native speaker akcent

Przestańmy stygmatyzować za akcent! Język angielski należy do wszystkich!

Poniżej transkrypt i tłumaczenie ciekawego wywiadu z naukowcem i nominowanym do prestiżowej nagrody Pulitzera pisarzem Hernanen Diazem. Jego zdaniem powinniśmy przestać stygmatyzować „niepoprawny” akcent, ponieważ dziś język angielski należy do wszystkich.


Akcent Hernana Diaza

Naukowiec i pisarz Hernan Diaz urodził się w Argentynie, dorastał w Szwecji, mieszkał w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem we wszystkich tych językach mówi z „niepoprawnym” akcentem. Według niego każdy język – a angielski w szczególności – należy do wszystkich. To, że każdy może nauczyć się języka obcego świadczy o tym, że „gościnność jest sednem każdego języka”.

Wywiad przeprowadziła Judy Woodruff na łamach PBS News Hour.

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!
Czytaj również: Wielojęzyczność sprawia, że mądrzejesz!

Przestańmy stygmatyzować za akcent!

Poniżej wideo z wywiadem przeprowadzonym w języku angielskim.

Można włączyć napisy, dobrze jednak też czasami spróbować zrozumieć o czym mowa bez nich… i osłuchać się z różnymi akcentami!

Pod wideo znajdziecie też transkrypt wywiadu z polskim tłumaczeniem.