guy fawkes night, maska anonymous, gunpowder plot, 5 listopada

Guy Fawkes Night i skąd wzięła się maska Anonymous?

5 listopada w Wielkiej Brytanii świętowana jest przy pomocy fajerwerków Guy Fawkes Night. Kim był zbuntowany Guy Fawkes i skąd wzięła się maska Anonymous?


Na memie: Guy Fawkes – Ostatnia osoba, która weszła do parlamentu z całkowicie czystymi intencjami.

Co to jest Guy Fawkes Night?

W skrócie: 5 listopada to wieczór, kiedy Brytyjczycy odpalają fajerwerki i palą ogniska. Oczywiście stoi za tym ciekawa historia. Tak więc było to tak.

Opowiadam o tym na kanale Speakingo:

Ale poniżej wersja dla piśmiennych 🙂

W połowie XVI wieku słynny król Anglii Henryk VIII obraził się na papieża, który nie chciał dać mu rozwodu i postanowił sam zostać głową kościoła w Anglii. Od tamtej pory było dużo napięć i wojen między katolikami i anglikanami w kraju. Jednym z takich epizodów była próba wysadzenia angielskiego parlamentu w powietrze 5 listopada 1605 roku.

Guy Fawkes Night, skąd wzięła się maska Anonymous?

Szczęsliwego Dnia Guy’a Fawkesa! Okazja dla Brytyjczyków, żeby jeść, pić i oglądać fajerwerki po to, żeby świętować fakt, że dawno temu w ten dzień nic się nie wydarzyło.

Co to jest „The Gunpowder Plot”?

„The Gunpowder Plot” to dzisiejszymi słowy nieudany zamach terrorystyczny.

Co ciekawe nie był to nawet pomysł Guya Fawkesa, jego po prostu złapali jak ładował do wynajętych pod parlamentem piwnic 36 beczek z prochem (proch po angielsku to gunpowder, czyli dosłownie „proszek do broni”). A złapali go, ponieważ genialny autor tego spisku (plot) napisał list do katolickich kolegów z parlamentu, żeby tego dnia zrobili sobie wolne od pracy.

Po torturach Guya Fawkesa poćwiartowali, jego kilkunastu kolegów powiesili i z tego właśnie co roku 5 listopada wszyscy w UK cieszą się podczas Guy Fawkes Night.

William Wallace (Braveheart) o wolności (FREEDOM!!)
Patrz również: William Wallace (Braveheart) – Słynna mowa o wolności (FREEDOM!!)

Skąd wzięła się maska Anonymous?

Słynna maska Anonymous jest podobizną Guya Fawkesa. Dziś jest symbolem walki z rządem używanych przez organizację Anonymous1 (czyli „anonimowi” po angielsku), której hakerzy specjalizują się w atakach na rządowe instytucje i międzynarodowe korporacje.

Co ciekawe przed wyborem Guya Fawkesa na wzór dla maski Anonymous rozważano również tradycyjne włoskie maski karnawałowe oraz maskę Batmana. Maska Guya Fawkesa zwyciężyła jednak, ponieważ zdobyła popularność na fali dystopijnego filmu V for Vendetta i… łatwo i tanio można ją było kupić w każdym centrum handlowym…

Guy Fawkes: Od katolickiego terrorysty do symbolu wolności

Płynie z tego jednak nieubłagany wniosek, że dzisiejsi niedoinformowani anarchiści zakładają na twarz maski z podobizną katolickiego ekstremisty, który chciał obalić demokratycznie wybrany rząd i wprowadzić pro-papieską dyktaturę…

Posłuchaj o Guy Fawkes Night oraz o masce Anonymous w tym nagraniu po angielsku

Wyposażeni w tę wiedzę powinniście dać radę zrozumieć to, co z ładnym angielskim pani w nagraniu opowie Wam o Guy Fawkes Night oraz o pochodzeniu maski Anonymous:

Niech Twój angielski eksploduje jak fajerwerki w Guy Fawkes Night!

Jeśli chcesz mówić po angielsku jak Guy Fawkes i król Henryk VIII – albo nawet lepiej, bo współczesnym angielskim – zapisz się na kurs języka angielskiego SPEAKINGO!

Nauka polega tu na rozmowie po angielsku pełnymi zdaniami, w których zawarta jest cała gramatyka i najpopularniejsze słownictwo.

To prosta i niesłychanie skuteczna metoda nauki. Pozwala przełamać blokadę językową oraz miło spędzić czas!

Zresztą najlepiej pobierz aplikację SPEAKINGO na telefon albo zarejestruj się poniżej, żeby za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć jak wygląda ta rewolucyjna metoda nauki!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
pogoda w anglii londynie, przysłowia, powiedzenia
Przysłowia o pogodzie w Anglii

Pogoda w Anglii jest legendarnie deszczowa i pochmurna. Nic dziwnego, że Anglicy wymyślili ładnych kilka przysłów o pogodzie, które przydać się nam mogą również w zmieniającym się polskim klimacie!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

2 odpowiedzi

  1. Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często wpadał, aby zobaczyć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!