Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka angielskiego.
Zacznijmy od krótkiego filmiku instruktażowego Speakingo z głównymi punktami poniższego tekstu.
A teraz rozwinięcie.
Na czym dokładnie polega tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce języka angielskiego i jak z nimi pracować?
Brak wiary w siebie
Zacznijmy od początku – skoro mówisz po polsku, jednym z najtrudniejszych języków świata, to na pewno możesz nauczyć się języka angielskiego!
Co więcej to mit, że dzieci szybciej uczą się niż dorośli. Dzieci mają więcej czasu na naukę, ale uczą się dużo wolniej od dorosłych.
Nie jest to też kwestia inteligencji – mówienie w języku obcym to kwestia zbudowania nowego nawyku, do czego potrzeba jedynie odrobinę czasu i samodyscypliny.
W pewnej mierze winę za nasz brak wiary w siebie ponosi szkolny system edukacji, który zbytnio koncentruje się na regułkach gramatycznych.
Jest to zrozumiałe, ponieważ gramatyka jest czymś, co nauczycielowi łatwo ocenić, a oceny użyć można jako element dyscyplinujący klasę. Efekt?
Po skończeniu szkoły uczniowie boją się mówić, a język angielski kojarzy im się ze szkolnym stresem. Dlatego zamiast pytać się, dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego, warto pamiętać o motywacji do nauki angielskiego i wybrać taką metodę, która sprawia Ci przyjemność.
I spokojnie iść naprzód.
Zamień naukę angielskiego z obowiązku w rozrywkę, a nim się spostrzeżesz, będziesz mówić jak Anglik!
Za mało słuchania
Zwykle zanim zaczniemy mówić w danym języku, po prostu słuchamy. To bardzo ważne, ponieważ musimy pokazać naszemu mózgowi, że ten zestaw niezrozumiałych dźwięków jest istotny dla naszego przetrwania, ponieważ jesteśmy ciągle nimi otoczeni.
Jest to zjawisko, które wyraźnie widać przy nauce trzeciego języka – gdy uczyłem się niemieckiego, słowa w ogóle nie chciały wchodzić mi do głowy. Dopiero po przeprowadzce do Berlina coś „zaskoczyło” – mózg otoczony tym językiem zrozumiał, że nie ma wyboru i musi się go nauczyć.
A Twój mózg to lubi – żeby dobrze działał, należy go trenować jak mięsień, to będzie się rozwijał.
Jak jednak otoczyć się językiem angielskim, skoro mieszkasz w Polsce?
Z angielskim jest to stosunkowo proste zadanie – jest to język świata, więc ilość zasobów jest praktycznie nieograniczona.
Większość piosenek jest po angielsku, spróbuj uważnie wsłuchać się w słowa i je wyłapać. Możesz też nawet wpisać w wyszukiwarkę tytuł piosenki + lyrics (tekst), na pewno ktoś już je spisał (albo poczytać moje tłumaczenia angielskich tekstów piosenek).
Zamiast słuchać monotonnego głosu lektora, oglądaj filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami (dla zaawansowanych polecam angielskie napisy!). Nawet sprzątając mieszkanie, włącz sobie angielską telewizję czy podkasty i słuchaj, słuchaj, słuchaj.
Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie rozumiesz, w ten sposób podświadomie przyswajasz więcej niż myślisz.
Sztywność
Metodycy odkryli, że uczniowie którzy nie tolerują wieloznaczności językowych mają problemy z nauką języków. Znowu winą obarczyć można tu nieszczęsne testy gramatyczne na oceny za „jedynie słuszną” odpowiedź. Ucząc się języka angielskiego musisz jednak pogodzić się z tym, że wiele rzeczy trzeba tu wziąć „na czuja”. Jest mnóstwo wieloznacznych słów, wyjątków gramatycznych, są czasowniki nieregularne…
Nie musisz wcale znać wszystkich słów i ich dokładnych znaczeń!
Prawdopodobnie nie da się w ogóle nauczyć 2 000 000 000 (bo tak czasami badacze szacują) angielskich słów.
Spokojnie się więc rozluźnij, Anglicy też nie znają ich wszystkich!
Dużo ważniejsza jest umiejętność domyślania się ich znaczenia z kontekstu.
Nie musisz za każdym razem chwytać za słownik i sprawdzać znaczenia nowego słówka, którego i tak od razu nie zapamiętasz. Ciesz się rozmową i ciesz się bryzą na skąpanym w słońcu horyzoncie oceanu, a nie tym jak to jest „ożaglowanie gaflowe z topslem” po angielsku!
Co więcej spięcie może okazać się zgubne na egzaminach ustnych z angielskiego. Badacze odkryli, że studenci pod lekkim wpływem alkoholu dostają lepsze oceny niż ci trzeźwi. Właśnie dlatego, że są bardziej rozluźnieni i płynniej mówią.
Może jednak zamiast kieliszka przed każdą lekcją, lepiej spróbować medytacji dla rozluźnienia! 🙂
Tylko jedna metoda
Jest mnóstwo metod nauki języka angielskiego.
Nie wierzyłbym w zapewnienia, że ta czy tamta jest najlepsza. Jednym pasują korepetycje, innym kursy, a jeszcze innym samodzielna nauka języka angielskiego online.
Każda z tych metod nauki angielskiego ma swoje zalety i wady, dlatego błędem jest polegać wyłącznie na jednej. Różne metody rozwijają różne umiejętności. Często też warto „ugryźć” jakiś temat z innej strony. Chroni nas to też przed utknięciem na jakimś temacie.
Dlatego jeśli uczysz się angielskiego na kursie lub korepetycjach, warto uzupełnić go nauką angielskiego w domu i vice versa.
Kursy języka angielskiego online oferują dużo informacji, za darmo lub w przystępnej cenie. Osobiście polecam oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo, który dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy naprawdę uczy mówić, a starannie opracowany program dydaktyczny wprowadza całą potrzebną gramatykę, bez potrzeby przejmowania się szkolnymi regułami.
Brak systematyczności
Niestety nie da się nauczyć języka angielskiego na tydzień przed egzaminem. Da się zdać test z angielskiej gramatyki, ale nie da się nauczyć naprawdę mówić po angielsku.
Badania naukowe dowodzą, że nawet nauka w same weekendy nie przynosi takich rezultatów, jak codzienne powtarzanie zdań w języku angielskim – chociażby przez kilka minut. Dlatego prawdopodobnie najważniejsza w nauce języka angielskiego jest systematyczność właśnie.
Nie torturuj się więc długimi zajęciami, ani nudnymi ćwiczeniami z gramatyki. Kończ naukę kiedy jeszcze czujesz zapał tak, żeby na myśl o kolejnej lekcji pojawiała się ekscytacja a nie frustracja w Twoim sercu. Ucząc się angielskiego będziesz więcej zarabiać, polepszysz zdrowie i świat otworzy się przed Tobą otworem!
Zapisz się na kurs języka angielskiego, najlepiej płatny, żeby poczuć motywującą potrzebę nauki. Korzystaj ze wszystkich możliwości, newsletterów, grup na Facebooku, internetu, radia, kina.
Możesz na przykład zapisać się do Newslettera Speakingo, dzięki czemu raz w tygodniu dostawać będziesz przypominajki z interesującymi tekstami o nauce języka angielskiego. Newsletter Speakingo otrzymują również wszyscy, którzy zapisali się na kurs języka angielskiego online Speakingo. Bez obaw, w każdej chwili możesz też się z niego wypisać!
Nauka języka angielskiego to najlepszy prezent jak możesz sobie podarować!
Dlatego uśmiechnij się na tę możliwość i wytrwale, swoim tempem dąż do tego celu!
Największy błąd w nauce języka angielskiego to… brak nauki!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!
A co Waszym zdaniem zalicza się do najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego? Napiszcie w komentarzach!