Brak czasu – to najczęściej powtarzana wymówka przez osoby, które odwlekają naukę języka w nieskończoność. „Mam tyle rzeczy do zrobienia, że aż nie wiem co pierwsze odłożyć na potem! 🙂 W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany. Mamy na głowie milion obowiązków. Kilka godzin na naukę języka w tygodniu dla wielu osób zdaje się całkowicie nieosiągalne. Dlatego poznaj tych 5 metod nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu.
Jak uczyć się języka angielskiego gdy nie mamy czasu?
W Zenie mówią, że dobrze jest medytować pół godziny dziennie. No chyba, że nie mamy tyle czasu. Wtedy godzinę!
Brak czasu to stan umysłu, a nie fakt. Stąd powiedzenie „im mniej mamy czasu, tym mamy go więcej”. Dopiero wtedy gdy mamy mało czasu, potrzebujemy się zorganizować i okazuje się, że czasu jest więcej, niż nam się do tej pory wydawało.
Z czasem jakoś chyba jest tak, że trochę jest jak z gumy. Można go rozciągać.
Trzeba tylko znać swoje priorytety.
A z wykorzystywaniem czasu do realizacji naszych priorytetów jest trochę tak, jak z napełnianiem naczynia.
Najpierw trzeba włożyć do niego kamienie, potem piasek, a dopiero na końcu zalać wodą. Jeśli pomylimy swoje priorytety, będzie nam się wydawało, że do garnka z wodą nic się już nie zmieści.
Załóżmy więc, że język angielski jest już naszym priorytetem.
Ile czasu trwa nauczenie się języka angielskiego?
(A skoro mam go tak mało, to czy warto się w ogóle zabierać za to?)
W internecie znaleźć można mnóstwo ofert fenomenalnych kursów języka angielskiego, które obiecują rewelacyjne efekty nawet po dwóch tygodniach. Ba! nawet bez nauki, przez sen!
Moja rada – trzymaj się z dala od handlarzy iluzjami. Nauka to proces i stety-niestety musi trwać.
Nikt rozsądny nie powie Ci też w ile dni czy lat nauczysz się płynnie porozumiewać w obcym języku. Jest to uzależnione od wielu czynników. Każdy rozwija się inaczej, przechodzi przez różne etapy.
Zabawnie ujęła to jedna z hiszpańskich szkół języka angielskiego:
Jedno jest jednak pewne – im więcej czasu poświęcimy na ćwiczenia językowe, tym większą wiedzę będziemy posiadać!
Natomiast bez względu na to czy łapiemy w mig, czy nauka idzie nam dosyć opornie, najważniejsza jest regularność.
Lepiej poświęcić każdego dnia 15 minut na naukę, niż raz w miesiącu spędzić nad rozmówkami całe popołudnie. Nie ważne jak bardzo jesteś zajęty każdego dnia. Kilkanaście minut nie powinno pokrzyżować Twoich zajęć.
Motywacja to podstawa
Z motywacją do nauki angielskiego nie chodzi wcale o to, żeby przed każdą sesją nauki robić sobie sesję coachingowo-motywacyjną. Jak z myciem zębów, najlepiej, by nauka języka angielskiego weszła w naszą rutynę dnia czy tygodnia.
A z nawykami tak jakoś jest, że o ile trudno jest je sobie wyrobić (a przynajmniej te pożyteczne…), to potem sprawy toczą się własnym pędem.
Co ciekawe mówi się, że aby wyrobić sobie nawyk potrzebujesz mniej więcej trzech tygodni. Po tym czasie wszelkie powtarzalne czynności będą przychodzić naturalnie.
Fajnie, no nie?
Postaw więc sobie jasny, łatwo mierzalny cel. Na przykład przez 21 dni ucz się języka angielskiego przez 15 minut dziennie. Nie musisz zaczynać od poniedziałku. Zacznij za chwilę, zaraz po przeczytaniu tego tekstu.
Albo nawet nie – już tu i teraz!
5 metod na naukę języka angielskiego, gdy nie mamy na to czasu
Mam nadzieję, że poniższych pięć metod pomoże Ci w nauce angielskiego nawet, jeśli dysponujesz bardzo niewielką ilością czasu.
1. Nauka angielskich zwrotów, a nie słówek
Najlepsze efekty w przyswajaniu języków obcych przynosi nauka pełnych zwrotów po angielsku. Jeżeli nie mamy czasu (ani ochoty!) na powtarzanie kolejnych bezużytecznych zasad gramatycznych oraz setek nowych słówek (które niekoniecznie użyjemy potem we właściwym kontekście!) postawmy na naukę pełnych zdań. To one właśnie zawierają zarówno jedno, jak i drugie. Mózg najszybciej uczy się skojarzeń. Jeżeli łączysz odpowiednie wyrażenia z kontekstem, łatwiej będzie Ci powrócić do zapamiętanych znaczeń.
Badania naukowe potwierdzają, że ucząc się jedynie słówek nie zrobimy wielu kroków naprzód. Sama gramatyka też na wiele nam się nie zda.
Najważniejsze jest używanie pełnych fraz i zdań, dzięki czemu w zbalansowany sposób, naturalnie jak dziecko uczące się języka ojczystego przyswajamy zarówno słownictwo jak i gramatykę.
2. Rozmawiaj po angielsku 15 minut dziennie
Jeżeli nasz poziom znajomości języka pozwala na podstawową komunikację po angielsku z drugą osobą ta metody przyniesie świetnie efekty, w krótkim czasie. Zakładamy, że każdego dnia spędzasz minimum kilka godzin z innymi ludźmi. Czy w pracy, czy w domu poszukaj sobie rozmówcy, który zgodzi się ćwiczyć z Tobą język.
Wracając wieczorem do swoich domowników zapewne i tak opowiadasz co spotkało Cię danego dnia. Ustal, że od dziś wymiana informacji będzie odbywać się w języku angielskim. W tej sytuacji na naukę nie poświęcisz nawet dodatkowej minuty, w końcu i tak codziennie zamieniasz z innymi kilka słów. Szybki angielski bez wyrzeczeń, czyli to co lubimy najbardziej.
3. Szybki angielski z kursem języka angielskiego online Speakingo
Jeżeli nie wiesz, za co się zabrać, a w Twoim domu nikt nie chce dać się namówić na wspólne konwersacje pamiętaj o możliwości nauki z kursem języka angielskiego online Speakingo. Komputer jest świetnym partnerem do rozmów!
Na kursie Speakingo rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali, w razie potrzeby nawet poprawia. Nigdy nie traci cierpliwości, ani nie odwołuje zajęć.
To Ty decydujesz ile czas poświęcisz na naukę. Możesz uczyć się krótko, regularnie, a przyswajana wiedza jest bardzo urozmaicona. Rozmówki są na Twoim poziomie zaawansowania i zawarta jest w nich cała potrzebna Ci gramatyka i słownictwo.
Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałaś o kursie – koniecznie nadrób zaległości! 🙂
Zapisz się na darmowy tydzień próbny !
4. Otaczaj się językiem angielskim
Jeżeli chcesz szybko zobaczyć efekty nauki angielskiego, przejdź do ataku frontalnego! Zmień język w telefonie, zainstaluj w nim aplikację do nauki języka angielskiego.
Zacznij czytać tylko i wyłącznie anglojęzyczne informacje ze świata. Słuchaj anglojęzycznego radia i muzyki. Gotuj z przepisów brytyjskich i amerykańskich kucharzy. Wywróć swój świat do góry nogami!
Nawet jeżeli na początku połowy słówek nie będziesz rozumiała – bądź wytrwała. Dzięki temu Twój mózg zrozumie, że język angielski jest ważny dla Twojego „przetrwania” i zacznie go chłonąć pełną parą.
Bardzo pożyteczne jest też wpleść naukę do naszych codziennych przyjemności takich jak oglądanie filmów, czy nawet kreskówek po angielsku, słuchanie audycji radiowych i czytanie ciekawych książek.
Jednak nie zapominajcie o językowym wzmacnianiu waszych umiejętności na regularnym kursie języka angielskiego online lub offline czy spotkaniach z nauczycielem języka angielskiego, ponieważ jakoś tak jest, że bez tego sprawy „rozpływają się w powietrzu”.
5. Ucz się tego, czego najbardziej potrzebujesz
Swoją naukę rozpocznij o tego, co najszybciej wykorzystasz w codziennej praktyce.
Często wyjeżdżasz? Skup się na zwrotach, które wykorzystasz w restauracjach i hotelach. W pracy zdarza Ci się pisać e-maile po angielsku, a dotychczas musiałaś posiłkować się słownikiem – zacznij od przyswajania wiedzy w zakresie korespondencji biznesowej itd. Poświęcaj najwięcej uwagi na to, co przyda Ci się najszybciej. Efekty będą mobilizować Cię do podejmowania kolejnych kroków w nauce.
Szybki angielski „na własne potrzeby” jest dobrym pretekstem do rozpoczęcia regularnej i zaawansowanej nauki.
Super szybki angielski za granicą
Niestety nie ma cudownych pigułek, które pozwoliłyby nam w kilka godzin nauczyć się obcego języka.
Jednak jeżeli chcesz osiągnąć bardzo szybkie efekty, spróbuj połączyć ze sobą wszystkie wymienione wyżej metody. A najlepiej wyprowadź się do anglojęzycznego kraju… Ale oczywiście wszystko jest sztuką możliwego, ważne żeby zrobić pierwszy krok i z uśmiechem na ustach iść do przodu!
Gdy podejdziemy do nauki odpowiednią dozą entuzjazmu i zaangażowania, postawimy na komunikację i nie będziemy przejmować się tzw. błędami, być może pierwsze efekty zobaczymy już po kilku/kilkunastu dniach.
I ostatni trick. Jako że najważniejsza jest regularność, aby ją wspomóc, możesz zainstalować sobie w telefonie też tzw. tabelę nawyków (habit tracker).
Jest to fajna mobilizacja dla tych, którzy lubią działać zadaniowo. Rozwiązanie polecam szczególnie tym, którzy oprócz narzekania na brak czasu, zarzucają sobie zapominalstwo. 🙂
Metoda na Speakingo
I na koniec wisienka na torcie czyli moim zdaniem najlepszy sposób nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu. Oczywiście jest to nauka na kursie języka angielskiego Speakingo!
- uczysz się kiedy chcesz i jak długo chcesz
- bez dojazdów
- o każdej porze dnia i nocy
- możesz przerwać lekcję, a trwają one kilkanaście minut
- nauka jest prosta i przyjemna więc zawsze masz na nią ochotę
Na kursie angielskiego Speakingo rozmawiasz pełnymi zdaniami o angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia. W zdaniach tych zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka i słownictwo. Oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz aksamitnego głosu native speakera… a wiedza sama wchodzi Ci do głowy!
Niewiarygodne?
Przekonaj się sama lub sam. Zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby za darmo i i bez żadnych zobowiązań wypróbować tę metodę nauki języka angielskiego dla tych, którzy mają niewiele na to czasu!
Jeżeli znacie inne sposoby na szybki angielski, koniecznie podzielcie się nimi z pozostałymi czytelnikami bloga w komentarzach!