← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Dyktando z języka angielskiego online

Chociaż na kursie języka angielskiego online Speakingo przede wszystkim uczymy się mówić, dobrze jest też czasami poćwiczyć pisanie. Po to właśnie jest dyktando z języka angielskiego online!


Dyktanda z języka angielskiego online

Dyktando to rodzaj sprawdzianu, na którym uczeń ze słuchu ma zapisać słowa czy zdania, które usłyszy. Zwykle dyktanda robi się w szkole podstawowej, ponieważ tam dzieci uczą się pisać zgodnie z poznawanymi zasadami interpunkcji i ortografii. Czyż jednak gdy uczymy się nowego języka, nawet jako dorośli, sytuacja nie jest nader podobna?

Dlatego jeśli chcemy poprawnie pisać po angielsku, dobrze jest od czasu do czasu zrobić sobie dyktando z języka angielskiego!

Jak to jednak zrobić?

Na lekcji języka angielskiego trochę szkoda czasu na tak odtwórczą pracę. Z kolei notowanie czegokolwiek z z radia czy filmu ma tę wadę, że mogą pojawić się tam zbyt zaawansowane zdania i słowa, co więcej nikt nie będzie mógł nam tego dyktanda sprawdzić czy poprawić…

Dlatego świetną metodą nauki pisania są właśnie dyktanda z języka angielskiego online!

Możemy wybrać tam odpowiedni dla siebie poziom zaawansowania, a zdania i słowa które zapisujemy mają dydaktyczny sens.

Tak właśnie wygląda to na kursie języka angielskiego online Speakingo!

Kurs języka angielskiego online Speakingo

Wyjątkową cechą kursu języka angielskiego online Speakingo jest to, że przede wszystkim uczy on mówić po angielsku. Zwykle kursy online (jak i nauka w państwowych szkołach) kładzie nacisk na gramatykę. Uczymy się tam więc „oczami”, dzięki czemu potrafimy być może zdać test wyboru, ale w prawdziwym życiu nie potrafimy wykrztusić z siebie słowa po angielsku…

Na kursie języka angielskiego online Speakingo jest na odwrót – przede wszystkim rozmawiamy. Natomiast cała gramatyka i najpopularniejsze słownictwo zawarte są w kursowych zdaniach, które wypowiadamy, przez co same wchodzą nam do głowy! Uczymy się po prostu tak, jak dziecko uczy się swojego ojczystego języka! Potem być może nie będziemy wiedzieli co to jest „przydawka”, ale poprawnie i bez blokady językowej używać będziemy ich w rozmowie!

Nie znaczy to jednak, że nie warto podszkolić się również z ortografii i interpunkcji!

Dlatego właśnie na kursie języka angielskiego online Speakingo uczniowie mają nieograniczony dostęp do dyktanda z języka angielskiego online, na którym sprawdzamy jak idzie nam zapisywanie materiału, z którym pracujemy na kolejnych lekcjach.

Dyktando z języka angielskiego online na Speakingo

Jak wygląda dyktando z języka angielskiego online na kursie Speakingo?

Najpierw oczywiście trzeba zarejestrować się na Speakingo. To tylko dwa kliknięcia, a zyskujesz w ten sposób darmowy tydzień nauki i bezpłatny newsletter z nowościami na tym blogu, dzięki czemu zachowujesz ciągłość nauki.

Zaloguj się lub zarejestruj do Speakingo:

Następnie w Moim Profilu (strona z panią w bibliotece) na pasku górnym klikasz „Dyktando”.

Lądujesz wtedy na stronie z dyktandem z języka angielskiego online kursu Speakingo (strona z panem piszącym na tablicy).

Masz tam trzy czerwone przyciski, pozwalające Ci wybrać spośród trzech indywidualnie dopasowanych rodzajów dyktand:

  1. Dyktando online z pytaniami z określonej lekcji kursu (ustawiasz ją suwakami poniżej – w okresie testowym tylko 5 pytań pierwszej lekcji każdego poziomu).
  2. Dyktando z pytań, z którymi masz największy problem (na podstawie Twoich wcześniejszych odpowiedzi z lekcji).
  3. Dyktando online z całego materiału, który dotychczas przerabialiśmy (na podstawie Twoich postępów na kursie).

Klikając w jeden z tych trzech czerwonych przycisków przechodzisz do samego dyktanda z języka angielskiego online, które wygląda na przykład tak:

Dyktando z języka angielskiego online

Ćwicz ortografię i interpunkcję na dyktandzie z języka angielskiego online!

Podczas dyktanda słyszysz zdania z kursu języka angielskiego online Speakingo i wyświetla Ci się związany z nim obrazek. Każde zdanie możesz usłyszeć dwukrotnie (w razie potrzeby powtórkę włączasz niebieskim przyciskiem z prawej strony ekranu).

Twoim zadaniem jest bezbłędnie zapisać je na klawiaturze. Gdy skończysz, kliknij w czerwony przycisk „enter” (wprowadź).

Jeśli napiszesz zdanie poprawnie, usłyszysz pochwałę. Jeśli będzie w zdaniu jakiś błąd ortograficzny lub interpunkcyjny, wyświetli Ci się poprawny zapis.

W dyktandzie z języka angielskiego online na kursie Speakingo uczysz się nie tylko zdań twierdzących, około 25% dyktowanych zdań to pytania. Pamiętaj, żeby nie odpowiadać na nie (jak robisz to głosem na lekcji), tylko zapisać na klawiaturze samo pytanie!

Tak jak każda z części lekcji na kursie, również dyktando składa się z 40 zdań (w darmowym okresie testowym jest to tylko 5 zdań).

Pod koniec wyświetli Ci się informacja o wyniku naszego dyktanda online: ile pytań zapisaliśmy poprawnie i jaki to jest procent wszystkich zdań.

Wyniki dyktand zapisują się na dole strony Dyktanda (ta z panem i tablicą), dzięki czemu możesz śledzić, jak z każdym miesiącem nauki masz coraz lepsze rezultaty!

Nie zdziw się jednak, jeśli dyktando okaże się trudniejsze niż myślisz. Gdy uczysz się mówić, suwakiem w Profilu Ucznia możesz regulować jak bardzo chcesz, by system „czepiał” się poprawności mówienia. Na dyktandzie online jednak wszystko musi być tip-top! Dlatego pamiętaj o kropkach, apostrofach i przecinkach, jeśli chcesz zaliczyć je na 100%!

To już wszystko! Powodzenia!


Zarejestruj się by sprawdzić swoich sił na dyktandzie z języka angielskiego na kursie Speakingo!

Angielski nie nauczy się sam!


A więcej o nauce języka angielskiego na kursie online Speakingo przeczytać możesz na przykład w wywiadzie ze mną dla bloga nauczycieli języka angielskiego:

Podoba Wam się takie dyktando z języka angielskiego online? Napiszcie co o nim myślicie w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)