Chociaż zawsze podkreślam wagę mówienia, to jednak angielski do słuchania również odgrywana ogromną rolę w nauce języka. Jak skutecznie słuchać by jak najwięcej się nauczyć?
Angielski do słuchania jest nieocenioną pomocą w nauce języka. W XXI wieku mamy niemalże nieograniczony dostęp do anglojęzycznych materiałów, które możemy wykorzystać w skutecznej nauce języka angielskiego. Dziecko gdy uczy się mówić, również najpierw tylko słucha, dopiero potem nagle w nie do końca zrozumiały dla nauki sposób zaczyna mówić. Tak samo można nauczyć się również języka angielskiego!
Poniżej kilka uwag i przemyśleń w kwestii tego jak sprawić, by nasz angielski do słuchania przyniósł nam jak największy pożytek.
Więc myślisz, że możesz uczyć się nie słuchając? To lepiej posłuchaj!
Język angielski jest fajny!
Dzięki nauce języka angielskiego będziesz więcej zarabiać, rozwiniesz mózg, otrzymasz dostęp do nieograniczonej wiedzy i możliwości rozwoju. To jest dla Ciebie dobre!
Dbaj o swoją motywację, a Twoja nauka będzie przyjemna i skuteczna!
Czytaj również: Niezatapialna motywacja do nauki języka angielskiego.
Zwykle pędzimy do coraz to nowych doświadczeń. Myślimy, że rozwój polega na ciągłym dokładaniu sobie na talerz, po czym nie możemy strawić tego, co już tam mamy!
Bardzo ważne jest jednak powtarzanie rzeczy tak, by rzeczywiście się czegoś nauczyć. Masz ulubiony film? Obejrzyj go kilka razy – może nawet bez napisów. Zobaczysz, że za każdym razem zrozumiesz więcej. A wiedza coraz bardziej osiądzie Ci w głowie.
Dlatego też nie polecam rajdu po lekcjach na kursie języka angielskiego online Speakingo. Przeładowanie nowym materiałem może skończyć się jedynie frustracją i rezygnacją. Take your time! (Daj sobie czas).
Nauka wymaga czasu, a powtarzanie właśnie sprawia, że czujemy rozwój, czujemy satysfakcję, ponieważ widzimy swój progres.
Tak, mów dalej, słucham uważnie (to angielski idiom – dosłownie „jestem cały uszami). Patrz również: Słodkie memy z psami.
Zupełnie jak ze skuteczną nauką czytania ze zrozumieniem, w angielskim do słuchania chodzi o całościowy sens, a nie poszczególne słowa.
Możesz się rozluźnić – nie da się nauczyć całego miliona angielskich słów! Nawet rodzonym Anglikom zdarza się nie zrozumieć jakiegoś słówka (o tym jak się je pisze nie wspominając!).
Dlatego najważniejsze jest po prostu wysłuchanie o czym jest tekst i czego się możemy z niego dowiedzieć.
Jeśli czegoś nie zrozumiesz, nie frustruj się tym próbując sobie przypomnieć znaczenie danego słowa, tylko podążaj za naturalnym potokiem konwersacji.
Wyłapuj zrozumiałe konstrukcje i frazy, a na ich bazie zrekonstruujesz sobie całościowy sens wypowiedzi.
Czytaj również: Dlaczego język angielski jest taki trudny?
Tutaj oczywiście sprawa rzeczywiście się komplikuje, ponieważ na testach pytania zwykle dotyczą szczegółowych informacji właśnie, które trzeba wyłapać. Na każdym egzaminie ustnym z języka angielskiego jednak mamy okazję posłuchać nagrania dwukrotnie.
Dlatego za pierwszym razem po prostu wsłuchaj się w sens wypowiedzi. Dopiero za drugim razem szukaj konkretnych informacji. Od ogółu do szczegółu.
Tutaj dobrym pomysłem jest „polowanie” na konkretne frazy, które sygnalizują potrzebne nam informacje.
Czytaj również: Jak bez stresu zdałam maturę ustną z języka angielskiego?
Nie poddawaj się, jeśli czegoś nie zrozumiesz!
Oczywiście, że każdy mówi z innym akcentem. Szczególnie native speakerzy mówią tak, że trudno ich zrozumieć.
Pamiętam dobrze swoją frustrację, gdy po ukończeniu filologii angielskiej pojechałem do Manchesteru… i nie mogłem zrozumieć prostych zdań wypowiadanych po „makuniańsku”…
Ze wszystkim można się jednak osłuchać. Nie można tylko tracić wiary!
Bardzo często znamy wszystkie słowa, które nasz rozmówca wypowiada – jedyne czego nam potrzeba to po prostu przyzwyczaić się do sposobu, w jaki nasz rozmówca je wypowiada. Dlatego angielski do słuchania jest taki ważny właśnie – pozwala nam się osłuchać z żywym językiem.
Czytaj również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?
Dlatego nie ograniczaj się wyłącznie do książkowego akcentu, o samym czytaniu tekstu nie wspominając. Słuchaj różnych wersji języka, którym mówi półtora miliarda ludzi!
Zdecydowana większość z nich musiała się go dopiero nauczyć i każdy mówi z jakimś akcentem. Nie dajmy się nakręcić – nie uczymy się języka angielskiego by rozmawiać z Anglikami, lecz by komunikować się z całym światem!
Czytaj również: 7 sposobów nauki języka angielskiego w domu.
W dobie internetu w zasięgu ręki masz wiele różnych źródeł języka angielskiego. Poniżej kilka pomysłów na to, gdzie możesz znaleźć materiały do posłuchania po angielsku:
Wkurzają Cię wiadomości o polskiej polityce w naszym radio? Przełącz się na któreś z tysięcy angielskich rozgłośni internetowych! Na pewno znajdziesz taką, która odpowiada Twoim gustom muzycznym i politycznym!
Nie musisz wszystkiego rozumieć. Sam dźwięk języka angielskiego w tle sprawi, że podświadomie będziesz przyswajać jego melodię i konstrukcje, a mózg pogodzi się z faktem, że jego nauka jest dla Ciebie ważna.
Twoje sekrety są ze mną bezpieczne. Istnieje duża szansa, że nie słuchałem. Patrz również: Cytaty o kotach do nauki angielskiego.
Dubler nie tylko zabija ekspresję aktorskich wypowiedzi. Uniemożliwia Ci również naukę języka angielskiego! Nawet jeśli oglądasz filmy z napisami, to słuchasz po angielsku dialogów i zawsze coś Ci z nich w głowie zostaje. To naprawdę działa!
Wystarczy popatrzeć na taka Holandię – wszystkie filmy są tam z napisami i ludzie świetnie mówią tam po angielsku. A już w Niemczech związki zawodowe aktorów wymusiły przepis, że wszystkie filmy w telewizji muszą mieć podkładane głosy dublera i ludzie mówią tam dużo słabiej po angielsku.
Na szczęście internet daje Ci wybór!
To już bardziej zaawansowana sprawa, chociaż nie tak bardzo jak by się wydawało.
Dlaczego?
Tematyczne podkasty wydawać się mogą niezrozumiałe dla przeciętnego słuchacza. Jeśli jednak opanujesz słownictwo branżowe – z zwykle jest to tylko kilkadziesiąt kluczowych słów – zdziwisz się, jak wiele zrozumiesz z anglojęzycznego podkasta czy tematycznego filmu edukacyjnego.
Chcesz poczuć się jak student najlepszych uczelni na świecie?
Wielu najlepszych profesorów publikuje swoje wykłady online, wystarczy poszperać po sieci!
Albo możesz pozwiedzać odległe zakątki świata z najlepszymi przewodnikami jak w listeningu (słuchance) poniżej:
Czytaj również: Zwiedzaj Park Narodowy Dartmoore z Anglikami z Youtube’a.
Jest tyle książek, które chcielibyśmy przeczytać, ale nigdy na to nie mamy czasu.
Nie mamy go też na naukę języka angielskiego.
Dlaczego by więc nie połączyć tych dwóch rzeczy i nie przesłuchać książki w języku angielskim!
Istnieją również uproszczone wersje dla uczniów o ograniczonym zasobie słownictwa.
Ta forma słuchania po angielsku idealna jest dla kierowców czy ludzi spędzających wiele czasu w podróży.
Ja słuchający piosenek o sprzedawaniu narkotyków i zabijaniu ludzi w drodze do regularnej pracy od 9 do 17.
W języku angielskim jest wiele samogłosek, dlatego bardzo dobrze nadaje się do śpiewania. Wiele zespołów, które myślimy, że są z Ameryki czy Anglii, jest z różnych europejskich krajów.
Jeśli jakaś piosenka wpadła Ci w ucho, sprawdź sobie tekst piosenki (wystarczy wpisać w Googla „tytuł piosenki” + „lyrics”), przetłumacz niezrozumiałe słówka, przez co każde kolejne odsłuchanie będzie utrwalaniem nowego materiału!
Również na tym blogu publikuje wiele tłumaczeń piosenek po angielsku, zwykle z komentarzem gramatyczno-literackim. 🙂
Nie przejmuj się jednak, jeśli nawet po przetłumaczeniu tekst nadal nie będzie miał sensu. To, że zaczynamy rozumieć słowa piosenek po angielsku jest dla mnie osobiście największą wadą znajomości języka angielskiego… 😉
Patrz również: Pięć piosenek po angielsku które pomogą Ci w nauce.
Dyktanda pomagają nie tylko w nauce pisania. Jeśli robisz sobie dyktando w języku angielskim, musisz również dekodować dźwięki i dopiero potem je zapisać.
Czasami zdarza się wręcz tak, że wiemy jak dane słowo się pisze, ale nie wiemy jak ono brzmi (lub vice versa).
Dyktanda pozwalają załatać tę dziurę w naszej wiedzy i bezbłędnie pisać wypracowania i emaile po angielsku.
Patrz również: Dyktando z języka angielskiego online na kursie Speakingo.
To prawda, że żywy język jest często trudny do zrozumienia. W przypadku długich wypowiedzi łatwo można zgubić watek, stracić koncentrację.
Z drugiej strony, jak wielokrotnie podkreślałem w różnych tekstach, sama nauka słówek i gramatycznych regułek również jest opłakana w skutkach
Jak więc najlepiej słuchać po angielsku?
Kontynuuj… Słucham. Patrz również: Cytaty o psach, by Twój angielski… nie zszedł na psy!
Dlatego moim zdaniem doskonałym narzędziem do ćwiczenia słuchania po angielsku jest kurs języka angielskiego online Speakingo.
Nie dość, że spełnia wszystkie powyższe warunki, to jego fenomenalną cechą jest to, że rzeczywiście uczy nas mówić!
Fakt, że musimy rozmawiać z komputerem, udzielać pytań i zadawać je sprawia również, że nasze słuchanie po angielsku jest czynne a nie bierne (czytaj: nauka jest skuteczniejsza!).
Dlatego jeśli dostęp do internetu nie jest dla Ciebie problemem, nauka języka angielskiego online ze Speakingo może okazać się dokładnie tym, czego szukasz!
Zresztą, najlepiej przekonać się samemu na pierwszym, darmowym tygodniu testowym!
A jakie są Wasze ulubione sposoby ćwiczenia słuchania po angielsku? Napiszcie w komentarzach!