jak ćwiczyć angielski z dziećmi na wakacjach

Jak ćwiczyć angielski na wakacjach z dziećmi?

Nadeszły wakacje. Szkolne książki wylądowały na dnie szafy. Czy jednak znaczy to, że nie można twórczo i rodzinnie urozmaicić tego czasu nauką angielskiego? Poznaj 7 sposobów jak można ciekawie ćwiczyć angielski na wakacjach z dziećmi!


Na memie: Wakacje jako para. Wakacje z dziećmi.

Wakacje z dziećmi

Hurraa, już są wakacje!

Chociaż czas siedzenia w szkolnej ławce się skończył, nie znaczy to wcale, że musi to być koniec rozwoju – tak Twojego jak i Twojego dziecka! W końcu podróże kształcą, poszerzają horyzonty i otwierają nasze umysły na nową wiedzę i doświadczenia!

Co więcej to na wakacjach z dziećmi (lub bez) możemy bezpośrednio zobaczyć, jak ważna jest praktyczna znajomość języka angielskiego. Nawet jeśli na wakacje nie udajecie się do Wielkiej Brytanii ani USA!

Na wakacjach w codziennych sytuacjach możemy sprawdzić, jakie słowa i wyrażenia mogą nam być potrzebne. A słowa i konstrukcje wyuczone w praktycznych, życiowych sytuacjach właśnie mają dużo większą szansę na to, że zostaną z naimi na dłużej.

A to jest przecież najlepsza pamiątka z wakacji!

anglik na wakacjach
Gdy nie stać Cię, by gdziekolwiek pojechać, ale Twoi znajomi publikują urocze zdjęcia z wakacji. Patrz również: Jak narzekać po angielsku niczym Anglik na wakacjach?

Jak stymulować naukę angielskiego na wakacjach z dziećmi?

Nawyk mówienia w ojczystym języku jest jednak bardzo silny. Nawet na końcu świata możemy nadal między sobą rozmawiać we własnym języku i niczego się nie nauczyć. A to przecież wielka strata!

Dlatego na zagranicznych – a może nawet i krajowych! – wakacjach z dziećmi możesz stymulować naukę języka angielskiego na następujących 7 sposobów.

7 pomysłów jak ćwiczyć angielski na wakacjach z dziećmi

Pamiętaj, że w pracy z dziećmi najważniejszy jest Twój entuzjazm. Jeśli uznasz któryś z tych pomysłów za nudny, to nawet nie próbuj go stosować. Wybierz tylko te pomysły na wspólną zabawę edukacyjną, których stosowanie w praktyce sprawi Ci przyjemność. A Twój entuzjazm będzie „zaraźliwy” i bez wątpienia zainspiruje Twoje dziecko do nauki angielskiego na wakacjach!

1. Rozmawiaj po angielsku o celu podróży

Oczywiście wszystko zależy od poziomu zaawansowania – Twojego jak i Twoich dzieci. W idealnym świecie możecie po prostu rozmawiać o pięknych zamkach, piaszczystych plażach i szczytach górskich, które wspólnie zwiedzicie.

A na początek warto poznać chociażby kilka słówek, na przykład takich jak:

 • swim in the lake – pływać w jeziorze
 • climb the mountain – wspiąć się na górę
 • sunbathe on a beach – opalać się na plaży
 • do some sightseeing – iść trochę pozwiedzać
 • visit the town squre – odwiedzić, pójść na rynek miasta

Victoria and albert museum V&A
Gdy napis mówi „nie dotykać”. Patrz również: Zwiedzanie Victoria & Albert Museum w Londynie.

2. Opowiedz po angielsku jak dotrzesz na swoje wymarzone wakacje!

Poproś dziecko, żeby opisało Ci jak dojedziecie na wakacje. Możesz wspomóc się tu mapą – nawet jeśli miałaby to być jedynie podróż palcem po mapie!

Przydadzą ci się wtedy takie zwroty jak:

 • travel by train – podróżować pociągiem
 • fly by plane – lecieć samolotem
 • drive a car – jechać autem
 • take a ferry – wziąć prom
 • sail to Australia – pożeglować do Australii

srodki transportu po angielsku, means of transport
Patrz również: Środki transportu po angielsku (means of transport).

3. Co spakować na wakacje?

Jeśli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy zabierają na wakacje tylko i wyłącznie swoją kartę kredytową, możesz pomyśleć również, co spakować do swojej walizki na wakacje.

Wymyśl 5 rzeczy, które na pewno będziesz potrzebować na wakacjach. Będą to również akurat te słowa, których znajomość na pewno się Wam w życiu przyda, ponieważ bez wątpienia są to dla Was ważne rzeczy!

A może będą to przedmioty typowo wakacyjne, takie jak:

 • a tent – namiot
 • sunglassess – okulary słoneczne
 • camera – aparat fotograficzny
 • ID – dowód osobisty
 • travel insurance – ubezpieczenie na podróż

Zawsze możesz poprosić też dziecko, żeby każdy z tych przedmiotów narysowało i podpisało – po angielsku oczywiście!

been to gone to
„Nie ma Cię już całą wieczność. Liczyłem” Patrz również: Have been to czy have gone to wakacje?

4. Ćwicz angielski w podróży

Każdy rodzic na pewno wielokrotnie słyszał podczas wakacyjnych podróży legendarne wyrażenie:

 • Are we there yet?
  Daleko jeszcze? Dosłownie: Czy już tam jesteśmy?

Czas podróży można urozmaicić nauką angielskiego! Chociaż może brzmi to jak szaleństwo, nauka angielskiego może też być ciekawą rozrywką. Nie polecam dlatego odmiany czasownika „być”, ale jakieś ciekawe gry edukacyjne.

Na przykład takie gry i zabawy do nauki angielskiego podczas podróży jak:

 • Podaj jak największą ilość angielskich słów na daną literę alfabetu.
 • Po kolei podawajcie słowa z jakiejś grupy tematycznej (rośliny, zwierzęta, rzeczy w pokoju itd.). Wygrywa ten, kto będzie potrafił dodać kolejne słowo jako ostatni.

Oraz dla bardziej zaawansowanych:

 • Wspólne opowiadanie opowieści. Każda osoba po kolei musi powiedzieć zdanie po angielsku w którym opowie, co wydarzyło się następnie.
 • Zgadywanie. Jedna osoba opowiada o jakiejś rzeczy, a reszta musi zgadnąć jakie to słowo.

Angielski na wakacjach z dziećmi może być świetną zabawą dla całej rodziny!

porady dla młodych rodziców po angielsku, parenting hacks
Porada nr 1. Użyj kartonu, żeby powstrzymać walki w aucie tak, jak zrobił to ten genialny tata. Patrz również: Błyskotliwe porady dla młodych rodziców (parenting hacks).

6. Angielskie opowieści po wakacjach

Prawdopodobnie rodzinne wakacje nie będą trwały przez cały okres, kiedy dziecko nie musi chodzić do szkoły. Dlatego gdy wrócicie już z wakacji, zawsze możecie powspominać wspólnie spędzony czas. Oczywiście po angielsku!

Wybierz zestaw zdjęć z wakacji i poprość dziecko, żeby opowiedziało po angielsku co widzi na zdjęciu. Albo przynajmniej nazwało po angielsku jakie przedmioty widzi na zdjęciu.

To paradoksalnie bardzo ważne ćwiczenie – na większości egzaminów z języka angielskiego trzeba opisać co się widzi na jakimś zdjęciu!

Pamiętaj tylko, że po angielsku mówimy że coś jest „w” zdjęciu:

 • In the picture, I can see… – Na zdjęciu widzę…

To doskonała okazja, żeby powtórzyć wszystkie te angielskie słówka, których nauczyliście się na wakacjach z dziećmi! Bo bez powtórek na pewno szybko wylecą one wszystkim z głowy!

Patrz również: Fejkowe zdjęcia, które podbiły internet.

7. Pobierz aplikację do nauki angielskiego Speakingo!

Każdy, niestety nawet dzieci, ma w dzisiejszych czasach telefon komórkowy. Skoro już je mamy, to wykorzystajmy je więc mądrze! Zamiast oglądać głupoty na TikToku, wykorzystajmy nasze telefony do skutecznej nauki języka angielskiego!

W aplikacji na telefon Speakingo nauka angielskiego jest prosta i przyjemna, idealna na wakacje czy długą podróż!

Nie zanudszasz się na tym kursie angielskiego gramatyką, ani nudnymi listami słówek. Oglądasz za to śliczne zdjęcia, słuchasz native speakera i ropzmawiasz po angielsku. A dzięki Speakingo Twój telefon rozumie Cię, chwali albo poprawia.

W ten sposób uczysz się angielskiego naturalnie jak dziecko!

Przełamujesz blokadę językową i uczysz się płynnie mówić po angielsku. A na wakacjach z dziećmi na pewno ta umiejętność bardzo Ci się przyda!

Zreszta najlepiej pobierz aplikację i za darmo i bez żadnych zobowiązań zobacz, czy spodoba Ci się taka metoda nauki języka angielskiego!

Oczywiście uczyć możesz się też na komputerze, na tym samym koncie. Uczysz zisę kiedy chcesz, gdzie chcesz i jak długo chcesz!

A jakie Wy macie pomysły na to jak ćwiczyć język angielski na wakacjach z dziećmi? Podzielcie się koniecznie swoimi pomysłami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
dzień w angielskiej szkole podstawowej
Dzień w angielskiej szkole podstawowej

Zastanawiasz się czy wysłać dziecko do angielskiej szkoły podstawowej czy wrócić do Polski? A może chcesz zostać nauczycielką lub nauczycielem w Anglii? Jako że kilka lat uczyłem jako supply teacher w Londynie, w tym tekście opisuję typowy dzień w angielskiej szkole podstawowej.

Czytaj dalej »
Memy o wpadce prezydenta Dudy z angielskiego
Memy o wpadce prezydenta Dudy z angielskiego

Kochani uczcie się angielskiego, bo nawet jeśli bez tego uda Wam się do czegoś w życiu dojść, to nieznajomość angielskiego może okazać się tragiczna w skutkach. W tym wpisie krótki raport i memy o wpadce prezydenta Dudy z angielskiego na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!