← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Piosenki po angielsku – 5 utworów, które pomogą Ci w nauce

Każdy z Was zna przynajmniej kilka piosenek po angielsku. Na co dzień słyszymy je wszędzie, w drodze do pracy, w autobusie, w sklepach, w aucie, w co drugiej reklamie. Kiedy skupimy uwagę na ich treści, możemy sporo zyskać. Niewiele trzeba, aby przy okazji relaksu, jaki zapewnia nam muzyka, podszkolić swój język.


Zacznij dzień śpiewająco

Niektórzy wstają z piosenką na ustach. To tak zwane early birds (ranne ptaszki). Warto brać z nich przykład. W opozycji do grupy night owls (nocnych marków) zdecydowanie żwawiej organizują swoje poranki. Pod nosem zazwyczaj nucą znaną melodię.

Jeśli taki scenariusz brzmi znajomo, mam dla Ciebie ciekawą propozycję. Od jutra dzień zaczynij z piosenką po angielsku. A co! Połącz przyjemne z pożytecznym.

Nie zważaj na domowników, w końcu podobno „śpiewać każdy może..” ? Najważniejsza w tym wszystkim jest dobra zabawa i odrobina angielskiego każdego dnia.

piosenki po angielsku

Śpiewanie uwalnia górę endorfin porównywalną z dobrym treningiem lub zjedzeniem tabliczki czekolady. Co najlepsze, nie mamy po nim żadnych efektów ubocznych. No, chyba że lubimy śpiewać utwory z pogranicza heavy metalu. W tej sytuacji, w krótkim czasie możemy dorobić się antyfanów naszego talentu, w postaci niezadowolonych sąsiadówod od growling’u (dosł. warczenie) zawsze boli mnie gardło.?

Jeżeli postawimy na stonowane podśpiewywanie, możemy skorzystać i dodatkowo podszkolić swoje umiejętności językowe.

piosenki po angielsku

Patrz także: Better English – popraw swój angielski

Co daje śpiewanie piosenek po angielsku?

Już starożytni filozofowie podkreślali magiczną moc muzyki. Według myśli Platona:

„Musical training is a more potent instrument than any other, because rhythm and harmony find their way into the inward places of the soul.”

Trening muzyczny jest najsilniejszym narzędziem, ponieważ rytm i harmonia pochodzą z najgłębszych zakamarków duszy.

Minęło setki lat, a cytat nadal jest bardzo aktualny. Współcześnie możemy go uprościć do krótkiego hasła „muzyka unosi”. Znaczenie pozostaje nadal to samo. Rytm i harmonia sprawiają, że łatwiej przyswajamy pewne informacje.

Ponadto, śpiewanie po angielsku pomaga nam ćwiczyć odpowiedni akcent oraz wymowę poszczególnych słów. Uczymy się pełnych fraz i potocznie używanych wyrażeń. W tekstach piosenek często pojawiają się ciekawe metafory i struktury gramatyczne.

Podczas śpiewania piosenek po angielsku przyswajamy wiedzę w naturalny sposób. Bez zbędnego wysiłku i wkuwania. Muzyka pozwala słówkom samym zapisywać się w naszej głowie.  Dobra zabawa dorzucana jest w gratisie ?

Śpiewaj POP

Jest jedno małe „ale”. Pamiętajmy, że nie każdy rodzaj muzyki, może nas nauczyć języka. Jak już wspominaliśmy, na pewno ciężkim gatunkiem na początek będą wszelkie odłamy heavy metalu, emo czy punk rocka. No chyba, że mimo wszystko, chcemy popracować nad przerażeniem naszych sąsiadów?

Zachęcam, aby na początku sięgnąć po piosenki proste i łatwo wpadające w ucho. Muzyka z gatunku POP nadaje się do tego doskonale. Została stworzona po to, aby wszyscy mogli się nią cieszyć i do niej tańczyć. Im krótsze zdania i prostsze słowa, tym dla nas lepiej (przynajmniej na początku). Jeżeli bez problemu rozumiemy o czym jest dana piosenka, łatwiej będziemy mogli ją zapamiętać i odśpiewać samodzielnie.

jak sie uczyc typy uczniow nauka angielskiego online speakingo kurs

Łatwa dostępność piosenek po angielsku

Zaletą nauki z piosenkami po angielsku jest ich duża popularność. Większość tekstów znajdziecie w internecie. Mamy do wyboru dwie metody nauki. Możemy wydrukować tekst i spontanicznie nucić go sobie pod nosem lub wyszukiwać w sieci filmików karaoke. Na serwisie YouTube możemy znaleźć ich tysiące. Wasi domownicy na pewno będą zadowoleni. Możecie zaprosić ich do wspólnej zabawy ?

Anglojęzyczne karaoke to super pomysł na piątkowe spotkania z przyjaciółmi. Zorganizujcie kilka imprez tematycznych np. karaoke rock and roll, wieczór z The Beatles, muzyka lat 90, miłosne piosenki po angielsku itd.

piosenki po angielsku

5 piosenek po angielsku, które pomogą Ci w nauce

Na dobry początek przygotowaliśmy zestawienie 5 piosenek po angielsku, z którymi nauka języka będzie jeszcze łatwiejsza. Zachęcamy Was do śpiewania nie tylko najnowszych, radiowych hitów, ale także starszych utworów. Piosenki Michaela Jacksona, The Beatles i Elvisa Presleya to niezastąpiona baza użytecznych idiomów i wyrażeń.

1. Elvis Presley – Always on My Mind

Piosenki po angielsku, należące do króla rock and rolla są świetnym przykładem zastosowania schematów gramatycznych, których używamy, gdy mówimy o przeszłości.

Maybe I didn’t love you
Quite as often as I could have

Może nie kochałem Ciebie,
Tak często jak mogłem

Little things I should have said and done, I just never took the time
Małe rzeczy powinienem był powiedzieć i zrobić, Ale jakoś nigdy nie poświęciłem na to czasu

Ponadto utwory Elvisa to bogaty zbiór idiomów i wyrażeń miłosnych po angielsku. Zatem uwaga! Z tym tematem nie ma żartów. Nigdy nie wiadomo kiedy przydadzą Wam się na zagranicznej randce ?

2. The Cure Friday I’m in Love”

Jedno z pierwszych zagadnień, które będziemy chcieli przyswoić na początku nauki angielskiego, to nazwy dni tygodnia. Bomba! Słuchając utworu The Cure (czyli z angielskiego „lek”) nie powinniśmy mieć z tym żadnych problemów. Dodatkowo klasyczna muzyka lat 80 na pewno wprawi Cię w dobry nastrój.

3. Marvin Gaye – I Heard It Through The Grapevine

Chwytliwa melodia bardzo szybko wpada w ucho. W tekście znajdziemy czas przeszły w różnych formach oraz kilka przykładów popularnych idiomów.

Tytuł „I Heard it Through the Grapevine dosłownie przetłumaczymy jako: „Usłyszałem to przez winorośl”. Co to może oznaczać? Angielski idiom nawiązuje do pozyskania informacji w sposób nieformalny – z pomówień i plotek.

W tekście użyto także innych, popularnych idiomów np.
„To lose my mind”, czyli stracić rozum
Make me blue”, czyli sprawić przykrość

4. The Beatles – Yesterday

Wszystkie teksty legendarnego zespołu doskonale sprawdzają się podczas nauki języka. Piosenka Yesterday  („wczoraj”) jest świetnym przykładem wykorzystania kilku czasów gramatycznych w jednym tekście. McCartney porównuje przeszłość i teraźniejszość:

Yesterday all my troubles seemed so far away
Now it looks as though they’re here to stay
Wszystkie moje zmartwienia wydawały się takie odległe.
Teraz wydaje się, że rozgościły się tu na dobre.

Why she had to go? I don’t know, she wouldn’t say.
Dlaczego musiała odejść? Nie wiem, nie chciała powiedzieć.

5. U2 – „Beautiful Day”

Ta piosenka jest nieco trudniejsza od poprzednich. Dzięki niej będziecie mogli poznać bardziej poetycką formę języka angielskiego. Utwór opowiada historię człowieka, który stracił wszystko, ale znajduje radość w tym, co ma.

Bono używa takich sformułowań jak:

The heart is a bloom
Shoots up through stony ground
Serce jest kwiatem
Przebija się przez kamienistą ziemię

piosenki po angielsku

Dajcie znać w komentarzach czy taka metoda nauki wpisuje się w Wasze gusta. Lubicie angielskie karaoke? Czekamy na Wasze propozycje z ulubionymi piosenkami po angielsku.

Życzymy miłego muzykowania ?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (79 opinii, średnio: 4,86 na 5)
Loading...