Alfabet po angielsku bardzo szybko wejdzie Wam w krew, przy okazji spędzicie miło czas z najbliższymi.

Zadanie domowe: 🙂

W ramach szybkiego ćwiczenia zapiszcie na kartkach lub w kalendarzu swoje przeliterowane dane. Nie zapomnijcie o numerze telefonu i adresie e-mail. Te informacje przydaje się najczęściej podczas rozmów telefonicznych.

Postarajcie się zapamiętać literowanie swojego nazwiska zgodnie z międzynarodowym alfabetem fonetycznym. Dzięki tej umiejętności Wasi rozmówcy odetchną z ulgą, bez względu na to, na jakim poziomie angielskiego jesteś!

Oczywiście nie zapominajcie o nauce z kursem angielskiego online Speakingo. W trakcie nauki pojawiają się zdania, które mogą Wam się przydać w codziennej komunikacji. Wszystko znajdziecie w przygotowanym dla Was kursie. Najlepiej ćwiczyć na głos, na „żywych przykładach”.

Speakingo opinie

Dajcie znać czy alfabet po angielsku sprawia Wam trudność? Czy zdarzyło Wam się wykorzystać tę umiejętność w życiu codziennym?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (113 opinii, średnio: 4,97 na 5)
Loading...