Badacze wyróżniają dwa podejścia motywujące ludzi do nauki języków obcych. A Tobą kieruje integracyjna czy instrumentalna motywacja do nauki języka angielskiego?
Językoznawcy i metodycy od lat badają proces przyswajania języków obcych. Nie trzeba chyba wspominać, że kluczowym elementem jest tu motywacja do nauki języka angielskiego. Nie wszyscy uczniowie mają jednak tę samą motywację. Możemy mówić tu o dwóch jej rodzajach: integracyjnej i instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego.
Czasami mówi się, że najlepiej znaleźć sobie dziewczynę czy chłopaka z zagranicy. Otwieramy się na partnera i w euforii miłości chłoniemy język wszystkimi naszymi antenkami.
Uczniowie, którzy uczą się języka obcego by lepiej poznać kulturę, zwyczaje i społeczność swojej brytyjskiej sympatii mają właśnie integracyjną motywację do nauki języka angielskiego.
W tym podejściu język pozwala budować związki międzyludzkie.
Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już język angielski.
Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o romanse. Usta otworzyć nam może nie tylko miłość, ale i szacunek. Na przykład w nauce języka angielskiego może pomóc nam międzynarodowa przyjaźń z wakacji.
Badania potwierdzają, że integracyjna motywacja owocuje szybszą i skuteczniejszą nauką niż inne rodzaje motywacji do nauki języka angielskiego.
Co ciekawe tak motywowane osoby mówią z wyraźnie lepszym akcentem.
A może mamy jakiś krewnych za granicą, z którymi moglibyśmy porozmawiać po angielsku?
W przypadku instrumentalnej motywacji do nauki języka angielskiego jest on jedynie narzędziem pozwalającym osiągnąć inne – zawodowe bądź osobiste – cele.
Wielu ludzi uczy się angielskiego w szkole, ponieważ jest w planie lekcji. Nawet jeśli lubią język angielski i brytyjską kulturę, ich celem jest dobra ocena na świadectwie. Zdają maturę czy dostają wpis do indeksu i zwykle na tym kończy się ich przygoda z angielskim.
Czytaj również: Praca z językiem angielskim jest lepiej płatna, a jakość życia wyższa.
Potem okazuje się jednak, że jest spora konkrecja na rynku pracy i trzeba napisać o angielskim w swoim CV. Znowu nauka języka angielskiego jest jedynie krokiem umożliwiającym osiągnięcie innego celu.
Znowu podejmujemy naukę tylko po to by zdać jakiś egzamin i dostać dobrze wglądający certyfikat. Mózg uznał, że język angielski nie był nam do niczego już poz zdanym egzaminie do niczego potrzebny i „odfiltrował” niepotrzebną wiedzę…
Chociaż integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego daje lepsze efekty, nie znaczy to wcale że instrumentalna nie wystarczy. Ze swej natury daje więcej dyscypliny, terminy egzaminów i oceny pomagają skupić się na nauce.
Po prostu brak zainteresowania, czy wręcz awersja do kultury uczonego języka utrudnia proces jego przyswajania i retencji wiedzy. Bez względu na wielkość podwyżki majaczącej na horyzoncie, zupełny brak integralnej motywacji może jedynie ją od nas oddalić.
Również zbytnia koncentracja na celu może popsuć radość z procesu uczenia się języka angielskiego. Jeśli polubimy naukę języka angielskiego, nic nie stanie nam na przeszkodzie, by wyuczyć się go jak Anglik!
A jak jeszcze można wzmocnić swoją motywację do nauki języka angielskiego, dowiesz się z poniższego tekstu:
Czytaj również: Droga jest celem – niezatapialna motywacja do nauki języka angielskiego.
Opracowane na podstawie
What motivates us to learn foreign languages?
A co Was motywuje do nauki języka angielskiego? Czy macie integracyjną czyinstrumentalną motywację do nauki języka angielskiego?