Victoria and albert museum V&A

Zwiedzanie Victoria and Albert Museum w Londynie (V&A)

Victoria and Albert Museum (V&A) to największe muzeum sztuki w Londynie. Dowiedz się więcej o jego historii, poznaj słówka jak i muzealne memy po angielsku.


/Na obrazku: Gdy znak mówi nie dotykać/

Idziemy w tym tygodniu z moimi uczniami zwiedzać Londyn! W tym tekście znajdziesz parę informacji o Muzeum Wiktorii i Alberta (V&A Museum), słowniczek przydatnych słów i zwrotów w muzeum i – jak zwykle – kilka angielskich memów o wizytach w muzeum.

Co to jest Victoria and Albert Museum?

Victoria and Albert Museum to największe muzeum sztuki w Londynie. Ma prawie 5 milionów eksponatów (nie wszystkie są wystawione). Tak więc samo zwiedzenie tego muzeum może zająć Ci cały czas wycieczki do Londynu! Co więcej zaraz obok położone są Muzeum Nauki i Muzeum Historii Naturalnej… Jest co zwiedzać!

W Victoria and Albert Museum znajdziemy głównie rękodzieło, czyli biżuterię, ceramikę, stroje, które ludzkość wytwarzała na przestrzeni ostatnich 5000 lat. Oczywiście nie tylko w Anglii lecz na całym świecie, skąd brytyjscy kolonizatorzy uprzejmie je „uratowali”.

Victoria and albert museum V&A
„Powiedziałem żadnego jedzenia ani napojów w galeriach!”

Ile kosztuje wstęp do Victoria and Albert Museum?

Dobra wiadomość jest taka, że niemal wszystkie muzea w Londynie – w tym Victoria and Albert Museum – są darmowe!

Czasami wystawiane są specjalne ekspozycje tematyczne, na które trzeba kupić dodatkowy bilet (informacje o aktualnych wystawach, godziny otwarcia itd na oficjalnej stronie muzeum).

Jednak darmowych rzeczy do zobaczenia jest tyle, że na krótkiej wycieczce do Londynu i tak się tego wszystkiego obskoczyć nie da.

Victoria and albert museum V&A
Fajną masz tam flotę… szkoda by było gdyby ktoś miał… ją zatopić [Na obrazie legendarny admirał Nelson, który – przynajmniej według angielskich historyków – zatopił hiszpańską armadę]

Historia Victoria and Albert Museum

Chociaż Bretannica doszukuje się początków muzeum w połowie XIX wieku, kamień węgielny pod muzeum królowa Wiktoria (kojarzycie zbieżność imion? Albert to jej młodo zmarły mąż) położyła w 1899 roku i wtedy to muzeum otrzymało dzisiejszą nazwę. Był to okres rozkwitu imperium brytyjskiego, legendarna epoka wiktoriańska (kojarzycie zbieżność imion?).

Brytyjczycy podbili wtedy prawie 70% planety i sprowadzali do stolicy imperium zamorskie artefakty ku radości gawiedzi.

Victoria and albert museum V&A
Dinozaur lajkujący Victoria & Albert Museum

Co można zobaczyć w Victoria and Albert Museum?

Oczywiście ekspozycje w Victoria and Albert Museum podzielone są tematycznie, a ekspozycje czasami są wymieniane. Jednak generalnie zobaczyć tam można:

 • francuską porcelanę i sztukę
 • angielską ceramikę Schreibera
 • wyroby ze szkła (glasswork) i szkliwa (enamel)
 • włoskie zbroje i broń
 • XVIII wieczną ceramikę niemiecką
 • chińską ceramikę i rzeźby z jadeitu
 • brytyjskie akwarele i wydruki
 • rzeźby włoskiego renesansu i baroku
 • współczesne artefakty kulturowe jak na przykład X-box dla niepełnosprawnych czy różowa czapka Pussyhat z marszu feministek w 2017 roku (pussy to po angielsku „kotek” lub… potoczna nazwa intymnej części kobiecego ciała. Oczywiście zgodnie z nową brytyjską tradycją bycia obrażonym z powodu czegokolwiek trącącego o niepoprawność polityczną feministki został oskarżone o rasizm ponieważ pussies niekoniecznie muszą być przecież różowe, a kobiety transgender w ogóle ich nie mają więc jest to jawne „wykluczenie”… )

victoria and albert museum, londyn, zwiedzanie
Patrz również: 50 przykładów śmiesznych oksymoronów.

Słówka i zwroty, których możesz potrzebować w Victoria and Albert museum

Exhibition – wystawa prac w muzeum czy galerii

 • My daughter wants to visit the Harry Potter exhibition at the Museum of London. (Moja córka chce odwiedzić wystawę Harrego Pottera w Londyńskim Muzeum.)

Admission fee – opłata za wstęp

 • Since 2001 there is no admission fee in London’s museums. (Od 2001 roku nie ma opłaty za wstęp do większości muzeów w Londynie.)

Donation – darowizna

 • A recommended donation is £5. (Sugerowana darowizna to 5 funtów.)

Artefact – bardzo stary, wykonany przez człowieka przedmiot (artefakt)

 • Oh, I remember the word artefact from many computer games! (Och, pamiętam słówko artefakt z wielu gier komputerowych!)

A collection – kolekcja

 • I would love to see the Indian collection. (Chciałabym zobaczyć indyjskie zbiory.)

Floor plan – plan piętra

Let’s look at the floor plan, because I can’t find the entrance to the east wing of the building. (Popatrzmy na plan poziomu, bo nie mogę znaleźć wejścia do wschodniego skrzydła budynku)

Gift shop – sklep z upominkami

 • My favourite thing about a trip to a museum is visiting the gift shop! (Moją ulubioną sprawą w wycieczkach do muzeum jest odwiedzanie sklepu z upominkami!)

Item – przedmiot, eksponat

 • There are almost 5 million items in V&A. (W V&A jest niemal 5 milionów eksponatów.)

Preservation – konserwacja, zachowanie w stanie oryginalnym

 • Rosetta Stone is very old and many people are working on its preservation. (Kamień Rosetta jest bardzo stary i wielu ludzi pracuje nad jego konserwacją.)

Tour guide – przewodnik wycieczki

 • I don’t need a tour guide, I want to wander where I want! (Nie chcę przewodnika, chcę się szwendać gdzie chcę!)
Victoria and albert museum V&A
[Field Museum to Muzeum Fielda w Chicago] . Czas zamknięcia. Ochrona muzeum. Zwiedzający ciągle w budynku.

Chcesz zrozumieć wszystkie opisy i przewodnika w londyńskich muzeach?

Same słówka to jednak za mało! Trzeba nauczyć się poprawnie używać ich w zdaniach, zdobyć doświadczenie w mówieniu, jak i poznać różne konstrukcje gramatyczne. Wszystko to czeka na Ciebie na kursie języka angielskiego online Speakingo.

Na Speakingo praktycznie przygotujesz się do wizyty w Anglii, ponieważ uczysz się poprzez rozmowę a nie czytanie tekstu. Uczysz się mówić. I to na spokojnie, bez stresu, ponieważ na kursie Speakingo rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia. W ten sposób rozgadasz się i wyrobisz sobie nawyk poprawnego mówienia po angielsku!

Zresztą najlepiej wypróbuj przez 7 dni za darmo taką naukę języka angielskiego poprzez rozmowę!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Odstaw nieznajomość angielskiego do muzeum!


Był ktoś w Victoria and Albert Museum? Jak wrażenia?

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
henry caville, czyta po angielsku, wiedzmin, witcher, ostatnie zyczenie, last wish, listening
Henry Cavill czyta po angielsku Wiedźmina

Henry Cavill, który w netflixowym serialu gra tytułowego Wiedźmina czyta po angielsku fragment książki „Ostatnie Życzenie” (Last Wish) Andrzeja Sapkowskiego – poznaj tekst oraz posłuchaj aksamitnego głosu angielskiego aktora. A do tego pytania na listening dla zaawansowanych.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!