native speaker akcent

Przestańmy stygmatyzować za akcent! Język angielski należy do wszystkich!

Poniżej transkrypt i tłumaczenie ciekawego wywiadu z naukowcem i nominowanym do prestiżowej nagrody Pulitzera pisarzem Hernanen Diazem. Jego zdaniem powinniśmy przestać stygmatyzować „niepoprawny” akcent, ponieważ dziś język angielski należy do wszystkich.


Akcent Hernana Diaza

Naukowiec i pisarz Hernan Diaz urodził się w Argentynie, dorastał w Szwecji, mieszkał w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem we wszystkich tych językach mówi z „niepoprawnym” akcentem. Według niego każdy język – a angielski w szczególności – należy do wszystkich. To, że każdy może nauczyć się języka obcego świadczy o tym, że „gościnność jest sednem każdego języka”.

Wywiad przeprowadziła Judy Woodruff na łamach PBS News Hour.

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!
Czytaj również: Wielojęzyczność sprawia, że mądrzejesz!

Przestańmy stygmatyzować za akcent!

Poniżej wideo z wywiadem przeprowadzonym w języku angielskim.

Można włączyć napisy, dobrze jednak też czasami spróbować zrozumieć o czym mowa bez nich… i osłuchać się z różnymi akcentami!

Pod wideo znajdziecie też transkrypt wywiadu z polskim tłumaczeniem.


Język angielski należy do wszystkich!

  • Judy Woodruff: We have all heard of racial profiling, but what about accent profiling?

Wszyscy słyszeliśmy o profilowaniu rasowym, co jednak z profilowaniem na podstawie akcentu?

Hernan Diaz jest wiceszefem Instytutu Iberystyki na Uniwersytecie Columbia, a jego pierwsza powieść (uwaga novel to nie „nowela” ale „powieść” właśnie!) została nominowana do [prestiżowej, literackiej] Nagrody Pulitzera. Bez wątpienia są to wielkie osiągnięcia, jednak ma coś innego, co wyróżnia go z tłumu.

  • That’s tonight’s In My Humble Opinion.

O tym w dzisiejszym [programie] Moim Skromnym Zdaniem.

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Czytaj również: Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

Wywiad z Hernanem Diazem

  • Hernan Diaz: I work at a university in New York with a large population of international students.

Pracuję na uniwersytecie w Nowym Jorku z dużą liczbą zagranicznych studentów.

  • Walking around campus the other day, I was perplexed to see flyers advertising accent reduction or even accent elimination. Having been born in Argentina, grown up in Sweden, and spent most of my life in the United States, I have, to some degree, a foreign accent in every language I speak.

Pewnego dnia spacerując po kampusie wpadłem w zakłopotanie na widok ulotek reklamujących redukcję akcentu czy nawet całkowitą eliminację akcentu. Urodziłem się w Argentynie, dorastałem w Szwecji, większość życia spędziłem w Stanach Zjednoczonych. Do pewnego stopnia mam niepoprawny akcent w każdym z języków [którym] mówię.

  • Something in my Spanish makes taxi drivers in Buenos Aires ask me where I’m from. In Swedish, my accent is very slight, but I have the vocabulary of a 12-year-old.

Jest coś w mojej hiszpańskim akcencie, że taksówkarze w Buenos Aires pytają mnie, skąd jestem. W języku szwedzkim mam całkiem niezły akcent, ale z kolei moje słownictwo jest na poziomie dwunastolatka.

  • In my early 20s, I lived in London for a couple of years, which left its mark. But the fact is, I got English almost as a gift, through Swedish. And there is still a Scandinavian lilt in there.

Jako dwudziestoparolatek przez kilka lat mieszkałem w Londynie, co również odbiło się na moim akcencie. Prawda jest jednak taka, że język angielski dostałem niemal w prezencie, poprzez język szwedzki. Stąd nadal mam lekko skandynawski zaśpiew.

co to są angielskie czasowniki nieregularne
Czytaj również: Co Wikingowie mają wspólnego z angielskimi czasownikami nieregularnymi?

Kto się wstydzi swojego akcentu?

  • Does my accent need correcting? I don’t think so. To sound like who, exactly? A native speaker? What would that even mean?

Czy muszę jednak skorygować swój akcent? Nie sądzę. Po to by brzmieć jak kto? Native speaker? Ale co to by w ogóle miało oznaczać?

  • Looking at accent-reduction classes online, the third hit I got wasn’t aimed at Eastern European or South American immigrants. It actually read, „Want to get rid of your New York accent?”

Gdy przeglądałem ofertę kursów redukcji akcentu online, trzeci wynik wyszukiwania nie był kierowany do wschodnioeuropejskich czy południowoamerykańskich imigrantów. Brzmiał [dosłownie: czytał] „Czy chcesz pozbyć się swojego nowojorskiego akcentu?”.

  • An accent can be a stigma, even within native speakers of the same language. These variations, determined by geography, class, and race, are always identified with stereotypes, and fleeing from one means embracing another.

Akcent może być stygmą, nawet wśród native speakerów tego samego języka. Wariacje wynikają z geografii, klasy społecznej i rasy, przez co nieodzownie łączą się ze stereotypami. Jednak ucieczka od jednego oznacza jedynie związanie się z drugim.

  • In England a Russian writer may adopt an upper-crust British accent. In California, a Texan actor may aspire to a San Fernando Valley cadence. Even though everybody has an accent, there certainly is such a thing as accent discrimination.

W Anglii rosyjski pisarz może wyuczyć się akcentu angielskich wyższych sfer. W Kalifornii aktor z Teksasu może dostroić się do rytmu doliny San Fernando. Chociaż każdy ma jakiś akcent, bez wątpienia występuje coś takiego jak dyskryminowanie ludzi z powodu ich akcentu.

Jak mówić po angielsku z rosyjskim akcentem?
Patrz również: Jak mówić po angielsku z rosyjskim akcentem? [Lifehack]

Stygmatyzacja z powodu akcentu

  • Most of us have either suffered or witnessed it at some point. I can easily tell when I’m not being understood or when someone is underscoring a difference in pronunciation just to show me my place, because accent discrimination is, in the end, all about place, who belongs and who doesn’t.

Większość z nas w pewnym momencie doświadczyła tego, może nawet boleśnie, na swojej skórze. Wyraźnie widzę kiedy ktoś mnie nie rozumie, a kiedy podkreśla różnicę w wymowie tylko po to, by pokazać mi moje miejsce, ponieważ koniec końców dyskryminacja z powodu akcentu sprowadza się do jakiego miejsca ktoś przynależy lub nie.

  • An accent is the echo of one language or tone in another. I, for one, enjoy these ghostly presences of something strange in a familiar environment. They are a reminder of the fact that language doesn’t belong to anyone, not even to its native speakers.

Akcent jest echem jednego języka, które przebrzmiewa w drugim języku. Osobiście podobają mi się te językowe zjawy, udziwnienia znajomego środowiska. Przypominają o tym, że język do nikogo nie należy, nawet do jego native speakerów.

  • Language is shared. It is, in principle, a space where everyone is welcome and cooperates toward mutual comprehension. And the very fact that there are accents in the first place, the fact that we can still understand each other through all the differences, is the most conclusive proof of the hospitality at the heart of every language.

Język jest współdzielony. Zasadniczo jest przestrzenią, w której każdy jest mile widziany i może współpracować na rzecz wzajemnego zrozumienia. A sam fakt, że w ogóle są jakieś akcenty, że możemy nadal się zrozumieć pomimo tych wszystkich różnic, jest najdobitniejszym dowodem na to, że gościnność jest sednem każdego języka.

  • Judy Woodruff: Pulitzer Prize nominee Hernan Diaz.

Nominowany do Nagrody Pulitzera Hernan Diaz.

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz
Czytaj również: Językowe pogawędki z komputerem to nie szaleństwo! [wywiad]

Akcent akcentem, ale jednak jakoś trzeba mówić po angielsku!

Dlatego chociaż nie trzeba szczególnie przejmować się akcentem, to jednak języka angielskiego trzeba się nauczyć!

Najlepiej poprzez rozmowę!

Na tym polega właśnie nauka języka angielskiego na kursie online Speakingo. Rozmawiasz z komputerem i jak dziecko uczysz się języka angielskiego, cała gramatyka i 2000 najpopularniejszych słów same wchodzą Ci do głowy! Co ciekawe, Twój komputer lub telefon rozumie Cię, chwali lub poprawia, jeśli Cię nie zrozumie. W ten sposób uczysz się języka angielskiego nie tylko szybko i skutecznie, ale również przyjemnie i bezstresowo!

Zresztą wypróbuj najlepiej na własnej skórze – pierwszy tydzień nauki jest zupełnie za darmo!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A co Wy sądzicie na temat nauki brytyjskiego akcentu? Warto się przejmować naszym akcentem? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
metod nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu
5 metod nauki języka angielskiego gdy nie mamy na to czasu

Brak czasu – to najczęściej powtarzana wymówka przez osoby, które odwlekają naukę języka w nieskończoność. „Mam tyle rzeczy do zrobienia, że aż nie wiem co pierwsze odłożyć na potem! 🙂 W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany. Mamy na głowie milion obowiązków. Kilka godzin na naukę języka w tygodniu dla wielu

Czytaj dalej »
język angielski ciekawostki
10 ciekawostek o języku angielskim

Co prawda język angielski jest tylko jednym z niemal 7000 żywych języków na Ziemi, jest zdecydowanie najbardziej międzynarodowy. Tak jak Rzymianie wprowadzili łacinę na terytorium imperium rzymskiego, język angielski wraz z Brytyjczykami podbił cały świat. Poniżej 10 ciekawostek o języku angielskim, które pokazują jego światową moc.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!