← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Like, love, hate + ing? A może z „to”?

Nasze sympatie czy animozje możemy wyrażać takimi uroczymi czasownikami jak like (lubić), love (uwielbiać) oraz hate (nie znosić). Pytanie za sto punktów: Czy jeśli uwielbiamy tańczyć to powiemy „I like dancing” czy może raczej „I like to dance”?


Like, love, hate + gerund or infinitive?

Innymi słowy możemy zapytać: czy po like, love & hate pójdzie czasownik z końcówką -ing (gerund) czy może raczej „to” i bezokolicznik (infinitive)?

Temat jest szeroki i na razie niekoniecznie potrzebny początkującym uczniom, piszę o nim więcej w osobnym wpisie na ten temat (link pod zdjęciem poniżej). Tutaj omówimy sobie króciutko jedynie przypadek like, love & hate.

Like, love, hate + ing (gerund)

Like, love & hate najczęściej łączą się z gerundem, czyli czasownikiem z końcówką -ing. To znaczy zwykle usłyszysz takie zdania jak:

  • I like dancing. (Lubię tańczyć.)
  • She loves learning English. (Ona uwielbia uczyć się angielskiego.)
  • They hate swimming. (Oni nie znoszą pływania.)

Tak więc jedyne co tu musisz jeszcze wiedzieć, to jak poprawnie „dokleić” końcówkę ing do tego drugiego czasownika (gerund), który idzie po czasownikach like, love, hate.

Ale o tym więcej w poniższym wpisie:

Like, love, hate + to (infinitive)

Nasze like, love & hate nie są jednak takie wybredne. Równie dobrze mogą dogadać się z czasownikiem w bezokoliczniku (infinitive). Wtedy przed czasownikiem w bezokoliczniku musimy postawić nasze „to” – żeby wiedzieć, że jest on w bezokoliczniku!

Na przykład te same sympatie i animozje możemy wyrazić następująco:

  • I like to dance. (Lubię tańczyć.)
  • She loves to learn English. (Ona uwielbia uczyć się angielskiego.)
  • They hate to swim. (Oni nie znoszą pływania.)

Jak to często bywa w języku angielskim, obie możliwości są poprawne. Dlatego nie ma co się zbytnio stresować gramatyką, tylko mówić, mówić, mówić!

Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

„Słówka, pisanie, mówienie” Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Czy jest jakaś różnica między like to & like -ing ?

Różne podręczniki prześcigają się w opisywaniu rzekomych różnic między zdaniami typu: I like dancing I like to dance. Moim zdaniem dopóki nie poczujesz potrzeby pisania poezji w języku angielskim śmiało możesz przyjąć, że żadnej różnicy nie ma.

Jeśli natomiast interesują Cię subtelności i smaczki językowe to można powiedzieć tak:

  • Forma z –ing bardziej podkreśla samo działanie. Jak dla mnie jest tak dlatego, że użycie gerund przypomina budowę czasów ciągłych (na przykład present continuous), które właśnie kładą nacisk na dzianie się, a czasowniki mają tam końcówkę ing.
  • Forma z „to” jest bardziej zdystansowana, formalna. No bo bezokoliczniki „robić”, „wypełnić”, „uiścić” tak trochę formalnie brzmią z natury. W ten sposób opiszemy też bardziej nawyki i stałe preferencje – znowu myślę dlatego, że konstrukcja z „to” bardziej przypomina zdania w czasie present simple, który opisuje regularne i nawykowe sytuacje właśnie.

To znaczy jeśli powiemy:

  • I like making jam.

to znaczy, że aktywność mielenia i gotowania owoców i zasypywania ich cukrem sprawia nam przyjemność, to miła forma spędzania wolnego czasu. Natomiast:

  • I like to make jam.

znaczy, że lubię co roku poświęcić trochę swojego cennego czasu na tę aktywność, dzięki czemu zimą przy dźwięku drewien wesoło skwierczących w kominku mogę napić się gorącej herbaty z własnoręcznie wykonanym dżemem. Coś takiego…

Oprócz tego można wspomnieć, że konstrukcja like to jest bardziej popularna w amerykańskim, niż w brytyjskim angielskim¹.

Ćwiczenia na like, love, hate + ing & to

Skoro znasz już teorię łączenia like z ing oraz „to” czas na praktykę!

Jeśli chcesz być w stanie nie tylko zdawać egzaminy pisemne z angielskiego, ale również być w stanie się dogadać, potrzebujesz przećwiczyć te konstrukcje gardłem, a nie tylko oczami i długopisem!

Dlatego polecam ćwiczyć te – oraz wszystkie inne potrzebne ci konstrukcje gramatyczne i słówka – na kursie języka angielskiego online Speakingo!

Polega on na mówieniu – jak dziecko rozmawiasz, najpierw prostymi a potem coraz trudniejszymi zdaniami, aż okazuje się, że wiesz jak coś poprawnie powiedzieć, nawet jeśli nie znasz teoretycznej regułki mówiącej dlaczego tak jest poprawnie!

Dzięki temu w rzeczywistej rozmowie nie będziesz godzinami zastanawiać się nad wyjątkami czy regułkami, tylko po prosu powiesz to co trzeba!

Wypróbuj zresztą najlepiej na własnej skórze ten wyjątkowy i bardzo praktyczny kurs angielskiego online!

Pierwszy tydzień na spróbowanie i tak dostajesz zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz mówić jak Anglik? Zacznij mówić jak oni!


Czy wszystko jest już jasne z naszą konstrukcją love, hate, like + ing? Jeśli nie, pytajcie śmiało w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)