Tym razem coś dla maturzystów! Gościnny wpis doświadczonej nauczycielki języka angielskiego Doroty Spili z elikeenglish o tym, jakich błędów lepiej nie popełniać na ustnej części egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
6 rzeczy których lepiej nie robić na części ustnej egzaminu maturalnego z języka angielskiego!
Ponieważ część ustną egzaminu maturalnego z języka angielskiego zdają obowiązkowo wszyscy, jako egzaminatorzy spędzamy wiele godzin słuchając maturzystów chcących jak najlepiej zdać ustny egzamin maturalny z języka angielskiego.
Co roku mamy możliwość zaobserwować rzeczy, które robią zdający, a z których często nawet nie zdają sobie sprawy. Na ich podstawie przygotowałam dla Was listę sześciu rzeczy, których lepiej nie robić podczas ustnej części egzaminu maturalnego z języka angielskiego!
1. Na egzaminie maturalnym nie pytaj „Może mi to pani przetłumaczyć?”
To zdanie to cytat z jednego z maturzystów. Niestety nauczyciel egzaminujący nie może nic nam tłumaczyć. Tak więc zadawanie takiego pytania egzaminatorowi nie jest najlepszym pomysłem.
Co zatem zrobić jeśli nie rozumiesz tego o co egzaminujący zapytał?
Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o sparafrazowanie pytania. Jeśli zadasz pytanie w ten sposób:
- Could you repeat, please?
Bardzo możliwe, że egzaminator jedynie powtórzy Ci pytanie w takiej samej formie jak uprzednio. Jeśli nie zrozumiałeś pytania, niewiele Ci to pomoże.
Warto zatem zapytać zamiast tego zapytać:
- Could you paraphrase, please?
Masz wówczas pewność, że nauczyciel użyje innych słów i tym samym jest szansa, że jednak zrozumiesz o co pyta i będziesz w stanie poprawnie odpowiedzieć!
2. Czy na egzaminie maturalnym więcej znaczy lepiej?
To nie tak. Musimy pamiętać, że zadania na części ustnej egzaminu maturalnego mają trwać konkretną, ustaloną ilość czasu, to znaczy 2-5 minut. Całe zadanie musi skończyć się wraz z upływem przeznaczonego na nie czasu.
Oczywiście to egzaminator będzie kontrolował czas, ale nie zmuszaj go by Ci przerywał. W zadaniu 1 i 2 najważniejszy jest treściwy, ale nie za długi komunikat. Masz odnieść się do pytania, zareagować.
Postaraj się zatem zbudować sensowną odpowiedź i nie przedłużać mówiąc o czymkolwiek. Najwięcej treści wymagane jest przy zadaniu nr 3, w którym mamy uzasadnić wybór jednej z rzeczy przedstawionej na obrazkach. I wówczas nie ograniczamy się do krótkiego zdania.
3. „Nie wiem”, „Nie rozumiem” i język polski.
Podobnie jak z prośbą o przetłumaczenie, takie wyrażenia w języku polskim na egzaminie maturalnym z języka angielskiego sygnalizują naprawdę spory brak wiedzy. Co ciekawe wielu maturzystów mówi na maturze ustnej po prostu.. po polsku. Może to być objaw stresu, ale dobre uzasadnienie i tak nie poprawi naszej sytuacji, dlatego warto postarać się by tego nie robić. Matura ustna póki co nie jest egzaminem wyjątkowo trudnym (ma się to zmienić od roku 2023, tu pisałam o tym jakie mają nastąpić zmiany).
Czasami wystarczy krótko odpowiedzieć nawet z błędami, żeby całkiem nieźle zdać ustny angielski. Mówienie „nie wiem” lub „nie rozumiem” po polsku w odpowiedzi na pytanie egzaminatora, zamień na „I don’t understand, can you repeat/paraphrase, please?”.
Naucz się tego zdania na pamięć, zadaj kiedy naprawdę nie rozumiesz pytania, a będzie to nie tylko spory plus, ale może pomóc Ci też poradzić sobie ze stresem.
4. Cokolwiek lepsze niż nic?
Kolejna sytuacja, którą często obserwujemy na egzaminie to sytuacja, w której uczeń nie rozumiejąc kompletnie tego o co pytamy na ustnym angielskim, mówi cokolwiek. Dosłownie cokolwiek. I wówczas pytając:
- „What would you do if your dog got sick?”
(Co zrobiłbyś, gdyby twój pies zachorował? – pytanie w drugim trybie warunkowym)
dostajemy odpowiedź:
„Yes, yes”, „I think yes”, albo „I agree”.
(„Tak, tak”, „Myślę, że tak”, „Zgadzam się”.)
Następuje wtedy chwila konsternacji, egzaminator musi zdecydować jak pomóc i czy w ogóle pomagać maturzyście zadając pytanie inaczej.
W praktyce zwykle wygląda to tak, że zadaje się pytanie jeszcze raz i jeśli uczeń nadal nie rozumie i nie prosi o pomoc, przechodzi się do kolejnego pytania.
Tu znów przypomnę: naucz się jak prosić o parafrazę, korzystaj z pomocy, bo naprawdę na ustnej części egzaminu maturalnego można tę pomoc od egzaminującego uzyskać. Oczywiście nie za dużo, bo wówczas stracisz dodatkowy punkt, ale jeśli zapytasz 2-3 razy o parafrazę to nic się złego nie zadzieje.
5. Nieznajomość procedur egzaminu maturalnego
Tu mam na myśli brak wiedzy na temat formy i przebiegu egzaminu ustnego.
Często zdarza się, że maturzysta nie wie co zrobić z wylosowanym zestawem, nie wie, że nie wolno po nim pisać, że nie wolno go ze sobą zabierać. Zapomina, że nie wolno wnosić telefonu i zamiast zostawić go w domu potem stresuje się co z nim zrobić przed wejściem do sali.
To może wydawać się drobnostką, ale warto dokładnie wiedzieć jak ma wyglądać egzamin maturalny do którego mamy przystąpić, bo ta wiedza pomoże nam opanować stres i skupić się na uzyskaniu dobrego wyniku.
Co więcej musimy wiedzieć jak wyglądają poszczególne zadania maturalne, żeby nie wykonać polecenia niepoprawnie. Nierzadko się zdarza, że maturzysta opisuje obrazek w zadaniu 3, w którym to powinien uzasadnić wybór, przez co zadanie zostaje niezaliczone.
6. I jeszcze… już tak z humorem (choć z życia wzięte) ?
Lepiej również nie wkładać zbyt dużego dekoltu na tą okazję, nie trzymać w rękach różańca, ani też nie skubać hybrydy z paznokci w trakcie odpowiadania! ?
Państwowy egzamin maturalny to sprawdzian otoczony procedurami ze wszystkich stron. Wszystko co dzieje się na egzaminie maturalnym jest opisane w dokumentacji, na wszystko co się wydarzy przewodniczący zespołu egzaminującego ma obowiązek zareagować w konkretny sposób. Nie ma miejsca na wyjątki i nie ma miejsca na ulgi lub przymykanie oka.
Ważne jest zatem, żeby dokładnie wiedzieć co jest ważne, i jaka jest forma części pisemnej i ustnej egzaminu maturalnego.
To pomoże Wam bez stresu poradzić sobie z egzaminem maturalnym z języka angielskiego!
Powodzenia już wkrótce drodzy maturzyści!
Dorota Spila z www.elikeenglish.pl
Zapraszam Was również do siebie, na mojego bloga językowego elikeenglish, na którym przeczytacie na przykład „Po co mi matura z angielskiego?”
Znajdziecie tam rzetelnie wytłumaczoną gramatykę i np. planer maturalny do pobrania!
Prowadzę też grupę maturalną na Facebooku , na której znajdziecie materiały do nauki oraz moje aktualności maturalne i pomoc gramatyczną.
A tutaj kilka praktycznych porad ode mnie, jak zdawać egzaminy z angielskiego:
Oczywiście warto też rozgadać się po angielsku przed egzaminem maturalnym na:
kursie języka angielskiego online Speakingo!
Wypróbuj tydzień gratis i bez zobowiązań!