← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Dzień Bez Spodni w londyńskim metro

Co roku w środku zimy w londyńskim metro zaobserwować można nietypowe zjawisko. Anglicy w majtkach obchodzą międzynarodowy Dzień bez Spodni.


Międzynarodowy Dzień Bez Spodni

W 2002 roku kilku dowcipnisiów postanowiło dla żartu pojeździć sobie nowojorskim metrem bez spodni. Wkrótce No Pants Day zdobył popularność, której z pewnością się nie spodziewali. Dziś obchodzony jest w ponad 60 krajach

W 2019 roku w londyńskim metro obchodzony będzie po raz dziesiąty. W ubiegłym roku na londyński Dzień bez Spodni stawiło się 300 podróżników.

Londyńskie metro bez spodni

Już w niedzielę 13 stycznia 2019 roku w londyńskim metro zobaczymy rzesze podróżników bez spodni. Przykuwające oczy impreza zaczyna się pod National Gallery na Trafalgar Square o 14:30. Pasażerowie bez spodni pojeżdżą sobie metrem w kółko, by w typowo brytyjskim stylu, na koniec wylądować z powrotem w pubie na after-party.

Trousers czy pants? Dzień bez spodni czy bez… majtek?

Jako, że ta nowa, świecka tradycja powstała w Ameryce i przywędrowała do Anglii, nie obeszło się bez językowych przygód. Otóż w amerykańskim i brytyjskim angielskim czasami zmienia się sens poszczególnych słów. Na przykład

  • w amerykańskim angielskim spodnie to pants.
  • W brytyjskim angielskim spodnie to trousers.

Nie byłoby w tym nic śmiesznego gdyby nie fakt, że słowo pants funkcjonuje również w brytyjskim angielskim. Nie znaczy tu jednak spodni lecz… majtki.

Dlatego organizatorzy angielskiej wersji imprezy zmienili nazwę z No Pants Day na No Trousers Day.

Co można założyć zamiast spodni?

Generalnie chodzi o to, żeby przejechać się metrem w bieliźnie. Organizatorzy proszą jednak o przyzwoitość tak, by swoim wyglądem nie urazić innych podróżnych.

Skórzane stringi, prześwitujące falbanki i koronki zostawiamy więc w domu. Chociaż są dzielnice w tym mieście, gdzie nikogo taki strój w piątkowy wieczór nie dziwi…

O co chodzi w Dniu Bez Gaci?

Organizatorzy ze Stiff Upper Lip Society  („sztywna górna warga” to idiom, znaczy zachowywać dobry styl w obliczu trudnych sytuacji, trzymać fason) piszą tak:

  • „This is for the fun of it, and articles of clothing like skirts, shorts, kilts, and dresses don’t count, because people are encouraged to revel in the absence of trousers, and not replace trousers with other clothing.”

Chodzi o zabawę i takie elementy ubioru jak spódniczki, szorty, kilty i sukienki się nie liczą, ponieważ ludzie zachęcani są do rozkoszowania się brakiem spodni, a nie zamieniania gaci innymi ubraniami.

  • „The point is to relax and enjoy the humour inherent in people not wearing trousers.”

Chodzi o to by się rozluźnić i cieszyć humorem zawartym w sytuacji gdy ludzie podróżują bez spodni.

  • „Please don’t wear anything overly close-fitting (so no thongs, banana hammocks or mankinis), nothing see-through, nor so flimsy one is falling out of it, or kilts without anything underneath.”

Prosimy nie zakładać niczego zbyt obcisłego (tak więc żadnych stringów, hamaków na banana czy strojów kąpielowych Borata), czy tak małego, że się z tego wylewa, czy kiltów bez niczego pod nimi.

  • „We don’t want people to be disgusted, I personally do not wish to be arrested, and we want to stage this event for decades yet.”

Nie chcemy, by ludzie byli zdegustowani, sam osobiście nie chcę zostać aresztowany i chcemy organizować to wydarzenie jeszcze przez dekady.

  • „The trouserless part of the event is all underground, and it is warm down there.”

Część bez spodni wydarzenia wydarza się w metrze, a tam jest ciepło.

Jest więc szansa, że Dzień bez Spodni nie skończy się dniem u lekarza.

Dzień bez Spodni – ale nie bez języka angielskiego!

Chcesz przyjechać do londyńskiego metra na Dzień bez Spodni? Na pewno przyda Ci się znajomość języka angielskiego!

Dlatego zapraszam do nauki – język angielski otwiera świat przed Tobą na tę, ale również wiele innych przygód! Czekają na Ciebie ale pamiętaj, że język angielski nie nauczy się sam!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Wypróbuj dziś za darmo!


A ktoś z Was był na Dniu bez Spodni w metrze w Londynie? Macie jakieś zdjęcia albo komentarze?

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)