Wielu z nas lubi uczyć się samodzielnie. Sam teraz uczę się swojego czwartego języka samemu. Jednak by nauka rzeczywiście szła naprzód, potrzebujemy dobrych materiałów do nauki. Jak wyglądałby najlepszy samouczek języka angielskiego na świecie?
Kurs w szkole językowej czy samouczek języka angielskiego?
Zanim przyjrzymy się cechom, jakie powinien posiadać idealny samouczek języka angielskiego, przyjrzyjmy się alternatywom. Na przykład nauce języka angielskiego na kursach w tradycyjnych szkołach językowych.
Zalety nauki języka angielskiego w szkole językowej
W szkole językowej można spotkać ciekawych ludzi w grupie, nauka ma element towarzyski. Ważna jest jednak interakcja z innymi uczniami. Często od nich można nauczyć się więcej niż od nauczyciela!
W nauce z żywym człowiekiem ważne jest też, że jeśli utkniemy na jakimś temacie, lektor od razu może wyjaśnić nam w czym problem. Również inspirujący nauczyciel jest nieoceniony jeśli chodzi o naszą motywację do nauki. Miejmy nadzieję, że na takich zawsze będziemy trafiać!
Wady nauki języka angielskiego w szkole językowej
Z drugiej strony jednak kursy w szkołach językowych mają swoje wady. Jedną z nich jest wysoka cena. Chociaż niższa niż w przypadku indywidualnych korepetycji, to nadal są to spore pieniądze.
Dla tych szczęśliwców, którzy nie muszą się z nimi liczyć, barierą zwykle jest brak czasu. Jakoś tak jest w życiu że zawsze brakuje nam albo czasu albo pieniędzy – no może czasami jednego i drugiego – a zbyt rzadko mamy jedno i drugie!
Lekcje w szkołach językowych mają określone godziny. Jeśli coś nam wypadnie, to tracimy zajęcia. Nie ma żadnej elastyczności.
Dodatkowo musimy tracić czas na dojazdy.
Co więcej nie wszystkim też odpowiada nauka języka angielskiego w grupie. Ludzie nieśmiali często zamykają się wtedy w sobie i nie wykorzystują czasu lekcyjnego w pełni.
Nauka języka angielskiego z samouczka
Dlatego wielu z nas decyduje się na naukę z samouczkiem języka angielskiego. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Pozwala uczyć się nam kiedy i gdzie chcemy. Jeśli mamy odrobinę samodyscypliny, taka nauka okazać się może nader skuteczna!
Na co warto zwrócić więc uwagę wybierając sobie samouczek języka angielskiego?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego samouczka języka angielskiego?
1. Rzetelność i merytoryczność samouczka
Przede wszystkim nasz samouczek języka angielskiego nie może zawierać błędów. Nie ma nic gorszego, niż nauczyć się czegoś źle!
Dużo trudniej jest wtedy oduczyć się złej formy, niż po prostu nauczyć poprawnej. Dlatego warto sprawdzić kto jest autorem metodyki danej publikacji, czy może jest weryfikowana lub akredytowana przez jakąś instytucję.
Niestety na forach nauczycieli języka angielskiego często znaleźć można zdjęcia z różnych podręczników i samouczków, które ukazały się na rynku, lecz zawierają błędy. Czasami są to literówki, czasami poważniejsze niedociągnięcia. Często są to również nieprecyzyjne pytania, niejasne wyjaśnienia…
Problem w tym, że skoro jesteśmy uczniami, nie jesteśmy w stanie zweryfikować merytoryczności danego samouczka języka angielskiego. Jedyne co nam wówczas pozostaje, to spytać znajomych nauczycieli języka angielskiego lub zasięgnąć opinii na różnych forach internetowych, sprawdzić opinie na temat danego samouczka języka angielskiego w Internecie.
2. Ile gramatyki w samouczku języka angielskiego?
Chociaż z perspektywy ucznia nie zawsze tak to wygląda, angielska gramatyka jest nader prosta. I bardzo przyjemnie się ją wyjaśnia!
Można opisać pewne struktury gramatyczne, ułożyć ćwiczenia. Z punktu widzenia autora samouczka języka angielskiego to świetna zabawa – a przynajmniej ja się świetnie bawię pisząc teksty na bloga Speakingo!
Co więcej, uczniowie zwykle utożsamiają naukę języka angielskiego z nauką angielskiej gramatyki. Jest popyt, jest podaż, biznes się kręci, wszyscy zadowoleni.
Tylko potem okazuje się, że w rzeczywistych sytuacjach komunikacyjnych słowa nie chcą przejść nam przez gardło… Po sytuacji oczywiście układamy sobie w głowie wszystkie te regułki, ale to już „musztarda po obiedzie”.
Dlatego szczególnie korzystając z samouczków do nauki języka angielskiego warto zwrócić uwagę na to, czy również pokazuje jak nauczyć się samemu mówić po angielsku.
Jeśli chcemy się komunikować, musimy nauczyć się nie tyle regułek i zasad, ale wielokrotnie powtórzyć całe zdania (a nie gołe słówka!), aż wejdą nam w krew, żeby nie mieć „blokady językowej”.
Brak mówienia, za to zbyt duży nacisk na gramatykę jest moim zdaniem główną wadą nauki przy pomocy samouczków języka angielskiego.
Z odpowiedzią na ten problem wychodzi kurs języka angielskiego online Speakingo, który polega na rozmawianiu. Co ciekawe konwersacje prowadzisz z komputerem, który dzięki technologii rozpoznawania mowy rozumie Cię, chawli i poprawia. Nauka nie polega więc na zakuwaniu słówek, których nie wiemy jak potem użyć czy rozwiązywaniu gramatycznych krzyżówek, lecz skutecznej nauce całych fraz i zdań, dzięki czemu wiemy jak naturalnie ich używać. To kurs, na którym naprawdę uczymy się mówić, a gramatykę przyswajamy podświadomie jak dziecko uczące się swojego języka ojczystego.
3. Papierowy czy multimedialny samouczek języka angielskiego?
Uwielbiam książki. Jak by nie było napisałem doktorat z literaturoznawstwa angielskiego. Książkę można wziąć do ręki, przewracać kartkami, podkreślać i robić notatki. Książka to coś co fizycznie mamy, wiemy ile stron nam zostało do końca, daje przyjemne poczucie posiadania i kontroli.
Niestety książki w kontekście samodzielnej nauki języka angielskiego mają swoje wady. Przede wszystkim jest to fakt, że są nieme. Oczywiście wiele podręczników uzupełnionych jest płytami z nagraniami, ale to już nam komplikuje sprawę. Gdzie teraz znaleźć odtwarzacz CD, trzeba przerwać naukę, wszystko nam się rozjeżdża.
Co więcej książki są mało interaktywne. Nauka z książki jest bardzo bierna.
Dlatego dobrym pomysłem może być jakiś multimedialny samouczek języka angielskiego.
Multimedialny samouczek języka angielskiego to aplikacja na telefon, strona www, czy program komputerowy do nauki języka angielskiego. Multimedialne samouczki języka angielskiego miały już swój boom. Programiści zwęszyli szybko duży rynek i wypuścili mnóstwo samouczków języka angielskiego, które można powiedzieć są „różnej” jakości. Pod nazwą multimedialnego samouczka języka angielskiego przejdzie wiele. Nie koniecznie będzie to jednak kurs języka angielskiego z prawdziwego zdarzenia.
Dlatego polecałbym znowu sprawdzić, czy dany multimedialny kurs ułożony został przez doświadczonego nauczyciela angielskiego czy może raczej programistę lub speca od pozycjonowania stron www. Jako że słowo „multimedialny” może oznaczać dziś niemal wszystko, warto sprawdzić, co tak naprawdę oferuje nasz multimedialny kurs języka angielskiego.
Czy są tam ładne grafiki, nagrania, krzyżówki, czy jest tam cokolwiek, czego nie nauczylibyśmy się z książki? Warto sprawdzić, czy to co oferuje nam płatna oferta, nie jest ogólnodostępne za darmo gdzie indziej.
No i przede wszystkim: czy chociaż multimedialny, ten samouczek języka angielskiego nauczy mnie mówić, czy da tylko bierną wiedzę jak książka.
4. Estetyka samouczka języka angielskiego
Być może jest to dosyć banalny aspekt, ale moim zdaniem niezmiernie ważny.
Żyjemy dziś w czasach, w których opakowanie jest często ważniejsze od produktu. Tak samo z nauką języka angielskiego – powinna sprawiać nam przyjemność!
Dlatego książka powinna być ładnie wydana. Kurs języka angielskiego online powinien być przejrzysty, mieć ładne zdjęcia. Nie tylko uczyć ale też bawić! Samouczek języka angielskiego powinien być na tyle estetyczny, by na myśl o nim budziła się w nas ekscytacja do dalszej nauki!
Każdy jest inny, każdy ma więc prawo do swojego gustu. Moim zdaniem to najważniejsza sprawa – powinniśmy wybrać taką metodę nauki języka angielskiego, która nam się podoba. Wtedy będą efekty!
5. Cztery umiejętności językowe
Generalnie w metodyce nauczania języków obcych mówi się, że dobry podręcznik czy kurs powinien rozwijać cztery umiejętności czy też kompetencje językowe: czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie.
Jest to pewien problem w przypadku samouczka języka angielskiego.
Dlaczego?
5.1 Nauka czytania w samouczku języka angielskiego
Z samodzielną nauka czytania w języku angielskim nie ma większych problemów. Większość Internetu jest po angielsku. Znaleźć można również wiele prostych tekstów w różnych podręcznikach. Osobiście polecam proste wersje popularnych książek. Znaleźć można je w księgarniach językowych. Można w ten sposób nie tylko podszkolić swój angielski, ale odświeżyć czy poszerzyć swoją znajomość światowej literatury. Zwykle znaleźć tam można również słowniczek trudnych słów, a czasami nawet kilka pytań sprawdzających rozumienie tekstu (comprehension questions).
Świetny pomysłem jest też czytanie wpisów po angielsku na Simple Wikipedia. Jest to wersja popularnej encyklopedii napisana prostym językiem. Używa się tam tylko 1000 słów – to niesamowite, ile przy ich użyciu można powiedzieć. (A co dopiero przy pomocy 2000 słów, na których zbudowana jest dydaktyka Speakingo!)
5.2 Samodzielna nauka słuchania
W tym temacie multimedia zdecydowanie wygrywają. Oczywiście słuchanki z podręczników są super, ale nie zawsze potrafią do końca złapać nas za serce…
Co innego internet!
Znaleźć tam można setki różnych podcastów, nieskończoną ilość filmików na Youtube, internetowe radia. Możliwości jest praktycznie nieograniczona ilość! To bardzo ważne, by dobrze osłuchać się z językiem angielskim, „zanurzyć się w języku” jak to się mówi w dydaktyce.
Z drugiej strony dobrze jest też słuchać również zdań dopasowanych do naszego poziomu, żebyśmy tez mieli czasami satysfakcję, że jednak rozumiemy. Na przykład w samouczku języka angielskiego Speakingo słuchamy zdań wypowiadanych głosem lektora, które dopasowane są do naszego poziomu. W ten sposób poznajemy nowe wyrażenia (a nie gołe słówka!), frazy i konstrukcje gramatyczne.
5.3 Samodzielna nauka pisania
Co prawda jeden z tuzów literatury angielskiej, polskiego pochodzenia pisarz Joseph Conrad (aka Józef Korzeniowski) był samoukiem, to jednak nauka pisania jest chyba najtrudniejsza.
Jeśli nikt nas nie poprawia, trudno jest wyłapać błędy. Co gorsza mogą się nam utrwalać, jeśli będziemy je powtarzać…
Na pewno pomoże tu duża ilość kontaktu z językiem. Przede wszystkim dużo czytania, które przełoży się na pisanie.
Na szczęście mamy coś takiego jak neurony lustrzane – poprzez obserwowanie tego, jak coś robią inni, sami się tego uczymy. Na przykład stwierdzono, że tylko oglądają mecze w telewizji, lepiej będziemy sami grać w piłkę nożną od tych, którzy nie pasjonowali się ligą angielską na szklanym ekranie.
Dlatego jeśli decydujemy się na samodzielną naukę języka angielskiego, duża ilość czytanego tekstu jest naszym największym sprzymierzeńcem w nauce pisania.
5.4 Nauka mówienia z samouczka języka angielskiego
Zdecydowanie największym wyzwaniem dla samodzielnych uczniów pragnących uczyć się z samouczka języka angielskiego jest nauka mówienia.
Jest to temat, który samouczki do nauki języka angielskiego zwykle kompletnie ignorują. Jeśli jednak nie uczymy się mówić, to trochę się oszukujemy. Mamy wrażenie, że robimy postępy po zrozumieliśmy trochę teorii, ale nie ma ona większego przełożenia na praktykę.
Wydawać by się mogło, że rozmawiać nauczyć możemy się tylko z drugim człowiekiem, na kursie w szkole językowej lub korepetycjach z lektorem. Okazuje się jednak, że nowoczesne technologie potrafią rozwiązać i ten problem!
Na kursie języka angielskiego online Speakingo nauka polega na rozmawianiu z komputerem. Szaleństwo? Wręcz przeciwnie!
Dzięki zastosowaniu technologii rozpoznawania mowy w połączeniu ze sprawdzoną dydaktyką metody bezpośredniej, na kursie języka angielskiego online Speakingo naprawdę możemy nauczyć się mówić!
Wyrabiamy sobie nawyk odpowiadania i zadawania pytań całymi, poprawnymi zdaniami. Co więcej, komputer rozumie i pamięta nasze odpowiedzi tak, by odpowiedni dopasować nasz program powtórek!
Wygląda na to, że jest to jedyny samouczek języka angielskiego, który nie bazuje na ćwiczeniach z gramatyki, lecz kładzie pełny nacisk na naszą umiejętność komunikowania się po angielsku. I to w całkiem przystępnej cenie!
Wypróbuj kurs języka angielskiego online Speakingo przez 7 dni za darmo!
Jak wygląda więc idealny samouczek języka angielskiego?
Wracając więc do pytania tytułowego – Jak wyglądałby idealny samouczek języka angielskiego? – moim zdaniem powinien to być taki samouczek języka angielskiego, z którym nauka sprawia nam przyjemność.
Jeśli lubimy gramatykę, niech będzie to suchy podręcznik – nawet jeśli nie nauczymy się za bardzo mówić, to zawsze coś nam w głowie zostanie.
Jeśli lubimy mówić, niech to będzie bezstresowy i relaksujący samouczek języka angielskiego pracujący z naszym mówieniem.
Nic nie stoi też na przeszkodzie by łączyć różne metody nauki języka angielskiego!
Uzupełnić kurs w szkole językowej samouczkiem, albo łączyć różne samouczki. W tym przypadku w naszym asortymencie nie może zabraknąć samouczka języka angielskiego Speakingo – specjalisty od mówienia – który również świetnie sprawdza się jako główna i jedyna metoda nauki języka angielskiego.
A z jak wyglądają Wasze doświadczenia z samouczkami do nauki angielskiego? Jak utrzymujecie regularność i dyscyplinę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!