← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Trzy nawyki skutecznej nauki angielskiego

Naukowcy badający przyswajanie języków obcych opisali trzy nawyki skutecznej nauki angielskiego. Czy Twoja nauka języka angielskiego jest skuteczna?

Języka angielskiego na całym świecie w tej chwili uczy się około 1,2 miliarda ludzi. Bez względu czy chcesz dostać ciekawszą i lepiej płatną pracę, czy zdać szkolne egzaminy, poniższe trzy porady pomogą Ci w nauce angielskiego.

Nauka języka jest jak dbanie o swoją wagę

Reklamy najróżniejszych metod nauki języków obcych przechwalają się, że są tak skuteczne, że nauczysz się języka angielskiego w ciągu kilku tygodni, i to czasami nawet sobie pochrapując w stanie głębokiej relaksacji. Wielu twierdzi, że wystarczy słuchać.

Zejdźmy jednak na ziemię. Nauka jak i nasze osobiste doświadczenie wyraźnie pokazują, że nauka wymaga czasu.

Co więc ważne jest na dłuższą metę?

Warto porównać naukę angielskiego z dbaniem o swoją formę. Czy można schudnąć 20kg przez noc? A przez kilka miesięcy? To już bardziej.

Podobnie jak trzeba zbudować nawyk zdrowego odżywiania się i stylu życia, tak samo należy przyzwyczaić się do regularnej nauki. Tak jak dobrze wiedzieć, jakie pokarmy są najbardziej odżywcze, warto również wiedzieć, jakie nawyki dają największą gwarancję wyuczenia się języka w dłuższej perspektywie czasu.

Dr Masato Hagiwara, poliglota z Nagoya University oraz dr Burr Settles (Uniwersytet Wisconsin-Madison) na podstawie obszernych badań opracowali listę trzech nawyków, które łączą uczniów osiągających sukcesy na językowej ścieżce.

Nawyk pierwszy skutecznej nauki angielskiego: Podejście „od niedzieli” nie działa

Badania wyraźnie pokazują, że ilość dni przerwy między lekcjami dramatycznie zwiększa ryzyko zarzucenia nauki w ogóle. Im częściej uczymy się angielskiego, chociażby byłyby to krótkie lekcje, tym większa szansa, że odniesiemy sukces. Szanse na porzucenie nauki dramatycznie rosną już przy pięciu do sześciu dniach przerwy między naszymi sesjami (niekoniecznie muszą to być zajęcia w szkole, równie dobrze może być to kurs języka angielskiego online Speakingo  czy jakiś inny dobry kurs).

Badania wykazały również, że weekendowi uczniowie osiągają gorsze wyniki, niż uczniowie codzienni. Co ciekawe dobre wyniki uzyskują ludzie uczący się przed zaśnięciem (co spójne jest z innymi badaniami związku snu z zapamiętywaniem).

Dlatego szczególnie na początku włóż trochę wysiłku w utworzenie nowego nawyku, polegającego na powtarzaniu materiału nawet kilka razy dziennie. Nawyk raz wytworzony wystarczy wtedy jedynie podtrzymywać i nauka wydarza się sama.

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta

Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

Nawyk drugi skutecznej nauki angielskiego: Nie dla słomianego zapału

Uczniowie którzy osiągają wymierne rezultaty nie przeforsowują się. Uczą się krótko i regularnie. Jest to fenomen znany psychologom nauki, bez względu na to czy uczymy się angielskiego, matematyki czy gry w koszykówkę. Zapomnij więc o „zakuwaniu przed deadlinem”. Dużo nauki w krótkim czasie jest nie tylko mało efektywne, ale jest duża szansa, że skończy się rezygnacją z nauki języka angielskiego.

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna

Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka trudna?

Nawyk trzeci skutecznej nauki angielskiego: Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Jeśli znaleźliśmy fajny kurs, będziemy chcieli iść na przód i otworzyć tyle lekcji ile się da. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Psychologowie dawno już zbadali tzw. spacing effect . Oznacza on, że nauka materiału rozłożona w czasie dużo lepiej wchodzi do głowy. Mózg też potrzebuje chwili na oddech. Jednym słowem poznawaj nowy materiał, kiedy opanujesz poprzedni. Powtarzaj, kiedy zaczynasz zapominać lub materiał nie został jeszcze do końca opanowany. W wielu nowoczesnych kursach, na przykład jeśli uczysz się z inteligentnym modułem zapamiętywania odpowiedzi Speakingo, powtórki zaplanowane są tak, by jak najskuteczniej przyswajać słówka i konstrukcje.

Czyli jak szybko i skutecznie uczyć się języka angielskiego?


Ucz się regularnie, nie forsuj się i powtarzaj materiał. Nie przejmuj się jeśli to trochę potrwa. Nawet najdłuższą podróż zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku! Śpiesz się powoli i ciesz się nauką!


Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Patrz również: Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego.

A jakie nawyki Wam pomagają w nauce angielskiego?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (290 opinii, średnio: 4,97 na 5)
Loading...