← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

Według badań naukowych skuteczny sposób nauki języka angielskiego polega na nauce całych grupy słów i fraz, a nie suchej teorii gramatyki czy gołych słówek.


Od niemal ćwierćwiecza wiadomo już, że to całe grupy słów i frazy, a nie gramatyka czy pojedyncze słówka są kluczem do skutecznej nauki języka angielskiego. Podręczniki i kursy języka angielskiego wydają się jednak ciągle ignorować ten sposób nauki języka angielskiego oparty na rzetelnych i sprawdzonych badaniach naukowych. Paradoksalnie, jest to sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi.

Podejście leksykalne w nauczaniu języka angielskiego

Niemal ćwierć wieku temu Michael Lewis opublikował rewolucyjną pracę The Lexical Approach: The state of ELT and a Way Forward (podejście leksykalne: sytuacja w nauczaniu języka angielskiego i kierunek rozwoju).

Krytykował w niej tradycyjne metody podręcznikowego nauczania, które po dziś dzień – choć ubrane w ładniejszą szatę graficzną – niewiele zmieniły w swej treści. Dlaczego odkrycia Lewisa nie zostały zaadoptowane w nauczaniu języka angielskiego?

nawyki skuteczna nauka języka angielskiego

Czytaj również: Trzy nawyki skutecznej nauki języka angielskiego.

Sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi

Jednym z powodów, dla których ten  nowy sposób nauki języka angielskiego nie ujrzał światła dziennego, może być hermetyczność świata nauki. Akademickie teksty pisane są niezrozumiałym dla laików językiem, przez co ich treść staje się niedostępna dla praktyków. Zresztą czytanie ich nie jest przyjemnością również dla samych naukowców, ale muszą trzymać się przyjętego, „naukowego” stylu pisania, żeby nie wypaść nieprofesjonalnie.

Jednak w 1993 roku Lewis celowo napisał swoją pracę prostym, przystępnym dla nauczycieli angielskiego językiem, by mogli skorzystać z jego przełomowych odkryć. Swój sposób nauki języka angielskiego opisał później w kolejnych książkach.

Dzięki zdobywającym wówczas dopiero popularność komputerom zaczął odkrywać nieznane dotąd fakty. Badanie korpusu słów języka angielskiego pokazało, że w języku angielskim niesłychanie popularne są wielowyrazowe frazy, tak zwane wzory leksykalno-gramatyczne. Odkrył dużo większy związek między gramatyką, a tworzącymi je słowami niż do tej pory przypuszczano.

internetowy angielski

Czytaj również: Czy internetowy angielski to dobry pomysł na naukę języka?

Język angielski składa się z fraz a nie ze słów

Na przykład weźmy często problematyczną dla uczniów języka angielskiego frazę Have you ever... W tych zdaniach w czasie present perfect najczęściej idą za nią słówka w past participle (trzeciej formie) czyli na przykład: been, seen, had, heard czy tried.

 • Have you ever been… (Czy kiedykolwiek byłeś…)
 • Have you ever seen… (Czy kiedykolwiek widziałeś…)
 • Have you ever had… (Czy kiedykolwiek miałeś…)
 • Have you ever heard… (Czy kiedykolwiek słyszałeś…)
 • Have you ever tried… (Czy kiedykolwiek próbowałeś…)

Okazuje się, że w British National Corpus w ponad połowie przypadków fraza Have you ever występuje właśnie z tymi pięcioma słówkami.

Co to odkrycie naukowe praktycznie oznacza?

Nie ma sensu spekulować nad gramatycznymi regułkami, dużo prościej jest przyswoić po prostu tych kilka fraz. W swoim podejściu leksykalnym Lewis zaproponował odejście od tego co teoretycznie możliwe, do tego co prawdopodobne.

Zamiast uczyć się abstrakcyjnych regułek, by potem wynajdywać słówka, które można do nich włożyć, uczniowie powinni skoncentrować się na najpopularniejszych prototypach danych konstrukcji w codziennym kontekście.

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego

Patrz również: Najpopularniejsze metody nauki angielskiego.

Ucz się angielskich fraz a nie słówek!

„Słówka” powinno uczyć się w całych frazach, a nie w oderwaniu abstrakcyjnym od rzeczywistości, na przykład:

 • brush your teeth (umyj zęby)
 • commit a crime (popełnić przestępstwo)
 • generous donation (szczodry datek)

Sceptyczna reakcja konserwatywnych metodyków

Nie przekonało to jednak konserwatywnych sceptyków. Są przecież setki tysięcy takich zlepków słownych, gdzie więc uczeń miałby niby zacząć? Lepiej wyposażyć ucznia w zestaw zasad gramatycznych, żeby sami mogli sobie sklejać nowe słowa, mówili.

To prawda, że są tysiące zlepków słownych, tak jak są też setki reguł gramatycznych (i jeszcze więcej wyjątków od nich!).

Dzięki nauce całych fraz będziesz płynnie mówić w języku angielskim

Jednak to nauka całych fraz – a nie gołych słówek i gramatyki – procentuje płynnością wypowiedzi. Łatwiej jest przypomnieć sobie całe wyrażenia, niż na szybko sklecać z poszczególnych słówek sensowne wypowiedzi, za każdym razem, gdy chcemy otworzyć usta.

Dziecko nie uczy się teorii gramatyki

Jeśli przyjrzeć się temu, jak mówią native speakerzy, zarówno w mowie jak i piśmie, w mgnieniu oka przytaczają całe frazy, takie jak na przykład:

 • at no extra cost (bez dodatkowych kosztów)
 • I look forward to seeing you (nie mogę doczekać się kolejnego spotkania)
 • it never ceases to amaze me (nie przestaje mnie to zadziwiać)

Według różnych szacunków 55% do 80% tego co mówią Anglicy składa się z takich właśnie prefabrykowanych zlepków słów. Jeśli ich nie opanujemy, nie ma szans na płynne wyrażanie się po angielsku.

dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki

Patrz również: Dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki?

Nauka angielskich zwrotów dla początkujących

Jest to ważne jednak od samego początku nauki języka angielskiego. Zaczynamy przecież od takich wyrażeń jak:

 • Good morning (dzień dobry)
 • How are you? (jak się masz?)
 • Thank you very much (dziękuję bardzo).

Po czym przechodzimy do bardziej złożonych wyrażeń, na przykład:

 • Where do you live? (gdzie mieszkasz?)
 • What are you doing? (Co robisz?)
 • I don’t like it (Nie podoba mi się to).

Dopiero potem całe te wyrażenia mogą zostać przetransformowane, by wyrazić inną myśl, na przykład:

 • What are you reading? (Co czytasz?)
 • What are you saying? (Co mówisz?)
 • What are you waiting for? (Na co czekasz?)

Skuteczny sposób nauki języka angielskiego według nauki

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza coraz więcej badań wydaje się potwierdzać odkrycia Lewisa. Język codzienny pęka w szwach od takich zlepków słownych, natomiast stosunkowo mało używa się konstrukcji gramatycznych, na których koncentrują się podręczniki szkolne.

A przecież uczymy się języka angielskiego jak dzieci – najpierw przyswajamy całe zlepki słowne, czasami nawet nie rozumiejąc co znaczą, by z czasem podświadomie zrozumieć rządzące nimi prawa.

szybka nauka języka angielskiego

Czytaj również: Szybka nauka języka angielskiego według nauki.

Powolne przenikanie betonu

Oczywiście w pewnym stopniu podręczniki do nauki języka angielskiego wzięły sobie odkrycia Lewisa do serca. Dziś w każdym dobrym podręczniku znajdziemy kolokacje słowne, strony poświęcone językowi praktycznemu, coraz większy nacisk kładzie się na język potoczny.

Bez wątpienia jednak Lewisowi chodziło o coś więcej.

Rzecz nie w tym, by jedynie uczyć więcej słówek. Nauka gramatyki nie powinna opierać się na wykuwaniu poszczególnych słówek i regułek, lecz poznawaniu i przyswajaniu całych wyrażeń, by na ich podstawie odkrywać zasady rządzące językiem.

Nauka języka angielskiego metodą bezpośrednią

Na takim podejściu opierają się kursy opracowane w oparciu o metodę bezpośrednią, na których uczeń powtarza całe zdania na z góry zadane pytania. Na nowszych niż popularna metoda Callana kursach można również zadawać pytania, wykorzystują też współczesne słownictwo.

Czytaj również: Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o metodzie Callana.

Jedną z takich godnych polecenia opcji jest na przykład kurs języka angielskiego online Speakingo, który wykorzystując nowoczesną technologię rozpoznawania mowy pozwala rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem, w oparciu o całościowy program metodyczny wykorzystuje natomiast wspomniane powyżej frazy i wyrażenia.

Tak więc dorobek Lewisa nie poszedł na marne, jego sposób nauki języka angielskiego zaczyna przenikać do współczesnych kursów językowych.

By użyć jednego z wyrażeń frazeologicznych – każdą drogę zacząć trzeba od pierwszego kroku!

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz

Patrz również: Językowe pogawędki z komputerem – nauka całych fraz online


Chcesz wypróbować metodę opartą na nauce całych angielskich fraz?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Opr. na podst. The Guardian,

Leo Selivan Why has the lexical approach been so long in coming?

Czy rzeczywiście jest to sposób nauki języka angielskiego, o której nikt nie mówi, czy może już słyszeliście coś na ten temat? Co myślicie o takim sposobie nauki języka angielskiego?

Podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (288 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)