← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?

Badacze wyróżniają dwa podejścia motywujące ludzi do nauki języków obcych. A Tobą kieruje integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?


Językoznawcy i metodycy od lat badają proces przyswajania języków obcych. Nie trzeba chyba wspominać, że kluczowym elementem jest tu motywacja do nauki języka angielskiego. Nie wszyscy uczniowie mają jednak tę samą motywację. Możemy mówić tu o dwóch jej rodzajach: integracyjnej i instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego.

Integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego

Czasami mówi się, że najlepiej znaleźć sobie dziewczynę czy chłopaka z zagranicy. Otwieramy się na partnera i w euforii miłości chłoniemy język wszystkimi naszymi antenkami.

Uczniowie, którzy uczą się języka obcego by lepiej poznać kulturę, zwyczaje i społeczność swojej brytyjskiej sympatii mają właśnie integracyjną motywację do nauki języka angielskiego.

W tym podejściu język pozwala budować związki międzyludzkie.

znasz już język angielski

Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.

Integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego to nie tylko romanse

Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o romanse. Usta otworzyć nam może nie tylko miłość, ale i szacunek. Na przykład w nauce języka angielskiego może pomóc nam międzynarodowa przyjaźń z wakacji.

Badania potwierdzają, że integracyjna motywacja owocuje szybszą i skuteczniejszą nauką niż inne rodzaje motywacji do nauki języka angielskiego.

Co ciekawe tak motywowane osoby mówią z wyraźnie lepszym akcentem.

A może mamy jakiś krewnych za granicą, z którymi moglibyśmy porozmawiać po angielsku?

integracyjna instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego

Instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego

W przypadku instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego jest on jedynie narzędziem pozwalającym osiągnąć inne – zawodowe bądź osobiste – cele.

Wielu ludzi uczy się angielskiego w szkole, ponieważ jest w planie lekcji. Nawet jeśli lubią język angielski i brytyjską kulturę, ich celem jest dobra ocena na świadectwie. Zdają maturę czy dostają wpis do indeksu i zwykle na tym kończy się ich przygoda z angielskim.

praca z językiem angielskim

Czytaj również: Praca z językiem angielskim jest lepiej płatna, a jakość życia wyższa.

Czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego wystarczy?

Potem okazuje się jednak, że jest spora konkrecja na rynku pracy i trzeba napisać o angielskim w swoim CV. Znowu nauka języka angielskiego jest jedynie krokiem umożliwiającym osiągnięcie innego celu.

Znowu podejmujemy naukę tylko po to by zdać jakiś egzamin i dostać dobrze wglądający certyfikat. Mózg uznał, że język angielski nie był nam do niczego już poz zdanym egzaminie do niczego potrzebny i „odfiltrował” niepotrzebną wiedzę…

integracyjna instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego

Integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?

Chociaż integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego daje lepsze efekty, nie znaczy to wcale że instrumentalna nie wystarczy. Ze swej natury daje więcej dyscypliny, terminy egzaminów i oceny pomagają skupić się na nauce.

Po prostu brak zainteresowania, czy wręcz awersja do kultury uczonego języka utrudnia proces jego przyswajania i retencji wiedzy. Bez względu na wielkość podwyżki majaczącej na horyzoncie, zupełny brak integralnej motywacji może jedynie ją od nas oddalić.

Również zbytnia koncentracja na celu może popsuć radość z procesu uczenia się języka angielskiego. Jeśli polubimy naukę języka angielskiego, nic nie stanie nam na przeszkodzie, by wyuczyć się go jak Anglik!


Język angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A jak jeszcze można wzmocnić swoją motywację do nauki języka angielskiego, dowiesz się z poniższego tekstu:

motywacja do nauki jezyka angielskiego droga jest celem

Czytaj również: Droga jest celem – niezatapialna motywacja do nauki języka angielskiego.

Opracowane na podstawie

What motivates us to learn foreign languages?

A co Was motywuje do nauki języka angielskiego? Czy macie integracyjną czyinstrumentalną motywację do nauki języka angielskiego?

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (98 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

A tak swoją drogą w styczniu mamy promocję -60% zniżki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)