6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego

5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego

Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka angielskiego.


Zacznijmy od krótkiego filmiku instruktażowego Speakingo z głównymi punktami poniższego tekstu.

A teraz rozwinięcie.

Na czym dokładnie polega tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce języka angielskiego i jak z nimi pracować?

Brak wiary w siebie

Zacznijmy od początku – skoro mówisz po polsku, jednym z najtrudniejszych języków świata, to na pewno możesz nauczyć się języka angielskiego!

Co więcej to mit, że dzieci szybciej uczą się niż dorośli. Dzieci mają więcej czasu na naukę, ale uczą się dużo wolniej od dorosłych.

Nie jest to też kwestia inteligencji – mówienie w języku obcym to kwestia zbudowania nowego nawyku, do czego potrzeba jedynie odrobinę czasu i samodyscypliny.

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem z języka angielskiego?

W pewnej mierze winę za nasz brak wiary w siebie ponosi szkolny system edukacji, który zbytnio koncentruje się na regułkach gramatycznych.

Jest to zrozumiałe, ponieważ gramatyka jest czymś, co nauczycielowi łatwo ocenić, a oceny użyć można jako element dyscyplinujący klasę. Efekt?

pierdoły, poprawianie błedow gramatycznych, literówek
Patrz również: Według badań naukowych tylko pierdoły interesuje czepianie się błędów.

Po skończeniu szkoły uczniowie boją się mówić, a język angielski kojarzy im się ze szkolnym stresem. Dlatego zamiast pytać się, dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego, warto pamiętać o motywacji do nauki angielskiego i wybrać taką metodę, która sprawia Ci przyjemność.

I spokojnie iść naprzód.

Zamień naukę angielskiego z obowiązku w rozrywkę, a nim się spostrzeżesz, będziesz mówić jak Anglik!

Śmieszne dowcipy po angielsku
Patrz również: Śmieszne dowcipy po angielsku [suchary]

Za mało słuchania

Zwykle zanim zaczniemy mówić w danym języku, po prostu słuchamy. To bardzo ważne, ponieważ musimy pokazać naszemu mózgowi, że ten zestaw niezrozumiałych dźwięków jest istotny dla naszego przetrwania, ponieważ jesteśmy ciągle nimi otoczeni.

Jest to zjawisko, które wyraźnie widać przy nauce trzeciego języka – gdy uczyłem się niemieckiego, słowa w ogóle nie chciały wchodzić mi do głowy. Dopiero po przeprowadzce do Berlina coś „zaskoczyło” – mózg otoczony tym językiem zrozumiał, że nie ma wyboru i musi się go nauczyć.

A Twój mózg to lubi – żeby dobrze działał, należy go trenować jak mięsień, to będzie się rozwijał.

Jak jednak otoczyć się językiem angielskim, skoro mieszkasz w Polsce?

angielski do słuchania
Czytaj również: Angielski do słuchania

Z angielskim jest to stosunkowo proste zadanie – jest to język świata, więc ilość zasobów jest praktycznie nieograniczona.

Większość piosenek jest po angielsku, spróbuj uważnie wsłuchać się w słowa i je wyłapać. Możesz też nawet wpisać w wyszukiwarkę tytuł piosenki + lyrics (tekst), na pewno ktoś już je spisał (albo poczytać moje tłumaczenia angielskich tekstów piosenek).

Zamiast słuchać monotonnego głosu lektora, oglądaj filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami (dla zaawansowanych polecam angielskie napisy!). Nawet sprzątając mieszkanie, włącz sobie angielską telewizję czy podkasty i słuchaj, słuchaj, słuchaj.

Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie rozumiesz, w ten sposób podświadomie przyswajasz więcej niż myślisz.

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo jeszcze nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z podręcznika!

Sztywność

Metodycy odkryli, że uczniowie którzy nie tolerują wieloznaczności językowych mają problemy z nauką języków. Znowu winą obarczyć można tu nieszczęsne testy gramatyczne na oceny za „jedynie słuszną” odpowiedź. Ucząc się języka angielskiego musisz jednak pogodzić się z tym, że wiele rzeczy trzeba tu wziąć „na czuja”. Jest mnóstwo wieloznacznych słów, wyjątków gramatycznych, są czasowniki nieregularne

Nie musisz wcale znać wszystkich słów i ich dokładnych znaczeń!

Prawdopodobnie nie da się w ogóle nauczyć 2 000 000 000 (bo tak czasami badacze szacują) angielskich słów.

Spokojnie się więc rozluźnij, Anglicy też nie znają ich wszystkich!

błędy native speakerów
Patrz również: 10 błędów native speakerów

Dużo ważniejsza jest umiejętność domyślania się ich znaczenia z kontekstu.

Nie musisz za każdym razem chwytać za słownik i sprawdzać znaczenia nowego słówka, którego i tak od razu nie zapamiętasz. Ciesz się rozmową i ciesz się bryzą na skąpanym w słońcu horyzoncie oceanu, a nie tym jak to jest „ożaglowanie gaflowe z topslem” po angielsku!

Co więcej spięcie może okazać się zgubne na egzaminach ustnych z angielskiego. Badacze odkryli, że studenci pod lekkim wpływem alkoholu dostają lepsze oceny niż ci trzeźwi. Właśnie dlatego, że są bardziej rozluźnieni i płynniej mówią.

Może jednak zamiast kieliszka przed każdą lekcją, lepiej spróbować medytacji dla rozluźnienia! 🙂

nawyki skuteczna nauka języka angielskiego
Patrz również: Trzy nawyki skutecznej nauki angielskiego.

Tylko jedna metoda

Jest mnóstwo metod nauki języka angielskiego.

Nie wierzyłbym w zapewnienia, że ta czy tamta jest najlepsza. Jednym pasują korepetycje, innym kursy, a jeszcze innym samodzielna nauka języka angielskiego online.

Każda z tych metod nauki angielskiego ma swoje zalety i wady, dlatego błędem jest polegać wyłącznie na jednej. Różne metody rozwijają różne umiejętności. Często też warto „ugryźć” jakiś temat z innej strony. Chroni nas to też przed utknięciem na jakimś temacie.

Dlatego jeśli uczysz się angielskiego na kursie lub korepetycjach, warto uzupełnić go nauką angielskiego w domu i vice versa.

Kursy języka angielskiego online oferują dużo informacji, za darmo lub w przystępnej cenie. Osobiście polecam oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo, który dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy naprawdę uczy mówić, a starannie opracowany program dydaktyczny wprowadza całą potrzebną gramatykę, bez potrzeby przejmowania się szkolnymi regułami.

Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online
Patrz również: Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online Speakingo?

Brak systematyczności

Niestety nie da się nauczyć języka angielskiego na tydzień przed egzaminem. Da się zdać test z angielskiej gramatyki, ale nie da się nauczyć naprawdę mówić po angielsku.

Badania naukowe dowodzą, że nawet nauka w same weekendy nie przynosi takich rezultatów, jak codzienne powtarzanie zdań w języku angielskim – chociażby przez kilka minut. Dlatego prawdopodobnie najważniejsza w nauce języka angielskiego jest systematyczność właśnie.

Nie torturuj się więc długimi zajęciami, ani nudnymi ćwiczeniami z gramatyki. Kończ naukę kiedy jeszcze czujesz zapał tak, żeby na myśl o kolejnej lekcji pojawiała się ekscytacja a nie frustracja w Twoim sercu. Ucząc się angielskiego będziesz więcej zarabiać, polepszysz zdrowie i świat otworzy się przed Tobą otworem!

Zapisz się na kurs języka angielskiego, najlepiej płatny, żeby poczuć motywującą potrzebę nauki. Korzystaj ze wszystkich możliwości, newsletterów, grup na Facebooku, internetu, radia, kina.

bledy najpopularniejsze w nauce jezyka angielskiego, kawa czy herbata
„Kawa czy herbata?”. „Kawa” „Błąd! To herbata!” Czytaj również wpis o angielskiej herbacie, jej rodzajach i idiomach

Możesz na przykład zapisać się do Newslettera Speakingo, dzięki czemu raz w tygodniu dostawać będziesz przypominajki z interesującymi tekstami o nauce języka angielskiego. Newsletter Speakingo otrzymują również wszyscy, którzy zapisali się na kurs języka angielskiego online Speakingo. Bez obaw, w każdej chwili możesz też się z niego wypisać!

Nauka języka angielskiego to najlepszy prezent jak możesz sobie podarować!

Dlatego uśmiechnij się na tę możliwość i wytrwale, swoim tempem dąż do tego celu!


Największy błąd w nauce języka angielskiego to… brak nauki!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A co Waszym zdaniem zalicza się do najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego? Napiszcie w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!