← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

3 nawyki skutecznej nauki języka angielskiego według nauki

Naukowcy badający naukę języków obcych opisali trzy nawyki skutecznej nauki języka angielskiego. Czy Twoja nauka języka angielskiego jest skuteczna według… nauki?


Języka angielskiego na całym świecie w tej chwili uczy się około 1,2 miliarda ludzi. Bez względu na to czy chcesz dostać ciekawszą i lepiej płatną pracę, czy zdać szkolne egzaminy, poniższe trzy porady pomogą Ci w nauce języka angielskiego.

Marzenia o skutecznej nauce języka angielskiego

Kto nie chciałby jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego? Reklamy najróżniejszych metod skutecznej nauki języka angielskiego przechwalają się, że są tak skuteczne, że szybko nauczysz się języka angielskiego, nawet w czasie kilku tygodni. Czasami nawet bez żadnego wysiłku, jedynie sobie pochrapując w stanie głębokiej relaksacji. Wielu twierdzi, że wystarczy słuchać.

Zejdźmy jednak na ziemię. Nauka jak i nasze osobiste doświadczenie wyraźnie pokazują, że nauka języka angielskiego wymaga czasu.

Co więc ważne jest na dłuższą metę?

Ze skuteczną nauką języka angielskiego jest jak z dbaniem o swoją wagę

Warto porównać naukę języka angielskiego z dbaniem o swoją formę. Czy można schudnąć 20kg przez noc? A przez kilka miesięcy? To już bardziej.

Podobnie jak trzeba zbudować nawyk zdrowego odżywiania się i stylu życia, tak samo należy przyzwyczaić się do regularnej nauki. Tak jak dobrze wiedzieć, które pokarmy są najbardziej odżywcze, warto również wiedzieć, jakie nawyki dają największą gwarancję wyuczenia się języka w dłuższej perspektywie czasu.

Dr Masato Hagiwara, poliglota z Nagoya University oraz dr Burr Settles (Uniwersytet Wisconsin-Madison) na podstawie obszernych badań opracowali listę trzech nawyków, które łączą uczniów osiągających sukcesy na językowej ścieżce.

Pierwszy nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Podejście „od niedzieli” nie działa

Badania wyraźnie pokazują, że ilość dni przerwy między lekcjami dramatycznie zwiększa ryzyko zarzucenia nauki w ogóle. Im częściej uczymy się języka angielskiego, chociażby byłyby to krótkie lekcje, tym większa szansa, że odniesiemy sukces.

Szanse na porzucenie nauki dramatycznie rosną już przy pięciu do sześciu dniach przerwy między naszymi sesjami. Dlatego pamiętaj o regularnej nauce – niekoniecznie muszą to być zajęcia w szkole, równie dobrze może być to kurs języka angielskiego online Speakingo czy jakiś inny dobry kurs.


Nawet przy najskuteczniejszej metodzie, język angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Badania wykazały również, że „weekendowi” uczniowie osiągają gorsze wyniki, niż uczniowie „codzienni”.

Co ciekawe dobre wyniki uzyskują ludzie uczący się przed zaśnięciem (co spójne jest z innymi badaniami związku snu z zapamiętywaniem).

Dlatego szczególnie na początku włóż trochę wysiłku w utworzenie nowego nawyku, polegającego na powtarzaniu materiału nawet kilka razy dziennie. Nawyk raz wytworzony wystarczy wtedy jedynie podtrzymywać i nauka wydarza się sama.

Drugi nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Nie dla słomianego zapału

Uczniowie którzy osiągają wymierne rezultaty nie przeforsowują się. Uczą się krótko i regularnie.

Jest to fenomen znany psychologom nauki, bez względu na to czy uczymy się angielskiego, matematyki czy gry w koszykówkę.

Zapomnij więc o „zakuwaniu przed deadlinem”. Dużo nauki w krótkim czasie jest nie tylko mało efektywne, ale jest duża szansa, że skończy się rezygnacją z nauki języka angielskiego.

Trzeci nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Jeśli znaleźliśmy fajny kurs, będziemy chcieli iść na przód i otworzyć tyle lekcji ile się da. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł.

Psychologowie dawno już zbadali tzw. spacing effect . Oznacza on, że nauka materiału rozłożona w czasie dużo lepiej wchodzi do głowy. Mózg też potrzebuje chwili na oddech.

Jednym słowem poznawaj nowy materiał, kiedy opanujesz poprzedni. Powtarzaj, kiedy zaczynasz zapominać lub materiał nie został jeszcze do końca opanowany.

Na wielu nowoczesnych kursach, na przykład jeśli uczysz się z inteligentnym modułem zapamiętywania odpowiedzi Speakingo, powtórki zaplanowane są tak, by jak najskuteczniej przyswajać słówka i konstrukcje.

Pamiętaj, że nauka języka angielskiego jest dobra dla Ciebie, Twojego mózgu i pamięci!

Skuteczna nauka języka angielskiego to nie tylko końcowy efekt. To również proces ćwiczenia mózgu w zapamiętywaniu. Twoje szare komórki są jak mięsień. Tylko jeśli będziemy ich używać pozostaną w dobrej formie z nami na starość.

Nie spoczywaj na laurach! Stawiaj sobie nowe cele, kto się nie rozwija ten stoi w miejscu!

Ludzie znający język angielski statystycznie więcej zarabiają, ich jakość życia jest wyższa, są nawet zdrowsi fizycznie. To dobra motywacja do nauki języka angielskiego, ponieważ jest to pożyteczne nie tylko dla Ciebie, ale też wszystkich wokół!

Nie ograniczaj się do jednej metody nauki języka angielskiego – moim zdaniem najlepsze efekty daje połączenie lekcji w szkole językowej z kursem języka angielskiego online.

Ucz się angielskiego w domu, w pracy, w szkole, czytaj angielskie książki i strony internetowe, słuchaj angielskiej muzyki i radia – otocz się językiem angielskim, by Twój mózg zrozumiał, że nauka języka angielskiego jest dla Ciebie czymś ważnym.

Zbuduj nawyk skutecznej nauki języka angielskiego!


Ucz się regularnie, nie forsuj się i powtarzaj materiał.

Nie przejmuj się jeśli to trochę potrwa.

Nawet najdłuższą podróż zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku!

Śpiesz się powoli i ciesz się nauką!


A jakie nawyki Wam pomagają w skutecznej nauce języka angielskiego?

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (303 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)