integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego

Integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?

Badacze wyróżniają dwa podejścia motywujące ludzi do nauki języków obcych. Sprawdź czy kieruje Tobą integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?


Językoznawcy i metodycy od lat badają proces przyswajania języków obcych. Nie trzeba chyba wspominać, że kluczowym elementem jest tu motywacja do nauki języka angielskiego. Nie wszyscy uczniowie mają jednak tę samą motywację.

Możemy mówić tu o dwóch jej rodzajach: integracyjnej i instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego.

1. Co to jest integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego?

Czasami mówi się, że najlepiej znaleźć sobie dziewczynę czy chłopaka z zagranicy. Otwieramy się na partnera i w euforii miłości chłoniemy język wszystkimi naszymi antenkami.

Uczniowie, którzy uczą się języka obcego by lepiej poznać kulturę, zwyczaje i społeczność swojej brytyjskiej sympatii mają właśnie integracyjną motywację do nauki języka angielskiego.

W tym podejściu język pozwala budować związki międzyludzkie.

znasz już język angielski

Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.

Integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego to nie tylko romanse

Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o romanse czy napisanie śmiesznego opisu na Tindera po angielsku. Usta otworzyć nam może nie tylko miłość, ale i szacunek. Na przykład w nauce języka angielskiego może pomóc nam międzynarodowa przyjaźń z wakacji.

Badania potwierdzają, że integracyjna motywacja owocuje szybszą i skuteczniejszą nauką niż inne rodzaje motywacji do nauki języka angielskiego.

Co ciekawe tak motywowane osoby mówią z wyraźnie lepszym akcentem.

A może mamy jakiś krewnych za granicą, z którymi moglibyśmy porozmawiać po angielsku?

integracyjna instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego
Patrz również: Cytaty o miłości do nauki języka angielskiego.

2. Czym jest instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?

W przypadku instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego jest on jedynie narzędziem pozwalającym osiągnąć inne – zawodowe bądź osobiste – cele.

Wielu ludzi uczy się angielskiego w szkole, ponieważ jest w planie lekcji. Nawet jeśli lubią język angielski i brytyjską kulturę, ich celem jest dobra ocena na świadectwie. Zdają maturę czy dostają wpis do indeksu i zwykle na tym kończy się ich przygoda z angielskim…

A przynajmniej do czasu, gdy okazuje się że potrzebują znać język angielski by zdobyć lepszą pracę.

praca z językiem angielskim

Czytaj również: Praca z językiem angielskim jest lepiej płatna, a jakość życia wyższa.

Czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego wystarczy?

Spora konkrecja na rynku pracy sprawia, że w większości wypadków po prostu trzeba napisać o angielskim w swoim CV. Znowu nauka języka angielskiego jest tu jedynie krokiem umożliwiającym osiągnięcie innego celu.

Podejmujemy naukę tylko po to by zdać jakiś egzamin i dostać dobrze wglądający certyfikat. Gdy jest już po wszystkim nasz mózg uznaje, że język angielski nie jest nam już do niczego potrzebny i „odfiltrowuje” niepotrzebną wiedzę – to znaczy zapominamy wszystko to, czego do tej pory się nauczyliśmy…

integracyjna instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego

Integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?

Chociaż integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego daje lepsze efekty, nie znaczy to wcale że instrumentalna nie wystarczy. Ze swej natury daje więcej dyscypliny, terminy egzaminów i oceny pomagają skupić się na nauce.

Po prostu brak zainteresowania, czy wręcz awersja do kultury uczonego języka utrudnia proces jego przyswajania i retencji wiedzy. Bez względu na wielkość podwyżki majaczącej na horyzoncie, zupełny brak integralnej motywacji może jedynie ją od nas oddalić.

Również zbytnia koncentracja na celu może popsuć radość z procesu uczenia się języka angielskiego. Jeśli natomiast polubimy naukę języka angielskiego, nic nie stanie nam na przeszkodzie, by wyuczyć się go jak Anglik!

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

Dlatego nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna!

Bez względu na to czy kieruje nami instrumentalna, integracyjna, a może po części jedna i druga motywacja do nauki języka angielskiego, tak czy owak nasza nauka powinna być prosta, przyjemna i skuteczna!

A taka jest właśnie na kursie języka angielskiego online Speakingo!

Oglądasz piękne zdjęcia, słuchasz głosu native speakera ale przede wszystkim rozmawiasz, co jest rzadkością w przypadków nauki na platformach edukacyjnych. Dzięki temu budujesz od samego początku nawyk mówienia, nie boisz się odezwać w języku angielskim!

Najlepiej zresztą zobacz sama lub sam czy taka metoda nauki angielskiego Ci odpowiada. Po rejestracji dwoma kliknięciami i tak tydzień dostajesz – bez żadnych zobowiązań – zupełnie za darmo!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Język angielski nie nauczy się sam!


A jak jeszcze można wzmocnić swoją motywację do nauki języka angielskiego, dowiesz się z poniższego tekstu:

motywacja do nauki jezyka angielskiego droga jest celem

Czytaj również: Droga jest celem – niezatapialna motywacja do nauki języka angielskiego.

Opracowane na podstawie

What motivates us to learn foreign languages?

A co Was motywuje do nauki języka angielskiego? Macie integracyjną czy instrumentalną motywację do nauki języka angielskiego? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
past participle, co to jest, angielski, present, perfect
Co to jest past participle?

Past participle jest jednym z tych magicznych słów, które często pada na lekcjach języka angielskiego. Zobacz w jakich 3 sytuacjach go używać i czym w ogóle jest ów participle?

Czytaj dalej »
gerund infinitive
Gerund & infinitive: kiedy „to” a kiedy „ing”?

Obiły Ci się o uszy takie słowa jak gerund i infinitive, ale dalej nie wiesz kiedy użyć to a kiedy końcówkę -ing? Nie dziwi mnie to wcale. Teoria o rzeczownikach odczasownikowych i bezokolicznikach w języku angielskim jest dosyć zagmatwana, ale spróbujmy zobaczyć, o co w tym wszystkim chodzi!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!