← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Certyfikat angielski: porównanie i ceny najpopularniejszych egzaminów

Chciałbyś posiadać certyfikat angielski, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się czym różnią się od siebie poszczególne egzaminy? Czy podchodzenie do nich ma w ogóle sens oraz ile powinieneś mieć na ten cel funduszy? Zapraszam na krótkie zestawienie, które pomoże dokonać Ci wyboru odpowiedniego certyfikatu. Skróty TOEFL, FCE, PET, ETS i wszystkie pozostałe przestaną być dla Ciebie czarną magią.


Czy warto posiadać certyfikat angielski?

Zacznijmy od sensu posiadania dokumentu potwierdzającego Twoje umiejętności językowe. Czy certyfikat angielski jest obowiązkowy? Czy pracodawcy zwracają uwagę na certyfikaty podczas rozmów kwalifikacyjnych o pracę?

Większość firm weryfikuje umiejętności potencjalnego kandydata podczas spotkania rekrutacyjnego. Rozmowa to niezastąpiona metoda poznania poziomu, który reprezentuje kandydat. Certyfikat stanowi jedynie dodatek. Element uzupełniający, który możemy wpisać do naszego CV.

Z drugiej strony na etapie selekcji wstępnej może okazać się atutem, który pomaga podjąć rekruterowi decyzję o zaproszeniu nas na kolejny etap rozmów. Pamiętajmy jednak, że egzaminy muszą być potwierdzeniem naszych rzeczywistych umiejętności. Jeżeli dany kurs ukończyliśmy 10 lat temu, a od tamtej pory nie używaliśmy języka, niekoniecznie jest się czym chwalić.

Czasami posiadanie danego certyfikatu z angielskiego jest wymogiem, który po prostu trzeba spełnić. Jest tak zwykle w przypadku aplikowania na studia za granicą czy wymian studenckich. Generalnie sektor edukacyjny bardziej wierzy w papier (w końcu z ich wystawiania żyje!) niż sektor biznesowy, dla którego bardziej liczy się praktyczne doświadczenie i wiedza.

rozmowa kwalifikacyjna rekrutacyjna prace po angielsku

„Tak więc opowiedz nam o sobie” „Wolałbym nie, naprawdę potrzebuję tej pracy”. Patrz również: Przydatne zwroty na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku.

Jaki certyfikat angielski wybrać?

Wybór certyfikatu nie należy do najprostszych. Przed zapisaniem się na kurs lub sam egzamin, warto dowiedzieć się czym się kierować podczas podejmowania decyzji. Certyfikaty różnią się przede wszystkim terminem ważności. Dla przykładu certyfikaty Cambridge są ważne bezterminowo. IELTS i TOEFL są potwierdzeniem Twoich umiejętności w danym momencie, a ich ważność upływa po 2 latach.

Jeżeli chcesz wpisać sobie certyfikat angielski do CV dobrym wyborem jest również Cambridge English Qualifications (CEQ). Jest znany i respektowany na całym świecie. To od nich pochodzi właśnie słynny First Certificate, znany dziś pod nową nazwą jako B2 First. Dla większości międzynarodowych firm i instytucji certyfikat CEQ jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym Twoją znajomość języka angielskiego.

Jednak jeżeli planujesz starać się o wizę, przyjęcie na uczelnię lub posadę w prestiżowej firmie za granicą warto podejść do egzaminów ELTS i TOEFL. TOEFL jest popularny w Stanach Zjednoczonych, ELTS w Wielkiej Brytanii. Większość instytucji akceptuje oba dokumenty. Najlepiej po prostu zawczasu sprawdzić u źródła, czyli w szkole do której aplikujemy.

Rodzaje i ceny angielskich certyfikatów

1. Angielskie certyfikaty Cambridge ESOL

Certyfikaty Cambridge ESOL to prawdopodobnie najbardziej znane certyfikaty językowe na świecie. Mają bardzo bogatą historię, są wydawane od ponad 100 lat. W Polsce za przeprowadzenie egzaminów odpowiedzialny jest British Council. Oferowane certyfikaty angielskie różnią się od siebie poziomem trudności.

Testy zazwyczaj trwają dwa dni. Sprawdzane są Twoje umiejętności w pisaniu, czytaniu i słuchaniu oraz podczas egzaminu ustnego. Każda część, w zależności od poziomu, który wybierzesz trwa około 1,5 godziny.

Poziom umiejętności językowych ustalany jest wg skali CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego – od A1 do C2.

Poziom podstawowy angielskich certyfikatów Cambridge ESOL

  • Certyfikat KET = Key English Test (A2)cena 330 zł

Poziom podstawowy pozwalający na prostą wymianę informacji. Poziom wiedzy uzyskiwany zwykle po dwóch latach nauki.

Poziom średnio-zaawansowany angielskich certyfikatów Cambridge ESOL

  • Certyfikat PET = Preliminary English Test (B1) – cena 350zł

Poziom średnio-zaawansowany. Pokazuje, że potrafisz wykorzystać język w prostej komunikacji w pracy, podróży i szkole.

  • Certyfikat FCE = First Certificate in English = B2 First (B2) – cena 600 zł

Troszkę bardziej zaawansowany poziom. Pozwala na swobodną komunikację na co dzień.

Poziom zaawansowany angielskich certyfikatów Cambridge ESOL

  • Certyfikat CAE – Certificate in Advances English (C1) – cena 630 zł

Jest potwierdzeniem zaawansowanego poziomu znajomości języka angielskiego.

  • Certyfikat CPE – Certificate of Proficiency in English (C2) – cena 680 zł

Znajomość języka angielskiego zbliżona do poziomu rodzimych użytkowników angielskiego. Chociaż moim skromnym zdaniem wielu niewykształconych Anglików sromotnie by na nim poległa 🙂

angielskie nastolatki

Czytaj również: Angielskie nastolatki najgorsze z języków obcych w Europie

Angielskie certyfikaty specjalistyczne Cambridge ESOL

Odrębną grupą dyplomów Cambridge ESOL są certyfikaty z języka specjalistycznego. Pomagają w opanowaniu umiejętności językowych potrzebnych do skutecznego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku pracy. Są rzetelnym potwierdzeniem dla pracodawcy, że pod względem umiejętności, językowych odnajdziesz się na danym stanowisku.

Do grupy certyfikatów angielskich – specjalistycznych należą:

  • Trzy poziomy egzaminu biznesowego języka angielskiego BEC (Business English Certificate) B1, B2, C1 – cena od 370 zł do 690zł

Więcej informacji po angielsku znaleźć można na ich oficjalnej, angielskiej stronie. Chociaż o praktyczne sprawy, takie jak terminy czy aktualne ceny, najlepiej dopytywać się w swojej lokalnej szkole językowej.


nauka jezyka angielskiego od podstaw online

W zdobyciu wymarzonego certyfikatu

z pewnością pomoże Ci kurs języka angielskiego online Speakingo.


2. Angielskie certyfikat IELTS (International English Language Testing System)

– cena ok. 770zł

Drugim z najpopularniejszych angielskich egzaminów oferujących powszechnie uznawany certyfikat jest tak zwany IELTS.

Najczęściej wybierany egzamin przez osoby, które chcą studiować lub pracować w krajach, gdzie język angielski jest powszechnie używany.

Został opracowany wspólnie przez cztery instytucje:

  • British Council
  • IDP Education
  • Cambridge English Language Assessment
  • IDP: IELTS Australia

Egzamin, podobnie do ESOL, polega na uzupełnieniu testu. Zakres opiera się na trzech filarach: umiejętności czytania, słuchania i pisania. Po części pisemnej trzeba zdać również egzamin ustny.

Co ciekawe, egzamin IELTS jest najbardziej pożądanym certyfikatem w Urzędach Imigracji. Jeżeli staramy się o wizę do Kanady, Australii i Nowej Zelandii dobre wyniki testu mogą ułatwić nam cały proces. Jeżeli planujemy wyjazd na stałe do anglojęzycznego kraju Certificate IELTS będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.

IELTS występuje w dwóch wariantach: ogólnym (IELTS General Training) i specjalistycznym pod kątem edukacyjno-naukowym (IELTS Academic).

Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie IELTS lub w którymś z polskich oddziałów British Council.

3. Egzamin TOEFL (ang. Test of English as a Foreign Language) – cena ok 750 zł

Certyfikat uznawany jest w ponad 130 krajach. Tak jak IELTS, respektuje go większość uniwersytetów i międzynarodowych przedsiębiorstw. W Stanach Zjednoczonych może być jednym z wymaganych dokumentów przy rekrutacji na uczelnie wyższe.

Głównym celem egzaminu jest potwierdzenie umiejętności językowych danej osoby na poziomie wystarczającym, aby rozpocząć w innym kraju studia.

Certyfikat przyznawany jest przez amerykańską organizację non-profit Educational Testing Service (ETS). Tak jak poprzednie, opiera się na czterech filarach: umiejętności pisania, czytania, słuchania i mówienia.

Od niedawna egzamin TOEFL zdawany jest tylko w formie elektronicznej (TOEFL iBT). Egzamin trwa od trzech do czterech i pół godziny (wraz z dziesięciominutową przerwą).

Szczegóły na oficjalnej stronie Educational Testing Services lub u lokalnych reprezentantów.

Mniej popularne angielskie certyfikaty

Oczywiście lista na tym się nie kończy, Wikipedia wymienia kilkadziesiąt różnych testów, jednak również z uwagi na dostępność i powszechność, w Polsce rozważa się głównie te trzy opcje.

Do listy tej dorzucić można ewentualnie jeszcze certyfikat English First, którego zdecydowaną zaletą jest to, że można go zrobić online i to zupełnie za darmo!

Nie zapominajmy również o naszej maturze z języka angielskiego, która przecież również jest ważnym certyfikatem potwierdzającym znajomość angielskiego!

Jak wykorzystać posiadanie certyfikatu angielskiego?

Nawet jeżeli certyfikat zrobiliśmy tylko dla siebie, warto wykorzystać go na kilka sposobów. Przede wszystkim wpisujemy sobie taką informację do CV oraz na profilach społecznościowych typu Linkedin, GoldenLine.

Dodatkowo, informację o zdanym egzaminie warto przekazać swoim obecnym pracodawcom. Będzie to dodatkowy atut na drodze do ewentualnego awansu. Może przypisane zostaną Ci z tej okazji nowe obowiązki. Wyjazdy służbowe, udział w konferencjach, międzynarodowe targi – kto wie, wszystko zależy od możliwości Twojej branży.

Certyfikatu z języka angielskiego nie warto wrzucać na dno szuflady. Pomimo tego, że to tylko papier, może w wielu sytuacjach być niezłym argumentem do zmian.

Tak więc powodzenia na egzaminach!

Przygotuj się zawczasu do egzaminu z angielskiego!

Nie ważne na jaki certyfikat czy egzamin się nie zdecydujesz, zawsze czeka Cię na nim rozmowa po angielsku!

Dlatego jeśli chcesz zawczasu „rozgadać się” i przygotować do niej, polecam kurs języka angielskiego online Speakingo! Oczywiście uczysz się tam również słówek i gramatyki, ale w całych zdaniach, które musisz powtarzać i używać, przez co przełamujesz swoją barierę w mówieniu po angielsku! Taki sposób nauki języka angielskiego jest nie tylko skuteczny, ale również relaksujący i przyjemny!

Zresztą najlepiej wypróbuj swój pierwszy tydzień za darmo i bez żadnych zobowiązań!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Tematyka certyfikatów angielskich jest bardzo szeroka. Na rynku jest dostępnych wiele opcji. W artykule zostały wymienione jedynie najpopularniejsze egzaminy. Jeśli coś przeoczyłem – piszcie śmiało w komentarzach!

Również jeśli macie w tym zakresie pytania – piszcie śmiało. Postaram się odpowiedzieć na każdą Waszą wątpliwość.

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (116 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)