tilly lockey, bioniczne protezy

Tilly Lockey: angielska nastolatka z protezami bionicznymi

Tilly Lockey jest pierwszą angielską nastolatką, która otrzymała bioniczne protezy. Posłuchaj jak piękną angielszczyzną opowiada o swym ciekawym życiu z niepełnosprawnością… i o robieniu makijażu!


Kim jest Tilly Lockey?

Tilly Lockey urodziła się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Jako dziecko w wyniku choroby straciła przedramiona. W ramach badań nad prototypem, jako pierwsza nastolatka w UK otrzymała tak zwane bioniczne protezy, które później uzyskały medyczny certyfikat brytyjskiej służby zdrowia NHS.

Młoda celebrytka prowadzi tutoriale na temat robienia makijażu na YouTube oraz występuje w programie informacyjnym dla dzieci FYI w telewizji Sky. Wygrała również konkurs piosenkarski Got What It Takes w telewizji CBBC (więcej poniżej).

Wiele pisały o niej również angielskie media, gdy dwóch naćpanych ziomków ukradło jej specjalny rower1 dla inwalidów – na którym zresztą daleko nie zajechali…

„Roboty i cyborgi”. Zdjęcia pochodzą z Instagrama Tilly Lockey.

Co to jest bionika?

Bionika to skrót od angielskich słów „biologically inspired engineering” (bionics) – inżynieria inspirowana biologią. Ta nowa dziedzina nauki zajmuje się poznawaniem działania ludzkiego ciała, by móc tworzyć nowoczesne protezy bioniczne. Dzięki nowoczesnej elektronice pozwalają one ludziom z niepełnosprawnościami odzyskać pełnię funkcjonowania.

Udało się już stworzyć na przykład bioniczne oczy. Niektóre bioniczne protezy sterowane są myślami, a nie tylko mięśniami. Są też bioniczne protezy pozwalające nawet czuć dotykane przedmioty.

Żyjemy w czasach, kiedy science-fiction staje się rzeczywistością. Dla poszkodowanych przez los ludzi – takich jak angielska nastolatka Tilly Lockey – jest bardzo dobra wiadomość!

You cannot hate the experiences that shaped you.

Tilly Lockey

Nie możesz nienawidzić doświadczeń, które Cię ukształtowały.

(Więcej mądrych cytatów po angielsku tutaj.)

future continuous, czas przyszły ciągły
Patrz również: Kiedy używać czasu przyszłego ciągłego future continuous… a kiedy nie?

Poznaj angielską nastolatkę Tilly Lockey

Zobacz co o swoich protezach bionicznych mówi z pięknym brytyjskim akcentem z okolic Newcastle dzielna angielska nastolatka Tilly Lockey. A jeśli nie wszystko zrozumiesz, przeczytaj tłumaczenie poniżej i przesłuchaj nagranie raz jeszcze!

Ale może najpierw rzuć jeszcze okiem na ten „bioniczny słowniczek”:

 • muscles – mięśnie
 • sensors – czujniki
 • flex – napinać, spinać, prężyć
 • squeeze – ściskać, wyciskać
 • grip – chwyt, uścisk
 • stuff – różne rzeczy
 • grasp – łapać, chwytać
 • thumbs up – kciuki w górę
 • outfit – ubiór, strój
 • cases – tutaj: opakowania, futerały
 • ear infection – zapalenie ucha
 • nappy – pielucha
 • feel light headed – czuć się oszołomionym, skołowanym, mieć zawrót głowy
 • intensive care unit (ICU) – oddział intensywnej terapii
 • nurse – pielęgniarka
 • to keep at it – kontynuować i się nie poddawać
 • glam (glamorous) – efektowny, wytworny
 • to bother – martwić, przeszkadzać
 • to stare – gapić się

I zwróć uwagę, jak zarówno Tilly jak i jej mama sadzą zupełnie niepotrzebne słowo-wypełniacz „like” – to typowy potoczny brytyjski, którego niekoniecznie warto naśladować na egzaminie w Cambridge. 🙂

Tilly Lockey opowiada o chorobie, protezach bionicznych i… makijażu!

[0:14] Cześć, nazywam się Tilly i jestem pierwszą nastolatką w Wielkiej Brytanii, która otrzymała bioniczne ramiona. Tak więc ramiona są kontrolowane przez moje „czujniki mięśniowe”, które są po wewnętrznej stronie protez bionicznych. Kontroluję palce ruchem mięśni. Jeśli napnę mięśnie, dłoń się zaciśnie, a jeśli je rozluźnię, to się otworzy.
[0:34] Mam cztery różne tryby trzymania, które znacznie ułatwiają chwytanie różnych rzeczy. Tak więc jest takie normalne zamknięcie, jest też chwytanie, które lubię używać jako „kciuk w górę”.

[0:50] Uwielbiam dopasowywać je (protezy bioniczne) do mojego stroju. Mam całkiem sporo opakowań, sześć lub siedem par. To jak wybieranie nowej torebki, dobieranie butów, które założysz i dopasowywanie tego wszystkiego do siebie razem. Po prostu to uwielbiam. To świetna zabawa.

[1:04] Fajnie jest być innym, ponieważ jesteś wtedy kimś wyjątkowym – nikt inny nie może tak ozdobić swoich rąk.

Choroba Tilly Lockey

[1:15] Kiedy się urodziłam, byłam jak każde normalne dziecko, całkowicie szczęśliwe i zdrowe. Ale kiedy miałem 15 miesięcy, poważnie zachorowałam. Początkowo zdiagnozowano u mnie zapalenie ucha i odesłano do domu, ale choroba się nasiliła.

[1:33] Mama Tilly Lockey mówi: Gdzieś z tyłu głowy coś mi mówiło: czy to naprawdę tylko infekcja ucha? Dopiero później, gdy zmieniałam jej pieluszkę, zauważyliśmy takie jakby siniaki. Przycisnęłam do nich szklankę, ale nie chciały zniknąć. Natychmiast pojechaliśmy do szpitala, gdzie stwierdzono u niej posocznicę meningokową. Lekarze powiedzieli, że to jeden z gorszych przypadków, jakie kiedykolwiek widzieli.


 • Doctors told the family it was one of the worst cases they had ever seen.

Zwróć uwagę na zastosowanie „zaprzeszłego” czasu past perfect – „powiedzieli” w przeszłości simple past, że „jeszcze wcześniej nie widzieli czegoś takiego” w past perfect.


[2:11] Podeszła do mnie kobieta i powiedziała, że muszę usiąść. Powiedziała „Myślę, że twoja córka umrze”. A ja na to „Co?”. Nagle poczułam zawroty głowy. Nie mogą nam tego mówić, to moje dziecko! Co oni mają na myśli? Przecież to nie może się jej przytrafić!

Tilly trafiła na oddział intensywnej terapii, gdzie spędziła cztery dni.

Każdego dnia zastanawialiśmy się, czy ona przeżyje. „Czy będzie żyła?”, ciągle o to pytałam. Pielęgniarki też nie wiedziały, więc nie mogły niczego powiedzieć.

[2:50 Tilly Lockey] Powiedzieli, że muszą amputować mi ręce i oczywiście moja rodzina się tym zmartwiła, ale dla nich to była naprawdę niewielka cena za moje życie.

To było jedno z tych naprawdę nieszczęśliwych wydarzeń, ale przynajmniej przeżyła. Postanowiłam wtedy sprawić, że będzie miała najlepsze życie, jakie będę mogła mieć.

co można robić gdy się nudzi w domu, nuda, angielski
Patrz również: Amerykańska nastolatka radzi co można robić, gdy się nudzi w domu [listening].

Tradycyjne i bioniczne protezy

[3: 15 Tilly Lockey] Miałem w przeszłości kilka rąk (protez). Wszystkie one próbowały wyglądać realistyczne i były naprawdę drogie. Po prostu czuliśmy, że wszystkie pieniądze szły raczej na to, jak (te protezy) wyglądały, a nie na to, jak faktycznie działały – tamte dłonie nie mogły się nawet otworzyć się na tyle szeroko, żeby złapać kubek. Pomyśleliśmy więc: dlaczego by nie pójść w przeciwną stronę, zapomnieć o realizmie (wizualnym), a skoncentrować się na tym, jak działają.

[3:36] Jak widać, tak naprawdę nie wyglądają jak normalne ręce. Są bardzo futurystyczne i stylowe. Chcę robić nimi rzeczy, ponieważ myślę, że są fajne. Uwielbiam je zakładać. Codziennie odkrywam nowe rzeczy, które mogę przy ich pomocy robić.

Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem
Patrz również: Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem!

Nauka makijażu

[3:56] Zaczęłam robić sobie makijaż i inne rzeczy. Na początku to było trochę trudne, ponieważ nie mam żadnych wspomnień, aby spojrzeć wstecz na to, jak się trzyma różne przedmioty w dłoni. Dlatego lubię obserwować jak moja mama, moje siostry i moi przyjaciele trzymają w rękach określone przedmioty, a następnie próbuję to odzwierciedlić. Na początku zajmowało to sporo czasu, ale praktyka czyni mistrza! Po prostu się nie poddawałam i tak z czasem znaleźliśmy się w miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj.

[4:23] Kiedy „po raz pierwszy” zacząłem umieszczać tutoriale na YouTube o makijażu ludzie myśleli, że to naprawdę imponujące i chcieli zobaczyć więcej. „Cześć, tu Tilly, witam ponownie na moim kanale na YouTube”. Postanowiłam robić tego więcej, tak czy owak lubię to robić. Oczywiście zacząłem z tylko jedną ręką, podczas gdy teraz mam dwie ręce, więc jest trochę łatwiej.

[4:50] Izzy chciałabyś dzisiaj wyglądać glam czy raczej naturalnie?

-Czy nie boisz się gdy Tilly robi Ci makijaż?

-Nie kłam.

-No ostatnio wsadziła mi maskarę w oko, tak więc no wiesz…

Tak, zrobiłam to raz na teledysku na YouTube.

wanna
Patrz również: Chcę wiedzieć co to znaczy want to & wanna w tytułach piosenek!

Bycie innym jest OK

[5:32] Nie przeszkadza mi, kiedy ludzie się na mnie gapią, ponieważ gdy miałem (protetyczne) ręce w przeszłości, to były spojrzenia w rodzaju „Uch, ale to dziwne”. Niemal jakby czuli obrzydzenie na mój widok. Jakbyś miała się wstydzić tego, że twoje dłonie nie wyglądają tak, jak u wszystkich innych – tylko po to, żeby mieć normalne życie. Potrzebowałam całkowitej zmiany. Myślę, że media społecznościowe odgrywają naprawdę dużą rolę, ponieważ mam tam całkiem spore grono fanów. Publikuję wiele rzeczy na temat protez bionicznych, promuję i pokazuję wszystkim, jak fajne mogą być.


 • I’ve been posting.

Mamy tu czas present perfect continuous – to znaczy nasza bohaterka publikowała, publikuje i zapewne dalej będzie publikować.


[6:11] To sprawia, że czuję się naprawdę pewna siebie. Wcześniej gdy ludzie na mnie patrzyli, to mnie to martwiło, nie podobało mi się to. Odkryłam, że moje bioniczne ręce również „dostają dużo spojrzeń” (ludzie się na nie gapią), ale w bardziej pozytywny sposób. Ludzie patrzą teraz na nie ze zdumieniem i uśmiechem na na twarzach, a nie ze smutkiem w oczach i współczuciem jak do tej pory. Nie lubię, gdy ludzie mi współczują, ponieważ po prostu nie postrzegam siebie jako odmieńca.

[6:46] Mama Tilly: Za każdym razem, gdy widzę Tilly, niezależnie od tego, czy nosi (bioniczne) ręce, czy nie, zawsze czuję się taka dumna i zainspirowana nią. Każdego dnia. Ona jest absolutnie wymarzonym dzieckiem. Jest taka dojrzała jak na swój wiek, jest taka opiekuńcza i kochająca i zawsze stawia innych ludzi przed sobą.

Tilly Lockey z Dalajlamą, zdjęcie z Open Bionics.

Przyszłość wygląda obiecująco

Tilly: Te (bioniczne) dłonie zostały wykonane przez Open Bionics w ciągu pięciu lat i jeśli to jest to, co mogą osiągnąć w pięć lat, to pomyśl tylko, co mogą osiągnąć za kolejne pięć! Jestem naprawdę podekscytowany przyszłością

I think if you have a disability, you should be proud, because you’re not like anyone else. You’re unique. That’s what’s personal to you.

Tilly Lockey

Myślę, że jeśli jesteś niepełnosprawny, to powinieneś być z tego dumnym, ponieważ nie jesteś taki, jak ktokolwiek inny. Jesteś wyjątkowy. To jest coś osobistego w Tobie.

Po prostu chcę pokazać ludziom, że bycie innym jest OK.

To niemal jest fajne. Chcę po prostu przekazać to tak wielu ludziom jak możliwe.

Tilly Lockey śpiewa

A na koniec zobacz jak ładnie Tilly Lockey śpiewa!

Na tyle pięknie, żeby wygrać konkurs młodych talentów Got What It Takes? (Czy masz to, czego potrzebujesz, żeby zwyciężyć) w telewizji CBBC.

Chcesz mówić po angielsku jak Tilly Lockey?

Jeśli chcesz mówić po angielsku, żadna proteza bioniczna Ci niestety w tym nie pomoże!

Musisz zacząć mówić!

Tylko jak?

Nowoczesna technologia również w tym może Ci pomóc!

Wystarczy zapisać się na kurs języka angielskiego Speakingo, gdzie dzięki technologii rozpoznawania mowy możesz spokojnie i bez stresu rozmawiać sobie po angielsku… ze swoim komputerem lub telefonem w aplikacji mobilnej!

W zdaniach na kursie natomiast zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka oraz 2000 najważniejszych angielskich słów. Uczysz się ich naturalnie jak dziecko – we właściwym kontekście, w całych frazach.

Dzięki temu nie znajdziesz się w sytuacji, kiedy wiesz co powiedzieć, ale słowa nie chcą przejść Ci przez usta. Dzięki nawykowi zbudowanemu podczas nauki angielskiego na głos na kursie Speakingo, po prostu poprawnie powiesz to, co chcesz powiedzieć!

Niewiarygodne?

Zobacz sama lub sam!

Pierwszy tydzień dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
would, would rather, would like to, would you mind, angielski, gramatyka
Wszystko o WOULD!

Would jest jednym z bardziej popularnych czasowników modalnych. Używamy go w stronie biernej, mowie zależnej czy takich frazach jak: would you mind, would you rather, would you like to i wielu innych, które omówimy sobie po kolei w tym tekście.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!