Nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku

Nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku?

Słówka? Gramatyka? Najlepsza jest nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku! Doktor anglistyki i doświadczony nauczyciel języka angielskiego radzi.


No powiedz coś po angielsku!

Słówka – długie listy zapamiętane! Gramatyka – regułki wyuczone na pamięć!

I co?

Gdy trzeba coś powiedzieć, zasycha Ci w gardle?

Nie tylko Tobie!

Mówienie po angielsku

Również czytanie tekstów czy oglądanie filmów po angielsku to nie wszystko. Nieważne jak długo już uczysz się angielskiego, jeśli robisz to biernie, będzie to miało słabe przełożenie na to, jak „aktywnie” korzystasz z języka, to znaczy jak płynnie mówisz czy piszesz po angielsku.

Co więcej, ćwiczenie poprawnego mówienia pomoże Ci ugruntować Twoje umiejętności rozumienia jeszcze skuteczniej niż samo bierne czytanie czy słuchanie. Po prostu mózg działa tak, że gdy musisz sobie przypomnieć jakieś słówko czy konstrukcję gramatyczną, to bardziej zapadają one w pamięć, niż gdy tylko mimochodem usłyszysz je na filmie.

W kwestii mówienia po angielsku pierwszym krokiem jest pokonanie wszelkich obaw lub zakłopotania, jakie możesz mieć w związku z mówieniem po angielsku. Angielski to nie jest Twój ojczysty język i masz prawo mieć z nim kłopoty. To jest zupełnie w porządku! Nie bój się popełniać błędów – to z nich się uczymy. Nigdy nie opanujesz tak dobrze teorii, by nigdy nie popełnić żadnego błędu. Ale nie chodzi nam przecież o to, by zostać specjalistą od gramatyki opisowej, ale by potrafić się dogadać po angielsku. Nikt nie uczy się jeździć na rowerze z podręcznika do aerodynamiki! Chcesz śmigać na rowerze – wskakuj na siodełko! Jeśli chcesz mówić po angielsku – musisz zacząć mówić po angielsku!

Jednak nawet dla tych, którzy uczą się angielskiego od lat, poprawne mówienie może być wyzwaniem. Ale nie ma innej drogi, niż uparcie – i z entuzjazmem – iść do przodu! Dlatego jeśli chcesz zacząć mówić po angielsku, musisz przestać się bać mówić po angielsku!

Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?
Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Czy nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku ma sens?

Wszyscy ciągle trąbią o słówkach i gramatyce. Oczywiście nie da się bez nich komunikować. Ale czy naprawdę warto tak bardzo zawracać sobie głowę gramatyką? Czy mówiąc po polsku zastanawiasz się nad poprawnym zastosowaniem partykuł, albo czy twoja deklinacja czasowników jest zgodna z kanonami poprawności gramatycznej? Nie! Po prostu mówisz!

I tak samo może być z Twoim angielskim! Ludzie są już tak po prostu skonstruowani, że naturalnie, podświadomie przyswajają sobie nowe języki. Ryby pływają, ptaki latają, a ludzie mówią. I już.

Nie ma potrzeby zakuwać wzorów na gęstość cieczy, żeby pływać. Oczywiście jak ktoś lubi, to proszę bardzo. Ja na przykład lubię gramatykę angielską. Myślę, że może być wręcz ciekawa. Ale czy jest niezbędna, a szczególnie w tych ilościach, jakie serwuje się ją w szkole? Szczerze wątpię.

Zresztą piszę o tym w tekście o powodach dlaczego nie warto tak przejmować się gramatyką i opowiadam o tym na kanale Speakingo na YouTubie:

Ale jak mówić po angielsku kiedy mam kiepską wymowę?

Wydawać by się mogło, że dobra angielska wymowa jest ważna w wielu zawodach i sytuacjach społecznych, w których ludzie muszą cię wyraźnie rozumieć. I rzeczywiście fajnie jest mieć czysty angielski akcent – można wtedy na konferencjach mówić kompletne głupoty, a ludzie i tak mają wrażenie, że człowiek mówi strasznie mądrze.

To akurat jedna z nieoczekiwanych zalet znajomości angielskiego. Zaczynasz widzieć, że Anglicy czy Amerykanie nie zawsze są tacy mądrzy, a nasi rodacy niekoniecznie są niekompetentni. A powiedziałbym, że wbrew pozorom zwykle jest wręcz przeciwnie!

Gdy człowiek przychodzi na spotkanie biznesowe, konferencję naukową, albo po prostu spotyka się z Tobą na wakacjach – czy myślisz, że interesuje go Twój akcent? Oni chcą dowiedzieć się, co masz do powiedzenia, a nie jaką miałaś czy miałeś ocenę na egzaminie ustnym z angielskiego!

Tak więc chociaż warto wyszlifować swój akcent, a raczej wymowę do tego stopnia, żeby być zrozumiałym dla wszystkich, to nie warto przejmować się za bardzo „poprawnym” akcentem. Paradoksalnie wręcz, jeśli nauczysz się idealnego angielskiego akcentu – to ludzie mogą przestać Cię rozumieć!

Większość ludzi posługujących się językiem angielskim na świecie nie jest nawet native speakerami. Angielski należy do wszystkich i nie ma co się wstydzić tego, że nie urodziliśmy się w Wielkiej Brytanii! Ludzie uczący się angielskiego jako języka obcego – w przeciwieństwie do native speakerów – znają dwa albo więcej języków!

native speaker akcent
Patrz również: Przestańmy stygmatyzować za akcent – język angielski należy do wszystkich!

Mów po angielsku jak Hemingway, a nie jak Joyce

Problemem, z którym boryka się wielu inteligentnych ludzi jest to, że chcą brzmieć równie inteligentnie w języku angielskim, jak w swym języku ojczystym. I próbują tworzyć długie i skomplikowane zdania, w których sami zaczynają się gubić, o ich rozmówcach nie wspominając. Próbują mówić niczym James Joyce, który napisał całego Ulysessa jednym ciągiem myśli, bez przerwy. I chyba nikt tej książki od deski do deski zmęczyć nie dał rady!

Dlatego gdy mówisz po angielsku, bądź raczej niczym Ernest Hemingway, który z kolei słynie z prostych, krótkich zdań. Tobie będzie łatwiej je zbudować, a rozmówcy zrozumieć – tym bardziej, że Twoi rozmówcy często również mogą mieć problemy z angielskim! Dlatego nie utrudniaj sobie ani innym życia! Mów prosto, przejrzyście. Im więcej będziesz ćwiczyć mówiony język angielski, tym lepiej będziesz też w stanie rozumieć, co ludzie po angielsku do Ciebie mówią. A kwiecistość w mowie sama przyjdzie z czasem – jeśli sobie tego zażyczysz!

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

Jak ćwiczyć angielski poprzez rozmowę po angielsku?

Jest wiele różnych sposobów nauki angielskiego, ale bez względu na wybraną metodę, ważne jest, aby pasowała do Twojej codziennej rutyny. Krok po kroku możesz włączyć większą liczbę rozmów po angielsku do swego codziennego życia, słuchać angielskiego radia w tle, oglądać filmy po angielsku bez lektora czy skorzystać z aplikacji do nauki angielskiego na telefon. Wszystko to działa i pomaga, będziesz na dobrej drodze do nauki płynnego mówienia po angielsku!

Oczywiście najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest ćwiczenie z dobrym nauczycielem angielskiego (takim który lubi słuchać, a nie samemu bez przerwy gadać), zagranicznym znajomym, może nawet native speakerem. Niestety lekcje z żywym człowiekiem są relatywnie drogie, rzadko kiedy mamy też codziennie czas, by się z kimś umówić na konwersacje po angielsku.

Z drugiej strony nieformalna nauka angielskiego poprzez mówienie po angielsku ma tę jedną poważną wadę, że nikt nas nie poprawia. To z kolei może niestety skończyć się tym, że wyrobimy sobie nawyk niepoprawnego mówienia po angielsku. A dużo trudniej się czegoś oduczyć, niż nauczyć. No i wiadomo jak to jest, możemy prosić i prosić co bardziej zaawansowanych przyjaciół, żeby poprawiali nasze błędy w mówieniu, ale oni jednak zwykle i tak tego nie będą robić. A jak już to zrobią, to my się wkurzymy, że nas poprawiają! Takie życie, tak to już jest.

Co więc począć? Jak wybrnąć z tej patowej sytuacji?

Aplikacja do nauki języka angielskiego iphone android najlepsza
Patrz również: Najlepsza aplikacja do nauki języka angielskiego!

Nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku… ze swoim telefonem lub komputerem!

Okazuje się, że gadanie do siebie niekoniecznie musi być szaleństwem! A dokładniej nie do siebie, ale do swojego telefonu czy komputera. Z aplikacją Speakingo będzie to szybka i skuteczna nauka języka angielskiego poprzez mówienie po angielsku!

Na kursie języka angielskiego online Speakingo możesz rozmawiać ze swoim telefonem lub komputerem. Nie mówisz jednak przypadkowych rzeczy. W dydaktyce kursu zawartych jest 2000 najważniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Niepostrzeżenie też w zdaniach tych zawarta jest cała angielska gramatyka, od poziomu A1 po C2!

Nie uczysz się ich jednak w teorii, ale w praktyce! Naturalnie jak dziecko rozmawiasz, a wiedza sam wchodzi Ci do głowy!

Natomiast dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy Speakingo rozumie co po angielsku mówisz – zwykle chwali, ale też w razie potrzeby poprawia. A Ty oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz aksamitnego głosu native speakera – taka nauka to czysta przyjemność!

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz
Patrz również: Językowe rozmówki z komputerem [wywiad z dr Kuśnierzem o nauce angielskiego na Speakingo].

Rozmawiaj po angielsku z telefonem jak z nauczycielem!

W ten sposób szybko i skutecznie uczysz się angielskiego poprzez rozmowę po angielsku!

Bez dojazdów, kiedy chcesz i jak długo chcesz, o dowolnej porze dnia i nocy, za bardzo przystępną cenę (no niestety zaprogramowanie tego wszystkiego nie było tanie, a sami wiecie ile programiści zarabiają!).

Ale nie musisz kupować kota w worku! Zarejestruj się poniżej lub pobierz aplikację na telefon (na iPhona lub Androida), by przez tydzień pobawić się za darmo! A jeśli spodoba Ci się taka nauka angielskiego poprzez rozmowę po angielsku i zapragniesz kontynuować tę przygodę, to miesiąc nauki kosztuje dużo mniej niż jedna jedyna lekcja z korepetytorem!

Tak więc do działa! Enjoy!

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy nauka języka angielskiego przez mówienie po angielsku ma większy sens niż gramatyka i słówka? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!


Zarejestruj się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz mówić po angielsku? To zacznij mówić po angielsku!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Aplikacja do nauki języka angielskiego iphone android najlepsza
Aplikacja mobilna do nauki języka angielskiego Speakingo

Już jest! Długo wyczekiwana aplikacja do nauki języka angielskiego Speakingo na iPhona i Androida jest już dostępna w AppStore (iOs) oraz Google Play (telefony z systemem Android)! Speakingo dołącza do grona najlepszych aplikacji do nauki języka angielskiego! Chociaż osobiście jestem oldschoolowym fanem pracy przed dużym ekranem – a najlepiej dwoma

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!