← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Angielskie nastolatki najgorzej w Europie znają języki obce

Stresujesz się, że kaleczysz mówiąc po angielsku? Pamiętaj, że Anglik z którym rozmawiasz w ogóle nie zna języków obcych. Na egzaminach angielskie nastolatki wypadły najgorzej w Europie!


Angielskie nastolatki w zaklętym kręgu

Angielskie nastolatki łapią się w tak zwany “zaklęty krąg jednojęzyczności”.

Wdaje im się, że skoro wszyscy na całym świecie mówią po angielsku, to nie muszą uczyć się języków obcych. Nie wychodzi im to jednak wcale na dobre.

Chociaż teoretycznie angielskie dzieci uczą się w szkole języka francuskiego, nie odnoszą na tym polu większych sukcesów. Spośród czternastu przebadanych krajów, w testach European Survey on Language Competences (ESLC) z czytania, pisania i słuchania w języku obcym, angielskie nastolatki zajęły najgorsze miejsce.

Angielskie nastolatki z najgorszymi ocenami w Europie

Spośród 1444 przebadanych uczniów tylko 11% angielskich nastolatków potrafiło “niezależnie” pisać w tym języku obcym. Dla porównania średnia w pozostałych krajach dla tego poziomu kompetencji językowej to 40%.

Najwyższe oceny z czytania po francusku dostało tylko 9.2% angielskich uczniów, co również jest najniższym wynikiem w Europie.

Co ciekawe, drugie miejsce od końca zajęli właśnie Francuzi. Ci najwyraźniej też sądzą, że cały świat powinien mówić w ich języku.

Nauka języków obcych dobrze wpływa na gospodarkę

Z nowego raportu British Academy wynika jednak, że ich nieuctwo językowe negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Prof. Nigel Vicent stwierdził bez ogródek „To oczywiste, że przed Wielką Brytanią jest jeszcze długa droga, zanim dogonimy naszych europejskich sąsiadów i międzynarodową konkurencję (…) Języki są niesłychanie ważne dla zdrowia i bazy badawczo-edukacyjnej, konkurencyjności Wielkie Brytanii, dla jednostek jak i całego społeczeństwa”.

W raporcie czytamy również, że wraz z rozwojem stosunków międzynarodowych, Anglicy uczyć powinni się nie tylko języka mandaryńskiego, arabskiego i rosyjskiego, ale również tureckiego, farsi i… polskiego.

Co na to ministerstwo edukacji?

Brytyjskie ministerstwo edukacji obiecuje zająć się problemem „chronicznego braku zainteresowania nauką języków obcych w szkole”. Dopiero w 2014 roku został wprowadzony obowiązek nauki języka obcego we wszystkich angielskich szkołach podstawowych.

Czy jest się więc czego wstydzić?

Polska natomiast znajduje się w czołówce krajów mówiących po angielsku. Dlatego nie ma się czego wstydzić – nawet jeśli czasem zdarzy nam się popełnić jakiś tzw. „błąd gramatyczny”, to i tak jest to oznaka tego, że jesteśmy lepiej wykształceni.

W odróżnieniu od naszego anglojęzycznego rozmówcy, my potrafimy posługiwać się jakimś językiem obcym!


Chcesz poprawić polskie statystyki znajomości języka angielskiego?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Szokujące informacje? A jakie są Wasze doświadczenia z brytyjskim systemem oświaty? Podzielcie się wiadomościami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (151 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)