Lubisz matematykę? Nawet jeśli nie, to warto wiedzieć jak to jest z liczeniem po angielsku czyli z ułamkami (fractions, decimals), miarami (measures), pieniędzmi (money), kształtami geometrycznymi (shapes) i całą tą matematyką.
Umiesz liczyć? Licz po angielsku!
Mówiąc ułamki po angielsku mamy na myśli
Ułamki zwykłe składają się z:
Twój Bóg (matematyka). Gdzie on teraz jest? [kto znajdzie błąd? – napiszcie w komentarzach!]
Czyli w liczniku mamy liczebnik główny, a w mianowniku liczebnik porządkowy +s (jeśli jest ich kilka – liczba mnoga rzeczownika).
Trochę inaczej będzie w przypadku takich ułamków jak:
Czasami ułamki zwykłe zapisuje się też z myślnikiem: two-thirds, one- fourth, nine-elevenths i tak dalej.
Trzy typy ludzi na lekcjach matematyki. Czytaj również: Czy istnieją typy uczniów?
Ułamki dziesiętne swą nazwę zawdzięczają „kropce” czyli po angielsku fachowo nazywa się ona „decimal point”.
Tu warto uważać, bo po polsku mówimy często „po przecinku”. W języku angielskim przecinek używa się tylko dla ułatwienia czytania dużych liczb, na przykład 1, 000, 000 czyli milion. Ułamki dziesiętne nie tworzy więc przecinek, ale tylko i wyłącznie kropka: 1.5 to półtora (one and a half).
Gdy czytamy ułamki dziesiętne, skracamy „decimal point” do po prostu „point”. Zero również możemy sobie darować. Na przykład:
Procenty wymawia się stosunkowo łatwo. Wystarczy po liczbie dodać słowo percent (łącznie – amerykański zapis) lub per cent (rozdzielnie – brytyjski angielski).
Szach mat!
Jeśli chodzi o wymawianie sum w danej walucie (currency), czytamy najpierw pełną liczbę, potem walutę, po czym wartość ułamkową i jej nazwę. Na przykład:
Kiedy rozwiążesz zadanie z matematyki trzy razy i (za każdym razem) otrzymasz trzy różne odpowiedzi
Liczby ujemne to „negative numbers”. Czytamy je poprzedzając słowem „minus”
– Siemka brachu… Ty dobry z matmy, no nie?
– Cześć, tak.
– dobrze… Jeśli potnę ciasto na trzy kawałki, każdy kawałek będzie (miał) 0.333 głównego kawałka, tak?
– Tak („poprawnie”)
– Ok, jeśli pomnożymy 3 przez 0.333 otrzymujemy 0.999
Co stało się z 0.0001
– Znajdziesz je na nożu
– Ohhh, dzięki!
„Zimno Ci? Chodź usiądź w kącie, tam jest 90 stopni!” „To słodki żart” (a cute).
Natomiast razem „acute (angle)” znaczy „(kąt) ostry”
Jak wymawiać nazwy tych figur geometrycznych (shapes)?
Zakreśl najmniejszą liczbę – Dzieciak ciągle nie rozumie („jest pomieszany”) dlaczego dostał zero (punktów)! Patrz również: Dowcipy o Jasiu w szkole po angielsku.
Niestety tutaj już nie ma zmiłuj się. O ile matematyk czy informatyk może nauczyć się kilku kluczowych pojęć i jakoś będzie w stanie dogadać się językiem matematyki, to jednak by móc rozwiązać zadanie tekstowe (word problem) trzeba rozumieć język angielski.
Ale nic straconego! Zapraszam na kurs języka angielskiego online Speakingo, na którym szybko i skutecznie nauczysz się mówić po angielsku jak Isaac Newton!
Jak widzę zadania tekstowe z matematyki: Jeśli masz cztery ołówki a ja mam siedem jabłek, to ile naleśników zmieści się na dachu? Purpurowy, ponieważ kosmici nie noszą kapeluszy.
A jakie są Wasze doświadczenia z liczeniem po angielsku czyli ułamkami (fractions), miarami (measures), kształtami geometrycznymi (shapes) i całą tą matematyką? Napiszcie koniecznie w komentarzach!